میزگرد میزگرد شبانه با موضوع «مشکلات رایج نویسندگان»

• نویسنده موضوع FakhTeh
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 61
  • بازدیدها 1,869
  • کاربران تگ شده هیچ
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ghatre

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
1/8/21
ارسالی‌ها
126
پسندها
2,985
امتیازها
16,633
مدال‌ها
11
سطح
12

دیدید یه سری رمان ها هستن که آدم همین که شروعشون میکنه عاشقش میشه و دوست نداره تموم بشه؟ برعکس یه سری از رمانا که از همون اولش آدم منتظر تموم شدنشه! از نظر من شروع رمان میتونه مهم ترین و حیاتی ترین بخش رمان باشه و جوری باشه که مخاطبو جذب کنه و دلسرد نکنه...و همونطور که خیلیاتون گفتین، اکثرا آغاز رمانا خیلی کلیشه‌ایه. باید تمرکزو گذاشت رو آغازش...از نظر من میشه یه بخش کوچیکی از اواسط رمان رو برداشت و با اون رمان رو شروع کرد. یه بخشی که یکم نسبت به بقیه‌ی بخشای رمان هیجانی تر باشه و آدمو کنجکاو کنه. یجورایی یه فلش بک...اینجوری خواننده کمی از اتفاقات آینده خبردار میشه و میفهمه چی پیش رو داره و شاید برای اینکه به اون تیکه از فلش بک تو وسط رمان برسه و بفهمه قضیش چیه رمانو بخونه.

نمیدونم...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : ghatre

-No Voice

نویسنده برتر
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
18/6/19
ارسالی‌ها
1,251
پسندها
66,871
امتیازها
60,573
مدال‌ها
28
سطح
43

دیدید یه سری رمان ها هستن که آدم همین که شروعشون میکنه عاشقش میشه و دوست نداره تموم بشه؟ برعکس یه سری از رمانا که از همون اولش آدم منتظر تموم شدنشه! از نظر من شروع رمان میتونه مهم ترین و حیاتی ترین بخش رمان باشه و جوری باشه که مخاطبو جذب کنه و دلسرد نکنه...و همونطور که خیلیاتون گفتین، اکثرا آغاز رمانا خیلی کلیشه‌ایه. باید تمرکزو گذاشت رو آغازش...از نظر من میشه یه بخش کوچیکی از اواسط رمان رو برداشت و با اون رمان رو شروع کرد. یه بخشی که یکم نسبت به بقیه‌ی بخشای رمان هیجانی تر باشه و آدمو کنجکاو کنه. یجورایی یه فلش بک...اینجوری خواننده کمی از اتفاقات آینده خبردار میشه و میفهمه چی پیش رو داره و شاید برای اینکه به اون تیکه از فلش بک تو وسط رمان...

امضا : -No Voice

Fateme Amade

سرپرست فرهنگ و هنر + نویسنده افتخاری
پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
18/4/21
ارسالی‌ها
2,089
پسندها
6,769
امتیازها
28,973
مدال‌ها
23
سطح
13

• مدیر
سلام
به نظر من نویسنده ها مشکلات زیادی دارن
از جمله اینکه مردم زیاد دنبال کتاب نمیرن و همه چیز رو رایگان میخوان
دوم اینکه الان وقتی به مردم بگی یه خواننده یا بازیگر مورد علاقه‌ات رو نام ببر هزارتا اسم برات ردیف میکنه ولی وقتی بگی یه نویسنده نام ببر یکم فکر میکنه و شاید اسم یه کتاب یا همین نویسنده های قدیمی رو که خیلی رایجه رو بگه و اصلا شناختی از نویسنده های الان نداره.
مشکلات و سدهایی که برای چاپ یه کتاب هست هم فراون هست

امضا : Fateme Amade

ساپورا

کاربر سایت
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
29/10/21
ارسالی‌ها
262
پسندها
1,454
امتیازها
10,133
مدال‌ها
10
سطح
9

سلام دوستان
به نظر من یکی از رایج ترین و متداوم ترین مشکلات نویسندگان در عرصه‌ی فروش کتابشون هست.
متاسفانه باید بگم که دیگه هیچ کس برای خرید کتابها پول نمیده و این خیلی تو کار نویسنده ها تاثیر داره.
مردم ترجیح میدن به جای خریدن کتابهای به ظاهر گرون، برن pdf اش رو تهیه کنن و خیلی راحت کتاب رو مطالعه کنن.

