آبشار جاگ هند

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
برخی از کشورهای دنیا را باید چندین و چند بار دید، سرزمین هایی که از ابعاد و زوایای مختلف قابل تامل و ستایش هستند. برای یافتن این مکان های رویایی نباید حتما به اروپا و آمریکا سفر کرد، کافیست کمی بهتر و با دقت تر نگاه و انتخاب کنیم. از جمله کشورهایی که با هر بار سفر به آن تجربه های جدیدی به دست می آوریم هند است؛ کشوری که آن را با ازدحام جمعیت و لباس های رنگارنگ شان می شناسیم. سفر به هند کم دردسر اما بسیار خاطره انگیز است.
همیشه نام هند که می آید به سرعت ذهن مان به سوی ادیان مختلف، فرهنگ های گوناگون و شاید غذاهای تندشان می رود و از طبیعت زیبا و دلفریبش غافل می شویم. این بار می خواهیم کمی هنجارشکنی کنیم و به هند برویم که فقط از طبیعت بی نظریش بهره مند شویم.
در هند جنگل های انبوه و رود و آبشارهای فراوانی وجود دارد،پس از جستجوی بسیار مقصدی را انتخاب کرده که به راستی فوق العاده است. می خواهیم به دیدار دومین آبشار بلند و زیبای هند برویم و بیشتر با این آبشار که جاگ نام دارد آشنا شویم. اگر شما هم اهل ماجراجویی و سفرهای متفاوت هستید حتما در این سفر همراه ما باشید تا هند را از زاویه دیگری بشناسیم


 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
چرا آبشار جاگ هند؟
  • به میان طبیعتی فوق العاده خواهید رفت که در میان آن آبشاری مرتفع و دلفریب جاری است.
  • آبشار جاگ از برترین و زیباترین جاذبه های گردشگری در هند است.
  • از مرتفع ترین آبشارهای دنیاست و در آسیا رتبه هفتم را دارد.
  • در کنار تفریح و خوشگذرانی در محوطه آبشار جاگ، می توانید از دیدنی هایی نیز که در اطراف آن وجود دارد دیدن کنید و روزی به یادماندنی داشته باشید.

 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
معرفی آبشار جاگ هند | Jog Falls
هند یکی از وسیع ترین سرزمین های دنیاست که به ایالت های مختلفی تقسیم می شود. هر یک از این ایالت ها زیبایی ها و جذابیت های خاص خودشان را دارند. برای دیدار آبشار پرخروش جاگ (Jog Falls) باید به یکی از همین ایالت ها به نام کارناتاکا (Karnataka) برویم. در کارناتاکا ناحیه ای طبیعی و فوق العاده به نام شیموگا (Shimoga) وجود دارد که به جرات می توان گفت یکی از زیباترین مناطق دنیاست.
آبشار جاگ از مرتفع ترین آبشارهای هند و جهان به شمار می آید. جاگ را با نام های گراسوپا (Gersoppa Falls) و جوگادا گاندی (Jogada Gundi) هم می شناسند؛ اما به دلیل طولانی بودن این دو عبارت اغلب به این آبشار زیبا جاگ می گویند.
جاگ آبی زلال دارد و صدای خروشش از چندین متر دورتر به گوش می رسد. در فصول پر باران اینجا به مکانی ترسناک و کمی رعب آور تبدیل می شود. سطح آب بالا می آید و آبشار مانند شیری خشمگین غرش می کند.
سقوط دلفریب آبشار جاگ در طی رودخانه شاراواتی (Sharavathi) ایجاد می شود، درست همان جایی که رود باید از صخره ای با ارتفاع 253 متر پایین برود؛ بله ارتفاع جاگ 253 متر است و به همین خاطر پس از آبشار نوهکلیکای (Nohkalikai) با ارتفاع 335 متر لقب بلندترین آبشار هند را دارد. رود شاراواتی پس از آبشار جاگ آن قدر ادامه پیدا می کند تا سرانجام به خلیج هونووار (Honnavar) در شمال منطقه کانارا (Kanara) بریزد، رودخانه شاراواتی از جذاب ترین مکان های هند برای علاقه مندان به طبیعت است؛ حدود 128 کیلومتر طول دارد و آبشار جاگ فوق العاده ترین قسمت آن به شمار می رود.
زیبایی آبشار جاگ تنها به ارتفاع زیاد و وسعتش خلاصه نمی شود... رود شاراواتی در طول مسیر به تخته سنگی با 250 متر پهنا می رسد و برای عبور از آن به چهار قسمت مجزا یا چهار آبشار تقسیم می شود. بنابراین آبشار جاگ چهار سقوط زیبا دارد و آبشاری که پر آب تر از همتایانش است، از حفره ای در میان این تخته سنگ پایین می ریزد و منظره شگفت انگیزی دارد. عرض و پهنای این آبشارها هم در مجموع 472 متر است.
منابع مختلف درباره ارتفاع دقیق این چهار آبشار سخنان ضد و نقیضی ارایه می کنند؛ اما معتبرترین آن ها می گوید ارتفاع آبشارها 253، 290 و 250 متر است. البته برای آخرین آبشار می توان ارتفاع های مختلفی را در نظر گرفت زیرا شدت آب در آن بسیار متغیر است. با کمی دقت متوجه می شویم که در همین اعداد و ارقام که بیان کردیم، باز هم گفته های ضد و نقیضی وجود دارد.
بد نیست بدانید که هندی ها برای این چهار آبشار، نام های گوناگونی را برگزیده اند و آن ها را به ترتیب راج، روهر، راکت و رانی می نامند. ولی آنچه همه روی آن اتفاق نظر دارند این است که جاگ دومین آبشار مرتفع هند است. به همین خاطر سازمان گردشگری هند نیز تلاش کرده که امکانات مناسبی را برای گردشگران ایجاد کند تا آن ها از آبشار جاگ لذت ببرند.
برای آشنایی با این آبشار و امکانات موجود برای گشت و گذار در اطراف آن باید با ما همراه باشید تا یک به یک با امکانات موجود در اطراف آبشار برای گردش و تفریح آشنا شویم.
*توجه داشته باشید که برخی از منابع درباره رتبه آبشار جاگ در میان آبشارهای دنیا و هند نظرهای دیگری دارند که ما در این مطلب تلاش کردیم معتبرترین آن ها را بیان کنیم.

