هفت قلوی شگفت انگیز در توشِتی

PARISA_R

معاونت سایت
عضو کادر مدیریت
معاونت سایت
عضویت
3/28/17
ارسال ها
594
لایک ها
7,014
امتیاز
21,973
محل سکونت
اصفهان
#1
در نیمه شرقی رشته کوههای قفقاز بزرگ و شمال غربی استان کاخِتی(Kakheti )کشور گرجستان و در همسایگی جمهوری های داغستان و چچن کشور روسیه ، ناحیه ی بسیار زیبا و حفاظت شده ای وجود دارد به نام پارک ملی توشِتی (Tusheti National Park ) . فاصله ی زمینی این ناحیه از شهر تِلاوی (Telavi ) مرکز استان کاخِتی ، 65 کیلومتر و از پایتخت آن کشور ، 160 کیلومتر است .

منطقه ای کوهستانی و پربرف در ماههای سرد سال و بسیار سرسبز و پرآب در ماههای اِپریل تا جولای . معمولاً با بارش اولین برف پاییزی ، اهالی روستاهای آن ناحیه که به طور متوسط در حدود 3000 متر از سطح دریا ارتفاع دارند ، آنجا را به مقصد نواحی کوهپایه ای ترک می کنند .

آنچه که این منطقه را بسیار دیدنی و متمایز می سازد ، وجود بناهای روستایی قرون وسطایی است . سازه هایی که در دل آن طبیعت زیبا ، بس شگفت انگیز و جذاب است . این برج های مسکونی سنگی و جالب ، به گونه ای طراحی و ساخته شده که طبقات پایین این خانه ها برای فعالیت ها و نیازهای عادی زندگی روزمره همچون انبار مواد غذایی و محصولات کشاورزی ، پخت و پز و نگهداری دام و طیور بوده است . اما اموال با ارزش تر خانواده در طبقات بالاتر نگهداری می شده است . آن طبقات محل استراحت و خواب نیز بوده است تا در صورت احساس خطر نسبت به حمله ی غریبه ها و یا حیوانات وحشی ، ضمن عدم دسترسی آسان مهاجمان به اعضای خانواده ، اهالی خانه را در موقعیت برتری نسبت به آنان قرار دهد . همنشینی دو عامل تاریخ و طبیعت ، مناظر چشم نواز و حیرت انگیزی را به وجود آورده و دلیلی شده تا عاشقان این روستاهای خاص و دیدنی در ماههای گرمتر سال به آن ناحیه سفر نمایند . اما شرط اول آن است که مجنون باشی و بخواهی از جاده و گردنه زیبا و اما صعب العبور Abano گذر کنی . حال به معرفی مختصر هفت روستای دیدنی و شگفت انگیز آن منطقه می پردازیم :
1 – Omalo :

در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد و به دو بخش بالا (شمالی) و پایین (جنوبی) تقسیم شده است . به بخش بالایی آن Keselo نیز گفته می شود . در این بخش قدیمی ، قلعه ی زیبایی با هفت برج سنگی بسیار متفاوت و دیدنی وجود دارد که یکی از آنها تبدیل به موزه شده است .

( عکس شماره سه )2 – Dartlo :

این روستا که در ارتفاع دوهزار متری از سطح دریا قرار دارد ، مهمترین و متمایز ترین روستا در آن ناحیه به شمار می رود . بالکن های چوبی خانه ها ، بسیار دیدنی و منحصر به فرد هستند . اما آن گزینه ای که این روستا را متفاوت و شگفت انگیز می سازد ، بقایای سالن فضای بازی است که به عنوان دادگاه آن ناحیه به شمار می رفته است . شامل دوازده صندلی سنگی برای دوازده نفر هیات منصفه و دو صفحه ی سنگی در وسط برای زانو زدن محکوم و احتمالاً وکیل مدافعش . جالب تر این که در جایی از سالن ، سنگی وجود دارد که محکوم و مدافعش می بایست یک مو از سبیل خود کنده و در آنجا قرار می دادند تا جز حقیقت ، بیان نکنند و بسیار شگفت انگیز تر که کل جلسه محاکمه ، توسط یک زن ریاست می شده است .3 – Shenako :

یکی دیگر از روستاهای دیدنی و زیبای منطقه است که گردشگران برای دیدار از خانه های قدیمی ساخته شده از سنگ و چوب و تجربه زندگی در یک روستای قدیمی و زیبا و جذاب ، به آنجا سفر می کنند . یک کلیسای قدیمی و اما نسبتاً جدیدتر نسبت به خانه های مسکونی نیز در این روستا ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد .


4 – Diklo :

در همسایگی روستای Shenako قرار دارد . خانه های این روستا به نحوی طراحی و ساخته شده که بتوانند در طول سال ، حداکثر استفاده از نور و گرمای خورشید را داشته باشند . همچون برخی از روستاهای دیگر ، در این روستا نیز ، عبادتگاهی وجود دارد به نام Khati که زنان حق ورود و نیایش در آن مکان را نداشتند .5 - Parsma :

در این روستا گویا زمان متوقف شده است . این حس را دارید که ناگاه یک توشتی جنگجو و قرون وسطایی از پشت تپه ای و یا از درب خانه ای بیرون می آید . وجه تمایز آن ، وجود خانه هایی با با برجهای سنگی مکعب مستطیل است . ارتباط بین طبقات آن به وسیله ی نردبان های چوبی فراهم می شود . اغلب خانه ها با سقف های شیب دار زینتی ، پوشانده شده اند .

7 و6 – Jvarboseli و Verkhovani :

از این دو روستای زیبا که در نزدیکی هم واقع شده ، می توانید بی نظیرترین چشم اندازهای توشِتی را ببینید . زیرا آن دو مشرف به دره ی زیبا و عمیق Tsova هستند . دامداری ، شغل اصلی ساکنین این دو روستا می باشد. در ماههای گرم سال به این دو روستا بروید و از شب مانی در خانه های روستایی و پذیرایی گرم و صمیمی اهالی آن با انواع خوراکی های سنتی و سالم و مشارکت در دوشیدن دامها و صید ماهی قزل آلا از رودخانه ی زیبا و پرآب جاری در آن محل و اسب سواری در طبیعت دلربا و جذاب و تنفس در هوای پاک و روح نواز منطقه ، لذت ببرید .

چنانچه اهل این نوع سفر هستید ، به نواحی معرفی شده در نقشه زیر در کشور زیبای گرجستان رفته و از استنشاق هوای پاک و روح نواز ، دیدار از طبیعت زیبا و حیرت انگیز ، چشیدن غذاهای سالم و سنتی ، انجام کوهنوردی و ورزش های کوهستانی و بازدید و عکسبرداری ازخانه های خاص و متفاوت آن مناطق ، لذت ببرید .
 
بالا