دریاچه اسکندرکول تاجیکستان

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
کمتر موجود دو پا و کنجکاوی پیدا می شود که در تعطیلات دست از سر شلوغ شهر بردارد و عزم سفری متفاوت کند؛ در سفر راهی مقاصد بکر و کمتر شناخته شود و هیجان اصیل اکتشاف و رویارویی با طبیعت وحشی را به جان بخرد. اگر زرنگ تر و کنجکاوتر باشد، به سراغ مقاصد بکرتر و دست نخورده می رود. ارتفاعات را بر می گزیند و کوله بر پشت می اندازد و از صخره های سخت بالا می رود. ماجراجوی طبیعت دوست، هر چه بالاتر می رود، جایزه متفاوت و درخوری را از مادر طبیعت می گیرد: گل ها و گیاهان وحشی که رنگی جذاب تر از هر گیاه دیگری دارند، چرا که آب و هوای تمیز کوه را به برگ و ریشه می گیرند، پرندگانی خارق العاده که گویی خود را درون پالت رنگ شست و شو داده اند و آه! گاهی نیز دریاچه ای شفاف، نیلگون و منحصر به فرد رخ می نمایاند. شفافیتش هوش از سر می برد و آدم را وسوسه می کند تا لختی بدنش را به زلالی بی انتهایش بسپارد.
دریاچه اسکندرکول، بی گمان یکی از این هدیه های ویژه طبیعت است که نصیب هر کسی نمی شود و در کشور تاجیکستان به انتظار نشسته است. اگر سختی راه را پذیرا باشید و چند ساعتی را پشت سر بگذارید و 2000 متر از کوه های «فان» بالا بروید، به پهنه زمردگون دریاچه می رسید که در پشت خود با منظره ای جذاب، خشن و کوهستانی همراه است. درختان سرسبز در اطراف همراهی ش می کنند و آفتاب هم به مهر، گرم تر می تابد!
چرا دریاچه اسکندرکول تاجیکستان؟
  • یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه های تاجیکستان است.
  • دریاچه اسکندرکول بزرگ ترین دریاچه کوهستانی در محدوده غرب تاجیکستان است.
  • مکانی زیبا برای گشت و گذار و تفریح در این کشور آسیایی است.
  • با انتخاب این دریاچه زیبا، یک کوهنوردی و طبیعت گردی جذاب را پیش رو دارید.
  • اسکندرکول حدود 3 ساعت از پایتخت تاجیکستان فاصله دارد.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
آشنایی با دریاچه اسکندرکول تاجیکستان | Iskanderkul
دریاچه اسکندرکول یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی و از محبوب ترین جاذبه های کشور تاجیکستان است که در میان کوهستان فان (Fann Mountains) قرار دارد. برای آن که به این دریاچه برسید باید چند ساعتی از دوشنبه، پایتخت این کشور فارسی زبان فاصله بگیرید. البته فاصله گرفتن از شهر همانا و دست یافتن به زیبایی های منحصر به فرد منطقه همانا. در کوهستان فان، سختی را به جان بخرید و از کوه بالا بروید، اگر خود را به ارتفاع 2100 متری این کوهستان برسانید، با دریاچه مثلثی شکل و وسیعی رو به رو خواهید شد که طول و عرضی در حدود 2850 و 70 متر با عمق 72 متر دارد و وسعتش به 3.4 کیلومتر مربع می رسد. در امتداد دریاچه خط سبزی کشیده است که در واقع درختان سرو و بلوطی هستند که دریاچه را قاب گرفته اند.
از کوه پایین بروید و خودتان را به دریاچه برسانید، فرصت آن را دارید تا در کنار دریاچه بنشینید و از زیبایی انبوهش لذت ببرید. اگر به آب شفاف دریاچه اسکندرکول دقت کنید، متوجه می شوید هیچ جاندار زنده ای در این دریاچه به چشم نمی خورد که به سبب غلظت بالای مواد معدنی آب است. دریاچه اسکندر کول از تجمع رود ساراتوغ (Saratogh) تشکیل شده و از سر ریز خود، رود دیگری را به نام اسکندر (اسکندر دریا) تشکیل می دهد. این رودخانه نیز خود به رود دیگری می پیوندد که با هم رودخانه فان را به وجود می آورند.
اگر درباره مختصات جغرافیایی دریاچه اسکندرکول بخواهید باید بدانید که این نگین فیروزه ای، بر روی دامنه های شمالی رشته کوه گیسار (Gissar Range) قرار گرفته و یکی از مرتفع ترین نقاط این کوهستان محسوب می شود. این بدان معناست که ترکیبی از تفریحات کوهنوردی و طبیعت گردی پیش روی شما قرار دارد و باید از آمادگی جسمانی و روحیه طبیعت گردی برخوردار باشید.
نکته جالبی که درباره این دریاچه وجود دارد، نام آن است. همان طور که می توان حدس زد، اسکندرکول نام خود را از اسکندر مقدونی گرفته و این دریاچه زیبا، در طی سال های سال مادر داستان ها و افسانه های بسیاری بوده است. در ادامه همراه کارناوال باشید تا به طور دقیق تر به جاذبه ها، تفریحات، افسانه ها و دیگر ویژگی های آن بپردازیم.


