آموزشی چطور خوب بنویسم؟

• نویسنده موضوع سمیرا خانوم
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 4
  • بازدیدها 347
  • کاربران تگ شده هیچ
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

سمیرا خانوم

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
9/8/20
ارسالی‌ها
30
پسندها
263
امتیازها
990
مدال‌ها
1
سطح
2

• نویسنده موضوع
دیالوگ‌نویسی با این که ممکن است در ظاهر ساده به‌نظر برسد، اما نوشتن دیالوگ‌هایی که مصنوعی به‌نظر نرسند و شبیه حرف‌هایی باشند که آدم‌ها در طول روز با هم می‌زنند، کار بسیار سختی است. نکاتی که در این مطلب آمده بیشتر به کار فیلم‌نامه‌نویسی می‌آید، اما این نکته‌ها برای کسانی هم که داستان می‌نویسند ممکن است مفید باشد.

۱. به دیالوگ‌های آدم‌های دوروبرتان گوش دهید.

خیلی‌ها فکر می‌کنند اگر به دیالوگ‌های بازیگرهای بزرگ فیلم‌های معروف گوش بدهند، می‌توانند دیالوگ‌های خوبی بنویسند. این کار مثل این است که بخواهید از روی تابلوهای بزرگ نقاش‌های مشهور تابلوی خودتان را بکشید. بیشترین اتفاقی که می‌افتد این است، تابلویی که کشیده‌اید تا حدی به تابلوی اصل شبیه است. چه‌قدر فال‌گوش می...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

سمیرا خانوم

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
9/8/20
ارسالی‌ها
30
پسندها
263
امتیازها
990
مدال‌ها
1
سطح
2

• نویسنده موضوع
درست بنویسیم

شماره ی نوشته: ۱۱ / ۵

حسن ذوالفقاری

درست بنویسیم

هنگام سخن گفتن برای القا به تر معنی ها از تكیه, آهنگ و تأكید بهره می گیریم. رعایت این موردها به سخنور كمك می كند به آسانی بتواند با شنونده اش ارتباط برقرار كند. رعایت شیوه ی خط فارسی نیز در یك نوشته موجب گویایی, سادگی و سهولت خواندن و نوشتن می شود. به كمك شیوه ای یك دست از دوگانگی پرهیز می شود.
در شیوه ی خط فارسی اصل بر چند مطلب است:
۱- رعایت موازین دستور زبان فارسی
۲- رعایت استقلال واژه ها
۳- همخوانی نوشتار با گفتار
۴- پی روی واژگان بیگانه از شیوه ی خط فارسی
۵- آسانی خواندن و نوشتن
٦- گزینش به ترین شكل نوشتاری
۷- انعطاف پذیری
۸- چشم نوازی و زیبایی خط

اکنون به این چند جمله دقت كنید:
۱- این سخن توسّط استاد گفته شد.
۲- كتاب...

سمیرا خانوم

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
9/8/20
ارسالی‌ها
30
پسندها
263
امتیازها
990
مدال‌ها
1
سطح
2

• نویسنده موضوع
«پنجره را باز کردم اما به هر چه نگاه می‌کردم چیزی نمی‌دیدم. سرما به پهلوهام چنگ زده بود و دندان‌هام را قفل کرده بود. صدای گاه و بی گاه سگ‌ها هیچ معنایی در آن تاریکی نداشت. گاهی سرفه‌ای می‌کردند، اعتراضی هم نداشتند. گویی بخشی از زندگی است؛ مثل نفس کشیدن، لاییدن، گریستن.

درخت‌ها از سی درجه زیر صفر قد کشیده بودند به امید اینکه آفتاب طلوع کند، به امید بهار که شاید بیاید، به امید پرندگان که شاید بخوانند و من هیچ امیدی نداشتم.»

تماماً مخصوص-عباس معروفی

سرما، تاریکی، دندان‌های قفل‌شده، بی‌اعتنایی و نادیده گرفتن زیبایی‌ها حس ناامیدی را برایم زنده کرد.

سرتاسر کتاب تماماً مخصوص عباس معروفی پر بود از این فضاسازی‌ها طوری که با او همراه می‌شدم در گریه‌ها، شکست‌ها، استیصال و خستگی‌ها و انگار من هم...

• Love
واکنش‌ها[ی پسندها] ABCDEFGH

سمیرا خانوم

نو ورود
نو ورود
تاریخ ثبت‌نام
9/8/20
ارسالی‌ها
30
پسندها
263
امتیازها
990
مدال‌ها
1
سطح
2

• نویسنده موضوع
1. هیچ نویسنده بزرگی یک شبه نویسنده نشده است. سه ویژگی مهم یک نویسنده موفق عبارتند از علاقه و تعهد شخصی به نوشتن، نظم، و پشتکار.

2. زمانی که تصمیم گرفتید بنویسید، شروع کنید به نوشتن. وقت زیادی برای آماده شدن هدر ندهید. تا زمانی که پیش نویس اولیه آماده نشده، نمی توانید نوشته خود را بهبود ببخشید.

3. برای بهبود مهارتهای خود، نوشته هایتان را به چند نفر که بازخوردهای صادقانه ای به شما می دهند نشان دهید و از نظر آنها استفاده کنید.

4. منابع مختلفی برای نوشتن استفاده کنید و تا جایی که می توانید مقاله بخوانید.

5. خود را در...

• Love
واکنش‌ها[ی پسندها] ABCDEFGH

*chista*

مدیر بازنشسته‌ی کتاب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
26/4/20
ارسالی‌ها
711
پسندها
11,423
امتیازها
28,373
مدال‌ها
25
سطح
19

ضمن تشکر از زحمات نویسنده، تاپیک به اتمام رسید.

امضا : *chista*
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.