شب نشینی شب‌نشینی با نویسنده افتخاری نگین عظیمی فشی | ویژه برنامه نوروزی انجمن یک رمان

• نویسنده موضوع AMARGURA
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 45
  • بازدیدها 1,862
  • کاربران تگ شده هیچ
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Najva❁

نویسنده برتر
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
1/4/17
ارسالی‌ها
3,271
پسندها
36,640
امتیازها
69,173
مدال‌ها
40
سطح
33

سلام وقتتون بخیر
سوالی که ذهن منو مشغول کرده اینه که شما تو نوشتن چقدر به سلیقه‌ی خواننده و مخاطبینتون اهمیت میدین؟
همونطور که تو سوالا مشخصه مثلا خیلیا میگن توصیف براشون خوشایند نیست درحالی که این از اصول نگارشه؛ یا دسته‌ای از ایده‌ها هستن که تجربه ثابت کرده فقط رضایت دسته‌ای رو میتونن جذب کنن و عامه پسند نیستند.
یعنی شما حاضر هستین برای جذب و راضی نگه داشتن مخاطب که مسئله‌ی بی‌اهمیتی هم نیست خصوصا برای چاپ، از چهارچوب قلم یا ایده‌ی دلخواهتون خارج بشین و طوری بنویسین به مزاج عام خوش بیاد؟
به عبارتی دیگه نظر خواننده براتون ملاکه یا منتقدین؟

همچنین شما که تجربه‌ی کار با انتشارات و ارشاد دارید، مسلماً براتون عادیه که نتونین هر چیزی که می‌خواین بنویسین رو چاپ کنین حالا فرقی نداره از جهت...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Najva❁

| TEAR |

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
16/7/20
ارسالی‌ها
1,917
پسندها
25,808
امتیازها
51,373
مدال‌ها
22
سطح
28

درود :402:
راستش یه سوال که برای بنده پیش اومده، اینه که اگر بافت رمانتون ادبی و راوی، سوم شخص باشه، چجوری از تکرار اسامی داخل جملات جلوگیری می‌کنین؟ برای مثال، برای توصیف نیاز داره که اسامی داخل جمله به کار بره، اگه دو بار پشت هم یه اسم بیاد به نظر شخصی خودم یه جوریه... .
و این که معیارهای انتشارات برای چاپ چیه؟
ممکنه ایده‌ای تا حالا در ذهنتون شکل گرفته باشه که قسمتیش کلیشه بوده باشه ولی به نظر خودتون موفق بشه؟ چجوری اون قسمت کلیشه رو رفع میکنین؟

امضا : | TEAR |

MANA SAADATMAND

کاربر فعال
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
23/12/18
ارسالی‌ها
776
پسندها
18,311
امتیازها
39,673
مدال‌ها
24
سطح
28

میشه بیشتر راجب نوشته‌هاتون توضیح بدید؟ که برای قدم‌های اولتون چطور شروع کردید و الان به صورت حرفه‌ای کار می‌کنید؟

neginazimmifashi

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
22/6/20
ارسالی‌ها
87
پسندها
2,384
امتیازها
11,378
مدال‌ها
8
سطح
8

سلام.
تا حالا شده وقتی به یک مرحله‌ای از رمان می‌رسی، ندونی چطور ادامه‌‌ش رو بنویسی؟
اگه جوابتون مثبته، از چه راه چاره‌ای استفاده می‌کنید.
سلام عزیزدلم؛
همه‌ی نویسنده‌ها این تجربه رو داشتن حتی؛ بهترین‌هاشون.
به نظر من، باید کمی از کتاب فاصله گرفت و فیلم و کتاب جدید تماشا کنیم.
به خیابون بریم و زندگی روزمره‌ی مردم رو دنبال کنیم، گاهی فقط دیدن و شنیدن بهترین الهام رو به من می‌ده.

امضا : neginazimmifashi

neginazimmifashi

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
22/6/20
ارسالی‌ها
87
پسندها
2,384
امتیازها
11,378
مدال‌ها
8
سطح
8

neginazimmifashi

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
22/6/20
ارسالی‌ها
87
پسندها
2,384
امتیازها
11,378
مدال‌ها
8
سطح
8

سلام زیبا
میشه یکم از نوع توصیفات و پیوسته کردن اتفاقات در رمان‌هاتون بگید؟
به نظر شما یه رمان خوب چه ویژگی‌ای داره؟
سلام عزیزدلم؛
قالباً برای توصیف یک حس باید خودمون رو جای شخص قرار بدیم یا باید خوب ببینیم؛ خوب دیدن و شنیدن یکی از ملزومات نویسنده بودن هستش.
ما می‌تونیم بریم داخل یه کافه بشینیم و فقط اطراف رو نگاه کنیم تا واکنش افراد در حالات مختلف رو تحلیل کنیم.
پیوسته کردن اتفاقات به نظر من با مرور نوشته به دست میاد! یعنی من می‌نویسم اما بر نمی‌گردم نوشته‍ام رو بخونم! این اشتباه( البته به نظر من).
وقتی برمی‌گردیم و یک نوشته رو بازنگری می‌کنیم تازه متوجه‌ی پرش‌های داستان می‌شیم.
من عموماً ادبی می‌نویسم و به عقیده‌ی من کتاب خوب...