 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
تفریح در کنار آبشار جاگ
آبشار عظیم جاگ از جمله مقاصدی است که بومیان آن را برای گذران یک آخر هفته خوب انتخاب می کنند. البته آن هایی که می خواهند کمی پیاده روی و گردش در طبیعت را هم چاشنی تفریحات شان کنند حتا از ایالت های دیگر هند نیز برای آرامش و گشت و گذار و لذت بردن از طبیعت اطراف آبشار جاگ، به این ناحیه می آیند. اغلب افرادی که آبشار جاگ را به عنوان مقصد انتخاب می کنند از صبح زود راهی می شوند و نخست به دیدار سد لینگاناماکی (Linganamakki dam) در نزدیکی این آبشار می روند و با طلوع خورشید و گرم تر شدن هوا به سوی آبشار جاگ رهسپار می شوند.
برای این که به آبشار جاگ برسیم باید به میان جنگل انبوه و همیشه سبز کارناتاکا برویم. خوشبختانه سازمان گردشگری هند در این مکان خوب عمل کرده و تابلوها و مسیرهای مشخصی را برای رسیدن به آبشار ساخته است. گردشگرها هم با دنبال کردن علامت های راهنما به آسانی می توانند به آبشار جاگ برسند.
* جنگل نوردی: برای رسیدن به آبشار فوق العاده هند باید حتما از میان جنگلی انبوه با درختانی متراکم عبور کنید، مسیر رسیدن به آبشار ماشین رو است؛ اما باید مقداری هم در میان مسیرهای سنگ فرش شده، در میان جنگل قدم بزنید.
* صخره نوردی: علاقه مندان می توانند روی صخره بزرگ آبشار جاگ صخره نوردی کنند؛ اما این کار به کوه نوردان و صخره نوردان ماهر و حرفه ای توصیه می شود زیرا صخره های این ناحیه اغلب مواقع سال مرطوب هستند و احتمال لیز خوردن افراد غیرحرفه ای روی سنگ ها زیاد است.
* رفتینگ: در کنار آبشار جاگ رفتینگ وجود ندارد اما اگر به این تفریح هیجانی علاقه مندید، باید بدانید که در فاصله 20 کیلومتری آبشار جاگ می توانید رفتینگ را تجربه کنید.
* عکاسی: آبشار جاگ یکی از پرطرفدارترین سوژه های عکاسی برای عکاسان حرفه ای در هند است. اگر عکاسی حرفه ای هم نیستید نگران نباشید می توانید با یک گوشی موبایل یا دوربین خاطره های تان را ابدی کنید.
* آب تنی و شنا: در اغلب فصل های سال می توانید در حوضچه پایینی آبشار شنا کرده و در یکی از رویایی ترین مناطق طبیعی هند، جانی تازه کنید.
*تماشای حیوانات: اگر به حیوانات وحشی و تماشای آن ها علاقه مند هستید، در 12 کیلومتری این آبشار مکانی وجود دارد که در آن از حیوانات وحشی حفاظت می کنند و می توانید از آن ها دیدن کنید. البته در کنار آبشار جاگ تنها می توانید گاه گاه از تماشای پرنده ها لذت ببرید.
* پیک‌نیک: اگر در جستجوی روزی شاد و مفرح در کنار خانواده هستید می توانید، آبشار جاگ در هند را انتخاب کرده و در کنار آن بساط پیک نیک پهن کنید و از زمان خود لذت ببرید.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
سه نقطه فوق العاده برای دیدن آبشار جاگ هند
در کنار تفریحاتی که ذکر کردیم، عده ای به این مکان می آیند که تنها از رقص آب در آبشار جاگ لذت ببرند. اما از کجا و کدام نقطه می توانید بهترین چشم انداز را به تماشا بنشینید؟
3 نقطه در اطراف آبشار جاگ وجود دارد که با رفتن به آن ها می توانید مناظر بی نظیری از اطراف را ببینید. در همین قسمت به معرفی این نقاط زیبا در اطراف آبشار جاگ هند می پردازیم:
1- هتلی به نام مایورا (Mayura hotel) در نزدیکی و بر فراز آبشار جاگ قرار دارد که این هتل یکی از بهترین نقاط برای دیدن این آبشار شگفت انگیز است.
2- درست در نقطه مقابل آبشار و در ناحیه ای که رودخانه ادامه پیدا نمی کند، قسمتی به نام پونگالوو پی دبلیو دی (Bungalow PWD) وجود دارد که با قرار گرفتن در آن می توانید بهترین و جذاب ترین منظره آبشار را تماشا کنید.
3- نقطه سوم که از دیگر نواحی هیجان انگیزتر است، درست در امتداد ایستگاه اتوبوس این آبشار قرار دارد. هنگامی که در ایستگاه جاگ فالز از اتوبوس پیاده می شوید باید مسیری را پیاده طی کنید که در نهایت به پایین ترین نقطه آبشار جاگ می رسید و از آنجا می توانید ابهت و زیبایی آبشار را به تماشا بنشینید.


