آموزشی چگونه یک رمان جنایی و پلیسی بنویسم؟

• نویسنده موضوع roro nei30
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 24
  • بازدیدها 4,442
  • کاربران تگ شده هیچ
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

roro nei30

نویسنده انجمن+ نویسنده ادبیات
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
8/1/18
ارسالی‌ها
2,612
پسندها
44,241
امتیازها
69,173
مدال‌ها
33
سطح
38

• نویسنده موضوع
تکنیک رمان جنایی

نکته اینجاست که پس از قریب به سه دهه رحوت و سستی در ترجمه و انتشار آثار پلیسی جنایی که باعث شده بود که به ندرت ناشری تمایلی به انتشار متداوم چنین آثاری داشته باشد، خوشبختانه در یکی دوسال اخیر شاهد یک رسد کمی(و در عین حال تا اندازه‎ای کیفی) انتشار عناوین مختلفی در این زمینه بوده‎ایم و ناشران متعددی هم در مجموعه‎ایی با نام‎های گوناگون به چاپ رمانهای پلیسی جنایی ارزشمند پرداخته‎اند. اگر دربازار کتاب عرضه را بر اساس و مبتای تقاضا ارزیابی کنیم، این رونق را باید پای علاقه ای بگذاریم که مخاطبان به چنین آثاری نشان می‎دهند.

پس با این ضرورت ماهم به سراغ ادبیات پلیسی جنایی می‎رویم که متاسفانه مطالب جدی درباره آنها کمتر نوشته...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر
امضا : roro nei30

MR.D

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
12/4/17
ارسالی‌ها
11
پسندها
48
امتیازها
65
سطح
0

1519470695671.png
نوشتن داستان پلیسی و جنایی یک اصل مهم دارد: قصه!
شما باید قصه داشته باشید وگرنه بدون داشتن یک ماجرای دقیق و استخوان‌دار هم خودتان علاف می‌شوید هم مخاطب. خیلی از نویسندگان در کارگاههای نویسندگی‌شان می‌گویند شما شروع کنید به نوشتن، داستان خودش میآید اما من اصلا به این قضیه اعتقاد ندارم.
لااقل در ژانر تخصصی و مورد علاقه‌ام یعنی ژانر پلیسی و جنایی هیچ اعتقادی به این شیوه ندارم. خب حتما می‌پرسید که من چطور کارم را شروع می‌کنم.
اول از همه به طرح فکر می‌کنم. نمی‌دانم تابحال فرآیند ساخت یک انیمیشن را دیده‌اید یانه. در انیمیشن ظاهر شخصیت از فرم صورتش گرفته تا لحن حرف زدن و حتی جنس صدایش باید از صفر طراحی شود. طراح شخصیت ابتدا ویژگیهای کارکتر مورد نظر را از...​

آخرین ویرایش

نگار 1373

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
3/9/17
ارسالی‌ها
1,125
پسندها
19,400
امتیازها
41,073
مدال‌ها
24
سطح
24

سلام به همه ی عزیزان
امیدوارم حالتون خوب باشه

من قصد دارم با کمک شما عزیزان، تایپیکی رو بسازیم تا کمکی کرده باشیم به رمان های جنایی و پلیسی.

خیلیا هنوز نمی دونن اسلحه ی مورد استفاده نیروهای نظامی در ایران کدوماست؟
خیلی ها هنوز نمی دونن که "سلاح کمری" و "کلت" هم معنا نیستن.
خیلیا هم هنوز با ترتیب درجه های نظامی در رسته های مختلف آشنا نیستن.
و خیلی موارد دیگه...

ان شاء الله به مرور این موارد رو بررسی میکنیم تا بتونیم رمان های پلیسی حرفه ای تر و دقیق تری بنویسیم.

تذکر:
1.خواهش میکنم از فرستادن پست اسپم مثل ممنون و عالیه و این موارد خودداری کنید.
2.در صورتی که از یه مطلب اطمینان کامل دارید و مطمئنید اشتباه نیست اینجا میتونید ارسالش کنید.
3.من هم به نوبه ی خودم ممکنه...

امضا : نگار 1373

نگار 1373

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
3/9/17
ارسالی‌ها
1,125
پسندها
19,400
امتیازها
41,073
مدال‌ها
24
سطح
24

بسم الله الرحمن الرحیم
بریم برای پست اولمون...