neginazimmifashi

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
22/6/20
ارسالی‌ها
87
پسندها
2,384
امتیازها
11,378
مدال‌ها
8
سطح
8

من اولین بارمه دارم رمان ترسناک می‌نویسم به خاطر علاقم به ترس و هیجان چون رمانای قبلیم فانتزی بوده یه ایده‌هایب دارم ولی اگر ممکنه یکم منو راهنمایی کنید که یه چیز خوبی دربیارم
سلام عزیزدلم؛
خیلی بهتون تبریک می‌گم که دنبال علاقه‌اتون رفتید.
راستش، من زاید در این ژانر خوب نیستم! اما؛ برای بهتر شدنِ هر نوشته‌ای اول باید برای خودمون یه چارچوب بذاریم، اتفاقات اصلی داستان رو با زمان‌های درستش یادداشت کنیم و تو گام بعدی وقایع رو توصیف کنیم (توی این سبک هر چه توصیف قوی‌تر باشه خواننده بیش‌تر جذب می‌شه).
در نهایت؛ با دنبال کردنِ فیلم، سریال و کتاب‌هایی با ژانری که می‌خواید قطعاً بهتر از اونچه که تصور می‌کنید می‌تونید بنویسید.

neginazimmifashi

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
22/6/20
ارسالی‌ها
87
پسندها
2,384
امتیازها
11,378
مدال‌ها
8
سطح
8

سلام خسته نباشید
شما ایده هاتون رو از کجا به بدست میارین؟
شخصیت‌هایی که خلق می‌کنید، با استفاده از چه روشی جدا سازی‌شون می‌کنید؟
سلام عزیزدلم؛
بخش قابل توجهی از شخصیت‌ها و ایده‌های من؛ برگرفته از دنیای واقعی اطرافم هستش(به خاطر شغلمآدم‌های جالبی رو ملاقات می‌کنم).
با دیده و شنیده‌هام؛ یک ایده‌ی کوچیک رو پرورش می‌دم و تخیل رو چاشنی اون می‌کنم تا یک اثر جدید رو خلق کنم.
عموماً دنیای اطراف بهترین ایده‌ها رو به ما می‌ده اگر دقت کنیم.
مهم‌ترین کار برای جداسازی اینه‌که؛ کاملاً یک شخص حقیقی رو وارد داستان نکنیم مگر اینکه داستان زندگی شخصی باشه که اونم باز 30درصد تخیل رو شامل می‌شه

neginazimmifashi

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
22/6/20
ارسالی‌ها
87
پسندها
2,384
امتیازها
11,378
مدال‌ها
8
سطح
8

سلام
عیدتون هم مبارک

از وقتی که دست به قلم شدید چقدر بعد و چطور فهمیدید و حس کردید که نوشته‌هاتون اونقدر خوب هستند که ارزش داشته باشتند مخاطب برای خوندن اونها وقت بگزاره و حتی امکانش هست بعد خواندن ازشون خوشش بیاد؟
و چگونه با ترس‌هاتون برای به اشتراک گذاشتن نوشته‌ها مواجه شدید و جرئت به خرج دادید تا برای اولین بار نوشته‌هاتون رو به اشتراک بگزارین؟
و اینکه شما هم شروع کردن براتون خیلی سخت بود و خیلی از اوقات بعد نوشتن یا حتی موقع مرور ایده در ذهنتون فکر می‌کردید که چرت و پرت هستند؟ و اگر جوابتون بله هست چکار می‌کردید تا با این حس مقابله کنید؟

ممنون
سلام عزیزدلم؛
بهار نو مبارک‌ترین و بهترین باشه براتون.
من داخل اینستاگرام شروع...

neginazimmifashi

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
تاریخ ثبت‌نام
22/6/20
ارسالی‌ها
87
پسندها
2,384
امتیازها
11,378
مدال‌ها
8
سطح
8

سلام...
راستش...اینجور که معلومه شما رمان چاپی هم داشتید.
می‌خواستم بپرسم که برای چاپ چه چیزهایی مهمه...
سلام عزیزدلم؛
بله.
برای چاپ هر نشری سخت‌گیری‌های خودش رو دارم اما؛ به طور کلی:
1. قلم خوب(توصیف، فضاسازی و...)
2. داستان و روایتی جدید
3. کپی نبودن نوشته‌ها که حتی داخل قراردادها ذکر می‌شه که ناشر هیچ مسئولیتی در قبالش نداره.

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.