 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
امکانات رفاهی آبشار جاگ هند
آبشار جاگ بسیار مرتفع است به همین خاطر از زاویه بالا و پایین آن نمی توان کل نمای فوق العاده اش را دید. مسوولان برای رفع این معضل بر فراز صخره های اطراف این آبشار، پلکانی آهنین ساخته اند و این پله ها امکان بازدید از نمایی نزدیک از آبشار جاگ را به بینندگان می دهد.
علاوه بر مسیرهای خوب و مناسب برای پیاده روی و پلکان آهنین و امن، سرویس بهداشتی و رستوران هم در نزدیکی این آبشار وجود دارد که نیازهای بازدیدکنندگان را برآورده می کند. بسیاری از هندی ها با وسیله های شخصی خود به این ناحیه می آیند به همین خاطر پارکینگ بزرگی هم برای اتومبیل ها تعبیه شده که در اطراف آن فروشگاه های مختلفی فعالیت می کنند و می توانید از آن ها خوراکی و نوشیدنی تهیه کنید، البته دستفروشان هندی در میانه راه نیز آب های معدنی می فروشند.
بر فراز آبشار جاگ نیز آلاچیق هایی قرار داده اند تا بازدیدکنندگان بتوانند به دور از دغدغه استراحت کنند. همچنین هتل و اقامتگاه های زیادی هم در کنار جاگ و در نزدیکی آن ساخته اند تا گردشگران بتوانند در آن ها استراحت کنند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.


