فیلم هایی که احتمالا نمی‌دانید از کمیک‌ها اقتباس شده‌اند

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران

 • کمیک بوک: The Addams Family (تاریخ انتشار از سال 1938)
 • فیلم‌های اقتباس شده: The Addams Family (به کارگردانی بری ساننفلد – اکران در سال 1991) / Addams Family Values (به کارگردانی بری ساننفلد – اکران در سال 1993) / Addams Family Reunion (به کارگردانی دیو پین – اکران در سال 1998)


گومز، مورتشا، ونزدی، لارچ و کل خانواده به قدری این روزها در دنیای فیلم‌ها و سریال‌ها محبوب و مشهور شده‌اند که به راحتی می‌توان فراموش کرد ریشه‌های آن‌ها به دنیای کمیک‌ها آن هم به مجله نیویورکر (The New Yorker) باز می‌گردد. چارلز آدامز، داستان این شخصیت‌ها را از سال 1938 به صورت کمیک استریپ شروع به خلق کرد و حدود 50 سال طول کشید تا سینما متوجه آن‌ها شود. هر چند این صبر ارزشش را داشت.

البته با وجود این که کمیک استریپ‌های خانواده آدامز حدود 50 سال منتشر شد ولی جزئیات خیلی کمی را شامل می‌شد، به طوری که اعضای این خانواده حتی اسم‌های مشخصی برای خود نداشتند و تازه در سریال ساخت سال 1964 آن‌ها نام گذاری شدند
 

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران

 • کمیک بوک: From Hell (تاریخ انتشار از سال 1989 تا سال 1996)
 • فیلم اقتباس شده: From Hell (به کارگردانی آلبرت و آلن هیوز – اکران در سال 2001)


احتمالاً اگر از طرفداران دنیای کمیک باشید به خاطر وجود این فیلم در لیست کمی به شما بربخورد؛ چرا که فیلم به قدری از منبع اقتباسش فاصله گرفته که به راحتی می‌توان فراموش کرد داستان اولیه From Hell توسط آلن مور، نویسنده افسانه‌ای کمیک‌های واچمن، سرچشمه گرفته. در داستان تاریک اولیه، شخصیت فردریک ابرلاین (Frederick Abberline) به صورت یک پروتاگونیست بد اخلاق و ترسناک معرفی می‌شود در حالی که فیلم (با بازی جانی دپ) این شخصیت را به صورت چیزی که خود مور از آن به عنوان «فوکولیِ ابسنث خور» یاد کرده، به تصویر می‌کشد.

با این که فیلم بسیاری از پیچیدگی منبع اصلی خود را از دست داده و صرفاً تبدیل به یک اثر معمایی معمولی شده اما هنوز هم From Hell اثری خوش ساخت به حساب می‌آید. شاید بزرگ‌ترین مشکل آن افزودن سوخت به شعله خشم آلن مور نسبت به اقتباس‌های سینمایی انجام شده از آثار او باشد.
 
آخرین ویرایش

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران

 • کمیک بوک: Oblivion (تاریخ انتشار در سال 2009)
 • فیلم اقتباس شده: Oblivion (به کارگردانی جوزف کوشینسکی – اکران در سال 2013)


مثل کمیک Gainsbourg، این مورد هم پیچیدگی‌های خودش را دارد. در سال 2009 جوزف کوشینسکی با رادیکال کامیکز (Radical Comics) وارد شراکتی شد تا اثری که نهایتاً به عنوان یک دو گانه رمان گرافیکی/طرح مفهومی شناخته می‌شود را خلق کند. کوشینسکی با استفاده از آن توانست ایده اولیه و تصور سینمایی خودش را به استودیو فیلم سازی انتقال دهد.

ممکن است فیلم Oblivion از نظر بصری یادآور یک اثر کمیک بوکی باشد اما استخدام تام کروز و اولگا کوریلنکو برای ایفای نقش در این فیلم عامل موفقیت اصلی‌ش بوده است. کمیک و فیلم هم به خاطر این که جوزف کوشینسکی مغز متفکر پشت هر دوی‌شان است بسیار به هم نزدیک و در هم تنیده شده‌اند
 

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران
 • کمیک بوک: A History Of Violence (تاریخ انتشار در سال 1997)
 • فیلم اقتباس شده: A History Of Violence(به کارگردانی دیوید کراننبرگ – اکران در سال 2005)

