صمصامی: علت اصلی تورم «نرخ ارز» است، نه نقدینگی

• نویسنده موضوع Hope
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 17
  • بازدیدها 141
  • کاربران تگ شده هیچ

Hope

ناظر ارشد رمان + منتقد ترجمه
پرسنل مدیریت
ناظر ارشد رمان
تاریخ ثبت‌نام
22/11/21
ارسالی‌ها
3,821
پسندها
20,351
امتیازها
53,173
مدال‌ها
44
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • پرسنل مدیریت
مجری: یعنی شما مجوز افزایش 40درصدی تورم را داده‌اید!

صمصامی: در سال مهار تورم شما علناً مجوز 40درصد تورم را در سال گذشته داده‌اید، یعنی بذر تورم را در سال گذشته کاشتید و کم‌کم دارد نهالش سبز می‌شود، تا یکی دو ماه دیگر آثارش را در جامعه می‌گذارد.

مجری: به‌نظر شما هنوز آثارش را نگذاشته است؟

صمصامی: نه!

مجری: صحبت‌های شما، آقای دکتر، ترسناک است!

صمصامی: تمام صحبت‌هایی که این مدت ما خدمت شما رسیدیم دوباره پخش کنید و ببینید چقدرش محقق نشده است! ما زمانی که اینجا با آن نماینده محترم صحبت می‌کردیم که اگر این اتفاق بیفتد این اثر تورمی را خواهد داشت، می‌گفتیم "آقا، دارد ضبط می‌شود و مردم این برنامه را می‌بینند"، گفتند "خب، بله، ضبط شود"! من هم...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Hope

Hope

پرسنل مدیریت
ناظر ارشد رمان
تاریخ ثبت‌نام
22/11/21
ارسالی‌ها
3,821
پسندها
20,351
امتیازها
53,173
مدال‌ها
44
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • پرسنل مدیریت
آنچه باعث هدایت نقدینگی می‌شود سیاست‌های درست ارزی است که در بازار دارایی‌ها یک ثبات نسبی ایجاد می‌کند، این یک نکته.
در ارتباط با افزایش نقدینگی خدمت شما بگویم، وقتی قیمت‌ها می‌رود بالا نقدینگی باید متناظر با این قیمت‌ها بالا برود و مبادلات را با قیمت جدید پشتیبانی کند یعنی اینکه وقتی خودرو و پراید شما 100 میلیون است و برای خرید پراید 100 میلیون نیاز دارید، وقتی از بانک وام می‌گیرید، 40 میلیون می‌گیرید، اما وقتی پراید بشود 400 میلیون با 40 میلیون کار شما درست نمی‌شود، حتماً باید 200 میلیون وام بگیرید که کارتان راه بیفتد، این یعنی اینکه شما دارید از بانک‌ها وام می‌گیرید و بانک باید بیشتر به شما وام بدهد. خرید خانه 1میلیاردی با 300میلیون حل می‌شود ولی خانه 4میلیاردی با یک میلیارد! این یعنی...

Hope

پرسنل مدیریت
ناظر ارشد رمان
تاریخ ثبت‌نام
22/11/21
ارسالی‌ها
3,821
پسندها
20,351
امتیازها
53,173
مدال‌ها
44
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • پرسنل مدیریت
بنابراین هرچه نرخ بالا برود میزان نقدینگی هم افزایش پیدا می‌کند. بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در دی سال گذشته 103درصد زیاد شده، یعنی دو برابر شده است. خب، بانک‌ها با کمبود نقدینگی مواجه می‌شوند، از بانک مرکزی می‌گیرند.

اگر بخواهیم غیر از این تحلیل کنیم آن وقت به سیاست‌گذار آدرس غلط می‌دهیم به‌جای آنکه برود روی ارز کنترل کند می‌گوید بهتر است نقدینگی را کنترل کنم مثلاً آقای رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه سال قبل گفت عامل اصلی تورم افزایش حقوق کارمندان است، یعنی چه که ما حقوق کارمندان را ببریم بالا و این باعث تورم می‌شود و دوباره سال دیگه باید حقوق آنها را ببریم بالا ما حقوق آن‌ها را 10درصد می‌بریم بالا البته به‌جز کارگران! خب، حقوق کارمند را بردید بالا تورم چند درصد شد؟ 47درصد شد و...

Hope

پرسنل مدیریت
ناظر ارشد رمان
تاریخ ثبت‌نام
22/11/21
ارسالی‌ها
3,821
پسندها
20,351
امتیازها
53,173
مدال‌ها
44
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • پرسنل مدیریت
مجری: عصاره صحبت‌های شما تا این جا این است که نقدینگی علت اصلی تورم نیست. علت اصلی نرخ ارز است. باید این را کنترل کرد و ریل سیاست‌های ارزی ما از دولت احمدی‌نژاد تا روحانی و رئیسی تغییری نکرده است.

چه باید کرد آقای دکتر؟!

صمصامی: ببینید، کاری که باید انجام بدهیم یک مجموعه 6بندی است که با هم مرتبط است. شما نمی‌توانید یک بند را انجام بدهید و یک بند را انجام ندهید، مثل چسب دوقلو باید هردو با هم ترکیب شوند تا بشود یک چسب قوی، یک قل تنهایی کار نمی‌کند، این شش بند چیست؟

اول اینکه ما فقط باید یک نرخ را در اقتصاد در نظر بگیریم که با یک منطق درست محاسبه شود. من محاسبه کردم. نمی‌خواهم اینجا نرخ را بگویم، ولی قطع یقین این نرخ کمتر از 20 هزار تومان است. بنابراین تمام نرخ‌های...

