نقد و بررسی نقد و بررسی رمان موازات عشق| ساشا کاربر انجمن یک رمان

• نویسنده موضوع Lili.Da
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 7
  • بازدیدها 732
  • کاربران تگ شده هیچ

Lili.Da

معلم زبان + شاعر انجمن
پرسنل مدیریت
مدیر آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
31/7/20
ارسالی‌ها
1,328
پسندها
28,802
امتیازها
53,071
مدال‌ها
22
سطح
28

• نویسنده موضوع
  • مدیر
نام رمان: موازات عشق
نام نویسنده: ساشا
ژانر: عاشقانه. تخیلی

خلاصه: یک دختر که مثل بقیه دختر ها با تخیلات و فانتزی های خودش به کره می آید. همون روز اول با آدم هایی برخورد می کند که هیچ ایده ای راجب دیدن آن ها نداشت.

نکته: دوستان اینکه اسم شخصیت های یک گروه کره ای برده شده. به معنی این نیست. که این اتفاق واقعا افتاده. این داستان فقط تصورات نویسنده است

سلام.
این تاپیک را به این منظور زدم که نقد کاربران عزیز را راجب رمانم بشنوم.

لطفا تا اخر رمان همراهیم کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر
امضا : Lili.Da

Farzaneh.Rezvani

کاربر فعال
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/9/18
ارسالی‌ها
701
پسندها
11,107
امتیازها
28,473
مدال‌ها
22
سطح
19

248070

با عرض سلام خدمت نویسنده‌ی عزیز، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه‌مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم!
ورود شما به دنیای نقد به معنای این است که شما خواستار پیشرفت هستید. به یاد داشته باشید که نقد با توانایی بیان نکات مثبت و منفی در اثرتان، شما را برای بی‌نقص شدن آماده می‌سازد.

کاربر گرامی؛ لطفا قبل از نوشتن نقد در تاپیک، قوانین زیر را مطالعه نمایید:
- نقد یعنی ساختن، نه تخریب کردن! بنابراین در هنگام نوشتن نقد با لحن ملایم و بیان نقاط قوت و ضعف، تصور نویسنده را از نقد...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Farzaneh.Rezvani

Sunlight

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
12/3/20
ارسالی‌ها
156
پسندها
3,018
امتیازها
16,413
مدال‌ها
9
سطح
11

سلام عیزم :)
نثر رو رعایت کن، یعنی چی؟ یعنی اینکه یا کاملا ادبی بنویس، یا محاوره‌ای جانم.
اینکه نثر رو رعایت کنی باعث میشه بافت رمان حفظ بشه و جنبه‌ی مفیدش اینه که هم کیفت کار خودت بالا میره و هم تمرکز خواننده بهم نمی‌خوره.
علائم نگارشی رو هم درست و به‌جا استفاده کن. حتما تاپیک های آموزشی انجمن رو بخون. ناظرو کچل کن تا بهت یاد بده و خلاصه پیگیر باش :big-grin: :458209-f12060c2c913aba8ccc50517d4698098:
اگه خواستی درباره بقیه ایرادات بدونی، من هستم. :))

امضا : Sunlight

|SAGHAR|

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/9/18
ارسالی‌ها
541
پسندها
34,191
امتیازها
57,873
مدال‌ها
24
سطح
33

خب به عنوان یه دوست! باید ایرادات رمان رو بگم.
اسم رمان موازات عشقه که معنیش می‌تونه عشقی باشه که هیچگاه دو طرف به هم نمی‌رسن. کلمه‌ی عشق اینجا به معنی ژانر عاشقانه‌اس.
انتخاب ژانر‌ها هم درست بوده.
احساس کردم خلاصه زیادی ساده‌اس و از طرفی کل پارت اول رو میشه گفت توضیح دادی!
بعضی جاها محاوره‌ای نوشتی و بعضی جاها کتابی؛ رعایت کن :)
همونطور که گفتم غلط‌های نگارشی زیادی داری... بعضیاش رو میگم ولی در کل باید تو نت سرچ کنی و کاربرد هر علامت رو به خوبی یاد بگیری:
خیلی وقت بود، منتظر این روز بودم. چه روزی؟ این که در کره زندگی کنم. امروز بلاخره آرزوی من محقق شد. الان در فرودگاه سئول هستم و این قدر...

