# مخاطبمان سیگاری ها هستند.

Complicated

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
عضویت
8/11/18
ارسال ها
62
امتیاز
523
محل سکونت
Crime scene
کدام بدتر است: سیگار، پیپ یا قلیان؟
سرطان ریه یکی از شناخته‌شده‌ترین و خطرناک‌ترین سرطان‌هاست که سالانه تعداد زیادی از مردم به آن مبتلا می‌شوند. از طرفی، این سرطان با مصرف دخانیات ارتباط تنگاتنگی دارد؛ به طوری که تقریبا 80 درصد از موارد سرطان ریه به استعمال قلیان، پیپ و سیگار مربوط است.اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که کدام یک از محصولات دخانیات خطرناک‌ترند و احتمال ابتلا به این سرطان را بیشتر می‌کنند؟
برای پاسخ به این سوال، گفت‌وگوی ما را با دکتر محمدرضا معدنی، معاون اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، بخوانید.آقای دکتر! تاریخچه استعمال دخانیات به چه زمانی برمی‌گردد؟
مصرف دخانیات در دنیا بالغ بر دو هزار سال قدمت دارد و در طول این مدت هم دستخوش تحولات زیادی شده است. نخستین‌بار بومیان قاره آمریکا در دوران باستان به خواص گیاه تنباکو پی بردند. کریستف کلمب و همراهانش در سال 1492 میلادی به جزیره‌ای بین آمریکای شمالی و جنوبی رسیدند و متوجه شدند که افراد بومی این منطقه، گیاهی عجیب را روی آتش ریخته و دود آن را داخل ریه‌های خود فرو می‌برند.


کریستف کلمب به تصور اینکه این گیاه، ماده‌ای جادویی دارد، هنگام بازگشت مقداری از برگ‌ها و دانه‌های آن گیاه را با خود به اسپانیا برد و به این ترتیب توتون به اروپا راه یافت و مردم اروپا این گیاه را توباکو (tobacco) نامیدند که در ایران به تنباکو معروف است.


توتون که در سال 1605 میلادی در عثمانی، مصر و هند شناخته شده بود، توسط پرتغالی‌ها وارد ایران شد. اگر چه برخی بر این باورند که توتون نخستین ‌بار در سال 1590 میلادی وارد ایران شده است،اما بررسی اسناد تاریخی‌ نشان می‌دهد مصرف دخانیات در زمان شاه‌عباس در ایران رواج پیدا کرد.


ظاهرا سیگار پرمصرف‌ترین محصول دخانی در سراسر دنیاست. همین‌طور است؟
بله؛ سیگار جزو یکی از مهلک‌ترین محصولات اعتیادآور ساخته دست بشر است و از برگ کاغذ، فیلتر، توتون و اسانس و مواد نگهدارنده ساخته می‌شود. در این بین باید گفت که خطر اصلی را دود ناشی از استعمال این ترکیب ایجاد می‌کند.
نیکوتین ماده اصلی و موثر دود سیگار است که اعتیادآور بوده و با عوارض قلبی-عروقی و ایجاد اختلال در سیستم عصبی همراه است


منظورتان از خطر اصلی چیست؟
ببینید؛ دود سیگار دارای دو جریان اصلی و کناری است. جریان اصلی هنگام پک زدن وارد دهان و ریه می‌شود و جریان کناری در فاصله پک زدن‌ها از انتهای سیگار و هنگام بازدم وارد محیط و سپس ریه می‌شود که این دود از چهارهزار ماده مختلف با آثار آنتی‌ژنی، جهش‌زایی، سرطان‌زایی، دارویی و... تشکیل شده است.
در عین حال، دود سیگار شامل دو بخش ذره‌ای و گازی است.


بخش گازی 85 درصد دود سیگار را تشکیل می‌دهد و اکسیژن، نیتروژن و مونواکسیدکربن اجزای اصلی آن هستند. مونواکسیدکربن میل زیادی برای ترکیب با هموگلوبین خون دارد و در رقابت با اکسیژن برای ترکیب با هموگلوبین پیروز می‌شود. در نتیجه، انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن کاهش می‌یابد.


