۱۰چیزی که باید در مورد شنگ چی بدانید

Harry.G_M

مدیر تالار روانشناسی+کمیک
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار روانشناسی
عضویت
11/17/18
ارسال ها
3,469
امتیاز
50,673
محل سکونت
رانده شده از بهشت..
پس از اکران فیلم انتقام جویان: پایان بازی، دنیای سینمایی مارول باید رویه ی جدیدتری را پیش بگیرد. چرا که پس از مرگ تانوس و شروع شدنِ دوره ای جدید برای سینمای مارول، کوین فایگی و تیم ایده پردازیش باید به فکر وارد کردن تعدادی قهرمان جدید جهت رونق بخشیدن به این دنیا باشند. کاپیتان آمریکا، مرد آهنی، بلک ویدو و تعدادی دیگر از شخصیت های نام آشنای ده ساله ی مارول در فاز بعد حضور نخواهند داشت و جایشان با شخصیت های جدیدتری مثل شنگ چی، تور ( جین فاستر) و … پر خواهد شد.
پس از اعلام مارول، کلوئی ژائو بعنوان کارگردانِ برای ساخت فیلم شنگ چی مامور شد و دیو کالاهام نیز فیلم نامه ای اولیه را تنظیم کرد.
شنگ چی، استادِ کونگ فو در سال 1973 خلق شد و پس از سالیان حضور در کامیک بوک های مارول خود را بعنوان یک شخصیت درجه چندِ خوب اثبات کرد. حالا به بررسی حقائقی میپردازیم که چرا شنگ چی میتواند یک انتخاب خوب برای دنیای سینمایی مارول باشد.


پدرش، فو مانچو یک جنایتکارِ خطرناکه!

سرگذشت فو مانچو بعنوان یک شرور ورای تصور است، حتی قبل از حضور این شخصیت در کامیک بوک های مارول از او بعنوان یک شرور یاد میشد. باید بدانید تعدادی برنامه ی تلویزیونی و حتی فیلم از ورژن های دیگر این شخصیت وجود دارد که همواره به بخش های تکراری از شخصیت وی میپرداختند اما مارول با اضافه کردن یک فرزند در مسیر او طی دهه 70 توانست یک لایه ی دیگر به شخصیتش اضافه کند. همانطور که از فو مانچو انتظار میرفت، او سریعا تصمیم گرفت از فرزندش نیز یک شرور با الفطره بسازد و در نتیجه از کودکی او را بعنوان یک قاتل خطرناک بزرگ کرد. شنگ چی، فرزند فو مانچو طی شستشوهای مغزی پدرش به این ایده رسید که باید از پدرش فاصله بگیرد چون معتقد بود اصلا شرور نیست.
نهایتا او که بعنوان یک قاتل به انگلستان سفر کرده بود، حقیقت را در مورد پدرش فهمید. او سریعا بخاطر منش خوبی که داشت تغییر رویه داد و ضد پدرش شد و حتی در وهله ای به نظر میرسید او پدرش را نیز کشته است


تنها قدرت شنگ چی، منظم بودنِ ذهن و بدن اوست

پس از اینکه فهمیدیم شنگ چی بعنوان یک قاتل از کودکی آموزش دیده، این سوال پیش میاید که در چه زمینه های رزمی مهارت دارد؟ در پاسخ باید گفت شنگ چی در هر نوع هنر رزمی در حداکثر آمادگی قرار دارد و همین موجب میشود تاثیرگذاری در حد یک ابر انسان داشته باشد طوری که میتواند با ضربات خود فلز را نیز خورد کند.
اما یکی از اصول هنرهای رزمی غیر از تسلط بر حرکات مخصوص، تسلط بر بدن نیز می باشد. شنگ چی به حدی بر بدن خود تسلط دارد که میتواند گیرنده های درد خود را کنترل نماید. علاوه بر این میتواند اثرات سموم مختلف در بدنش را کاهش دهد و صدماتی که ممکن است موجب از بین رفتن برخی ها شود را در بدنش جذب کند. توانایی مدیتیشن و کنترل بر بدنش به او این اجازه را میدهد که به نوعی ذهن آگاهی برسد و بتواند مانند دردویل از توانایی تشخیص صدا و لرزش حریف هایی که در نزدیکش باشند، نیز برخوردار شود.
تمام مسائل بالا موجب میشود شنگ چی جایگاه خاصی را میان مبارزان دنیای مارول بدست آورد و او بتواند پا به پای قدرتمندترین قهرمانان به مبارزه علیه دشمنانشان بپردازد.


