متفرقه ‖تفسیر آلبوم مجاز‖

ᴘ̶ᴀ̶ʀ̶ᴅ̶ɪ̶̶̶̽ș̶

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
13/4/19
ارسالی‌ها
1,814
پسندها
33,207
امتیازها
64,873
مدال‌ها
19
سطح
33

• نویسنده موضوع
کی میگه؟
در ابتدای ترانه با یک تصویرسازی زیبا از طرف هیچکس مواجهیم. او آسفالت را به آسمان و ته سیگار را به شهاب تشبیه می‌کند. من هر چقدر به این آهنگ گوش کردم نتوانستم موضوع و هدف اصلی آهنگ را دریافت کنم. در این آهنگ موضوعات مهم و مختلفی مطرح می‌شوند اما هیچکدام در کنار هم معنای واحدی را نمی‌رسانند. هیچکس در بخش زیادی از ورس خود به جنگ و مسائل سوریه و داعش اشاره می‌کند و در عین حال به مسائلی مثل حجاب و سانسور و عدم آزادی بیان می‌پردازد.

در این آهنگ هیچکس بار دیگر با ریویل (Reveal) همکاری کرده. ریویل هم جزو کسانی است که سال‌ها با هیچکس کار کرده و همانطور که می‌دانید انگلیسی می‌خواند. آهنگ “تیریپ ما” و موزیک ویدیوی آن جزو ماندگارترین کارهای مشترک این دو نفر است.

در این آهنگ دو خواننده با...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : ᴘ̶ᴀ̶ʀ̶ᴅ̶ɪ̶̶̶̽ș̶

ᴘ̶ᴀ̶ʀ̶ᴅ̶ɪ̶̶̶̽ș̶

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
13/4/19
ارسالی‌ها
1,814
پسندها
33,207
امتیازها
64,873
مدال‌ها
19
سطح
33

• نویسنده موضوع
محض مخالفت
این آهنگ هم جنبه‌ی اعتراض دارد. مخالفت هم از اسم آهنگ و هم از لحن هیچکس کاملا مشخص است. او در این آهنگ بیشتر از ایران متوجه مشکلات جهان و بالاخص ظلم‌ها و اشتباهات تاریخ جهان است. قصد دارد به این نکته اشاره کند که در اثر اشتباهات بشر و تعصب و زیاده خواهی چه ظلم‌ها و جنایت‌هایی به اشخاص و اقشار مختلف وارد شده. در ابتدای آهنگ مشخص می‌کند که خودش هم جزو افرادی است که جامعه او را پس زده و به او ظلم شده است.

جامعه منو هضم نکرد، تف سربالام
پس از آن به مسائلی مثل نژادپرستی و تفاوت عقاید می‌پردازد. او در بخش‌هایی از آهنگ مخالف خود را با دیکتاتوری، خرافه و قبح‌هایی که در جامعه ایجاد شده نشان‌ می‌دهد و بیان می‌کند که افرادی با سانسور سعی...

ᴘ̶ᴀ̶ʀ̶ᴅ̶ɪ̶̶̶̽ș̶

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
13/4/19
ارسالی‌ها
1,814
پسندها
33,207
امتیازها
64,873
مدال‌ها
19
سطح
33

• نویسنده موضوع
و زیر
با اینکه از Intro آلبوم اصلا راضی نبودم اما ترک “و زیر” به عنوان یک Outro بسیار قابل قبول بود. اسم آهنگ از آن الفاظ دو پهلو است که شگرد کار هیچکس است و اگر سر هم خوانده شود می‌شود “وزیر” که طعنه‌ی سیاسی دارد و هیچکس در بخشی از این ترک نقش وزیر در دولت را در کنار “زیر ناف” آورده و ارزش آن را پایین می‌آورد.

در آهنگ‌های ورودی و خروجی آلبوم‌های رپ معمولا مرسوم است که از افکت‌های صوتی مثل صدای شلیک و گاز ماشین و … استفاده می‌شود و در این ترک این کار با استفاده از برخی افکت‌های صوتی مثل صدای دویدن، بازکردن در و جیغ ترمز به خوبی انجام شده بود.

در این ترک هیچکس به طور واضح میکروفون در دست نمی‌گیرد و نمی‌خواند و فقط کلمات و عباراتی با معنا و منقطع از او شنیده...

ᴘ̶ᴀ̶ʀ̶ᴅ̶ɪ̶̶̶̽ș̶

کاربر حرفه‌ای
کاربر حرفه‌ای
تاریخ ثبت‌نام
13/4/19
ارسالی‌ها
1,814
پسندها
33,207
امتیازها
64,873
مدال‌ها
19
سطح
33

• نویسنده موضوع
آلبوم مجاز آنقدر طولانی بود که به اندازه‌ی سال‌های سپری شده شعر و صدا از هیچکس در اختیار علاقمندان به او و رپ فارس بگذارد. اما به عقیده‌ی خیلی‌ها که من هم جزو آنها هستم ارزش 8 (یا 10) سال صبر را نداشت. اگر محتوای مجاز و ترک‌هایی که از این رپ‌کن در طی سال‌های خروج از کشور منتشر شده در کنار هم بگذاریم واضح است که او کم کاری کرده و رپ‌فارس از هنر پدر خود محروم مانده است.
حرف اصلی مجاز اعتراض بود. گرچه چند ترک به مسائل شخصی و درون رپی اختصاص یافت اما سخن اصلی اعتراض به وضع سیاسی موجود، خفقان به وجود آمده و شرایط سخت کار برای هنرمندان زیرزمینی است. سروش با اینکه سال‌هاست از ایران خارج شده و دیگر...

عقب
بالا