مشاوره آیا روانشناسی رنگ‌ها علمی و قابل‌استناد است؟

• نویسنده موضوع Gԋαȥαʅ
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 6
  • بازدیدها 362
  • کاربران تگ شده هیچ

Gԋαȥαʅ

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
5/12/17
ارسالی‌ها
1,639
پسندها
1,775
امتیازها
17,973
مدال‌ها
2
سطح
6

• نویسنده موضوع
روان‌شناسی رنگ‌ها از آن قصه‌های جذابی است که کل یک سیاره را از زمانی‌که ساکنانش یادشان می‌آید، درگیر خودش کرده است؛ از آن داستان‌های تخیلی که خوشت می‌آید چند ساعتی خودت را با آن سرگرم کنی، ولی این‌طور هم نیست که به آن «اعتقاد» داشته باشی. حداقل برای من که این‌طور است. مثل فال حافظی که از دخترک گوشه خیابان می‌خرم، برای خودم تفسیرش می‌کنم و شاید چند لحظه واقعا جدی به آن فکر هم بکنم، اما پنج دقیقه‌ی بعد، فال به داخل سطل آشغال می‌رود و من هم برگشته‌ام به زندگی واقعی بی‌تفاسیر خودم که در آن قهوه می‌خورم و فکر پایان‌نامه دست از سرم برنمی‌دارد.

وقتی آدم کلمه «روان‌شناسی» را می‌بیند که کنار «رنگ» نشسته، ممکن است دو تا فکر به ذهنش بیاید: اول ممکن است فکر کنید که این هم یک مهملاتی است مثل بقیه‌ی...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Bina.a

Gԋαȥαʅ

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
5/12/17
ارسالی‌ها
1,639
پسندها
1,775
امتیازها
17,973
مدال‌ها
2
سطح
6

• نویسنده موضوع
آبی برای پسرها، صورتی برای دخترها؟
%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B1%D9%86%DA%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7.jpg

اگر تی‌شرتی صورتی‌ای برای پسرعمه‌ی من بخرید، چنان با تعجب نگاه‌تان می‌کند که آب شوید و بروید توی زمین. آن تی‌شرت صورتی را هرچه سریع‌تر به نزدیک‌ترین مؤنثی که می‌شناسد – یعنی مامانش – تقدیم خواهد کرد و حتما احساس خواهد کرد که مردانگی‌اش به خطر افتاده. پسرعمه‌ی من فقط هفت سالش است.

از وقتی بچه بودیم این تقسیم رنگ در مورد ما به‌کار برده شد؛ آبی برای پسرها، صورتی برای دخترها. اما آیا واقعا زن‌ها کشته‌مرده‌ی صورتی‌اند و مردها عاشق آبی؟

خب، تا حدی.

در واقع، تحقیقات نشان...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] Bina.a

Gԋαȥαʅ

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
5/12/17
ارسالی‌ها
1,639
پسندها
1,775
امتیازها
17,973
مدال‌ها
2
سطح
6

• نویسنده موضوع
پس صورتی چه؟ وقتی این همه ویترین لباس زنانه در انحصار این رنگ است، لابد خانم‌ها باید خیلی دوستش داشته باشند، نه؟

در پژوهش ایریس بکر، تنها ۸ درصد خانم‌ها گفتند که صورتی رنگ محبوب‌شان است! یعنی درصدی حتی کمتر از علاقه‌مندان به آبی، قرمز، بنفش، و آنهایی که رنگ موردعلاقه خاصی نداشتند. اما پژوهش دیگری که آنیا هرلبرت و یاژو لینگ انجام دادند، نتیجه‌ی کاملا متفاوتی داشت.

برخلاف پژوهش بکر که در آن آدم‌ها صرفا رنگ مورد علاقه‌شان را اعلام می‌کردند، در این پژوهش، به شرکت‌کننده‌‌ها جفت رنگ‌هایی داده می‌شد که باید از بین‌شان رنگی را که بیشتر خوش‌شان می‌آمد، انتخاب می‌کردند. اینجا نتیجه به افسانه‌ی آبی-صورتی نزدیک‌تر است: آقایان بیشتر رنگ‌های طیف آبی- سبز را انتخاب کردند، اما بین خانم‌ها انتخاب...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] nana :)

Gԋαȥαʅ

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
5/12/17
ارسالی‌ها
1,639
پسندها
1,775
امتیازها
17,973
مدال‌ها
2
سطح
6

• نویسنده موضوع
برای اینکه قصه‌ی رنگ‌های محبوب از این هم پیچیده‌تر شود، تحقیقات نشان داده‌اند که حتی مردم کشور‌های مختلف هم سلیقه‌‌ی رنگی‌شان باهم فرق دارد. لباس عروسی سنتی چینی‌ها، رنگش قرمز است و این رنگ همیشه چینی‌ها را یاد جشن، سرور و شادی می‌اندازد. همین می‌شود که در پژوهش هرلبرت و لینگ، ۳۷ دانشجوی چینی مهاجرت‌کرده به انگلستان، علایق متفاوتی با ۱۷۱ دانشجوی انگلیسی داشتند. هم دخترها و هم پسرهای چینی، طیف قرمز را از همه بیشتر انتخاب کرده بودند و حتی آبی محبوب پسرهای انگلیسی، برای پسرهای چینی چندان فرقی با دخترهای چینی و انگلیسی نداشت.

