دریاچه سوان ایروان | بزرگ ترین دریاچه ارمنستان

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
دیدنی های دریاچه سوان

در اطراف دریاچه سوان جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری به چشم می خورند که در ادامه با تک تک آن ها آشنا می شویم. این دیدنی ها هر یک در نقطه ای قرار گرفته اند و برای آن که مسیر دسترسی راحت تری را در اختیار شما قرار بدهیم، مبدا تمام آدرس ها را شهر سوان قرار داده ایم.

1- سواحل دریاچه سوان

از آن جا که ارمنستان به هیچ دریایی راه ندارد، در نتیجه می توان دریافت سواحل دریاچه سوان که بزرگ ترین پهنه آبی این کشور است چقدر می تواند مورد توجه ارمنی ها باشد. در طی سال های مختلف، اقامتگاه ها و هتل های بسیاری در کناره دریاچه احداث شدند و ساحلی اختصاصی در اختیار مسافران خود قرار دادند. تا مدتی این روال ادامه داشت تا آن که در سال 2011 دولت ارمنستان متعهد شد از این روند جلوگیری کرده و فضایی را ایجاد کند تا همه اقشار مردم ارمنستان بتوانند از دریاچه سوان استفاده کنند. به این ترتیب سواحل عمومی بسیاری در دور تا دور دریاچه سوان ایجاد شدند و امروزه در هر کدام امکانات و خدمات رفاهی مناسبی به چشم می خورد. اقامتگاه های ساحلی، زمین های بازی کودکان و زمین های ورزشی، پارکینگ رایگان، سرویس بهداشتی، خدمات درمانی، ماموران غریق نجات از جمله چیزهایی است که در سواحل عمومی سوان وجود دارند.

محبوب ترین ساحل عمومی دریاچه سوان

می توان گفت محبوب ترین ساحل عمومی دریاچه در بخش شمالی تا شمال غربی سوان قرار گرفته و از شهر سوان دسترسی بسیار خوبی دارد. در ساحل شمالی طیفی از امکانات مختلف مانند اقامتگاه های ساحلی، هتل، محوطه های کمپینگ و زمین پیک نیک، رستوران و تفریحات آبی به چشم می خورد. از دیگر سواحل دریاچه سوان می توان به سواحل شرقی در محدوده دو شهر تسوواگیوغ (Tsovagyugh) و شورژا (Shoghakat) و سواحل جنوب شرقی در نزدیکی شهر تساپاتاغ (Tsapatagh) اشاره کرد. امکانات این بخش به پای ساحل شمالی نمی رسد؛ اما تعداد زیادی آلاچیق و کلبه و چند هتل لوکس برای اقامت وجود دارد.

 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
2- صومعه سواناوانک | Sevanavank

یکی از معروف ترین جاذبه های ارمنستان، صومعه سواناوانک است که در شبه جزیره دریاچه سوان قرار دارد. بسیاری خود را به دریاچه سوان می رسانند تا این صومعه را از نزدیک ببینند و در واقع با یک تیر، دو نشان بزنند. قدمت این صومعه تاریخی و مورد توجه کشور ارمنستان، به قرن نهم میلادی بر می گردد، زمانی که شاهدخت مریم، دختر پادشاه وقت دستور ساخت صومعه سواناوانک را داد. این صومعه مجموعه ای از دو کلیساست که گنبدهایی هشت ضلعی دارند و بسیار به یک دیگر شبیه اند.

البته بد نیست بدانید صومعه سواناوانک در تنها جزیره دریاچه سوان ساخته شده بود؛ اما پس از استفاده بی رویه از آب سوان و کاهش سطح آب دریاچه، این جزیره به شبه جزیره بدل شد و بنابراین امروزه برای دسترسی به کلیسا، نیازی به قایق سواری ندارید و به راحتی می توانید از مسیری زمینی به آن برسید.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
3- صومعه هایراوانک | Hayravank Monastery

صومعه مشهور و تاریخی دیگری در بخش شمال شرقی دریاچه سوان به چشم می خورد که بازدید از آن را نیز نمی توان از دست داد. صومعه هایراوانک درست در نزدیکی روستای کوچکی به همین نام قرار گرفته و پیشینه اش به قرن 9 تا 12 میلادی باز می گردد. این مجموعه رهبانی چند ساختمان مانند کلیسا، نمازخانه و سالن انجمن را در خود جای داده است.

پس از بازدید از صومعه هایراوانک می توانید در محوطه اطرافش گردش کنید و خود را به خاچکارها (Khachkar) یا چلیپاسنگ ها برسانید. خاچکارها در واقع نوعی سنگ قبرهای قدیمی هستند که به تزیینات، نمادها و حکاکی های منحصر به فردی آراسته شده اند. اگر به گشت و گذار خود در جهت شمال غربی ادامه دهید، در فاصله کمی به بقایایی از قلعه ای باستانی و چند هزار ساله خواهید رسید. جالب آن که باستان شناسان در این منطقه اشیای تاریخی و عتیقه بسیاری چون سلاح های فلزی و سنگی، بت های سفالی، ظروف مختلف و ... را پیدا کردند که قدمت آن ها به عصر آهن و حدود 3300 سال پیش بر می گردد.