به غیر از حضور ویگو مورتنسن با صورتی کاملاً اصلاح شده بعد از سه گانه The Lord of the Rings که باعث توجه به فیلم شده، می‌توان گفت A History Of Violence یکی از بهترین فیلم‌های اقتباس شده از کمیک محسوب می‌شود. هر چند جاش اولسن به عنوان فیلم‌نامه نویس این اثر، داستان اصلی کمیک را به مقدار قابل توجهی تغییر داده.
در حالی که کمیک یک فلش‌بک طولانی به گذشته پروتاگونیست می‌زند و سابقه درگیری او با اوباش را نمایان می‌کند اما فیلم خیلی زود از این مسئله می‌گذرد. به غیر از آن، شخصیتی که ویلیام هارت به ایفای آن پرداخته به جای این که مثل کمیک دوست صمیمی دوران کودکی قهرمان داستان باشد و به دست جنایتکاران شکنجه شود تبدیل به برادرِ قهرمان شده که رئیس یک گروه خلافکاری است. هر چند هر دو اثر فوق العاده هستند و می‌توانند به چشم تکمیل کننده همدیگر دیده شوند
 

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران

 • کمیک بوک: Alien Vs. Predator (تاریخ انتشار از سال 1989 تا سال 2017)
 • فیلم‌های اقتباس شده: Alien Vs. Predator (به کارگردانی پل دبلیو. اس. اندرسون – اکران در سال 2004) / Alien Vs. Predator: Requiem (به کارگردانی گرگ و کالین استرواس – اکران در سال 2007)


تقابل طولانی مدت شخصیت‌های بیگانه و غارتگر ریشه در بازی SNES سال 1993 ندارند بلکه از دنیای کمیک بوک‌ها سرچشمه می‌گیرند. هر چند با وجود ایده جذاب و پرطرفدار تقابل این دو شخصیت که در صفحات کمیک دیده‌ایم اما فیلم‌های ساخته شده از آن در سینما برای موفقیت دست و پا می‌زنند.

تمام جذابیت و وقار شخصیت بیگانه با ساخته پل دبلیو. اس. اندرسون به باد رفت و برادران استراوس نیز خیال همه را راحت کردند که ایده تقابل این دو شخصیت از سال 2007 در سینما برای همیشه دفن می‌گردد. از آن روز به بعد سینما توجهی به این تقابل نداشته اما رو در رو شدن این دو موجود در صفحات کمیک و بازی‌های ویدیویی ادامه پیدا کرده
 

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران
 • کمیک بوک: The Men In Black (تاریخ انتشار از سال 1990 تا سال 1997)
 • فیلم‌های اقتباس شده: Men In Black (به کارگردانی بری ساننفلد – اکران در سال 1997) / Men In Black II (به کارگردانی بری ساننفلد – اکران در سال 2002) / Men In Black 3 (به کارگردانی بری ساننفلد – اکران در سال 2012) / Men in Black: International (به کارگردانی اف. گری گری – اکران در سال 2019)


بعد از گذشت چندین سال اما مردان سیاه‌پوش هنوز هم به زندگی خود در سینما ادامه می‌دهند. شاید دلیل اصلی آن رابطه کمدی بین دو شخصیت اصلی باشد اما ایده اولیه این سری نیز جذابیت‌های خودش را دارد: گروهی مخفی از مردان و زنان در کت و شلوارهایی شیک و سیاه رنگ که زمین را از خطرات خارجی و فضایی با کمک تجهیزات پاک کردن حافظه نجات می‌دهند.

با توجه محدوده عظیم فیلم‌ها و استفاده فراوان از CGI، شاید باعث حیرتتان شود که بدانید کمیک‌ها حتی از این نیز گسترده‌تر و تاریک‌تر بوده‌اند. به جای این که مردان سیاه‌پوش فقط با بیگانه‌های فضایی سر و کار داشته باشند، Lowell Cunningham و Sandy Carruthers به عنوان خالقان این دنیا، تقریباً سری به قلمرو تمام موجودات ماورالطبیعی مثل گرگینه‌ها، زامبی‌ها و شیاطین زده‌اند
 

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران
 • کمیک بوک: Flaming Carrot Comics (تاریخ انتشار از سال 1976 تا سال 2006)
 • فیلم اقتباس شده: Mystery Men (به کارگردانی کینکا آشر – اکران در سال 1999)


این اثر پارودی با ایفای نقش بن استیلر خیلی جلوتر از زمان خود در حال حرکت بوده و آثار ابرقهرمانی را مسخره می‌کرده، شاید به همین دلیل هم نتوانست موفقیتی را عاید خودش کند. هر چند امروزه ایده‌های استفاده شده در فیلم کمی آینده‌نگرانه به نظر می‌آیند اما ریشه‌های آن به سال 1979 و کمیک‌های عجیب و غریب Flaming Carrot Comics بازمی‌گردد.

