روش های سریع و آسان پاک کردن چسب قطره ای از پوست

¦[☆ Atrin ☆]¦›

سرپرست کامپیوتر،عکس + نویسنده افتخاری
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
11/15/18
ارسال ها
12,851
امتیاز واکنش
10,723
امتیاز
67,173
محل سکونت
تهران
روش های سریع و آسان پاک کردن چسب قطره ای از پوست

چسب قطره‌ای می‌تواند پوست را به اشیاء یا حتی انگشتان دست را به هم بچسباند. با این حال، چسب قطره‌ای معمولاً برای پوست مضر نیست، و طیف وسیعی از درمان‌های خانگی وجود دارند که معمولاً می‌تواند آن را از بین ببرند.


نحوه پاک کردن چسب قطره‌ای از پوست


فرارو- ساخت یک ماکت یا درست کردن کاردستی سرگرم کننده با بچه‌ها می‌تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود، اگر در حین استفاده از چسب قطره‌ای دست یا پوست تان به آن آغشته شود.

چسب قطره‌ای می‌تواند پوست را به اشیاء یا حتی انگشتان دست را به هم بچسباند. با این حال، چسب قطره‌ای معمولاً برای پوست مضر نیست، و طیف وسیعی از درمان‌های خانگی وجود دارند که معمولاً می‌تواند آن را از بین ببرند.

۷ روش برای پاک کردن چسب قطراه‌ای از پوست

تکنیک‌های زیر به سادگی می‌توانند چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنند که شامل موارد زیر می‌شوند:

۱. خیساندن در آب گرم و صابون
اگر چسب قطره‌ای کاملاً خشک نشده باشد، خیساندن قسمتی که چسب روی آن ریخته در آب گرم و صابون ممکن است موثر باشد.

یک کاسه یا یک سطل را با آب بسیار گرم، آب و صابون یا یک ماده شوینده پر کنید.

منطقه آسیب دیده را ۵ تا ۱۰ دقیقه خیس کنید. پس از نرم شدن چسب، آن را به آرامی مالش دهید تا آن را از پوست بکنید. اگر دردناک است یا به نظر می‌رسد ممکن است پوست را بخراشد ادامه ندهید.

در صورت عدم موفقیت، یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید.

نحوه پاک کردن چسب قطره‌ای از پوست

۲. نحوه جدا کردن پوست چسبیده شده به وسیله یا انگشت دیگر
اگر پوست به یک جسم دیگر چسبید یا انگشت به انگشت دیگر، ابتدا محل آن را در آب صابون گرم خیس کنید.

سپس با استفاده از یک جسم صاف مانند دسته قاشق، به آرامی سعی کنید جسم را از روی پوست جدا کنید.

در صورتی که هنگام جدا کردن پوست دست درد شدیدی را تجربه می‌کنید، حرکت نورد (چرخشی) برای لایه برداری را امتحان کنید. بسیار مراقب باشید سطح پوست را نکنید.

۳. پاک کننده لاک ناخن یا استون
اکثر دستگاه‌های پاک کننده ناخن حاوی یک حلال قدرتمند به نام استون هستند که می‌توانند چسب قطره‌ای را حل کنند. قبل از تلاش برای از بین بردن چسب روی پوست تان، برای استفاده از مواد شیمیایی بر روی پوست تان اطمینان حاصل کنید.

به عنوان مثال، استفاده از استون بر روی هر چیزی که پراکسید بر روی آن باشد ایمن نیست. بهتر است، قبل از استفاده از استون، شی مورد نظر را بشویید. در برخی مواقع استون می‌تواند رنگ برخی از اشیا و لوازم را تغییر دهد، به خصوص اگر از جنس پلاستیک باشند.

پاک کننده لاک ناخن را در یک کاسه بریزید و یک دقیقه پوست را خیس کنید. به مدت یک دقیقه پس از خیساندن یک دقیقه دیگر را هم اضافه کنید تا پیوند چسب حل شود.

استون به طور بالقوه سمی است و باعث خشکی و تحریک پوست می‌شود، بنابراین شستن دست‌ها پس از آن بسیار حیاتی است. افراد مبتلا به اگزما یا شرایط خشکی پوست ممکن است بعد از استفاده از استون متوجه تحریک و خشکی شوند، بنابراین از مرطوب کننده ملایم استفاده کنید تا پوست بهبود یابد.

از استون بر روی پوست خشک یا آسیب دیده استفاده نکنید، زیرا می‌تواند به پوست آسب برساند. هرگز از استون در قسمت‌های از بدن مانند بینی یا دهان استفاده نکنید.

پاک کننده ناخن، که شامل استون است، در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی، داروخانه‌ها و آنلاین موجود است.

نحوه پاک کردن چسب قطره‌ای از پوست

۴- کره و روغن
کره و روغن‌ها، مانند روغن نارگیل یا روغن آووکادو، می‌توانند به جدا کردن انگشتانی که همراه با چسب قطره‌ای به یکدیگر چسبیده اند، کمک کنند.

ابتدا پوست را در آب گرم خیس کنید، سپس روغن یا کره را روی چسب قطره‌ای روی دست مالش دهید تا چسب حل شود. روغن بیشتری بمالید و آن ناحیه را ماساژ دهید تا چسب از بین برود.

۵- سنگ پا (Pumice)
سنگ پا می‌تواند پوست مرده را از بین ببرد و ممکن است به از بین بردن قسمت‌هایی که چسب خشک شده چسبیده کمک کند. از استفاده از سنگ پا روی پوست حساس یا صورت خود خودداری کنید.

