منطقه فریدن(داران)

Reyhaneh.m

ویراستار آزمایشی + ناظر آزمایشی
ویراستار آزمایشی
عضویت
7/12/18
ارسال ها
616
امتیاز
21,973
محل سکونت
رخت خوابم
شهرستان فريدن به مركزيت شهر داران در ناحيه غربي استان اصفهان واقع شده و در حال حاضر علاوه بر شهر داران داراي سه شهر ديگر به نامهاي شهر نهرخلج و شهر دامنه مي‌باشد.
به گزارش خبرنگار ایمنا، شهرستان فریدن با جمعیت بالغ بر ۵۲ هزار نفری واقع در غرب استان اصفهان و در فاصله ۱۴۰ کیلومتری از مرکز استان با وسعت حدود ۲۳/۱۱۰۸کیلومتر مربع (۱۲۰ هزار هکتار) معادل یک درصد مسافت استان را به خود اختصاص داده است.

فريدن در مسیر راه ارتباطی اصفهان – خوزستان و در حدفاصل شهرستان‌های خوانسار، تیران و کرون، چادگان، فریدونشهر و شهرستان بویین میاندشت به الیگودرز (استان لرستان) قرار گرفته است و دارای دو بخش زنده رود و مرکزی می باشد.
کلیساهای ارامنه:

واقع در روستاهای، غرغن، نماگرد، سینگرد، سواران، اردوگاه ارامنه واقع در روستای نماگرد از جمله ابنیه بجای مانده قدیمی است.
طبیعت بکر و زیبا شهرستان فریدن:

شهرستان فریدن به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و اقلیمی و همجواری با دامنه های زاگرس از طبیعتی بکر و زیبا به ویژه در فصل‌های معتدل سال برای بهره برداری توریستی برخوردار می‌باشد که با سرمایه گذاری‌های لازم در این منطقه می‌توان زمینه فعالیت‌های موثر گردشگری و جذب توریست را فراهم کرد.
از جاذبه های طبیعی فصل‌های بهار و تابستان در شهرستان می‌توان به طبیعت سرسبز، گل و گیاهان متنوع و در فصل زمستان ورزش‌های زمستانی و پیست اسکی اشاره کرد که به همراه مقبره امامزادگان و دیگر بقاع متبرکه از جمله مراکز مهم گردشگری شهرستان محسوب می شود.
منطقه گردشگری دشت لاله‌زار دره بید بالا:

دامنه رشته کوه‌های مرتفع روستای دره بید بالا، از مهمترین مناطق نمونه گردشگری جنوب غرب شهرستان در دامنه رشته کوه‌های مرتفع زاگرس، می باشد که واقع در ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان واقع است.
منطقه کهسوار:

کهسوار داران واقع در کیلومتر پنج جاده داران به سمت چادگان واقع در جوار روستای طرار و مشرف به شهر داران، دارای ظرفیت بسیار خوبی برای احداث مجموعه فرهنگی ورزشی است.
نهرخلج (یالانچی): منطقه نمونه گردشگری نهرخلج (یالانچی) در کیلومتر پنج جاده داران – الیگودرز و در حاشیه جاده اصلی، واقع است و دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد.
امامزادگان عبدالله و ابراهیم(ع) شهر دامنه:

وجود امامزادگان عبدالله و ابراهیم(ع) شهر دامنه در دشت دامنه و در میان اراضی کشاورزی و در کیلومتر پنج حاشیه جاده ارتباطی دامنه به سمت اصفهان یکی از نقاط مهم زیارتی منطقه است که از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد به ويژه در منظر ساکنان شهر دامنه و دیگر شهرها و روستاهای همجوار و در مناسبت‌های مذهبی و ایام سوگواری پذیرای جمعیت کثیری از عاشقان امامت و ولایت می‌باشد.
دشت و مراتع قهیز دامنه و آبشار سیاه دره دامنه:

دشت و مراتع قهیز دامنه، آبشار سیاه دره دامنه، سراب درختک، بیشه زارهای واقع در حاشیه رودخانه پلاسجان و رودخانه موغان، اسکندری نیز از ديگر محل‌هاي شهرستان بسیار زیبای است.
منطقه قهیز: شهر دامنه به لحاظ نحوه قرارگیری بر بستر کوه با چشم اندازی زیبا که می توان تمام بافت شهر را یکجا از نظر گذراند، مزارع سرسبز و پر رونق اطراف شهر به ویژه منطقه قهیز که بعضا با آبیاری بارانی مناظر زیبا و کم نظیری بوجود آورده اند، ارتفاعاتی که در شمال و جنوب و به ویژه از جنوب این شهر را احاطه کرده اند، شاهراه ارتباطی بین استانی اصفهان، خوزستان که از مرز شمالی شهر می گذرد، وجود بقعه متبرکه امامزادگان شهر در چهار کیلومتری شرق شهر و در بین مزارع کشاورزی، طبیعت سرد و خشن اما جذاب و متنوع و بخصوص وجود مناطق برف‌گیر در ارتفاعات منطقه از جمله پیست اسکی دامنه در ۱۲کیلومتری شرق شهر، همه و همه بستري زيبا را براي گردشگران فراهم مي کند.
کوه مرتفع دالانکوه:

ابتدای ورود به شهرستان از سمت مرکز استان خصوصا در فصل بهار و تابستان با وجود دشت قهیز دامنه در کنار کوه مرتفع دالان‌کوه با ارتفاع سه هزار و ۹۱۵ متر از سطح دریا با اراضی و کشتزارهای وسیع و پهناور و سیستم آبیاری آن که از نوع بارانی است و طراورت و جلوه ای خاص به منطقه را که چشم هر مسافر ورودی به شهرستان را به خود جذب می‌نماید از ديگر جلوه هاي مناطق بكر شهرستان است.
پارک پرتیکان:

یکی دیگر از آثار و جاذبه های گردشگری شهر دامنه، پارک پرتیکان در ورودی شهر با ایجاد آبشار مصنوعی و احداث پارک جنگلی در تپه واقع در مدخل ورودی شهر می‌باشد که با چشم انداز بسیار زیبا و آب و هوای مطبوع پذیرای جمعیت کثیری از طبیعت دوستان است.
آبشار سیاه دره دامنه:
دیگر آثار و جاذبه های گردشگری شهر دامنه آبشار سیاه دره دامنه واقع در دل کوه دالان با چشمه سارهای جوشان در فصل بهار و طبیعت زیبا و هوای مطبوع است.

دشت لاله زار دره بید بالا واقع در دره میان ارتفاعات روستای دره بید و در فاصله حدود پنج کیلومتری از روستا با وجود چشمه سارها و مراتع بسیار زیبا و همان گونه که از نامش مشخص است منطقه ای است مملو از لاله های واژگون که در اوایل فصل بهار جلوه ای خاص به منطقه داده و علیرغم وجود جاده خاکی با مسیری طولانی، پذیرای خیل عظیم گردشگران و دوستداران طبیعت در فصل بهار می‌باشد.
این منطقه نیز با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های طبیعی آن در جذب گردشگر، در دور اول سفر ریاست جمهوری به استان به عنوان منطقه نمونه گردشگری به تصویب رسیده که در حال حاضر مطالعات آن در دست اجراء می‌باشد و یکی از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های طبیعی و عمومی شهرستان در بحث جاذبه های گردشگری، وجود ارتفاعات و کوه‌های بلند و بسیار زیبا است که در فصل زمستان با توجه به بارش فراوان برف زمینه ورزش‌های زمستانه و در فصل بهار و تابستان به لحاظ دارا بودن پوشش گیاهی بسیار خوب و متنوع و وجود گونه های فراوان جانوری و گیاهان دارویی و همچنین آب و هوایی خنک و مطبوع و چشم اندازهایی بسیار زیبا در فصل بهار و تابستان ، زمینه جذب توریست و دوستداران طبیعت را داشته کما اینکه در فصل زمستان پذیرای خیل عظیم دوست داران ورزش و ورزشکاران بازی‌های زمستانی نظیر اسکی بوده و در فصل بهار و تابستان نیز کوهنوردان و کوهپیمایان می‌باشد.
آتشکده:

در نزدیکی قله دالان کوه واقع در جبهه شمالی بقایایی از یک بنا وجود دارد که روایات تاریخی آن را آتشکده یا قلعه معرفی کرده اند که گفته می‌شود با آتشکده کوه آتشگاه در اصفهان در ارتباط بوده است و در مباحث نظامی و جنگی به منظورهای اطلاع رسانی استفاده می‌شده است.
رودخانه پلاسجان:

از دیگر مناطق مستعد گردشگری رودخانه پلاسجان است که از سمت شهرستان فریدونشهر از غرب به شرق و به سوی سد زاینده رود در جریان می‌باشد و با توجه به انتقال آب چشمه لنگان و همچنین در آینده انتقال آب خندگستان از این مسیر در تمامی فصول، آب بسیار خوبی در آن جریان خواهد داشت.
این رودخانه به لحاظ عبور از فی مابین روستاهای مختلف با پیچ و خم‌های زیاد و بیشه زارها و چمن زارهای فراوان طبیعی زمینه مستعدی برای پذیرایی گردشگران و دوستداران طبیعت را دارا بوده که با سرمایه گذاری در حاشیه آن موجبات توسعه و رونق گردشگری در حاشیه رودخانه خواهد گردید.
با توجه به شرایط آب و هوایی و پتانسیل‌های طبیعی منطقه چه در فصول سرد و چه در فصول گرم سال امکان حضور گردشگران مختلف در جای جای نقاط شهرستان فراهم می‌باشد چنانچه در فصل زمستان به جهت بارش‌های سنگین برف و در بهار و تابستان به لحاظ طبیعت سرسبز، هوای مطبوع، مناظر و چشم اندازهای زیبا در شهرستان زمینه جذب گردشگر فراوان می‌باشد.
لذا وجود پارک‌های مختلف واقع در سطح شهرها نظیر پارک دریاچه داران، پارک شقایق داران، گلزار شهدای گمنام شهر داران و سایر موارد دیگر به لحاظ موقعیت مکانی و وضعیت هوایی و ... محیطی مفرح برای طبیعت دوستان فراهم کرده است.
حمام دامنه:
مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان فریدن، بخش مرکزی، دهستان دالانکوه، روستای دامنه واقع شده است.
شکارگاه:

شهرستان فریدن به خاطر موقعیت جغرافیایی خویش دارای مراتع و شکارگاه هایی است که حیوانات وحشی نیز در کوه های آن یافت می شود. به خصوص در کوه دالان کوه و در سمت شمالی روستای دامنه (دم بین) بز، آهو، کور و کبک فراوان بوده و به همین جهت این کوه به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار می گرفته است.
زبان و گویش محلی:

هر یک از اقوام ساکن در منطقه به گویش و زبان خاص خود تکلم می کنند ولی بیشتر مردم به تمام زبان‌هایی که در منطقه رایج است تسلط دارند صحبت می کنند. گروهی از گرجی های ساکن فریدن فقط به زبان گرجی صحبت می کنند؛ مانند اهالی شهر بویین میاندشت. ولی تعدادی از آنها مانند اهالی روستای افوس به زبان فارسی حرف می زنند. این اقوام در منطقه فریدن زندگی مسالمت آمیزی با یکدیگر دارند و نمونه ای از صلح و دوستی اند.
دین و مذهب: مردم فریدن مسلمان و شیعه اثنی عشری هستند و لیکن در روستای زرنه مسیحیان ارمنی ساکن اند. بخش عمده ارمنیان فریدن در سالهای اخیر از این منطقه کوچیده و به جلفای اصفهان و ارمنستان مهاجرت کرده اند./
 

موضوعات مشابه


بالا