نوشدارویی برای یک جامعه خرد گریز

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

☆^دوستدار_زندگی^☆

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
4/10/17
ارسالی‌ها
1,394
پسندها
32,400
امتیازها
69,173
مدال‌ها
5
سطح
0

• نویسنده موضوع
گفت‌و‌گو با حمیدرضا نعیمی کارگردان نمایش سقراط
نوشدارویی برای یک جامعه خرد گریز
حمیدرضا نعیمی,اخبار تئاتر,خبرهای تئاتر,تئاتر

سرپوش هنری - نمایش سقراط که این روزها برای پنجمین دور در تالار وحدت روی صحنه است و همچنان با استقبال مخاطبان روبه‌رو شده بهانه‌ای شد تا با حمیدرضا نعیمی نویسنده و کارگردان این اثر به گفت‌و‌گو بنشینیم و درباره دیدگاه‌های مختلف این درام‌نویس درباره اندیشه‌ای که موجب خلق این اثر موفق شده‌است، همچنین آنچه کارگردان درباره دلایل موفقیت آن می‌اندیشد صحبت کنیم. حمیدرضا نعیمی نویسنده و کارگردانی است که چند تجربه پیاپی از اجرای آثار بزرگ را در تالار وحدت...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : ☆^دوستدار_زندگی^☆

☆^دوستدار_زندگی^☆

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
4/10/17
ارسالی‌ها
1,394
پسندها
32,400
امتیازها
69,173
مدال‌ها
5
سطح
0

• نویسنده موضوع
مسلماً پس از پنج دور اجرا نگاه و تجربه‌ای که گروه نسبت به اثر دارد با اجرای اول متفاوت است.

همه ما متوجه شدیم که اثر به بلوغ رسید. جالب است بدانید که در چهار دور اجرای قبلی اصلاً به چیزی مثل بلوغ فکر نکردیم. مدام داشتیم چیزهایی را تغییر می‌دادیم. تصاویر را تکمیل می‌کردیم. نورها را تغییر می‌دادیم.

میزانسن‌های جدید خلق می‌کریم و در بازی‌ها دست می‌بردیم. اما دراجرای پنجم همه ما متوجه شدیم که بزرگ شده‌ایم و الان نیاز داریم که خودمان را تغییر بدهیم. این ظرفیت در متن و کارگردانی سقراط وجود داشت. دیالوگ اضافه شد، میزانسن‌های زیادی تغییر کرد و مهم‌تر اینکه تمام جزئیات نمایشنامه شنیده می‌شود. قبلاً درصد کمی از آن شنیده نمی‌شد. این به آن معنی است که بازیگران به درک رسیده‌اند. همان طور...

☆^دوستدار_زندگی^☆

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
4/10/17
ارسالی‌ها
1,394
پسندها
32,400
امتیازها
69,173
مدال‌ها
5
سطح
0

• نویسنده موضوع
مسأله تقابل رفتار و اندیشه یکی از ویژگی‌های سقراط است گاه با موضوع فلسفی روبه‌رو می‌شویم و گاه رفتارهای فردی آدم‌ها. آیا قصد داشتید که این ریزه‌کاری در ویژگی‌ها و بازخورد‌های رفتار اجتماعی را در نمایش نشان بدهید؟

ابتدا بگویم که وقتی نمایشنامه می‌نویسم در وهله اول به سرگرم کردن تماشاگر فکر می‌کنم.

قدم دوم شاید به ایده‌ای رسیده باشم که با تماشاگرم درمیان می‌گذارم. اینکه نسبت به وضعیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی کشورم و جهان پیرامونم این گونه نگاه می‌کنم و به تماشاگرم نگاه از این زاویه را پیشنهاد می‌دهم. من چیزی بالاتر از تماشاگرم نیستم. خودم را در جاهایی به شکل ترسناکی عقب‌تر از آنها می‌دانم چون نمی‌دانم این هفتصد نفری که هر شب می‌آیند چه کسانی هستند. تمام جانم را می‌کنم...

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.