بخش ذره‌ای نیز 15 درصد دود سیگار را تشکیل می‌دهد و نیکوتین و قطران مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده بخش ذره‌ای هستند. در عین حال، نیکوتین ماده اصلی و موثر دود سیگار است که اعتیادآور بوده و با عوارض قلبی-عروقی و ایجاد اختلال در سیستم عصبی همراه است.سیگار,عوارض سیگار کشیدن,عوارض قلیانآیا سیگارهای لایت، همان‌طوری که کارخانجات سیگارسازی ادعا می‌کنند، واقعا کم‌خطرترند؟
نه! به‌رغم قرن‌ها نوآوری تبلیغاتی، ادعاهای اغراق‌گونه، ایجاد ذهنیت بی‌خطر بودن یا کم جلوه دادن خطر برای سلامت، هیچ شواهد و مدارک مستندی وجود ندارد که نشان دهد سیگارهای Light (سبک) یا Mild (ملایم)، کم‌ضررتر از سیگارهای معمولی هستند و به طور کلی، وجود 40 نوع ماده سرطان‌زا در دود انواع سیگار به اثبات رسیده است.


اگر سیگار را با قلیان مقایسه کنیم، به چه نتیجه‌ای می‌رسیم؟ قلیان مضرتر است یا سیگار؟
با وجود اینکه قلیان کمتر مصرف می‌شود، اما حجم دودی که از آن وارد بدن می‌شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است. یک نخ سیگار معمولا 500 سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌کند، اما کشیدن یک قلیان کامل، 10 تا 20 لیتر دود تولید خواهد کرد.


از طرف دیگر سیگار معمولا انفرادی مصرف می‌شود، اما از یک قلیان صدها نفر استفاه می‌کنند.البته این روزها هنگام سرو قلیان در مراکز تفریحی، سر یک‌بار مصرف قلیان در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد تا به اصطلاح از انتقال بیماری‌ها جلوگیری شود، اما باید گفت این لوله قلیان است که حاوی انواع باکتری و ویروس است و ناقل بیماری‌هایی مانند سل و هپاتیت است.استعمال یک نوبت قلیان، برابر با استعمال 70 نخ سیگار است

نمی‌توان میزان مصرف افراد را نیز نادیده گرفت؛ مثلا شخصی که روزی یک بار قلیان می‌کشد، در مقایسه با فردی که روزی یک پاکت سیگار مصرف می‌کند، احتمالا زودتر به سرطان ریه مبتلا خواهد شد.کدام ضلع مثلث دخانیات، سلامت مصرف‌کنندگان را بیشتر تهدید می‌کند: سیگار، پیپ یا قلیان؟
همه‌شان به نوعی سلامت را به خطر می‌اندازند و نمی‌توان گفت یکی از آنها از دیگری بهتر یا بدتر است، اما برای بیان خطرهای پیپ باید از سیگار برگ شروع کنیم. سیگار برگ در واقع تنباکوی پیچیده شده در برگ تنباکو است و عموما مقدار تنباکوی این سیگارها چند برابر سیگارهای معمولی است و گاهی مقدار تنباکوی موجود در سیگاربرگ به اندازه 20 سیگار معمولی است.


البته در مورد مصرف پیپ در مقایسه با سایر محصول‌های دخانی مطالعه‌های کمتری انجام شده است. با این وجود، بیشتر حقایقی که در مورد سیگار برگ وجود دارد در مورد پیپ هم مصداق پیدا می‌کند. به طور مثال، دود ناشی از پیپ در مقایسه با سیگار قلیایی‌تر است و بنابراین برای ایجاد اعتیاد بالا به نیکوتین، نیاز به ورود مستقیم آن به ریه وجود ندارد.