او میتواند از گلوله ها جاخالی دهد یا حتی منحرفشون کند!

شنگ چی بعنوان یک استاد در هنرهای رزمی را میتوان با یک اسلحه ی گرم به راحتی به چالش کشید. او با دست خالی برابر اسلحه ای که گلوله اش با سرعت باور نکردی به سمت هدف میرود چه شانسی دارد؟ اما باید بدونید که شنگ چی میتواند از گلوله ها جاخالی دهد. او حتی تونسته از گلوله های مخصوصی که یک تک تیرانداز به او شلیک میکرد نیز جاخالی دهد. همچنین از دست بندهای فلزی خاصی استفاده میکند که در مواقعی میتواند بوسیله ی آن ها گلوله ها را منحرف کند. سالیان زیادی است که در سینمای مختص به هنرهای رزمی؛ تقابل یک رزمی کار برابر فردی با اسلحه های گوناگون مورد توجه قرار دارد و مجموعه فیلم هایی مثل ماتریکس به زیبایی به این مهم پرداختند و جذابیت زیادی را در پرده ی سینما از تقابل اشخاصی با اسلحه و اشخاصی بدون اسلحه را خلق کردند.
فیلم شنگ چی نیز این فرصت را دارد که با توجه به توانایی های شخص شنگ چی و امادگی سیمو لیو ( بازیگر نقش شنگ چی ) به این امر بپردازد و حتی با توجه به سطح بالای تکنولوژی در دنیای سینمایی مارولدست به کارهایی بدیع نیز بزند.


او در استفاده از سلاح های مبارزه های تن به تن مهارت دارد!

اغلب هواداران مارول با شخصیت بولزای آشنا هستند؛ بولزای یک متخصص در استفاده از هرچیزی بعنوان سلاح میباشد. مداد، کاغذ، نُخود، لوله خودکار؛ همه ی این ها در دست بولزای یک سلاح مرگبار محسوب میشوند. شنگ چی نیز علاوه بر تسلط بالا در هنرهای رزمی، تخصص بالایی در کار با اسلحه ها نیز دارد و از این رو کمی به بولزای شباهت دارد و میتواند او را یک نسخه ی خوب از بولزای در نظر گرفت. او در کار با شمشیر، نانچیکو و چیزهایی از این قبیل استاد است. اما بعد از مراوداتش با گروه انتقام جویان و البتهصنایع استارک که پشتوانه ی گروه است، شنگ چی از تونی استارک نوعی نانچیکو دریافت کرد که قادر بودند از خود الکتریسیته ساطع کنند.
بیشتر ابرقهرمانان در دنیای کامیک بوک مهارت های خودشان را در استفاده از یک نوع سلاح خاص بروز میدهند، مثل سپر ( کاپیتان آمریکا )، چنگال های ولورین یا چیزهایی از این دست اما شنگ چی از آن دسته قهرمانانی میباشد که هرچه در دسترسش باشد را قبول و از ان به بهترین نحو استفاده میکند و این یکی از دلایلیست که باعث ارتقای پتانسیل شنگ چی برای هرچه موثرتر واقع شدن در دنیای فیلم های مارولمیشود.
لازم به ذکر است که برخی از قهرمانان که متکی به سلاح های خود هستند در صورتی که دشمنان آن را یک نقطه ضعف تشخیص دهند با بکار گیری ان علیه قهرمان مورد نظر میتوانند او را در وضعیت بدی قرار دهند اما انعطاف پذیری شنگ چی در استفاده از سلاح ها و استایل های مبارزه ای مختلف او را از این وضعیت، حتی پیش از اتفاق افتادن خلاص میکند.


