شهر بردستان

لی لی

کاربر فعال
کاربر فعال
عضویت
3/7/19
ارسال ها
285
امتیاز
11,813
محل سکونت
حاشیه خلیج فارس
بَردِستان، شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان دیر در استان بوشهر در جنوب ایران است. بردستان در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ به شهر ارتقاء یافت. بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۷٬۱۱۲ نفر بوده‌ است. این شهر در ۲۷درجه و ۵۲دقیقه عرض جفرافیایی و ۵۱درجه و ۵۷دقیقه طول جغرافیایی واقع شده‌است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵ متر است و با خلیج فارس ۵ کیلومتر فاصله دارد. شغل اصلی اهالی بردستان کشاورزی، صیادی و عده‌ای هم بنایی است و تعدادی از آن‌ها نیز به کشور های عرب نشین همسایه نظیر دبی از راه دریا رفت‌وآمد می‌کنند و از این طریق امرار معاش می‌نمایند.
 
آخرین ویرایش

لی لی

کاربر فعال
کاربر فعال
عضویت
3/7/19
ارسال ها
285
امتیاز
11,813
محل سکونت
حاشیه خلیج فارس
پیشینه:

بردستان در روزگار ساسانیان از منطقه سیراف در ایالت اردشیر بابکان و در عصر محمد خان دشتی یکی از بلوک پنجگانه ناحیه دشتی بوده‌است. در دوران امپراطوری ساسانی از بردستان تا لارستان را ایراهستان می‌گفتند.
 
آخرین ویرایش

لی لی

کاربر فعال
کاربر فعال
عضویت
3/7/19
ارسال ها
285
امتیاز
11,813
محل سکونت
حاشیه خلیج فارس
زبان:

گویش بردستانی ریشه در دوران قبل از اسلام دارد. این گویش همان زبان پهلوی است که اصیل‌ترین زبان پارسی محسوب می‌شود. مردم بردستان و منطقه لارستان از استان فارس به یک زبان مشترک که آن را اچمی گویند تکلم می‌کنند.اَچُمی از زبان‌های به جا مانده از زبان فارسی پهلوی، مربوط به دوره ساسانیان و پیش از آن می‌باشد و یکی از هفت ریشه اصلی زبان فارسی کنونی است. بیشتر ساکنان جنوبی استان فارسی و غرب هرمزگان به این گویش صحبت می‌نمایند. زبان اچمی از زبان‌های فارسی‌تبار یعنی متعلق به شاخه جنوب غربی گویشهای ایرانی است. نام این گویش از کلمه اچم که به معنای برویم- بروم- می‌روم، می‌باشد، که به علت استفاده فراوان این لفظ در یاد دیگر فارسی زبانان می‌ماند. این گویش در جای جای منطقه جنوب به شکل‌های متنوعی خود را نشان داده و نمود کرده‌است که بیشتر این تفاوت‌ها در تلفظ واژگان است. زبان اچمی گویش‌های بسیار فراوانی را در بر می‌گیرد. در بسیاری از مناطقی که به این زبان صحبت می‌کنند، کلمات و واژگانی خاص نسبت به بقیه مناطق اطراف خود به کار می‌برند که در بعضی موارد تأثیر گرفته از زبان‌های هندی، انگلیسی، پرتغالی و عربی است که به علت مراودات بسیار زیاد مردم این مناطق با کشورهای مختلف می‌باشد. امروزه در زبان و گویش مردم بردستان واژه‌های بکر و اصیل پارسی به ندرت یافت می‌شود لذا مردم این منطقه از نظر تاریخی به حیثیت قومی و نژادی از مردمان اصیل ایرانی و پارسی محسوب می‌شوند. بردستان تنها شهری از استان بوشهر است که گویش آن با مردم دیگر نقاط استان بوشهر متفاوت است.
 

لی لی

کاربر فعال
کاربر فعال
عضویت
3/7/19
ارسال ها
285
امتیاز
11,813
محل سکونت
حاشیه خلیج فارس
آثار باستانی:
بردستان از آثار باستانی متعددی برخوردار است که اغلب در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است از جمله:

مسجد بردستان نخستین و کهن‌ترین بنای اسلامی در استان بوشهر محسوب می‌شود. اولین بنای مسجد را به عمر بن عبد العزیز نسبت می‌دهند یک کتیبه چوبی در مسجد وجود دارد که به زبان عربی روی آن نوشته شده و از ترجمه این متن برمی آید که فردی به نام حاجی ابوبکر شاه در سال ۸۵۲ مسجد را تجدید بنا کرده‌است. همچنین مسجد توسط خوانین منطقه یعنی خوانین دشتی نیز مرمت شده‌است که در ورودی مسجد در لوحی مرمرین این ابیات حکاکی شده‌است: «چون زحیدر شد این مسجد عالی بنا / از کرامات خداوند کریم ذوالجلال // گفت دشتی از پی تاریخیش که باز / مسجد و محراب شد زحیدر با جلال» همچنین تاریخ تعمیر ۱۲۷۳ هجری قمری است که توسط حیدر خان دشتی صورت گرفته‌است. مسجد بردستان با شماره ۲۰۶۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته‌است.

126456

(این عکس قدیمی مسجد است و به تازگی بازسازی شده)

قلعه بردستان که از آثار به جای مانده در دوران قاجار است و از چند هزار سال پیش قدمت داشته‌است.

126457

(این عکس قدیمی قلعه مربوط به قبل از بازسازی است. بازسازی قلعه در سال 1397 انجام شد.)

محوطه بردو مربوط به دوران پیش از اسلام است که بنای آن را حدود بیش از ۳۰۰۰ سال پیش می‌دانند. بردو نام یکی از محله های قدیمی بردستان است که در قدیم در اثر زلزله ویران شده و در زیر تپه های آن اشیای قدیمی از جمله کوزه و سکه یافت میشود که به تازگی این اشیا را جمع آوری کرده اند.

چاه های آب بردستان شامل چاهای دوتا و چاه برزو که در غرب بردستان قرار دارد.

126446

به جاذبه‌های طبیعی بردستان نیز می‌توان به خور بردستان، دهانه خور بردستان، تنگه گورا، تل تیزو و… اشاره کرد. بنا به آثارهای بجامانده در بردستان گویا در زمان‌های دور کارخانجات باروت سازی، عبا بافی، کفش‌دوزی، کوزه‌گری، آسیاب گندم و … دایر بوده‌است.
 

موضوعات مشابه


بالا