S O-O M

کاربر فعال
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
30/11/19
ارسالی‌ها
1,325
پسندها
3,545
امتیازها
20,173
مدال‌ها
14
سطح
12

سلام بر تو ای آرمی :)
امیدوارم خوب و سلامت باشی.
خب بریم سر نقد رمانت. لازمه همین اول ذکر کنم که من منتقد نیستم و بیشتر حرفامو از دید یه خواننده میزنم ولی سعی میکنم حرفام منطقی باشه :)

نام رمان: اسم رمانت زیاد بلند نیست، متشکل از دو کلمه‌س که این کوتاهی اسم عالیه و کوتاه بودن یکی از معیار های یک اسم خوبه. ولی توی نگاه اول من ربطی به ژانر تخیلی توش ندیدم. البته که رمانت هنوز دو پارته و مطمئنن توی پارت های بعدی نقد و نظر دقیق تری خواهم داشت. و اینکه اسم رمانت به یه رمان که توی یه کشور دیگه اتفاق میوفته زیاد نمیاد. (البته این نظر شخصیمه و بازم باید پارت های بیشتری بگذره...) و اینجا جا داره که بگم من کلا این کلمه موازات رو توی اسم رمانت درک نمیکنم... باز هم چند پارت دیگه که بگذره مطمئن...

امضا : S O-O M

Winchester

کاربر سایت
رفیق جدید انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/7/20
ارسالی‌ها
66
پسندها
1,224
امتیازها
7,953
مدال‌ها
7
سطح
8

سلام ساشایی :63:
آرمیه کی بودی؟
ساشا جونم رمانت خعلی باحاله عزیزم
خلاصه یه کوچولو ساده بود، سعی کن مرموز ترش کنی.
اسم رمان هم با ژانر ها همخونی داست و قشنگ بود.
گلم ی جاهایی جمله بندی - البته از نظر خودم- مشکل داشت مثلا:
پست اول:
اشتب: بعد از دیدن شناسنامه من شماره اتاق را به من گفت و بالا اومدم که بله و ... .
صحیح: بعد از دیدن شناسنامه‌م شماره‌ی اتاقم را گفت و رفتم بالا که دیدم، بله! و... .
پست سوم:
اشتب: از ساختمان که بیرون رفتم؛ استرس من بیشتر شد.
صحیح: از ساختمان که بیرون رفتم، استرسم هم بیشتر شد!
متن رمان هم گاهی ادبی و گاهی محاوره‌ای شده بود که رعایت کن...

Maryam.Shakibaei

کاربر سایت
کاربر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
8/7/20
ارسالی‌ها
266
پسندها
5,994
امتیازها
21,263
مدال‌ها
14
سطح
12

خب سلام نویسنده ی عزیز
اول اینکه تبریک میگم به خاطر ایده ی جذاب و قلم شیواتون
از عنوان رمان بسیار بسیار خوشم اومده اما هنوز نفهمیدم به چی برمیگرده اما امیدوارم به زودی بفهمم
خلاصه تون خوب بود به نظرم و درعین حال که توضیح اضافه نداشت یه کلیت رو به ذهن میداد
شما که قلم به این زیبایی دارین به نظرم رمانتون رو از یه مقدمه ی جذاب که میشه برای این موضوع نوشت بی نصیب نذارین
خب متن رمان: تنها مشکلی که من توی متن رمان دیدم ( البته که این نظر منه و شاید اصلا مشکل به حساب نیاد) اینه که بالاخره یا باید محاوره ای بنویسی یا ادبی دیگه! مثل این بخش:
اخه نمی‌تونم بروم پایین بگویم
یا باید بنویسی آخر نمی‌توانم بروم پایین بگویم یا باید بگی...

امضا : Maryam.Shakibaei

A.TAVAKOLI❁

مدیر ارشد
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
تاریخ ثبت‌نام
14/5/18
ارسالی‌ها
4,885
پسندها
92,902
امتیازها
77,384
مدال‌ها
53
سطح
43

• مدیرکل
به توکل نام اعظمت... بسم الله.
ضمن‌ سلام و خسته نباشید خدمت شما، نکات حائز اهمیتی به چشم ‌خورد که صلاح دیدم ذکر کنم تا حتی اگر ذره‌ای شده به پیشرفت روز افزون شما کمک کرده باشم.
نکته اول عنوان رمان است که کلمه‌ی کلیشه‌ای عشق در‌آن‌ به چشم‌ می‌خورد. جذابیت عنوان کاهش یافته و توانایی جذب مخاطب را ندارد میتوانید عنوانی با قدرت‌ پوشش بالایی برای عنوان‌ ژانر‌ها و دورنگاری از رمان انتخاب کنید.
مورد دومی که بعد از عنوان باعث جذب مخاطب میشود خلاصه است، پیشنهاد می‌کنم ابهامات خلاصه را بیشتر کنید و جملات خاص و پر زرق و برق اضافه شوند.

شروع رمان اگر منحصر به فردتر از حال شود بسیار ترغیب کننده‌تر می‌شود. توصیفات و فضا سازی شروع رمان کم بود.
پس از آن...

امضا : A.TAVAKOLI❁