 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
4- قبرستان نوراتوس | Noratus Cemetery

اگر به بخش غربی دریاچه و 40 کیلومتری شهر سوان برویم، به روستایی تاریخی و با اهیمت خواهیم رسید که به سبب گورستان متفاوتش مشهور است. قبرستان نوراتوس، مجموعه ای از 900 خاچکار یا چلیپاسنگ بی نظیر است که قدمت برخی از آن ها به قرن دهم میلادی بر می گردد. باید بدانید که با بازدید از نوراتوس، در واقع بزرگ ترین مجموعه خاچکارهای جهان را پیش روی خود خواهید دید. قسمت جالب توجه درباره این چلیپا سنگ ها این است که هر کدام به نقش و نگاری متفاوت آراسته شده اند و طرح های هر کدام منحصر به فرد است. همچنین خوب است بدانید که خاچکارها یکی از اصلی ترین نمادهای تاریخی کشور ارمنستان هستند و چکیده ای از فرهنگ و هنر این مرز و بوم محسوب می شوند .

البته پیش از آن که قبرستان نوراتوس عنوان بزرگ ترین گورستان خاچکارهای جهان را به خودش اختصاص دهد، این عنوان از آنِ قبرستان خاچکار شهر جلفا، در منطقه نخجوان بود. پس از آن که دولت جمهوری آذربایجان بسیاری از این سنگ قبرها را از بین برد، نوراتوس بیش از پیش در دنیا مطرح شد.

 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
5- کلیسای سنت جیکوب | St. Jacob's Church

درست در نزدیکی صومعه تاریخی و جذاب سواناوانک، کلیسای سیاه رنگ و کوچک دیگری در شهر سوان به چشم می خورد که گرچه به پای رقیب خود نمی رسد، اما ارزش بازدیدی کوتاه مدت را دارد. این کلیسا تماما از سنگ توف مشکی ساخته شده و اغلب اوقات خلوت و دنج است. شما همچنین می توانید راهب های کلیسا را در حین کار و انجام وظایفشان ببینید.

 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
6- روستای نرکین گتاشن | Nerkin Getashen

اگر سفر خود به دور دریاچه سوان را ادامه بدهید، ارمنستان سخاوتمندانه با جاذبه های دیگرش از شما استقبال می کند. در بخش جنوبی دریاچه سوان، روستای مهم و معروف دیگری به نام نرکین گتاشن به چشم می خورد که میزبان کلیسایی تاریخی است و در دل خود رودخانه وروتان را نیز جای داده است. علاوه بر این دو، گورستان وسیع دیگری نیز در این روستا انتظار شما را می کشد که تعداد زیادی چلیپا سنگ و خاچکار را در خود دارد. بنابراین بازدید از این سنگ قبرهای استثنایی را از دست ندهید.

 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473

7- قلعه آدزبرد | Odzaberd


یکی دیگر از جاذبه های تاریخی که در اطراف دریاچه سوان دیده می شود، قلعه ای به نام آدزبرد است که پیشترها نیز با نام تیسِبا (Teyseba) شناخته می شد. برای آن که به این قلعه برسید، باید به سوی بخش جنوبی دریاچه سوان حرکت کنید و خودتان را به شهر تسووینار (Tsovinar) برسانید. درست در بخش شرقی شهر و بر روی تپه ای، قلعه آدزبرد را خواهید دید. باید بدانید که این قلعه، یک سازه تاریخی و یادگاری ساده نیست و یکی از مهم ترین سایت های باستان شناسی ارمنستان محسوب می شود، چرا که زمانی محل اقامت پادشاهی اورارتو (پادشاهی باستانی ارمنستان) در 2800 سال پیش بوده است. یکی دیگر از دلایل اهمیت این قلعه آن است که از سالم ترین قلعه های برجا مانده در اطراف دریاچه سوان است.

با این حال وقتی از آدزبرد صحبت می کنیم، نباید انتظار دیدن ساختمانی وسیع و باشکوه را داشته باشید، چرا که امروزه تنها بقایایی از این ساختمان باستانی باقی مانده است.

 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
تفریحات دریاچه سوان
وقتی برای گردش و تفریح در دریاچه سوان برنامه ریزی می کنید، گزینه های بسیار مختلفی پیش روی شماست:
1- شنا و آب تنی
در این دریاچه وسیع که حکم دریای ارمنستان را دارد، می توانید به سراغ اولین و محبوب ترین تفریح آبی یعنی شنا بروید. تنها کافیست که خود را به یکی از سواحل عمومی دریاچه برسانید و با خیال راحت در آب دریاچه شنا کنید. خیال تان از بابت امنیت این سواحل راحت باشد، چرا که در تمام سواحل عمومی غریق نجات ها حضور دارند.
2- آفتاب گرفتن
در ساحل سوان فرصت آن را دارید که بدن خود را میهمان آفتاب و گرمای دلپذیر کنید. البته در نظر داشته باشید، از آن جا که سوان دریاچه ای مرتفع و کوهستانی است، حتی در تابستان ها هم هوا چندان گرم نمی شود. بنابراین آفتاب گرفتن برای فصل های دیگر، چندان منطقی به نظر نمی رسد.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
- جت اسکی و قایق سواری

در سواحل عمومی دریاچه سوان، اسکله هایی خواهید دید که قایق های موتوری و جت اسکی ها را در اختیار مسافران قرار می دهند.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
4- وایند سرفینگ یا باد موج سواری

وایند سرفینگ یا باد موج سواری، دیگر تفریح هیجانی پرطرفدار در دریاچه سوان است که می توانید به سراغش بروید. اگر تا به حال تجربه ای از وایند سرفینگ نداشته اید، نگران نباشید چرا که علاوه بر امکانات این ورزش آبی جذاب، می توانید آموزش کار با آن را نیز فرا بگیرید.
 

موضوعات مشابه


بالا