 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
بهترین فصل سفر به آبشار جاگ
آبشار جاگ در همه فصل های سال آب دارد و جنگل های اطراف آن هم همیشه سبز و با طراوت هستند؛ اما میزان آب این آبشار در فصول مختلف تغییر می کند. که در این قسمت به وضعیت آب این آبشار و زمان سفر به آن می پردازیم.
بهار: در فصل بهار آبشار جاگ در بهترین و پر آب ترین وضعیت خود به سر می برد زیرا آبی که بر اثر ذوب شدن برف و یخ کوه ها تولید می شود نیز به آب این آبشار می پیوندد. باید بدانید که در این فصل بیشتر آب این آبشار به سوی سد رفته و برای تولید برق به کار گرفته می شود بنابراین توصیه می کنیم برنامه بازدید از سد لینگاناماکی را هم در برنامه خود قرار دهید.
تابستان: در تابستان آبشار جاگ و طبیعت اطرافش به مامنی برای هندی های شهرنشین تبدیل می شود و آن ها برای فرار از شلوغی شهر و تجربه هوای پاکیزه و خنک به سوی این آبشار می آیند؛ اما باید بدانید که در تابستان آبشار جاگ آب نسبتا کمی دارد. دمای آب در این فصل چیزی بین 25 الی 30 درجه سانتیگراد است و برای شنا مناسب است.
پاییز: در این فصل هم مانعی برای بازدید شما از آبشار جاگ وجود ندارد و حجم آب این آبشار هم تقریبا شبیه به فصل تابستان است مگر آن که شاهد بارش های فصلی باشیم.
زمستان: در فصل زمستان هم گردشگران از این آبشار بازدید می کنند؛ اما ما این کار را پیشنهاد نمی کنیم و توصیه می کنیم بهار یا تابستان را انتخاب کنید که آب و هوای این ناحیه وضعیت خوبی دارند. بالاترین درجه حرارت آب این آبشار در زمستان چیزی نزدیک به 20 تا 25 درجه سانتیگراد است.
*بهترین زمان برای بازید از این آبشار را آگوست تا نوامبر می دانند یعنی بین شهریور تا آذر اما از ژوئن تا سپتامبر معادل تیر تا مرداد نیز زمان خوبی است.
* به طور کلی همه اوقات سال برای دیدن این آبشار مناسب است؛ اما بهترین زمان ها بر مبنای درجه حرارت هوا و آب سنجیده می شود، درجه حرارت هوا در این ناحیه بین 15 تا 40 درجه سانتیگراد متغیر است.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
اهمیت آبشار جاگ برای گردشگران و بومیان
همان طور که قبل تر اشاره کردیم این آبشار از مهم ترین جاذبه های گردشگری هند است بنابراین از نظر درآمد مالی و صنعت گردشگری برای هندی ها اهمیت زیادی دارد؛ اما جاگ از زوایای دیگری هم برای هندی ها حایز اهمیت است؛ یکی جریان آب است چرا که برای پیروان بودا آب اهمیت خاصی دارد و آن ها در رودهای خاصی آداب شکرگزاری از مادر آب را به جای می آورند پس این آبشار به خودی خود اهمیتی روحانی و مذهبی برای آنان دارد.
یکی دیگر از نکات مهم راجع به آبشار جاگ نقش اقتصادی آن برای تولید برق است؛ آب این آبشار به سدی به نام لینگاناماکی می ریزد و با آب جمع شده در پشت این سد برق تولید می شود. پروژه تولید برق از این سامانه در سال 1943 میلادی و توسط دولت میسور (Mysore) آغاز شد و قرار بود با سرعت 64000 اسب بخار و هزینه 538 لک (lakh) شروع به کار کند که همین گونه هم شد و همه ساله میزان برق تولیدی آن نیز افزایش می یابد و امروزه 6.7 مگاوات برق تولید می کند.
در سال های نخستین که این سد ساخته شد یکی از بزرگترین تولیدکنندگان برق در هند بود؛ اما امروزه به یکی از صدها مرکز تولید برق در هند تبدیل شده است. همچنین در سال های ابتدایی ساختِ این سد، نامش را کریشنا راجندرا (Krishna Rajendra) گذاشته بودند که این کار به افتخار یکی از پادشاهان میسوری انجام گرفته بود.
 

موضوعات مشابه


بالا