ماجرای خلق شده توسط باب بردن (Bob Burden) داستان شخصیتی به اسم Flaming Carrot را دنبال می‌کند که هر جایی شرارت ببیند به مبارزه با آن می‌پردازد. این شخصیت پایه گذار گروه Mystery Men است اما فیلم به کلی او را نادیده می‌گیرد. فیلم خیلی از ایده‌های پوچگرایانه دنیای باب بردن را استفاده نمی‌کند و همین باعث می‌شود ارتباط بین کمیک‌ها و فیلم خیلی کم رنگ باشد.
 

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران
 • کمیک بوک: Virus (تاریخ انتشار از سال 1992 تا سال 1995)
 • فیلم اقتباس شده: Virus (به کارگردانی جان برونو – اکران در سال 1999)


مثل چند کمیک دیگر در این لیست، مسیر خلق کمیک Virus (نوشته شده توسط Chuck Pfarrer) به عنوان یک ایده اولیه برای فیلم شکل گرفت. Pfarrer داستان اولیه را به شکل یک فیلم نامه نوشت اما به علت محدودیت جلوه‌های ویژه، ایده‌اش را به شکل یک کمیک بوک به انتشارات دارک هورس فروخت.

در سال 1999 جلوه‌های ویژه با پیشرفت‌هایی همراه شد که نتیجه آن ساخت فیلم بود. متأسفانه این داستانِ درگیری عده‌ای آمریکایی با موجودی بیگانه که سر از یک کشتی متروک شده روسی درآورده، هم از نظر منتقدان و هم از نظر فروش شکست خورد. حتی جیمی لی کرتیس به عنوان یکی از بازیگران فیلم با خیال راحت به افتضاح بودن فیلم اعتراف می‌کند.
 

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران
 • کمیک بوک: Richie Rich (تاریخ انتشار از سال 1960 تا سال 1994)
 • فیلم‌های اقتباش شده: Richie Rich (به کارگردانی دونالد پتری – اکران در سال 1994) / Richie Rich’s Christmas Wish (به کارگردانی جان مارلوسفکی – تاریخ پخش ویدیویی در سال 1998)


شاید قابل درک باشد که Richie Rich را در کنار دو نسخه اول Home Alone به عنوان سکوی پرتاب شهرت مکالی کالکین در نظر گرفت. Richie Rich تبدیل به آخرین فیلم شناخته شده ستاره کم سن و سال دنیا به عنوان یک کودک شد.

داستان این مجموعه حول فانتزی اکثر کودکان برای داشتن پول بی‌نهایت می‌چرخد. کسی که تمرینات اختصاصی بیسبالش را به کمک رجی جکسون دنبال می‌کند، مهمانی‌های عظیم ترتیب می‌دهد و یک پیشخدمت برای خودش دارد. با این وجود فیلم از نظر فروش و نقد ناموفق بود و حتی مکالی کالکین برای جایزه تمشک طلایی هم نامزد شد.
 

¦[☆ Atrin ☆]¦›

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عضویت
11/15/18
ارسال ها
11,855
امتیاز
63,973
محل سکونت
تهران
 • کمیک بوک: 2 Guns (تاریخ انتشار در سال 2007)
 • فیلم اقتباس شده: 2 Guns (به کارگردانی بالتاسار کورماکور – اکران در سال 2013)


داستان این کمیک‌ها ماجرای دو پلیس مخفی از واحدهای مختلف را دنبال می‌کند که سعی دارند با کمک یکدیگر باند کارتل مواد مخدری را نابود سازند. فیلم تا این جای کار منبع اقتباسش را به خوبی دنبال می‌کند اما به جز همین مورد از هر نظر دیگری با کمیک‌ها فرق دارد.

مشخص‌ترین تفاوت خشونت‌های تصویری و کلامی است. با این که کمیک اکشن معقولی دارد و کمی هم بد دهانی در آن دیده می‌شود اما فیلم خط قرمز را در هر دو رد کرده و تا جای ممکن تشدیدشان می‌کند. در حالی که دنزل واشنگتون و مارک والبرگ هر از چند گاهی شوخی نیز در بازی خود به کار می‌برند اما فیلم بخش عظیمی از طنز کمیک را نادیده می‌گیرد
 
بالا