قرار بود یک سال زودتر از مشت آهنی خلق شده شود!

در دهه 70 میلادی به لطف فیلم هایی نظیر اژدها وارد میشود و سریال هایی مانند کونگ فو؛ نسل جدیدی از ابرقهرمانان با توجه اکید به هنرهای رزمی باستانی آسیایی بوجود آمدند. به لطف اقتباس هایی که در عصر حاضر صورت گرفته، یکی از معروف ترین قهرمانان با این پیش زمینه، مشت آهنی محسوب میشود. اما شنگ چی در واقع یک سال زودتر از مشت آهنی قرار بود در این عرصه حضور پیدا کند. با میراث فو مانچویی که مدت زمان زیادی بعنوان یک شرور با اِلِمان های اقتباس از هنرهای رزمی برای خالقین شنگ چی، استیو انگلهارت و جیم استارلین زیاد سخت نبود که اِلِمان های قدیم و جدید را تلفیق و شخصیتی ملموس از آسیا خلق کنند. در یک مسیر طولانی فقط زمان کافی لازم بود تا شنگ چی و مشت آهنی به یکدیگر بپیوندند و علیه جرم و جنایت مبارزه کنند اما مهارت های رزمی شنگ چی باعث میشود تا او بتواند با دختران اژدها،میستی نایت و کولین وینگ نیز هم رزم شود و علیه جنایات مبارزه کند.
در گذشته حدس و گمان هایی نیز مبنی بر حضور شنگ چی در سریال تلویزیونی مشت اهنی نیز وجود داشت اما این امکان فراهم نشد و نهایتا استودیو فیلم سازی مارول قرار بر این گذاشت تا از این شخصیت در فیلم اختصاصیش رو نمایی کند.


شنگ چی در کامیک هایی غیر از کامیک های مارول نیز حضور داشته!

در دهه 70 میلادی و بهبوهه ی مسائل مربوط به کونگ فو شاهد عرضه ی کامیک های جدیدی از انتشاراتمنیجمنت مگزاین بودیم. این انتشارات در دهه 40 و توسط مارتین گودمن که مدت ها بعنوان سردبیر مارول نیز فعالیت میکرد تاسیس شد و از متعلاقات انتشارات کامیک مارول محسوب میشود. سری کامیک هایدست های مرگبار کونگ فو یک زمینه ی خوب برای نشان دادن هنرهای رزمی اسیایی بود که شامل نگرش هایی از هنرهای رزمی فیلم ها و سریال ها و همچنین مصاحبه های چهره های برجسته در این زمینه میشد.
این انتشارات همچنین کامیک هایی با حضور شخصیت های نمادین در هنرهای رزمی مارول، مشت آهنی،دختران اژدها و اژدهای سفید به چاپ میرساند که هر کدام خطوط داستانی مخصوص به خود را داشتند و همونطور که میتونید حدس بزنید؛ شنگ چی هم در این سری کامیک ها حضور داشت.
شاید بتوان اینطور گفت که شنگ چی بهترین انتخاب برای ورود به این عرصه که شامل گرایش هایی نظیر فیلم و سریال های کونگ فو محور بود، برشمرده میشد. شخصیت او تماما بر اساس شخصیت و فطرت شرور مجموعه های تلویزیونی ( فو مانچو کونگ فو و همچنین به نظر میرسید میتواند بعنوان شخصیت معروف دنیای فیلم های کونگ فو یعنی بروس لی در این مدیوم در نظر گرفته شود. و این موجب رویاپردازی هایی در صنعت هالیوود شد تا پای هنرهای رزمی را نیز در فیلم هایش باز کند.
دست های مرگبار کونگ فو در دهه 70 با 33 جلد به پایان رسید و در سال 2014 نیز دوباره چاپ این سری از سر گرفته شد و در این سری شنگ چی نقش پر رنگ تری نیز برعهده داشت.