 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
جاذبه های دریاچه اسکندرکول
پس از یک ماشین سواری سه ساعته از شهر دوشنبه، به دریاچه می رسید و برای تفریح در ادامه روز، می توانید از راه های زیر استفاده کنید:
1- آبشار نیاگارا در فان: هنگامی که رودخانه اسکندر راهش را از دریاچه جدا می کند، آبشاری زیبا پدید می آورد که از سوی محلی ها به نام نیاگارا شناخته می شود و ارتفاعی 38 متری دارد. درست بر بالای این آبشار سکوی تماشایی ساخته اند که می توانید دقایقی را به تماشای شکوه و خروش آبشار بگذرانید.
2- پس از آن که به دریاچه برسید، به راحتی محل اقامت و کمپینگ ها را خواهید یافت. اگر از این نقطه حدود 30 دقیقه پیاده روی کنید، به آبشار زیبای دیگری خواهید رسید.
3- همچنین درست در رو به روی دریاچه، کلبه ای تابستانه به نام رئیس جمهور تاجیکستان (President’s dacha) قرار دارد که بازدید از آن جالب است.
4- در نزدیکی اسکندرکول، دریاچه دیگری وجود دارد که با نام دریاچه مارها شناخته می شود که به جهت فراوانی مارها درون آب آن است. در بالای دریاچه مارها، دره ای باریک دیده می شود که خود آبشار زیبای دیگری را شکل داده است. البته دسترسی به این دریاچه و آبشار کمی سخت است و احتیاج به راهنما دارد.
5- اگر اشتیاق و کنجکاوی شما به قدری است که ماجراجویی خود را ادامه بدهید، می توانید به روستایی در نزدیکی، به نام ساریتاگ (Sarytag) بروید و در دره کازنوک (Kaznok) گردش کنید.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
گونه های خاص دریاچه اسکندرکول
دریاچه اسکندرکول به همراه زمین های کوهستانی اطرافش، در مجموع مساحت 300 کیلومتر مربعی را در بر می گیرد که این محدوده خود حفاظتگاهی طبیعی و مجموعه ای بی نظیر از زیستگاه ها محسوب می شود. چرا که علاوه بر خود دریاچه، در اطراف نیز رودخانه هایی دیده می شود. مرغزارها، جنگل های پهن برگ و درختان سرو کوهی نیز از آن جمله هستند و البته بوته زارها و مرغزارهای کوهستانی را نباید از قلم انداخت. وجود چنین ترکیبی باعث می شود تا این منطقه میزبان و پذیرای حیوانات مختلفی باشد. این تنوع به خصوص در پرندگان بومی این جا بسیار مشهود است به گونه ای که سازمان بین المللی حفاظت از پرندگان (BirdLife)، بیش از نیمی از این محدوده وسیع را به عنوان یکی زیستگاه های مهم پرندگان شناسایی کرده است.
بنابراین زمانی که در این منطقه به گشت و گذار بپردازید، با جمعیت وسیعی از پرندگان ساکن و یا مهاجر بر خواهید خورد. برای اطلاع از نام این پرندگان کلیک کنید.
چه حیواناتی در اطراف دریاچه اسکندرکول زندگی می کنند؟
به غیر از پرندگان مختلف، حیوانات دیگری هم در اطراف دریاچه زندگی می کنند که از آن جمله می توان به خرس، پلنگ برفی، کبک کوهی و بوقلمون وحشی اشاره کرد.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473

پوشش گیاهی اطراف دریاچه اسکندرکول

در تمام اطراف دریاچه زیبا و دلفریب اسکندرکول، مجموعه ای از درختان بید، درختچه های زرشک، گل های نسترن و درختان زالزالک به چشم می خورند که در کنار هم رشد کرده اند. البته تنوع گیاهی دریاچه بیش از این هاست و منطقه وسیعی از اطراف اسکندرکول را درختانی چون غان، توس، صنوبر و سروها را پوشانده اند.


