میزگرد میزگرد شبانه با موضوع «مشکلات رایج نویسندگان»

• نویسنده موضوع FakhTeh
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 61
  • بازدیدها 1,860
  • کاربران تگ شده هیچ
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

yektayari

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
27/8/19
ارسالی‌ها
36
پسندها
139
امتیازها
503
مدال‌ها
1
سطح
1

با توجه به اینکه به‌نظر خسته می‌رسید، بنده شروع می‌کنم.
هر شخصی در ابتدای حضورش در یک عرصه، مشکلاتی مثل آشنا نبودن با اصول و قواعد یا حتی عدم داشتن مخاطب به دلیل گمنام بودنش رو داره.
در امر نویسندگی، شایع‌ترین حالت آشنا نبودن با قواعد، کلیشه نویسیه که به نظرم اصلا نیازی به آوردن مثال نداره.
اکثر مواقع، کلیشه نویسی به این دلیل اتفاق میوفته که نویسنده تجربه‌‌ی زیادی در خوندن و آشنایی با فضای اینترنتی نویسندگی نداره و برای همین نمی‌دونه که اصلا کلیشه چطوره؟ بخشی از کلیشه نویسی به اثرپذیری از سریال‌های ترکیه‌ای یا رمان‌های سمی هم برمی‌گرده.

ادامه بحث رو با پاسخ به این موارد می‌تونیم پی بگیریم.
۱. چطور میشه از کلیشه‌ها دوری کرد؟ راهی...​
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

-No Voice

نویسنده برتر
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
18/6/19
ارسالی‌ها
1,251
پسندها
66,871
امتیازها
60,573
مدال‌ها
28
سطح
43

چرا همه نوشتن کلیشه بودن سوژه ها، این مگه مشکله؟
اگر طرف واقعا نویسنده باشه و در این کار سواد و مهارت داشته باشه که خب میدونه سمت چه سوژه‌هایی نره که داستانش کلیشه نشه مثل ازدواج صوری و هم‌خانه بودن و ... این سوژه ها مردن هرچقدرم سیر اتفاقات خوب باشه اصل سوژه تکراریه بقیه وارد هم با قلم نویسنده درست میشه چون هر فرد نوع نگاه و تفکرش نسبت به فرد دیگه متفاوته
اگر اینکه نویسنده خودخواسته کلیشه بنویسه تا الکی الکی سر پرت و پلا نویسی معروف شه:/
ن کلیشه بودن مشکله و ن کلیشه‌نویسی
چ بسی خیلی از کلیشه‌ها ت جامعه هم کلیشه‌وار تکرار میشن و حذفشون صرفا جهت کلیشه بودن اشتباهه
مشکل عدم ارتقای اکثریت کلیشه‌نویسا و واقع‌گراییشونه
و نتیجه‌ی این...

امضا : -No Voice

yektayari

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
27/8/19
ارسالی‌ها
36
پسندها
139
امتیازها
503
مدال‌ها
1
سطح
1

ن کلیشه بودن مشکله و ن کلیشه‌نویسی
چ بسی خیلی از کلیشه‌ها ت جامعه هم کلیشه‌وار تکرار میشن و حذفشون صرفا جهت کلیشه بودن اشتباهه
مشکل عدم ارتقای اکثریت کلیشه‌نویسا و واقع‌گراییشونه
و نتیجه‌ی این میشه اشتباه گرفتن محیط ایران با اروپا
میشه بالا رفتن آمار طلاق و ازدواج سفید ب دلیل طرز نگرشی ک توی ذهن افراد کم سن و سال ساختن و به جای واقعیت کوهی از فانتزیات رو توی مغزشون کردن
میشه ناک اوت شدن نویسنده‌ی توانا ب هزار و یک دلیل
میشه طرز نگرش جامعه ب نویسنده‌ها و کتاب‌خونا
بله خیلی مضوعات احتماعی زیادی تو رمان ها کلیشه شده مثلا خ**یا*نت ولی طرز تفکر و قلم هر نویسنده با دیگری متفاوته و بنابراین داستان های متفاوتی هم خلق میشه
چیزی که منو عصبی...

yektayari

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
27/8/19
ارسالی‌ها
36
پسندها
139
امتیازها
503
مدال‌ها
1
سطح
1

اینم بگم که باز هستن داستان هایی که نوشته شده راجع به این تیپ روابط و یه نتیجه گیری مثبت ازش شده ولی خب من منظورم اون دسته کارهایی که فکرکنم تو مجازی نمونه‌اشو زیاد دیدیم

آبی پَرَست؛

گوینده انجمن + نقاش انجمن
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
30/11/21
ارسالی‌ها
2,478
پسندها
33,888
امتیازها
64,873
مدال‌ها
40
سطح
33

• مدیر
با توجه به اینکه به‌نظر خسته می‌رسید، بنده شروع می‌کنم.
هر شخصی در ابتدای حضورش در یک عرصه، مشکلاتی مثل آشنا نبودن با اصول و قواعد یا حتی عدم داشتن مخاطب به دلیل گمنام بودنش رو داره.
در امر نویسندگی، شایع‌ترین حالت آشنا نبودن با قواعد، کلیشه نویسیه که به نظرم اصلا نیازی به آوردن مثال نداره.
اکثر مواقع، کلیشه نویسی به این دلیل اتفاق میوفته که نویسنده تجربه‌‌ی زیادی در خوندن و آشنایی با فضای اینترنتی نویسندگی نداره و برای همین نمی‌دونه که اصلا کلیشه چطوره؟ بخشی از کلیشه نویسی به اثرپذیری از سریال‌های ترکیه‌ای یا رمان‌های سمی هم برمی‌گرده.

