متفرقه ماجرای صلح امام حسن چی بود؟

• نویسنده موضوع زهرا ادیب
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 4
  • بازدیدها 202
  • کاربران تگ شده هیچ

زهرا ادیب

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
15/4/20
ارسالی‌ها
1,308
پسندها
10,072
امتیازها
31,873
مدال‌ها
2
سطح
0

• نویسنده موضوع

"امام حسن علیه السلام ترک جنگ کرد و صلح کرد ولی امام حسین علیه السلام قیام کرد و جنگید"
. آیا اسلام دین صلح است یا دین جنگ؟
در قرآن کریم هم دستور به جنگ و جهاد داده شده و هم دستور صلح . آیات زیادی راجع به جنگ با کفار و مشرکین هست، مانند «وقاتلوا فی سبیل الله الذین یقاتلونکم » سوره بقره آیه 190
«در راه خدا با کسانیکه با شما می جنگند بجنگید . »
و آیه‌های دیگه ای هم در باب صلح اومده: «وان جنحوا للسلم فاجنح لها وتوکل علی الله انه هو السمیع العلیم » «و اگر به صلح گراییدند، تو نیز بدان گرای و بر خدا توکل نما که او شنوای داناست .» انفال/61 .

بنابراین اسلام نه صلح رو به معنای یه قانون ثابت می پذیره و نه در همه شرائط جنگ را توصیه می‌کنه، بلکه هر کدوم از این دو تابع...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] merry

زهرا ادیب

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
15/4/20
ارسالی‌ها
1,308
پسندها
10,072
امتیازها
31,873
مدال‌ها
2
سطح
0

• نویسنده موضوع
یکی از یاران امام حسن میگه: به امام حسن مجتبی علیه السلام عرض کردم: چرا با معاویه صلح نمودی؟ آن حضرت فرمودند:

ای ابو سعید! آیا من حجت خدای تعالی بر خلقش نیستم و امام بعد از پدرم علی علیه السلام بر مردم نمی باشم؟ گفتم: چرا هستی . فرمود: آیا من آن کسی نیستم که رسول خداصلی الله علیه وآله درباره من و برادرم فرمودند: حسن و حسین امامند چه قیام کنند و چه صلح کنند؟ گفتم: چرا هستی . سپس فرمود: پس من چه قیام می کردم و چه صلح می نمودم، امام هستم . ای ابوسعید! به همان علتی که پیامبر با قبایل بنی ضمره و بنی اشجع و با اهل مکه زمانیکه از حدیبیه برمی گشت صلح نمود من هم با معاویه صلح نمودم، [با این تفاوت که] اهل مکه کفار به تنزیل [یعنی به تصریح قرآن] هستند و معاویه و یارانش کفار به تاویل می...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] merry

زهرا ادیب

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
15/4/20
ارسالی‌ها
1,308
پسندها
10,072
امتیازها
31,873
مدال‌ها
2
سطح
0

• نویسنده موضوع
شرایط و موقعیت اجتماعی امام حسن و امام حسین چطوری بود؟

امام حسن علیه السلام مسندخلیفه‌ی مسلمین رو داشت. ولی امام حسین علیه السلام نه.
امام حسن علیه السلام خلیفه مسلمین بود و یه نیروی عصیان گر و نافرمان علیه ایشون خروج کرده بود، کشته شدن امام در این وضع یعنی کشته شدن خلیفه مسلمین و شکست مرکز قدرت، ولی امام حسین علیه السلام یک معترض به حکومت موجود بود، اگر کشته می شد - که کشته شد - کشته شدنش شهادتی افتخارآمیز بود، همانطوریکه افتخارآمیز هم شد.

پس اگر امام حسن علیه السلام مقاومت می کرد نتیجه نهائی اون - اون‌طور که ظواهر تاریخ نشان می ده - این بود که کشته می شد و یا دست و کت بسته تحویل معاویه داده می شد و اسیر می شد، و این کشته شدن یا اسارت خلیفه مسلمین در...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] merry

زهرا ادیب

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
15/4/20
ارسالی‌ها
1,308
پسندها
10,072
امتیازها
31,873
مدال‌ها
2
سطح
0

• نویسنده موضوع
روزی که امام حسن علیه السلام صلح کرد، هنوز اجتماع به اون پایه از درک و بینش نرسیده بود که امام رو در جهت هدفش یاری کنه . آن روز مردم کوفه تمایلی به جنگ نشون نمی دادن،طوری که وقتی امام اونا رو را جمع کرد و سخنرانی کرد و اونا را به نیک اندیشی و پایداری و استقامت تشویق کرد و روزها و خاطره های ستوده جنگ صفین رو به یادشون آورد و به اونا اینطور وانمود کرد که داره در مورد پیشنهاد (صلح) معاویه با هاشون مشورت می کنه، آخر سخنرانی فرمودن: آگاه باشید معاویه ما را به کاری فراخوانده که در آن نه سربلندی هست و نه انصاف، اگر داوطلب مرگید سخن او را به خودش برگردانید و با زبانه شمشیر او را به محاکمه خدایی بکشیم و اگر خواستار زندگی هستید پیشنهاد او را بپذیریم و خشنودی شما را طلب کنیم، مردم...

آخرین ویرایش
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] merry

زهرا ادیب

کاربر سایت
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
15/4/20
ارسالی‌ها
1,308
پسندها
10,072
امتیازها
31,873
مدال‌ها
2
سطح
0

• نویسنده موضوع
این ظلم و جورها واقعا مردم رو بی تاب کرد و دنبال راه چاره بودند . به خاطر همین حدود هیجده هزار نامه به امام حسین علیه السلام نوشتند و برای همکاری با اون حضرت اعلام آمادگی کامل کردند . از نظر تاریخی اگه امام به اون نامه ها ترتیب اثر نمی داد، در مقابل تاریخ محکوم بود و می گفتند زمینه مساعدی رو از دست داد .

بنابراین از طرف کوفه به امام حسین علیه السلام برای قیام اتمام حجت شد طوری که امام نمی تونست اون اتمام حجت رو نادیده بگیره، ولی در مورد امام حسن علیه السلام قضیه بر عکس بود و اتمام حجت بر خلاف بود و مردم کوفه عدم آمادگیشون رو اعلام کرده بودند
ادامه پست بعد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] merry

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 1, کاربر: 0, مهمان: 1)

عقب
بالا