 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
افسانه های دریاچه اسکندر کول
از دیرباز هر مکانی که مورد توجه آدمی قرار می گرفت، عده ای بودند که تخیلات و فانتزی های خود را با آن می آمیختند و راوی داستان هایی خاص می شدند. دریاچه اسکندرکول نیز از این قاعده مستثنی نیست و در طول زمان مورد توجه بسیاری بوده است. این دریاچه منشا داستان ها و افسانه های بسیاری است که دهان به دهان و نسل به نسل میان محلی ها می گردد.
بومی ها می گویند هنگامی که اسکندر به مرکز استان سوگدیانا حمله کرد و تلفات بسیاری به جا گذاشت، مردمان شکست خورده برای جبران و انتقام برخاستند و با جنگجویان غیر نظامی خود به اردوگاه اسکندر حمله کردند. اسکندر خشمگین از این اتفاق، به محوطه نظامی جنگجویان حمله کرد و همه را به خاک و خون کشید. او که همچنان خشمگین بود و این جنگ هنوز رضایتش را برآورده نکرده بود، دستور داد سدی بسازند تا منطقه و کل دره را زیر آب ببرد. ساخت چنین سدی محلی ها را از پا نینداخت و حاضر نشدند که تسلیم شوند و به جنگ با اسکندر و سربازانش ادامه دادند. اسکندر که هنوز به هدفش نرسیده بود، این بار دستور داد که بخش بالایی سد را تخریب کنند و بدین وسیله سیلی عظیم به راه انداخت تا انتقامش را بگیرد.
جنگجویان و پارتیزان های تاجیکی که این بار انگیزه بیشتری برای انتقام داشتند، بار دیگر به اسکندر حمله کردند و توانستند ژنرال را محاصره کنند. پیش از آن که اسکندر بتواند فرار کند به همراه اسب محبوبش بوکفالوس به درون دریاچه افتادند. اسکندر توانست خود را نجات دهد اما بوکفالوس برای همیشه غرق شد.
گویند در برخی از نیمه شب های تابستان، بوکفالوس از آب دریاچه بیرون می آید، در اطراف اسکندرکول گردش می کند و کمی بعد به درون آب باز می گردد. اگر در همین هنگام دختری مجرد بتواند اسب اسکندر را ببیند، ازدواج شاد و عمری طولانی را برای خود تضمین کرده است.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
دلیل نامگذاری دریاچه اسکندرکول
تاریخچه دریاچه زیبا و فریبنده اسکندرکول، به سال های دور، یعنی حدود 2300 سال پیش بر می گردد. اسکندر مقدونی در حال لشکرکشی به هند بود که در میانه آسیا، به این دریاچه باشکوه رسید و به لشکریانش دستور داد اردو بزنند. گویند در همین زمان اسکندر به قدری مسحور زیبایی دریاچه شده بود که بارها به کنار دریاچه و تماشای آن می رفت.
اسکندر از کنار دریاچه رفت؛ اما نامش را بر روی آن باقی گذاشت و این نام از میان سال ها عبور کرد و امروزه نیز دریاچه را با همین نام می شناسند. شاید این سوال برای شما پیش بیایید که بخش کول در اسکندرکول به چه معناست؟ خوب است بدانید که کول در زبان فارسی تاجیکی دریاچه معنی می دهد.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
بهترین فصل سفر به اسکندرکول
همان طور که اشاره کردیم، از آن جا که دریاچه اسکندرکول در ارتفاع دو هزار متری قرار دارد، بنابراین می توانید آب و هوای سرد و خنکی را در تمام فصول سال انتظار داشته باشید.
بهار: در دو ماه نخستین بهار، میانگین بارش باران بالاست. در ماه فروردین، دمای هوا پایین و به نسبت زمستانی است و به تدریج با نزدیک شدن به تابستان، دمای هوا افزایش می یابد.
تابستان: سه ماه تابستان دمای هوا در نزدیکی دریاچه اسکندرکول مناسب و در حدود 20 درجه سانتیگراد است. البته دقت کنید که در طول شب دمای هوا پایین خواهد آمد و همچنان به لباس های گرم احتیاج خواهید داشت. میانگین بارش باران نیز در این سه ماه بسیار پایین است.
پاییز: با فاصله گرفتن از روزهای گرم تابستان، دمای هوا افت بیشتری خواهد کرد. به طور مثال میانگین دما در ماه مهر در حدود 9 درجه است اما هر چه بیشتر می گذرد، افت دما و همچنین بارش باران و برف شدت می گیرد.
زمستان: بیشترین بارش برف و باران و البته کاهش دما را در همین فصل خواهید دید. اگر شما از آن دست آدم هایی هستید که عاشق کوهستان های برفی هستند، زمستان می تواند فصل سفر مناسبی برای شما باشد. البته برداشتن تجهیزات و وسایل لازم را از یاد نبرید و اگر به مختصات منطقه آشنایی ندارید، وجود راهنمای بومی الزامی است.
بنابراین بهترین فصل سفر را با توجه به هوا می توان سه ماه تابستان دانست. البته همان طور که می دانید، بسته به هدف سفر، بهترین زمان سفر می تواند متفاوت ارزیابی شود.
 

موضوعات مشابه


بالا