مختصری درباره صنایع دستی ایتالیا

__Miss.senator

کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
عضویت
5/23/18
ارسال ها
1,159
امتیاز
19,173
صنایع دستی ایتالیا که برگرفته از عقاید امپراطوری رم باستان میباشد . ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا است که پایتخت آن شهر رم می‌باشد. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل وساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌یافته‌است و جزو گروه هشت به‌شمار می‌آید.
واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱٫۶ درصد مردم آن مسیحی هستند.
ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب‌وهوای معتدل فصلی دارد و آب‌وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد.
دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.
صنعتگران دستی ایتالیا را میتوان به سه دسته تقسیم نمود:
اول آنهایی که فقط هنرمند بوده ولی در یکی از رشته‌های صنایع دستی نیز مهارت دارند، به این ترتیب که طرح‌هایی را به شخصه ابداع کرده و شیء منحصر به فردی را تولید می کنند که به عنوان یک اثر هنری پذیرفته شده است.


دوم: گروهی که هم طراح و هم صنعتگر دستی بوده و کالاهای منحصر به فرد را تولید می نمایند ولی تمایل و آمادگی تولید مجدد آن را نیز دارند.
سوم: آن عده ای که اساساً صنعتگر بوده و در کارگاه‌های کوچک فعالیت می کنند و به کمک دست و پا با استفاده‌ی محدود از ابزار ماشینی محصولاتی را تولید می نمایند که دارای طرح‌های سنتی یا جدید می باشد. در ضمن علاوه بر اینها، امروزه یک دسته هم به عنوان طراح صنعتی فعالیت دارند که بیشتر در مقیاس تولید انبوه طرح‌هایی را ابداع و پیاده می کنند. مهمترین صنایع دستی ایتالیا عبارتند از: حصیربافی، سرامیک سازی، شیشه گری، ساخت اشیاء چرمی، تولید اشیاء فلزی، تهیه‌ی محصولات سنگی، نساجی، تولید فراورده‌های چوبی و ساخت آلات موسیقی۔ عمده ترین مراکز تولید فراوردههای دستی این کشور عبارتند از شهرهای فلورانس، ناپل، جزیره ساردنی، رم، ونیز، میلان، پروجا، سورنتو، پادوا و بولونیا.

سازمان‌های دولتی مسئول صنایع دستی در ایتالیا عبارتند از: سازمان ملی صنایع کوچک و دستی . تقریبا ۷۰ سال پیش به منظور اعطای کمک‌های فنی و اقتصادی به صنایع دستی و کوچک کشور تشکیل شده است و این سازمان دارای نمایشگاه‌های متعددی بوده و در شهرهای عمده ای ایتالیا دارای اداراتی می باشد و در مورد مسایل صادراتی. مالی و حقوقی به صنعتگران راهنمایی می کند. وزارت صنایع و بازرگانی کمیته‌ی مرکزی صنایع دستی وزارت بازرگانی خارجی وزارت هدایت عامه وزارت امور خارجه – قسمت روابط فرهنگی خارجی مدارس دولتی هنرهای کاربردی در سراسر ایتالیا دایر بوده که دوره‌ی آنها ۶ سال و در سطح مدرسه‌ی متوسطه می باشد. سایر مدارس مهم در رشته‌ی صنایع دستی عبارتند از: مدارس هنری سرامیک در کاتانیا وراونا. مدرسه‌ی هنری فلورانس که دارای دوره‌های دو و سه ساله در رشته‌های طراحی صنعتی، نساجی دستی، فلزکاری و ساخت زینت آلات می باشد. مدرسه‌ی هنری رم که در آن رشته‌های سرامیک، پارچه بافی، فلزکاری، ساخت زینت آلات، ساخت اشیاء چوبی و موزاییک تدریس می شود. در شهرهای اوربینو، ونیز و پالرمو نیز مدارس مشابهی وجود دارد.
 

موضوعات مشابه


بالا