او یک متحد قدرتمند برای سایر ابرقهرمانان ماروله!

شنگ چی
در تعداد زیادی از کامیک های مارول بعنوان کراس اور و یا حضور کوتاه، نقش داشته است. در سال های اخیر و شورشی که علیه مقاصد شیطانی پدرش داشت با سازمان های جاسوسی انگلستان همکاری داشت. او همچنین مدت زمان زیادی در خدمت گروه قهرمانان اجاره ای بود.
مرد عنکبوتی نیز یکی دیگر از ابرقهرمانانیست که با شنگ چی ارتباطات نزدیکی داشته است. بعد از اینکه مرد عنکبوتی قدرت های خود را از دست داد، دوست خوب محله ی ما تحت تعلیم استاد کونگ فو قرار گرفت تا روش های مبارزاتی جدید بیاموزد تا بتواند اعتماد به نفس خود را تقویت کند.
لیست ابرقهرمانانی که با شنگ چی در ارتباط بودند ادامه دارد! او مدتی در تلاطمی عجیب با دردویل بود؛ کسی که تحت کنترل ذهنی بود تا کارهایی شیطانی انجام دهد. شنگ چی همچنین بعدها با مرد مورچه ای،افراد اکس و افراد دیگری از ابرقهرمان های دیگر نیز همکاری داشت. جالبه که بدونید او حتی در نبردی باتانوس نیز نقش داشت و همکاری های ارزشمندی برای دیگر اعضای دنیای قهرمانان مارول داشته است.
رفتار و دانش و منش شنگ چی به گونه ای است که او برای کمک به دیگر قهرمانان میشتابد و به همین دلیل یکی از گزینه های مناسب برای مارول می باشد در حالی که بسیاری از شخصیت های مارول نوعی رفتار طعنه انگیز نسبت به مبارزه های سایر قهرمانان دارند و خود را موظف به شرکت و کمک در ان مبارزه نمیدانند و اینجاست که شنگ چی را میتوان بعنوان یک قهرمان واقعی و عضو راستینی از گروه قهرمانان اجاره ایدانست!


او نهایتا به یک انتقام جو تبدیل شد!

استیو راجرز
( کاپیتان آمریکا ) یکی از شخصیت هایی بود که توجه خاص تری به شنگ چی داشت و این امر نهایتا موجب این شد که او را به عضویت انتقام جویان در بیاورد. این میتواند یکی از بزرگترین احتمالات فاز جدید دنیای سینمایی مارول باشد که شنگ چی در سینما نیز به عضویت تیم انتقام جویانی در بیاید که حال بسیار متفاوت تر از دنیای کامیک و چند سال پیش خود است. ولی یک سوال مطرح میشود! در نبرد پایان بازی، شنگ چی که یک مبارزِ قابل در سطح جهانیست کجا بوده است؟! امیدواریم سران مارولهنگام ساخت فیلم اختصاصی این شخصیت به این پرسش پاسخ دهند!
اما اینجا میتوان یک نظریه را مطرح کرد! بر اساس خطوط داستانی کامیک بوک ها، میتوان در نظر گرفت که شنگ چی همچنان تحت تعلیمات پدرش، فو مانچو بوده و اگر نویسندگان بخواهند وارد جزئیات بیشتری از شخصیت فو مانچو بعنوان شرور نیز بشوند این نیز محتمل است که فو مانچو نوعی تشکیلات شبه هایدرایی را اداره میکرد و منتظر بود تا پس از وقایعی که تانوس در جنگ بینهایت و حتی قبل پایان بازیایجاد کرد، سیاره زمین در حالت پر از کشمکش فرو رود و بعد اقدام به گسترش سیطره خود و انجام روش های شیطانی خود کند. البته با وجود اعلام شدن عنوان فیلم شنگ چی و حضور ده حلقه در فیلم و البتهماندرارین باید دید بعدا با چه نوع اقتباسی طرف هستیم!
در هر حال ما مشتاق دیدن شنگ چی که به صورت نمادین از سمت شرارت به سوی قهرمان شدن حرکت کرد هستیم و دوست داریم او را در جمع تیم جدیدی از انتقام جویان ببینیم.