البته ترکیب فرهنگ‌های مکان‌های مختلف باعث‌شده که بعضی از این تفاوت‌های فرهنگی کم‌رنگ‌تر شوند. مثلا عروس‌های چینی جوان به‌تازگی به لباس عروسی سفید بیشتر از لباس سنتی...

• Like

Gԋαȥαʅ

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
5/12/17
ارسالی‌ها
1,639
پسندها
1,775
امتیازها
17,973
مدال‌ها
2
سطح
6

• نویسنده موضوع
آیا رنگ‌ مورد علاقه‌ام، شخصیتم را نشان می‌دهد؟
%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B1%D9%86%DA%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A74.jpg

هر جای دنیا را که نگاه کنید، مطالبی که اصرار دارند در جواب این سؤال بگویند «بله»، خوراک سرگرمی مردم است. اما در ایران، ریشه‌ی بیشتر این «رنگ‌شناسی»ها به کتاب روان‌شناسی رنگ‌ها از مکس لوشر برمی‌گردد.

لوشر در تاریخ پژوهش در مورد رنگ‌ها، فرد تأثیرگذاری بوده است. اما ترجمه‌ی کتاب او به انگلیسی در سال ۱۹۶۹ انجام شده و این به زبان علمی یعنی «خیلی قدیمی». خواندن تئوری‌های لوشر خوب است، اما فقط در صورتی‌که بخواهید تاریخچه‌ی قدیمی‌ترین پژوهش‌ها در مورد رنگ‌ها را...

• Like

Gԋαȥαʅ

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
5/12/17
ارسالی‌ها
1,639
پسندها
1,775
امتیازها
17,973
مدال‌ها
2
سطح
6

• نویسنده موضوع
از طرف دیگر، برخلاف نتیجه تست‌های معتبر شخصیت، معنی رنگ‌ها همیشه ثابت نیست. نه‌تنها مردم جاهای مختلف دنیا نظرات متفاوتی در مورد رنگ‌ها دارند، بلکه در طول زندگی آدم هم رنگ مورد علاقه‌اش تغییر می‌کند. وقتی بچه بودم همه‌ی لباس‌هایم سبز بود، مدتی عاشق گلبهی بودم و الان زرد را دوست دارم. اما تمام شخصیت من در همه‌ی این مدت فقط تغییرات جزیی کرده است.

هزاران عامل روی رنگ مورد علاقه‌ی آدم‌ها تأثیر دارند و روان‌شناسی رنگ‌ها هنوز آن‌قدر پیشرفت نکرده که همه‌ی آنها را شناسایی کرده باشد. اما محققان زیادی به این موضوع علاقه‌مندند و برایش تلاش می‌کنند. مثلا یکی از سؤالات ایریس بکر و همکارانش در پژوهش‌شان این بود که آیا خودشان را فردی «هنری» می‌دانند؟ کسانی که جواب‌شان مثبت بود، به رنگ‌هایی مثل...

• Like

Gԋαȥαʅ

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
5/12/17
ارسالی‌ها
1,639
پسندها
1,775
امتیازها
17,973
مدال‌ها
2
سطح
6

• نویسنده موضوع
نتایجی که اینجا گفتیم خیلی هیجان‌انگیزند و از بقیه‌ی کارهای انجام‌شده هم معتبرترند. اما متأسفم که باید بگویم حتی اینجا هم باید در مورد نتایج خیلی محتاط برخورد کنیم. اگر بخواهید تأثیر رنگ بر انسان را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که هزاران عامل وجود دارد که در این رابطه تأثیر می‌گذارند. تجربه‌هایی که هر فرد داشته، مدل بزرگ شدنش، تفاوت‌های فرهنگی، جسمی که در مورد رنگش صحبت می‌کنیم و …، همه‌وهمه می‌توانند بر رابطه‌ی رنگ و انسان تأثیر بگذارند. جدایی هرکدام از این عوامل از این رابطه سخت یا ناممکن است؛ مثلا مگر می‌شود تجربیات آدم را از خودش جدا کرد؟ این قضیه باعث می‌شود ما نتوانیم رابطه‌ی خالص رنگ و انسان را دریابیم.

تحقیقات انجا‌مشده درباره‌ی این موضوع هنوز خیلی کم هستند؛ حتی اگر از بقیه‌ی...

آخرین ویرایش
عقب
بالا