برای این کار به آرامی قسمتی را کهچسب قطره‌ای چسبیده، با سنگ پا مالش دهید. ابتدا محل آن را در آب صابون گرم خیس کنید، سپس سنگ پا را در آب گرم فرو کنید. آن را روی ناحیه‌ای که چسب ریخته با حرکت دایره‌ای روی قسمت موردنظر بمالید تا چسب قطره‌ای از بین برود. اگر انجام این کار باعث ایجاد درد یا ناراحتی می‌شود، روش دیگری را امتحان کنید.

سنگ پا در بسیاری از فروشگاه‌های بهداشتی، داروخانه‌ها و بصورت آنلاین در دسترس هستند.

۶. آب لیمو
اسید موجود در آب لیمو می‌تواند به از بین بردن چسب قطره‌ای کمک کند. این روش درمانی بر روی تکه‌های کوچک چسب قطره‌ای و جدا کردن پوست بهم چسبیده بهترین تاثیر را دارد.

آب لیمو را درون یک کاسه بریزید و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه پوست خو را در آن خیس کنید. سپس از مسواک نرم استفاده کنید تا آب لیمو را مستقیماً روی ناحیه مورد نظر بزنید. پس از شل شدن چسب، پوست خود را با یک دستمال خشک بشویید، سپس دست‌ها را بشویید و مرطوب کنید.

نحوه پاک کردن چسب قطره‌ای از پوست

۷. از بین برنده‌های چسب
برخی از فروشگاه‌های صنایع دستی و سرگرمی، کالا‌هایی را به فروش می‌رسانند که می‌توانند سریع چسب قطره‌ای را بدون آسیب رساندن به پوست از بین ببرند. برای مشکل چسبیدن پوست به پلاستیک، به جای استون یک پاک کننده چسب را امتحان کنید، زیرا استون می‌تواند به برخی از پلاستیک‌ها آسیب برساند.

مگر در مواردی که پوست به وضوح آسیب دیده یا دردناک باشد، در این صورت نمی‌توان به از بین بردن چسب قطره‌ای برای یک یا دو ساعت اقدام کرد، باید منتظر بمانید تا در زمان شخصی اجازه خرید چسب پاک کننده از یک فروشگاه محلی را پیدا کنید.

اگرچه لایه برداری چسب قطره‌ای از پوست می‌تواند وسوسه انگیز باشد، اما به یاد داشته باشید که چسب قطره‌ای بسیار محکم‌تر است و آسیب‌های ناشی از لایه بردای آن می‌تواند بسیار دردناک باشد.

سعی کنید چسب را از روی پوست جدا کنید. برای این کار پوست یا چسب را به آرامی مالش دهید، اما اگر روشی آسیب رسان است، چیز دیگری را امتحان کنید.

برخی از افراد به طور تصادفی به پوست خود آسیب می‌رسانند و سعی می‌کنند چسب قطره‌ای را از بین ببرند. اگر چسب باعث سوختگی یا زخم شده است، باید آن ناحیه را تمیز نگه دارید و یک پماد آنتی بیوتیک را روی آن قرار دهید.

این جراحات جزئی تقریباً همیشه به خودی خود بهبود می‌یابند، اما اگر زخم بسیار دردناک است، قرمز یا متورم می‌شود، در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

اصول ایمنی در خصوص چسب قطره ای
اگر چسب به طور اتفاقی وارد چشم یا پلک شود، بسیار خطرناک است. در صورت نزدیک شدن بیش از حد به ل**ب یا داخل دهان ممکن است باعث چسبیدن ل**ب‌ها به هم شود.

هنگامی که از چسب قطره‌ای استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که آن نزدیک چشم یا دهان شما نیست.

اگر شخصی چسب قطره‌ای بلعیده باشد، باید دهان خود را بشویند و با یک مرکز کنترل سم تماس بگیرند یا به اورژانس مراجعه کنند.

انواع خاصی از چسب قطره‌ای قابل اشتعال است، بنابراین باید مراقب پوستی که چسب روی آن ریخته است باشید و از تماس آن با اجاق گاز، سشوار و سایر سطوح گرم خودداری کنید. هرگز از فندک یا کبریت استفاده نکنید.

برای پاک کردن چسب قطره‌ای از پوست خشک و حساس می‌توانید به پزشک مراجعه کنید.

چسب قطره‌ای می‌تواند در بعضی از افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. هرکسی که علائم واکنش آلرژیک مانند بثورات ناگهانی و یا مشکل در تنفس را تجربه کند، باید به اورژانس مراجعه کند.

نحوه پاک کردن چسب قطره‌ای از پوست

چسب قطره‌ای ریخته شده روی پوست به ویژه کودکان می‌تواند آزار دهنده و حتی ترسناک باشد، اما معمولاً خطرناک نیست. افرادی که شرایط پوستی جدی دارند باید به پزشک مراجعه کنند، اما اکثر افراد با خیال راحت می‌توانند آن را در خانه پاک کنید.

اگر دارو‌های خانگی مؤثر نیستند و ناحیه آسیب دیده به نظر نمی‌رسد، معمولاً چند روز صبر کنید تا ببینید که آیا چسب به خودی خود از بین می‌برد.

اما از آنجا که ممکن است نوزادان و خردسالان دست و یا سایر مناطق آسیب دیده را در دهان خود بگذرانند، در صورت عدم استفاده از روش‌های درمانی بهتر است که آن‌ها را به پزشک برسانید.

منبع: medicalnewstoday
 
بالا