در عین حال، به واسطه میزان بالای تنباکوی استفاده‌شده در پیپ، مصرف‌کنندگان و اطرافیان با دودی معادل سوختن چند نخ سیگار مواجه می‌شوند. از طرفی، مصرف‌کنندگان پیپ شانس بالاتری برای ابتلا به بیماری هایی از جمله بیماری انسدادی مزمن ریوی و سرطان های دهان، سر، گردن، حنجره، مری و ریه دارند.


یعنی نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام یک از اینها خطرناک‌ترند؟
همین‌طور است، اما باز هم بستگی به میزان مصرف دارد. فرض کنید بخواهیم سه نفر را با شرایط یکسان از نظر سن، جنسیت، موقعیت زندگی و... با هم مقایسه کنیم که اولی روزانه یک پاکت سیگار مصرف می‌کند، دومی‌ مصرف مداوم پیپ دارد و فرد سوم روزی یک ساعت قلیان می‌کشد.


مسلما آنهایی که پیپ و قلیان می‌کشند، زودتر از فرد سیگاری با مشکل مواجه می‌شوند. اما نکته بسیار مهم این است که در نهایت هر سه این افراد، جان خود را به واسطه مصرف دخانیات از دست می‌دهند یا حداقل کمتر از افراد دیگر عمر می‌کنند و سالیان سال باید با انواع بیماری‌ها و سرطان‌ها دست‌وپنجه نرم کنند.
 

Complicated

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
عضویت
8/11/18
ارسال ها
62
امتیاز
523
محل سکونت
Crime scene
مـعتاد بیمـاری اسـد ×

این نشانه‌ها یعنی خطر…
جای تاسف دارد اما براساس پژوهشی که حدود ۲ سال پیش صورت گرفته است، تقریبا نیمی از خانواده‌ها تا ۵ سال از اعتیاد اعضایشان بی‌خبرند.
این آمار درخصوص اعضای کم سن و سال خانواده هم صادق است و چه بسا آنها به واسطه عضویت در گروه همسالانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند، آسان‌تر پنهان کاری کنند و حتی مصرف مواد مخدر را بیشتر از ۵ سال پنهان کنند. به همین دلیل است که ما برخی علائم اعتیاد در نوجوانان و جوانان را برای شما ذکر می‌کنیم اما به یاد داشته باشید که این علائم همیشه به معنای اعتیاد نیستند و گاهی ممکن است دلیل دیگری داشته باشند:
- فرزندان معتاد، حرمت پدر و مادرشان را می‌شکنند. این حرمت‌شکنی معمولا در مواقعی اتفاق می‌افتد که آنها پول‌طلب می‌کنند و والدین حاضر نیستند خرج مواد مخدر را در اختیارشان بگذارند؛ گاهی هم علت بی‌حرمتی‌شان این است که والدین بر ترک اعتیاد آنها اصرار دارند اما آنها در مرحله کتمان اعتیاد هستند و برای نفی‌اش حاضرند به دیگران پرخاش کنند.
- گم شدن وسایل خانه و پول نیز هشداری به پدر و مادرها درباره احتمال اعتیاد فرزندان‌شان است.
- تغییرات خلقی معتادان زیاد می‌شود. گوشه‌گیری، انزواطلبی، پرخاشگری، بی‌حوصلگی، بی‌علاقگی به شرکت در جمع‌های خانوادگی از جمله این تغییرات هستند. در ادامه این تغییرات رفتاری ممکن است معتاد بخواهد فضای اتاقش را دلگیر و تاریک کند یا گرایشی خاص به موسیقی‌هایی با جازهای تند پیدا کند.
-پیدا کردن قطره چشمی برای رفع قرمزی چشم، قاشق حرارت دیده، فندک اتمی، آلومینیوم، سیگارهای دست پیچ، سنجاق قفلی حرارت دیده و باز شده، لامپ خالی و لوله خودکار، پایپ، سرنگ، داروهای اعصاب و روان و مسکن از جمله وسایلی هستند که باید شما را به فکر بیندازند کاربردشان در اتاق فرزند شما چیست؟!
- فرزند معتاد، بی نظم می‌شود و اگر هنوز مدرسه رو باشد، بی نظمی او با چرت‌های مکرر سر کلاس درس، دیر رسیدن به مدرسه و غیبت‌های غیرموجه آشکار می‌شود. برنامه خواب معتاد هم نامنظم است برای مثال ممکن است شب‌ها تا صبح بیدار باشد و روزها بخوابد. این بی‌نظمی از یک طرف به دلیل ماهیت خاص اعتیاد است که حوصله معتاد را برای رعایت نظم و ترتیب می‌گیرد و از طرف دیگر، تظاهری از میل ویژه او به هنجار شکنی و توهین به قوانین اجتماعی است که در اغلب معتادان دیده می‌شود.
- پول تو جیبی فرزند معتاد، بی حساب و کتاب خرج می‌شود. اگر از او بپرسید پول توجیبی‌اش را خرج چه کاری کرده است جواب‌های سربالا یا غیر منطقی می‌دهد اما همچنان از شما می‌خواهد پول توجیبی‌اش را بیشتر کنید.

