اختلال طرحواره آسیب پذیری!

• نویسنده موضوع سناریو غمگین
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 137
  • کاربران تگ شده هیچ

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
یکی از 18 طرحواره یا تله زندگی در علم روانشناسی طرحواره آسیب پذیری در برابر ضرر و بیماری است که در دسته دوم طرحواره ها یعنی استقلال و عملکرد مختل قرار می گیرد. همه ما ممکن است گاهی این نگرانی را داشته باشیم که اتفاق بدی قرار است بیفتد. اما اگر طرحواره آسیب پذیری را داشته باشید، ممکن است احساس دائمی تهدیدات قریب الوقوع برای ایمنی خود یا عزیزانتان را تجربه کنید و انتظار وقوع بلایای اجتناب ناپذیر را نیز داشته باشید.

این به احساس مداوم از این که دنیا مکانی خطرناک است مرتبط است، افرادی که نمره بالایی در این طرحواره کسب می کنند، مدام ترس داشته و اضطراب تجربه می کنند. این طرحواره عملکرد روزمره فرد را در حوزه های مختلف زندگی مختل کرده و نیاز به علت یابی و درمان دارد.

طرحواره آسیب پذیری در...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
علائم طرحواره آسیب پذیری در برابر ضرر و بیماری
شناسایی طرحواره آسیب پذیری در برابر ضرر و بیماری کار سختی نیست و معمولا به راحتی قابل تشخیص است. در صورتی که بیشتر جملات زیر در مورد شما صدق کند، به احتمال زیاد درگیر این تله زندگی هستید و باید برای بهبود آن اقدام کنید.

من دائماً از اینکه اتفاق بدی بیفتد می ترسم.

من تمایل زیادی به داشتن افکار «چه می‌شد اگر...» دارم.

احساسات غالب من اضطراب و تنش است.

من احساس می کنم که دنیا جای خطرناکی است.

من اغلب نگران این هستم که ممکن است دچار حمله پانیک شوم.

گاهی فکر می کنم ممکن است دیوانه شوم.

من نگران این هستم که یک بیماری لاعلاج داشته باشم یا اینکه امکان دارد دچار حمله قلبی شوم، با وجود اینکه هیچ مدرکی برای این موضوع وجود ندارد.

من نگران...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
علت طرحواره آسیب پذیری
مانند دیگر طرحواره ها تله آسیب پذیری در برابر بیماری و ضرر نیز از کودکی فرد رشد یافته و سبک فرزندپروری والدین تاثیر بسیار زیادی بر روی آن دارد. این طرحواره برخلاف اکثر طرحواره های دیگر از سوء استفاده یا ت*جاوز در کودکی ناشی نمی شود. این معمولاً ناشی از بزرگ شدن با والدینی است که خودشان بسیار ترسو و بیش از حد محافظه کار بودند.

والدینی که احتمالاً مدام کنترل می کردند و به شما می گفتند که همیشه مراقب باشید. بنابراین شما در محیطی بزرگ می‌شوید که به دلیل تنش و نگرانی در اطرافتان خطرناک به نظر می‌رسد. آمیگدال که بخشی از مغز است، همیشه در حالت آماده باش قرار می گیرد و بنابراین بیش از حد حساس و بیش از حد واکنش نشان می داد.

اگر یکی از والدین شما دائماً نگران بود و در مورد...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
تاثیر طرحواره آسیب پذیری در برابر ضرر
بدیهی است که طرحواره آسیب پذیری عامل اضطراب و استرس زیادی است، رادار تهدید مغز یعنی آمیگدال بیش از حد حساس شده است و خطر بالقوه را همه جا می بیند، حتی اگر احتمال وقوع چیزی واقعاً کم باشد. بنابراین قطعا بر روی حوزه های مختلف زندگی تاثیرات بسیار می گذارد. در این جا برخی را مشاهده می کنید.

روابط بین فردی:

معمولا به دلیل اجتناب از موقعیت ها و ذهن گرفتار این افراد روابط اجتماعی خوبی نداشته و یا به راحتی آن را از دست می دهند. این افراد به دلیل ترس های بچگانه گاهی سربار خانواده و اطرافیان می شوند و دیگران مدام باید راه هایی برای آرام کردنشان بیابند. بنابراین طبیعی است که این افراد جذب دوستانی شده که حمایتگر هستند. اما به طور کلی وقتی یک نفر زیادی نگران...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
درمان طرحواره آسیب پذیری در برابر ضرر و بیماری
برای درمان تله آسیب پذیری در برابر بیماری و ضرر راه های زیادی وجود دارد، در این درمان هدف این بوده که ترس وقایع ناگوار را در ذهن فرد کم کنیم و توانایی های وی را در جهت سازگار شدن با شرایط افزایش دهیم. درمان شناختی رفتاری توسط فرد متخصص بهترین درمان است، برای مثال یکی از راه های این امر مواجه کردن وی با موقعیتی که از آن ترس دارد. در صورت نیاز دارو درمانی و استفاده از دارو هایی مثل قرص ضد اضطراب نیز تاثیر گذار است. البته حتما تحت مجوز و مشورت با پزشک باید مصرف گردد.

فرد می تواند فهرست از ترس ها، عواقب زندگی در ترس و فوبیا و فرصت های از دست رفته ایجاد کند. در عین حال فهرستی از فواید آزادانه عمل کردن و نگرانی کمتر داشتن را نیز تهیه کند. این دو...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
سوالات متداول

1- طرحواره آسیب پذیری در برابر ضرر و بیماری چیست؟
اگر طرحواره آسیب پذیری را داشته باشید، ممکن است احساس دائمی تهدیدات قریب الوقوع برای ایمنی خود داشته باشید.

2- علت طرحواره آسیب پذیری در برابر ضرر چیست؟
مانند دیگر طرحواره ها تله آسیب پذیری در برابر بیماری و ضرر نیز از کودکی فرد رشد یافته.

3- تاثیر طرحواره آسیب پذیری در برابر ضرر چیست؟
بدیهی است که طرحواره آسیب پذیری عامل اضطراب و استرس زیادی است و تاثیراتی دارد.

منبع :مصاحب.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر
عقب
بالا