فیلم شنگ چی در دنیای سینمای مارول، اولین لایو اکشن او محسوب میشود!

دلیل خوبی وجود دارد که چرا شنگ چی برای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول ناشناخته است، به این دلیل که او هرگز خارج از دنیای کامیک شانس حضور نداشته است.
از وقتی که دنیای سینمایی مارول در سال 2008 کار خود را آغاز کرد، این استودیو با قدرت توانست با ابرقهرمان های درجه یک و دو خود موفقیت های چشم گیری کسب کند و با پشت سر گذاشتن فاکس و سونیبه اوج سینمای کامیک بوکی برسد ولی چه اتفاقی بعد از این خواهد افتاد؟! باید منتظر چه چیزهایی باشیم ؟! آیا استودیو مارول هنوز هم میتواند هوادارانش را غافلگیر کند؟
یکی از برجسته ترین و هوشمندانه ترین پروژه های اخیرِ مارول فیلم پلنگ سیاه بود که بنا بر دلایلی توانست نظرات منتقدین و مردم را جلب کند. اما بیشترین دلیلی که توانست باعث موفقیت عظیمی شود بخاطر اولین فیلمِ مارول برای توجه به سیاه پوست ها بود. شاید بتوان به همین دلیل، موفقیت فیلم شنگ چی که اولین فیلم آسیایی محور میباشد را تضمین کند.
بازار چین نیز یکی از عوامل مهم در ساخت فیلم شنگ چی میباشد. این بازار یکی از مهم ترین منابع کسب درآمد مارول در سال های اخیر بود که برای فیلم هایی نظیر انتقام جویان پایان بازی و انتقام جویان جنگ بینهایت میلیون ها دلار به ارمغان آورد. از این رو مارول برای فیلم شنگ چی که یک شخصیت آسیایی میباشد، روی بازار چین و آسیا حساب ویژه تری نسبت به بقیه فیلم ها باز کرده است.


او میتواند به نحوی از خودش کپی بسازد!

تا به یک زمان خاص، شنگ چی دارای قدرت های ماورایی نبود. اما طی یک اتفاق مهم طی بازدید از پایگاهاُریجین بامب که توسط یکی از دشمنان انتقام جویان؛ اکس نیهیلو رخ داد شنگ چی توانایی استفاده از قابلیت های ذهنی خود را بدست آورد و توانست به دفعات از خود کپی بسازد و نهایتا این ایده مطرح شد که این توانایی از قابلیت های بدنی خود اوست و او قدرت های ماورایی واقعی ندارد. یا شایدم دارد؟!
اینطور میتوان در نظر گرفت که شنگ چی این قابلیت فوق العاده خود را با استفاده از تقویت قدرت های ذهنی خود بدست آورد و اینطور میتوان در نظر گرفت که او این قدرت ها را به صورت شخصی بدست آورده و یا باید او را یک جهش یافته در نظر گرفت؟! به نظر من که او یک جهش یافته نیست!
این نیز شایان ذکر است چرا که از این پتانسیل موجود در شنگ چی میتوان به طور درست در فیلم های پیش روی مارول استفاده کرد. پس از وقایع فیلم پایان بازی باید انتظار نسل جدیدی از ابرقهرمانان را داشته باشیم که از سطح قدرت کمتری برخوردار هستند و باید گفت شخصیت های بسیاری برای ایفای این مهم در فیلم های آینده وجود دارند.
شنگ چی میتواند این راه را با ورودش هموارد کند، او میتواند جانشین مناسبی برای قهرمانان فازهای یک تا سه مارول بعنوان یک شرور که از کودکی تحت تعلیم قرار گرفت و یک مبارز قهار میباشد و سپس با انگیزه های درونی و تشویق دیگران بعنوان یک قهرمان ناجی مردمش شود و علیه شرورانی مانند ماندارین قرار گیرد؛ باشد
 
بالا