- کاهش وزن بی‌دلیل نشانه خوبی نیست. شاید فرزند شما ورزشکار باشد و کاهش وزن شدیدش را به ورزش ربط بدهد اما ورزشکار بودن دلیل مصون ماندن فرزندتان از اعتیاد نیست. باشگاه‌های ورزشی، از جمله مکان‌هایی هستند که فروشندگان مواد مخدر حتما به آنها سر می‌زنند. بنابراین اگر فرزندتان اهل باشگاه رفتن است اما به نظر شما تغییرات وزنش غیر عادی است، حق دارید به شکل نامحسوسی کنترلش کنید.
 

Complicated

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
عضویت
8/11/18
ارسال ها
62
امتیاز
523
محل سکونت
Crime scene
روزهای اول ترک سیگار چه کنیم؟
دوستان و خانواده باید مراقب شما باشند و شما را در ترک کردن تشویق نمایند. اما برخی از مردم ممکن است تهدید کنند و یا موجب تضعیف کردن تلاش شما برای ترک کردن شوند. بهتر است از این افراد دوری کنید.نوشیدن آب سرد و خوردن وعده غذایی کوچک
آب سرد را جرعه جرعه بنوشید، این عمل جلوگیری از سیگار کشیدن می کند. تحقیقات جدید نشان می دهد که نوشیدن آب سرد با نی باعث آزاد شدن هورمون دوپامین می شود. هورمون دوپامین باعث ایجاد حس خوب می شود و افکار منفی را دور می کند.


مصرف وعده های غذایی کوچک نیز می تواند از تمایل یه سیگار کشیدن جلوگیری کند. از غذاهای سالم و کم چرب استفاده کنید تا از افزایش وزن جلوگیری کنید.


تشخیص به جای پاداش
لازم نیست صبر کنید تا از فواید زندگی بدون سیگار، لذت ببرید. یک لیستی از مزایای سیگار نکشیدن، تهیه کنید. این لیست می تواند شامل: کنترل کردن احساسات، صرفه جویی در پول، احساس بهتر طعم غذا و دارا بودن انرژی بیشتر باشد. هنگامیکه وسوسه شدید که سیگار بکشید، به لیست نوشته شده نگاه کنید.ترک سیگار,سیگار کشیدن,راههای ترک سیگار

پرهیز از مصرف الکل
نوشیدن الکل یکی از موارد شایعی است که باعث می شود افراد به کشیدن سیگار روی آورند. عادت های خود را کنار بگذارید و الکل و سیگار را ترک کنید.


مسواک زدن دندان ها
با ترک سیگار، تنفس شما بوی بهتری می دهد. دندان های خود را مرتبا مسواک بزنید. در این صورت، شما تمایل کمتری به سیگار کشیدن دارید و دهانتان بوی تازگی می دهد.