می خوایم درباره ی فرق سلاح کمری و کلت صحبت کنیم.
خیلیا به همه ی سلاحای کمری می گن "کلت". این یه اصطلاح غلط و رایج شده در ایرانه و من از زبون خیلیا شنیدم.

پس کلت چیه؟

منظور همه از کلت، پیستول نیمه خودکار فوق العاده محبوب Colt 1911 هستش که ساخت شرکت تولیدی کلت از سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۸۵، سلاح کمری سازمانی نیروهای مسلح آمریکا بود.

طراح این سلاح معروف، جان برونینگ بود و دلیل اینکه بهش 1911 میگن، این هستش که در این سال نسخه ی نهاییش به ساخت رسید. چون کالیبر این سلاح .45 میلیمتریه، بهش کلت 45 هم گفته میشه. پس این با کلتی که گفته شد هیچ فرقی نداره.

جایگزین این سلاح، سلاح خوشدست و ایتالیایی برتا M9 شد هر چند که هنوزم خیلی کشورا از جمله خود...

نگار 1373

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
3/9/17
ارسالی‌ها
1,125
پسندها
19,400
امتیازها
41,073
مدال‌ها
24
سطح
24

ترتیب درجه های نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران(ناجا)
از پایین ترین درجه تا بالا ترین درجه
1-سرباز
2-سربازدوم
3-سربازیکم
4-سرجوخه
5-گروهبان سوم
6-گروهبان دوم
7-گروهبان یکم
8-استواردوم
9-استواریکم
10-ستوان سوم پاسدار
11-ستوان دوم پاسدار
12-ستوان یکم پاسدار
13-سروان پاسدار
14-سرگرد پاسدار
15-سرهنگ دوم پاسدار
16-سرهنگ پاسدار
17-سرتیپ دوم پاسدار
18-سرتیپ پاسدار
19-سرلشکر پاسدار
20-سپهبد پاسدار
21-ارتشبد پاسدار

چند تا نکته هست که دونستنش بد نیست.
اولین نکته باید بگم که شاید تو ذهنتون این سوال پیش بیاد که کسی هست که به درجه ارتشبدی رسیده باشه؟
خب، جواب این سوال اینه که خیر، چنین شخصی نداریم. چرا؟ چون بعد از انقلاب اسلامی بالاترین درجه از ارتشبد به سر لشکر تنزل پیدا کرد...

نگار 1373

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
3/9/17
ارسالی‌ها
1,125
پسندها
19,400
امتیازها
41,073
مدال‌ها
24
سطح
24

سوال:
من یه سوال دارم.توی رمانها گفته میشه که دختر به ماموریت مخفی فرستاده میشه.میخواستم ببینم این چنین چیزی حقیقت داره؟؟آخه فکر نکنم توی ایران یه دختر جوان بتونه بره توی باندهای مختلف به عنوان نفوذی

جواب:
ببینید جواب این سوال چیزیه که اکثرا وقتی جوابشو می شنون براشفته میشن و من خیلی خیلی خیلی سر این ماجرا بحث داشتم.
داریم، ولی نه از اون مدلا که همه دارن به تصویر می کشن.
در واقع باید گفت هر دختری تو ایران اگه به این هدف بخواد وارد نیروی انتظامی یا سپاه یا ارتش (نکته: ارتش اصلا نیروی زن قبول نمی کنه به جز به عنوان پزشک یا پرستار که اون هم فقط بعضی سالها درخواست می ده به تعداد محدود هم نیرو قبول می کنه) بشه که بخواد خودمونی بگیم، از دیوار راست بالا بکشه و ژانگولر بازی خانومای پلیسی که...

نگار 1373

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
3/9/17
ارسالی‌ها
1,125
پسندها
19,400
امتیازها
41,073
مدال‌ها
24
سطح
24

خب امروز می خوام یه مختصر در مورد سلاح های کمری گازی صحبت کنم.
سلاح های گازی، سلاح های تمرینی هستن و به جای فشنگ از ساچمه استفاده می کنن.

داخل قسمتی که خشاب اسلحه جا میگیره، سلاحای گازی جای خشاب قابل تعویض از یه کپسول کوچیک برخوردارن. کپسول گاز Co2، و دلیل نامگذاری این سلاح ها هم به خاطر کپسول گازیشون هستش.