امضا : ساپورا

Fateme Amade

سرپرست فرهنگ و هنر + نویسنده افتخاری
پرسنل مدیریت
سرپرست تالار
تاریخ ثبت‌نام
18/4/21
ارسالی‌ها
2,089
پسندها
6,769
امتیازها
28,973
مدال‌ها
23
سطح
13

• مدیر
میدونید خیلی زمان میبره تا یک نویسنده مثل نویسنده های معروف قدیمی روی زبون ها بیفته چون مردم زیاد تمایلی به خوندن کتاب ندارن و همیشه وابسته به گوشی هستن
اما یه نفر میتونه با یک حرف طنز یا یه خوانندگی معروف بشه و درآمدزایی بکنه الان با وجود اینترنت خیلی راحت مردم با دوتا ادا اطوار معروف میشن و درآمدهای میلیونی دارن و یک نویسنده سال ها برای اثرش زحمت میکشه و همیشه مورد نقد و بررسی هست وممکنه توی جامعه ای مثل ایران که کتاب خوان هاش کم هست سود آنچنانی از تلاشش نکنه

امضا : Fateme Amade

ساپورا

کاربر سایت
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
29/10/21
ارسالی‌ها
262
پسندها
1,454
امتیازها
10,133
مدال‌ها
10
سطح
9

یه مدت پیش با یه نویسنده حرف میزدم که میگفت تا حالا ۴ تا کتاب بیرون دادم ،و جای تاسف اش اونجایی بود که به فضای مجازی رو اورده بود و رمانهایی که نوشته بود رو تو اینساگرام قرار میداد تا شاید بعضی ها بخونن.

امضا : ساپورا

ghatre

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
1/8/21
ارسالی‌ها
126
پسندها
2,985
امتیازها
16,633
مدال‌ها
11
سطح
12

ممکنه کوتاه مدت جوابگو باشه اما اصل داستان رو عوض نمی‌کنه
ضمن این ت چنین آغازی خودشم تکراری محسوب میشه
این که داستان موضوع یا به قول خودت اصل قشنگی داشته باشه خودش خیلی مهمه...منظور من داستاناییه که ارزش خوندن دارن اما چون اولش رو بد شروع میکنن خواننده جلو نمیره تا ببینه موضوع از چه قراره.

ghatre

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
1/8/21
ارسالی‌ها
126
پسندها
2,985
امتیازها
16,633
مدال‌ها
11
سطح
12

میدونید خیلی زمان میبره تا یک نویسنده مثل نویسنده های معروف قدیمی روی زبون ها بیفته چون مردم زیاد تمایلی به خوندن کتاب ندارن و همیشه وابسته به گوشی هستن
اما یه نفر میتونه با یک حرف طنز یا یه خوانندگی معروف بشه و درآمدزایی بکنه الان با وجود اینترنت خیلی راحت مردم با دوتا ادا اطوار معروف میشن و درآمدهای میلیونی دارن و یک نویسنده سال ها برای اثرش زحمت میکشه و همیشه مورد نقد و بررسی هست وممکنه توی جامعه ای مثل ایران که کتاب خوان هاش کم هست سود آنچنانی از تلاشش نکنه
کاملا باهات موافقم

Ālbā

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
8/1/22
ارسالی‌ها
189
پسندها
2,590
امتیازها
13,813
مدال‌ها
11
سطح
11

البت ب اینم توجه کنیم ک اکثریت نویسنده‌ها ک هیچ، همین مردم عادی هم ب حرف انتقاد پذیرن
وگرنه چرا جای دور بریم؟
ت همین انجمن مگ نویسنده درخواست نقد نمیده؟ اما اکثریت یا میگن منتقد چرت گفته یا اهمیت نمیدن و یا هم کلا از اون ور میوفتن و دیگ نمی‌نویسن ک چی؟ منتقد قلب بلورین منو شکست
در صورتی ک مدیریت نقد ب شدت روی لحن منتقدین حساسه و حتی صد بار چک می‌کنن در حدی ک منتقد اجازه‌ی استفاده از علامت تعجب نداره. چرا؟ چون ممکن بزنه ت ذوق نویسنده
اوکی من کاری ب ایرادای بنی‌اسرائیلی ندارم و قبول دارم؛ اما اصل داستان رو هم نمیشه ندید گرفت
تا ی قلم رو می‌خونی نویسنده میگ نظر بده
اما کافیه نظر منفی بگیره تا واکنششو ببینی
نویسنده اول باید ناراحت نشه ک...

امضا : Ālbā

~Deku

کاربر فعال تالار عکس
کاربر فعال بخش
تاریخ ثبت‌نام
8/10/18
ارسالی‌ها
1,506
پسندها
18,751
امتیازها
43,073
مدال‌ها
17
سطح
24

با توجه به اینکه به‌نظر خسته می‌رسید، بنده شروع می‌کنم.
هر شخصی در ابتدای حضورش در یک عرصه، مشکلاتی مثل آشنا نبودن با اصول و قواعد یا حتی عدم داشتن مخاطب به دلیل گمنام بودنش رو داره.
در امر نویسندگی، شایع‌ترین حالت آشنا نبودن با قواعد، کلیشه نویسیه که به نظرم اصلا نیازی به آوردن مثال نداره.
اکثر مواقع، کلیشه نویسی به این دلیل اتفاق میوفته که نویسنده تجربه‌‌ی زیادی در خوندن و آشنایی با فضای اینترنتی نویسندگی نداره و برای همین نمی‌دونه که اصلا کلیشه چطوره؟ بخشی از کلیشه نویسی به اثرپذیری از سریال‌های ترکیه‌ای یا رمان‌های سمی هم برمی‌گرده.

ادامه بحث رو با پاسخ به این موارد می‌تونیم پی بگیریم.
۱. چطور میشه از کلیشه‌ها دوری کرد؟ راهی...​

آخرین ویرایش
امضا : ~Deku
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.