محل هایی را بیابید
هرگاه دوباره وسوسه شدید که سیگار بکشید، به جایی بروید که نمی توان در آنجا سیگار کشید، مانند: سینما، کتابخانه و ... . هرچه بیشتر به این مکان ها بروید، راحت تر می توانید وسوسه سیگار کشیدن را ترک کنید.ترک سیگار,سیگار کشیدن,راههای ترک سیگار

دلیل برای ترک سیگار
در یک کاغذ، دلایلی که سیگار را ترک کردید، بنویسید. از این کاغذ چند کپی بگیرید و آن را در محل هایی که بیشتر در آن محل ها هستید، بگذارید، مانند: آشپرخانه، اتاق کار و ... .
بهتر است در کنار آن لیست، عکس خانواده و کسی را که دوستش دارید، بگذارید.


برنامه ریزی
در طی هفته های اول ترک سیگار، روزهای خود را با چیزهایی که می خواهید و یا نیاز دارید، پر کنید.برنامه ای برای دورهم جمع شدن و غذاخوردن با دوستان یا فامیل ترتیب دهید. فعالیت هایی که لذت می برید را انجام دهید. افرادیکه مشغول ترند، هوس سیگار کشیدن در آنها کمتر است.چیزی در دهانتان بگذارید
بخشی از وسوسه سیگار کشیدن، داشتن چیزی در دهان است. هنگام وسوسه برای سیگار کشیدن، آدامس، آبنبات سفت و یا میان وعده سالم در دهان خود بگذارید. همیشه چیزی را با خود به همراه داشته باشید.ترک سیگار,سیگار کشیدن,راههای ترک سیگار

فعال باشید
فعالیت بدنی، هوس کشیدن سیگار را با قدرت کنار می زند. هنگامی که بدن فعال است، مواد شیمیایی طبیعی را وارد بدن می کند که باعث تقویت روحیه می شود و استرس را کاهش می دهد.
پیاده روی یکی از آسان ترین ورزش هاست. به خصوص در اولین هفته بعد از ترک سیگار، بهتر است هر روز ورزش کنید.


نجات زندگی
زمانی که نیاز به حمایت دارید، از افراد دیگر کمک بخواهید. یکی از بهترین افراد کمک کننده، کسانی هستند که قبلا سیگار می کشیدند و الان آن را ترک کرده اند.ترک سیگار,سیگار کشیدن,راههای ترک سیگار

محدودیت کافئین
کافئین (قهوه و چای) به برخی افراد کمک می کند که در زمانی که خسته اند، هوشیار باشند. اما در برخی افراد حالات عصبی و هیجانی و اضطراب را ایجاد می کند.
هنگامی که شما در حال ترک سیگار هستید، اثرات کافئین بیشتر می شود. اگر کافئین تاثیر منفی بر شما به جای می گذارد، از نوشیدن کافئین پرهیز کنید.


اجتناب از مشکل ها
دوستان و خانواده باید مراقب شما باشند و شما را در ترک کردن تشویق نمایند. اما برخی از مردم ممکن است تهدید کنند و یا موجب تضعیف کردن تلاش شما برای ترک کردن شوند. بهتر است از این افراد دوری کنید.


اگر امکان دوری کردن از این افراد برای شما ممکن نیست، بنشینید و توضیح دهید که چه قدر برای شما مهم است که سیگار کشیدن را ترک کنید و از آنها بپرسید که در این راه به شما کمک خواهند کرد یا نه.ترک سیگار,سیگار کشیدن,راههای ترک سیگار

آگاه باشید
احساسات منفی از قبیل: افسردگی، عصبانیت و سرخوردگی باعث میل بیشتر به سیگار کشیدن می شود.
حالات بد و منفی برای همه مردم پیش می آید. در طی هفته های اول ترک کردن، شما با بسیاری از این حالات روبرو خواهید شد.
 

