باکس آفیس: Joker اکنون سودآورترین فیلم کمیک بوکی تاریخ سینماست!

  • شروع کننده موضوع .ARMIN
  • تاریخ شروع

.ARMIN

مدیر تالار خانواده و زندگی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار خانواده و زندگی
عضویت
5/13/19
ارسال ها
11,845
امتیاز
60,919
محل سکونت
کرمانشاه
هر سالـه تعداد فیلم های کمیک بوکی نسبت به سال قبل تـر بیشتر می شود، و این افزایش اکنون واقعا چشمگیر شده است که نشان می دهد تولید این مدل فیلم ها برای کمپانی های تولید فیلم بسیار سودآور است. اما بیشتر فیلم های کمیک بوکی در سبک ابرقهرمانی هستند، و بیشتر این عناوین ابرقهرمانی با درجه سنی PG-13 روی پرده می روند؛ و همین ادعا را در مورد عناوین کمیک بوکی هم می توان داشت. چون اگر یک فیلم با درجه سنی R (بزرگسال) ساخته شود، در گیشه مخاطبین کمتری دارد و شانسش هم برای موفقیت تجاری خیلی کمتر است، به همین دلیل کمپانی های بزرگ هیچوقت چنین خطری را به جان نمی خرند.


اما کمپانی فاکس قرن بیستم با ساختن فیلم Deadpool چنین خطری را پذیرفت و در نهایت به همه نشان داد که فیلم های ابرقهرمانی درجه بزرگسال هم می توانند در گیشه موفقیت کسب کنند. فاکس با این حرکت خودش دیگر کمپانی های بزرگ مثل وانر بروس را به انجام کاری مشابه تحریک کرد، و Joker 2019 نیز طبق انتظار با درجه سنی R روی پرده رفت. تاد فیلیپس کارگردان فیلم انفرادی جوکر استودیو را برای انجام این کار تحت فشار قرار داد و با وجود اینکه به او فقط ۶۰ میلیون دلار دادند، یک اثر شگفت انگیز و فوق العاده را تقدیم طرفداران کرد.


فیلمهای کمیک بوکی چون خیلی پرطرفدار هستند و معمولا در گیشه بااستقبال خوبی روبرو می شوند، در نتیجه فروش آنها بالاتر از فیلم های ژانرهای دیگرست و در نهایت سودآورتـر هستند؛ و حالا گفته شده که Joker 2019 سودآورترین فیلم کمیک بوکی تاریخ سینماست. طبق پیش بینی ها، فروش این فیلم تا روز یکشنبه به ۹۵۷ میلیون دلار می رسد، یعنی پانزده برابر بیشتر از بودجه تولیدی آن که ۶۲٫۵ میلیون دلار است. البته ما در اصل باید دیگر هزینه ها را هم در نظر می گرفتیم، مثلا هزینه تبلیغات که می تواند پول خرج شده توسط استودیو را به دو برابر برساند، ولی اگر بخواهیم فقط هزینه تولید را با فروش کلی مقایسه کنیم، باید بگوییم که Joker 2019 کار شگفت انگیزی را انجام داده است.

Joker 2019


قبل از Joker، فیلم The Mask (ماسک) با بازی به یادماندنی جیم کری پرسودترین فیلم کمیک بوکی تاریخ بود، که با بودجه ۲۳ میلیون دلاری تولید شد و ۳۵۱ میلیون دلار در گیشه بین المللی فروخت. و فیلم هایی مثل Venom (فروش ۸۵۴ میلیون دلاری در مقابل بودجه ۹۰ میلیون دلاری)، Batman (فروش کلی ۴۱۱ میلیون دلاری در برابر بودجه ۳۵ میلیون دلاری) و Deadpool (فروش ۷۸۳ میلیون دلاری در مقابل بودجه تولید ۵۸ میلیون دلاری) هم جزو عناوین کمیک بوکی سودآور هستند، ولی در مقابل Joker حرفی برای گفتن ندارند.


فیلم Joker توانسته تبدیل به سودآورترین فیلم کمیک بوکی تاریخ شود، ولی هیچوقت نمی تواند پرفروش ترین شود چون این جایگاه با فروش ۲٫۸ میلیارد دلاری در اختیار Avengers: Endgame قرار دارد. حال شاید فیلم مارول به فروش بالاتری دست یافته باشد، ولی تاثیری که فیلم انفرادی جوکر بر روی ژانر کمیک بوکی می گذارد را نمی توانیم نادیده بگیریم. این فیلم در شرایطی روی پرده رفت که همه نگران بودند محتوای خشن آن چه تاثیری بر روی مردم خواهد گذاشت، Joker با وجود اینکه بسیاری از منتقدین از خشونت داستان آن انتقاد کردند به موفقیت دست یافت، و آقای فیلیپس (کارگردان) با وجود اینکه بودجه کمی در اختیار داشت توانست یک شاهکار بسازد!!
 
بالا