خشم و عصبانیت خود را این گونه مهار کنید

sanam_gh_

مدیر تالار فرهنگ و مذهب
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار فرهنگ و مذهب
عضویت
4/5/18
ارسال ها
2,481
امتیاز
31,973
محل سکونت
Shiraz
افرادی که اخلاق خوبی ندارند همیشه موجب آزار دیگران می شوند و باعث می شوند دیگران به شدت برنجند.شاید به همین علت است که می گویند تا توانی دلی به دست آور دل شکستن هنر نیست. یکی از بدترین خصوصیات اخلاقی افراد خشم و عصبانیت است داد و فریاد کردن و شکستن و بد بیراه گفتن و یا کتک زدن دیگران از جمله واکنش های افراد عصبی است. بهترینراه های مهار کردن خشم را در ادامه ببینید.

راه های مهار کردن خشم و عصبانیت

علل ایجاد و بروز خشم

علل ایجاد و بروز خشم بی‌شمار است و به دلیل آمادگی ذاتی انسان به خشم ممکن است به هر علت و با هر شدتی از عوامل محرک آغاز شود. اما اگر خشم به عصبانیت تبدیل شود باید دو عامل اساسی وجود داشته باشد اول، بدن یک سیستم متعادل است، اما عوامل بسیار متعدد و متنوعی قادرند تعادل این سیستم را بر هم بزنند. اگر بدن نتواند با هربار برهم خوردن تعادل به حالت اولیه بازگردد، این درد، رنج و تنیدگی در بدن جمع شده و نهایتاً آن را به مرحله‌ای می‌رساند که راهی جز به بیرون ریختن درد و رنج نمی‌ماند. اگر تعادل بدن برای مدتی به هم خورده باشد؛ انسان آماده واکنشی انفجاری به عامل برهم زننده تعادل (به ویژه عاملی که در حلقه آخر قرار دارد) شده و به عکس العمل یا واکنشی دست می‌زند که به آن عصبانیت گفته می‌شود.

آیت الله بهجت روحانی و عالم درباره راه های کنترل خشم و عصبانیت توصیه های اخلاقی کرده است که درزیر می خوانیم.مردم کوچکترین مسائل و مشکلات خود را برای آیت الله بهجت تعریف کرده و از وی درخواست راهنمایی می کردند.یکی از سوالات رایج در مورد روش کنترل و خشم بود که ایشان پاسخی موثر در این زمینه داده اند.

بهترین راه های مهار کردن خشم

راهی برای کنترل خشم

ارتباط مردم و روحانیت چیزی است که انقلاب اسلامی ایران را رقم زد.امروز با تمام هجمه هایی که با ابزار های نوین و معرفت سوز به این پایگاه بزرگ و قوی معنوی می شود، نه تنها ارتباط مردم کمتر نشده که پای نوجوانان و جوانان نیز بسیار جدی تر از قبل به این عرصه باز شده است.

راهی برای کنترل خشم

نوجوان و جوان امروز ما در شرایطی زندگی می کند که اطرافش پر از الگوهای غلط و اشتباه است که اتفاقاً تلاش می شود تا همان را به عنوان جنس اصلی به آنها معرفی کنند.در چنین شرایطی کسی که می خواهد زندگی اش را بر اساس الگوهای صحیح اسلامی پیش ببرد، نیاز به یک مشاور و همراه خوب دارد تا پدرانه او را راهنمایی کند.

موثرترین راه های مهار کردن خشم

کتاب «ره نمای طریق» مجموعه پرسش ها و پاسخ های برای زندگی بهتر است.مردم جزئی ترین اتفاقات ومشکلاتشان را برای آیت الله جاودان تعریف کرده اند و ایشان هم پدرانه پاسخ داده اند.در این مطلب قصد داریمتا برخی از این پرسش ها و پاسخ ها را به صورت موضوعی و با نام «پاسخ های جاودان» مطرح کنیم. در این بخش، چند پرسش و پاسخ درباره خانواده و تربیت فرزند را می خوانیم: – خانمی هستم که فرزند خردسالی دارم و در برخورد با او خیلی عصبانی می شوم.گاهی اوقات نیز او را تنبیه می کنم ولی بعد خیلی پشیمان می شوم.نمی دانم با عصبانیتم چه باید کنم، لطفاً راهی نشانم بدهید.

آیت الله جاودان:آدم اگر جوان باشد و تک فرزند داشته باشد ناگزیر او را خیلی دوست خواهد داشت و اگر او را خیلی دوست دارد تحملش هم بالا خواهد رفت و آن قدر که شما عصبانی می شوید نباید عصبانی بشود.عصبانیت شما حتماً در تربیت کودک اثر بد خواهد داشت و آینده او را خراب خواهد کرد، باید فکری کرد.اولاً جستجو کنید علت این عصبانیت زیاد شما چیست؟

بهترین راه های مهار کردن خشماگر نارضایتی از زندگی است آن را باید حل کنید، اگر مشکلی در شوهرتان هست باید آن را از بین ببرید.بنابراین اگر این گونه مسائل وجود داشته باشد باید به آنها پرداخت و اگر اینها وجود ندارد که باید شکر کرد و شما به یک دکتر اعصاب مراجعه کنید و از او راه حلی برای عصبانیت زیادی را بخواهید که البته آنها معمولاً قرص آرام بخش خواهند داد که خواب آور است و تا قطع بشود مشکل تجدید می شود.اگر به دستور دکتر قرصهای تقویتی که حاوی ویتامین های B باشد مصرف کنید می توانید در اعصاب شما اثر بگذارد و آن را تقویت کند و دامنه تحمل شما را زیاد کند.

یک ورزشی پیگیر و سبک مثلاً شنا می تواند به طور جدی مؤثر باشد و از همه مهمتر نمازهای شماست که صحیح و اول وقت بخوانید و با دقت و طمأنینه و آرامش به جای آورید و ثانیاً هر روز زیارت امام زمان (علیه السلام) بکنید، مثلاً زیارت آل یس، البته آن را هم با توجه و از دل بخوانید.
 
بالا