Complicated

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
عضویت
8/11/18
ارسال ها
62
امتیاز
523
محل سکونت
Crime scene
این ماده مغذی، خطرات سیگار را کاهش می دهد
آسیب جسمی ناشی از سیگار، با مصرف اسیدهای چرب امگا- 3 کاهش می یابد.
بر اساس مطالعه ای که در کنگره جهانی قلب ارائه شد، اسیدهای چرب امگا- 3 صدمات جسمی ناشی از استعمال سیگار را کاهش می دهند.
در این تحقیق که در دپارتمان قلب دانشکده پزشکی آتن (یونان) انجام شد، تاثیرمصرف روزانه 2 گرم اسیدهای چرب امگا- 3 به مدت 4 هفته، بر دیواره شریان های افراد سیگاری مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج نشان داد که مصرف کوتاه مدت اسیدهای چرب امگا- 3 توسط افراد سیگاری، سخت شدن و تصلب شریان ها را کاهش داده و اختلال حاد در خاصیت ارتجاعی عروق در اثر مصرف سیگار را تعدیل می کند.


این یافته ها نشان می دهند که اسیدهای چرب امگا- 3 اثرات زیان بار سیگار بر عملکرد شریان ها را که یک شاخص خطر در بیماری های قلبی- عروقی به شمار می رود، مهار می کنند. اثرات حفاظتی امگا- 3 بر قلب ناشی از هم افزایی بین مکانیسم های پیچیده ضد التهابی و ضد تصلب شرایین مربوط به این اسیدهای چرب است.


انجمن قلب امریکا توصیه می کند که افراد بدون سابقه بیماری های عروق کرونری قلب (عروق تغذیه کننده قلب) باید حداقل 2 بار در هفته ماهی (ترجیحا ماهی های چرب و غنی از اسیدهای چرب امگا- 3) مصرف کنند.


رییس فدراسیون جهانی قلب، اظهار می دارد که تنها راه محافظت بدن در برابر اثرات زیان بار سیگار، ترک این عادت مضر است. وی در ادامه به همه افراد به ویژه افراد سیگاری توصیه می کند که از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از اسیدهای چرب امگا- 3 پیروی کنند.ماهی ها به ویژه ماهی های چرب و روغنی (شاه ماهی، سالمون، ساردین، ماهی تن و قزل آلا)، دانه کتان، شاهدانه و گردو منابع غذایی اسیدهای چرب امگا- 3 به شمار می روند.
 

Complicated

رو به پیشرفت
رو به پیشرفت
عضویت
8/11/18
ارسال ها
62
امتیاز
523
محل سکونت
Crime scene
دود سیگار موجب پوکی استخوان می شود
نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد که دود سیگار موجب تولید مقادیر بیش از حدی از دو پروتئین می شود که تولید آنها در بدن موجب شکستن استخوان ها و یا همان پوکی استخوان می شود.

به گزارش زینیوز، محققان می گویند: سموم موجود در دود سیگار با تاثیر بر فعالیت ‘استئو بلاست ها’ (سلول هایی که استخوان جدید می سازند) و ‘استئو کلاست ها’ (سلول هایی که استخوان های پیر را جذب می کنند و می شکند) موجب تضعیف استخوان ها می شوند.

تضعیف استخوان ها که به پوکی استخوان معروف است می تواند خطر شکستگی ها را افزایش دهد .

در حال حاضر پوکی استخوان یک عامل عمده ناتوانی در میان افراد مسن تر به شمار می رود.

برای درک این موضوع که چگونه دود سیگار موجب تضعیف استخوان ها می شود، دانشمندان عوامل مختلفی را در ارتباط با فعالیت ژنتیکی در سلول های مغز استخوان افراد سیگاری و غیر سیگاری تجزیه و تحلیل کردند.

محققان کشف کردند که بدن سیگاری ها در مقایسه با غیر سیگاری ها به طور غیر معمولی مقادیر زیادی از دو پروتئینی که تولید استئوکلاست های جاذب استخوان را افزایش می دهد، تولید می کند.

آزمایش بر روی موش های آزمایشگاهی نیز این یافته را تایید می کند.

این مطالعه در مجله Proteome Research منتشر شده است.
 
بالا