شیطان و سیاست‌های هجومی او چیست؟

sanam_gh_

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
4/5/18
ارسال ها
2,633
امتیاز واکنش
8,548
امتیاز
33,973
محل سکونت
Shiraz
یکی از بزرگترین دشمنان انسان شیطان است که روش های مختلفی برای آزار انسان دارد تا او را از مسیر هدایت دور کند و گناه را در نظر او زیبا جلوه دهد. ترفندهای شیطان برای فریب انسان ها در طول تاریخ متنوع بوده است و ما برای در امان ماندن از شر او همواره باید به خداوند پناه ببریم.با سیاست‌های هجومی شیطان در ادامه اشنا شویم.

سیاست‌های هجومی شیطان

شیطان از چهار طرف حمله‌ور می‌شود: ۱.مشغول کردن به دنیا؛ ۲.دل‌نگران کردن نسبت به وضعیت آینده؛۳.شبهه‌افکنی نسبت به اعتقادات؛ ۴.تحریک شهوات

شیطان می‌گوید: از چهار جانب به انسان‌ها حمله می‌کنم: «ثُمَّ لَآتِینَّهُمْ مِنْ بَینِ أَیدیهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ أَیمانِهِمْ وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ».

در روایت آمده است که «مِنْ بَینِ أَیدیهِمْ» یعنی آنها را از آینده و آخرت، غافل می‌کنم و به دنیا مشغولشان می‌کنم.

معرفی سیاست‌های هجومی شیطان

دشمنی بی انتهای شیطان

دستگاه شیطان برای اینکه ما در راه بندگی خدا حرکت نکنیم، اول کاری که می‌کند، ما را از توجه به عوالم غیب، منعطف و مشغول به دنیا می‌کند و افق دیدمان را محدود می‌کند.وقتی افق دید محدود شد، آدم برای محدودیت‌ها کار می‌کند.اینهایی که برنامه‌های دراز‌مدت می‌نویسند، برای این است که اگر آدم افق دراز‌مدت نداشته باشد، کارهایش همیشه محدود به کوتاه‌مدت می‌شود. حالا اگر همه افقی که انسان می‌بیند، بیست سال و پنجاه سال و شصت سال و هفتاد سال دنیا شد و نتوانست عوالم غیب و آن عوالم نامتناهی را ببیند، همه تلاش‌هایش معطوف به دنیا می‌شود.اول کار شیطان، این است.

«وَ مِنْ خَلْفِهِمْ» یعنی آنها را نگرانِ پشتِ سرشان خواهم کرد که شما برای آینده خودتان، برای دوران پیری‌تان، برای نسل‌های بعدتان، برای فرزندان‌تان باید یک کاری بکنید… از این انسان‌های مهاجر الی الله، یک انسان‌هایی می‌سازد که همه نگاه‌شان به پشتِ سرشان است به جای اینکه به پیشِ رویشان نگاه کنند.

با سیاست‌های هجومی شیطان آشنا شوید

«وَ عَنْ أَیمانِهِمْ» یعنی نسبت به این اعتقادات و مکتبی که انبیاء می آورد، شبهات ایجاد می‌کند… شیطان نسبت به آنچه انبیاء می‌آورند، شروع به ایجاد شبهه کردن می کند.

«وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ» یعنی شهوات را تحریک می کند.شیطان از طریق شبهه و شهوت و ایجاد غفلت از آخرت و توجه به دنیا، انسان‌ها را از راه خدا و بندگی خدای متعال باز می‌دارد.این، کار اصلی شیطان است که در مقابله با دستگاه انبیاء، در چند مرحله اساسی انجام می دهد.».

شیطان کیست و چیست؟

(لَأغوِیَنَّهُم أجمَعِینَ إلَّا عِبَادَکَ مِنهُمُ المُخلَصِینَ) (حجر/۴۰)

کسی که تکبر و غرورش مانع شد تا بعد از سیصد و اندی هزار سال عبادت، عاقبت به خیر نشود و از درگاه خداوند خارج شود:«قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا یَکُونُ لَکَ أَن تَتَکَبَّرَ فِیهَا فَاخْرُجْ إِنَّکَ مِنَ الصَّاغِرِینَ: از این جایگاه فرود آی! تو نمی توانی در آن جایگاه تکبّر کنی، پس بیرون شو که قطعاً تو از خوار شدگانی.» (اعراف/ ۱۳)
 
بالا