تا حالا شاید شنیده باشید که فلان شخص به خاطر دفاع از خودش، مجوز حمل اسلحه داره. اسلحه ای که می گن از همین نوع گازی هستش و اینجا باید بگم که گرفتن مجوز این سلاح کار فوق العاده سختیه و به این راحتیا امکان پذیر نیست (پس پیش خودتون نگید آخ جون! میرم یه مجوز می گیرم و به به! ).

از این سلاح به جز موردی که گفتم فقط برای تمرین نیروهای مسلح استفاده می شه و شما به عنوان یه شخص عادی نمی تونید...

نگار 1373

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
3/9/17
ارسالی‌ها
1,125
پسندها
19,400
امتیازها
41,073
مدال‌ها
24
سطح
24

سلام دوستان، امیدوارم حالتون خوب و روزتون خوش باشه.

با هم نگاهی می اندازیم به یکی از رسته های محبوب نیروی انتظامی، یعنی نوپو.

یه توضیح مختصر از وظایفشون از ویکی پدیا:
مأموریت واحد نوپو، در رهایی گروگان و مقابله با عملیات‌های تروریستی خلاصه می‌شود و مأموران این واحد برای آمادگی هرچه بیشتر، آموزش‌های ویژه‌ای شامل چترریزی، تیراندازی، پرش از ساختمان، راپل، غواصی، سکان داری، پرواز با پاراگلایدر و همچنین دوره‌هایی موسوم به آبی و خاکی را پشت سر می‌گذارند.

اینجا یه نکته مهمه، اونم اینه که دقت کنیم نوپو وظایفش مشخصه و تو هر عملیاتی قرار نیست شرکت داشته باشه. پس حضور نوپو تو داستان با اما و اگر مواجه میشه که اگه دقت نکنید، ممکنه به داستان پلیسی شما ایراد گرفته بشه.

در مورد یگان ویژه هم حتما...

نگار 1373

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
3/9/17
ارسالی‌ها
1,125
پسندها
19,400
امتیازها
41,073
مدال‌ها
24
سطح
24

این قسمت:
چه اسلحه ای بدم دست پلیس بنده خدا؟!

سلام عزیزان حالتون چطوره؟
میریم با یه پست جدید آموزشی.
برای نویسنده های رمان گاها پیش میاد که میخوان توی رمانپلیسی جناییشون، نام سلاح رو ببرن یا بگن که شخص از چه تفنگی استفاده میکنه.
ما اینجا با شخص خلافکار کار نداریم چون خلافکار داستان ماشالا پول و پله زیاد داره، میپره میره از مرز سفارش میده یه خوشگلشو واسش میارن

خخخ این مشکلی نیست ولی خداییش واسه اسلحه ی خلافکار هم اغراق نکنید چون هر سلاحی به درد نمیخوره. همینجا به صورت گذرا توصیه میکنم اگه خواستید نام ببرید، اسلحه کمری گلاک 17 و گلاک 19 دو اسلحه ی محبوب اتریشی ساخت شرکت گلاکه که هم پلیمریه، هم سبک، هم قوی، هم کوچیک.
(داخل پرانتز میگم، سلاحای پلیمری در حال زیاد شدنن چون به علت استفاده از...

نگار 1373

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
3/9/17
ارسالی‌ها
1,125
پسندها
19,400
امتیازها
41,073
مدال‌ها
24
سطح
24

این قسمت: اوجگل موجگل کی بودی تو؟

سلام دوستان، خوبید؟
این یه پست آموزشی نیست، یه جورایی پست انتقادیه.
این چیزی که میخوام بگم رو اکثرا دیدید که اتفاق افتاده و چیز جدیدی نیست ولی اگه نویسنده هستید، می تونید جلوی اتفاق افتادنش رو بگیرید.

مثلا یه رمان پلیسی به ما معرفی شده. داریم میخونیمش، میرسیم به جایی که پلیس جان وارد ماجرا میشه.
یه پلیس با یه قیافه ی کاملا اوجگل! حالا قیافه ی اوجگلش رو بیخیال (پلیس خوشگل به شخصه زیاد دیدم) با سیکس پک و هیکل رو فرم و کاملا پولدار و ژذاب
و و و... وارد میشه و دختر داستان یهو ازش بدش میاد.
خب حالا بیخیال این میشیم که دختره ازش خوشش میاد یا بدش میاد و کل کلشون شروع میشه مسئله ما سر جناب پلیس جانه.
ناموسا این پلیس سیکس پک دارا و مولتی میلیاردرا که میگید،...

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.