نگاهی به معماری باشکوه روم باستان

sepideh13.r

کاربر برتر
کاربر برتر
عضویت
4/20/19
ارسال ها
2,120
امتیاز
31,973
امپراتوری روم را باید در شمار تأثیرگذارترین حکومتهای دوران باستان به شمار آورد. حکومتی که سودای فرمانروایی بر کل جهان را داشت و مستقیم و غیر مستقیم فرهنگ، معماری و آموزههای خود را به دورترین نقاط این کره صادر کرد. اما امروزه از آن جاه و جلال، تنها خرابههایی باستانی برجای مانده که نشان از معماری باشکوه این تمدن کهن دارند.
در قلب شهر جاودانهی رم، خرابههایی کهن جا خوش کرده که میراثدار معماری و تمدن درخشان امپراتوری روم باستان هستند. روزگاری در اینجا ساختمانهای دولتی قرار گرفته بودند. جایی که مردم گرد هم جمع شده و پیروزیهای ارتش قدرتمند روم را جشن میگرفتند، جایی برای شنیدن سخنان دانشمندان، مکانی برای انتخاب اعضای سنا، تشکیل محکمه و حتی مبارزات خشن و غیر انسانی گلادیاتورها، جایی همین نزدیکی برگزار میشد. این منطقه به نام "انجمن رومی" (Roman Forum) شناخته میشود.
قدمت قدیمیترین ساختمان این منطقه به قرن هشتم پیش از میلاد برمیگردد. اما بزرگترین و معروفترین بناهای نوساز این ناحیه توسط امپراتور اوگستوس (Augustus) بنیان نهاده شدند که مرمر را جایگزین آجر کرد.

هر سال حدود 4.5 میلیون گردشگر، از این آثار تاریخی و باستانی دیدن میکنند. جایی که دست کم باید یک بار در طول زندگی به آن سر زد. اینجا هنوز هم میتوان درخششی کم فروغ از دوران باشکوه این امپراتوری را حس کرد. هر چند زمان برتر از هر نیرو و بالاتر از هر قدرتی، آثار فرمانروایی انسان بر زمین را به تدریج و آهسته و آهسته محو میکند، اما حتی این ستونهای شکسته و بناهای در هم فرو ریخته نیز داستانی برای خود دارند که شاید هر کسی را مجذوب خود کند.


 
بالا