Hope

پرسنل مدیریت
ناظر ارشد رمان
تاریخ ثبت‌نام
22/11/21
ارسالی‌ها
3,821
پسندها
20,351
امتیازها
53,173
مدال‌ها
44
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • پرسنل مدیریت
من می‌خواهم بدانم بازار به‌لحاظ علمی کارآ هست؟ برای اینکه من این را باز کنم فقط سریع و گذرا اشاره می‌کنم. باید اجزای بازار را بشکافم. بازار یعنی عرضه و تقاضا. خب، عرضۀ بازار ارز آزاد از کجا تأمین می‌شود؟ یکی بحث قاچاقچی هاست، ارز دارند، می‌آیند در بازار می‌فروشند، صادرکننده غیرنفتی ماست، صادر می‌کند و ارز را به دولت نمی‌دهد و پیمان‌سپاری تعهد پیاده نمی‌کند می‌آید در این بازار می‌فروشد، دیگر اینکه بانک مرکزی خودش می‌آید ارز را در این بازار می‌فروشد، ارزهای خانگی در این بازار حضور دارند. اما تقاضای این ارز چیست؟ بخش قابل توجهی از آن قاچاق است، قاچاقچی از این بازار ارز را تأمین می‌کند. حداقل سالانه 15 تا 25 میلیارد دلار، ارز از این بازار باید تأمین شود برای کالای قاچاق. دیگری فرار سرمایه...

Hope

پرسنل مدیریت
ناظر ارشد رمان
تاریخ ثبت‌نام
22/11/21
ارسالی‌ها
3,821
پسندها
20,351
امتیازها
53,173
مدال‌ها
44
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • پرسنل مدیریت
لذا آن آقایانی که می‌گویند بسپارید به بازار، می‌گوییم کدام بازار؟ چه بازاری؟ این بازار، بازاری نیست که بتواند قیمت مناسب برای من کشف کند! چون بازاری نداریم لازم است طبق مبانی علمی دولت ورود کند، براساس یک سری ملاحظاتی یک نرخی را تعیین کند، تا هم تورم را کنترل کند و هم باعث رشد اقتصادی شود. پس سؤال این است که مکانیزم تعیین نرخ ارز ما باید چگونه باید باشد؟ آیای ما ارز را بسپاریم به بازار و بازار تعیین کند یا اینکه نه در شرایطی که ما بازار کارآ نداریم دولت مجبور است «با یک ملاحظاتی» نرخ را تعیین کند در همه جای دنیا که دراین شرایط قرار داشته‌اند دولت این کار را می‌کرده است.

دوم پیمان سپاری ارزی؛ صادرکننده ملزم است که ارز را وارد سیستم کند. یعنی چه که صادرکننده صادر می‌کند، از امکانات...

Hope

پرسنل مدیریت
ناظر ارشد رمان
تاریخ ثبت‌نام
22/11/21
ارسالی‌ها
3,821
پسندها
20,351
امتیازها
53,173
مدال‌ها
44
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • پرسنل مدیریت
دلیلی ندارد هر کالایی را وارد کنید، از دسته بیل گرفته تا فلان، ارز کمیاب را اختصاص بدهید، به این کالاهای غیرضرور! خب، اینکه می‌گویم قطعاً ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم اما آرایش جنگی به خود نگرفته‌ایم به این خاطر است.

چهارم برخورد شدید امنیتی با بازار قاچاق ارز است. ما یک زمانی قانون نداشتیم ولی الآن قانون داریم. آقای قانونگذار! شما یا قانون نگذار یا وقتی که می‌گذارید اجرا کنید و قانون‌مدار باشید. عرض کردم بند پ ماده دوم مکرر قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 20فروردین 1401 مجلس مصوب و ابلاغ کرد. خب، چرا در سبزه میدان یا چهارراه استانبول باید ارز بخرند و بفروشند؟ این بازار آزاد یعنی چه؟ دولت نه‌تنها با آن مبارزه نمی‌کند بلکه از نرخش تبعیت می‌کند! می‌آید در بازار...

Hope

پرسنل مدیریت
ناظر ارشد رمان
تاریخ ثبت‌نام
22/11/21
ارسالی‌ها
3,821
پسندها
20,351
امتیازها
53,173
مدال‌ها
44
سطح
29

• نویسنده موضوع
  • پرسنل مدیریت
و مورد آخر که فوق‌العاده مهم است این سیاست‌ها اجرایی نمی‌شود مگر اینکه ما بتوانیم بسته‌ سیاست‌های رسانه‌ای و فضای مجازی را اجرا کنیم. اگر این سیاست اجرا شود قطعاً بورس ما تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. یعنی شما نرخ ارز را بیاورید پایین، قطعاً بورس خراب می‌شود. چرا بورس می‌رود بالا؟ به‌خاطر ارز می‌رود بالا. بورس هم می‌رود بالا و اکثریت را بدبخت می‌کند، و یک عده‌ای را خوشبخت می‌کند.

مجری: در یک هفته‌ اخیر اینگونه نبوده است، بورس رکورد قبلش را فتح کرد ولی ارز نسبتاً ثبات داشت.

صمصامی: شما در بورس نگاه کنید بورس کی یک دفعه رفته است بالا؟ وقتی دلار می‌رود بالا بورس هم می‌رود بالا. شما شک نکنید، چون قیمت کالاهای بورسی افزایش پیدا می‌کند سودآوری می‌رود بالا و سهامشان هم می‌رود...

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 0, کاربر: 0, مهمان: 0)

عقب
بالا