ادامه بحث رو با پاسخ به این موارد می‌تونیم پی بگیریم.
۱. چطور میشه از کلیشه‌ها دوری کرد؟ راهی...​

امضا : آبی پَرَست؛

-No Voice

نویسنده برتر
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
18/6/19
ارسالی‌ها
1,251
پسندها
66,871
امتیازها
60,573
مدال‌ها
28
سطح
43

بله خیلی مضوعات احتماعی زیادی تو رمان ها کلیشه شده مثلا خ**یا*نت ولی طرز تفکر و قلم هر نویسنده با دیگری متفاوته و بنابراین داستان های متفاوتی هم خلق میشه
چیزی که منو عصبی میکنه داستان های اب دوغ خیاریه ازدواج صوری و پسر مغرور و دختر شیطونه و لج و لجبازی هاشون و ... از نظرم این داستان ها تاریخ مصرفشون گذشته و هرچقدر هم یکی تلاش کنه داستان خوبی ازش درنمیاد و متاسفانه بعضی ها ول کن ماجراها هم نیستن. یکی نیس بگه بابا جان مگه کم سوژه داریم ول اینا کن :458113-848aa3125e8f543b088f9d2f5c20db9e:
گفتم تو پیامای قبلی هم؛ صرفا نویسنده مقصر نیس.
۱. مخاطبِ کلیشه‌پسند میشه نویسنده‌ی کلیشه‌نویس
۲. مخاطبِ کلیشه‌پسند میشه انگیزه‌ی نویسنده صرفاً جهت...

امضا : -No Voice

yektayari

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
27/8/19
ارسالی‌ها
36
پسندها
139
امتیازها
503
مدال‌ها
1
سطح
1

گفتم تو پیامای قبلی هم؛ صرفا نویسنده مقصر نیس.
۱. مخاطبِ کلیشه‌پسند میشه نویسنده‌ی کلیشه‌نویس
۲. مخاطبِ کلیشه‌پسند میشه انگیزه‌ی نویسنده صرفاً جهت محبوبیت، درآمد و...
۳. نویسنده‌ای ک ب بازخورد الانش راضیه و با عدم ارتقا کارش مخاطب رو هم ارتقا نمیده
بله متاسفانه وقتی نویسنده حاضر نیست پیشرفت کنه و بابت پول ومخاطب هرکاری میکنه خرابی بازار دامن همه رو میگیره ‍♀️

آبی پَرَست؛

گوینده انجمن + نقاش انجمن
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
30/11/21
ارسالی‌ها
2,478
پسندها
33,888
امتیازها
64,873
مدال‌ها
40
سطح
33

• مدیر
دقیقا
برای مثال یه نویسنده که تازه کارشو شروع میکنه به نظرم سطح قلمش میتونه به رمان هایی ک خونده و قلم نویسنده‌هایی که کارهاشون خونده تشکیل بشه.
نویسندگی مثل خیلی چیزای دیگه نیست که تو اینترنت سرچ کنی آموزش نویسندگی تا بهت تمام و کمال آموزش بده
نویسنده بودن و قلم خوب داشتن نیازمند تجربه است‌ و همین تجربه میتونه از مشکلات یه نویسنده باشه.
یکی که تازه شروع میکنه صد درصد نمیتونه نتیجه خیلی خوبی رو از آب دربیاره پس بهتره از تجربیات نویسنده‌های برتر کمک گرفت. اینجوری هم حتما لازم نیست تا حداقل ۲ الی ۳ تا رمان بنویسی تا قلق کار دستت بیاد.
یکی از بزرگترین مشکلات نویسنده‌ها کمبود مخاطب یا همون خواننده رمانِ. شخصا خودم وقتی نظر یک نفر رو درباره نوشتم...

امضا : آبی پَرَست؛

❥لیلیِ او

منتقد انجمن + مدیر آزمایشی کتاب
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی کتاب
تاریخ ثبت‌نام
10/7/21
ارسالی‌ها
1,616
پسندها
20,476
امتیازها
43,073
مدال‌ها
22
سطح
28

• مدیر
سلام خسته نباشید به نظر من آبکی کردن زیادی بعضی از رمانا واقعا خیلی بده یا مثلا دختر کارای فراتر از شیطنت دخترونه میکنه بعدم پسر داستان بهش میگه من عاشق پاکی و نجابت تو شدم://///

امضا : ❥لیلیِ او

❥لیلیِ او

منتقد انجمن + مدیر آزمایشی کتاب
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی کتاب
تاریخ ثبت‌نام
10/7/21
ارسالی‌ها
1,616
پسندها
20,476
امتیازها
43,073
مدال‌ها
22
سطح
28

• مدیر
یکی از بدترین مشکلات نظردهنده‌های دلخوش کننده هستن
مثلا رمانت مشکل داره کلیشه‌ایه توصیف و نگارش و ... یه سری بخش هاش نیازمند ویرایشه
بعد یه سریا میان واسه اینکه ناراحت نشی میگن:
قلمتون خیلی عالیه
تمام/=
اینکه از رمان ایراد بنی اسراعیلی بگیرن هم غلطه اینکه ایرادارو نگن هم غلطه
باور کنید نویسنده از اینکه ایراد بگیرین و بفهمه مشکلش کجاست تا رفعش کنه بیشتر خوشحال میشه•-•
دقیقا!

امضا : ❥لیلیِ او
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.