نوازندگان همایون خرم | نوازنده

• نویسنده موضوع Mahsa_rad
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 4
  • بازدیدها 93
  • کاربران تگ شده هیچ

Mahsa_rad

نویسنده ادبیات
نویسنده ادبیات
تاریخ ثبت‌نام
14/4/20
ارسالی‌ها
3,511
پسندها
65,283
امتیازها
74,373
مدال‌ها
31
سطح
43

• نویسنده موضوع
همایون خرم: نوازندهٔ ویولن، موسیقی‌دان و آهنگساز موسیقی اهل ایران بود. گر چه در شیرین نوازی خرم را نمی‌توان با اسدالله ملک، پرویز یاحقی و حبیب‌الله بدیعی هم تراز دانست با این حال توانایی او در آفرینش آنی ملودی‌های جاندار و جذاب، بافت تکنوازیهای او را به مراتب از کارهای دیگران خوش ساختتر و پرمایه تر می‌سازد.

خدیجه اشرف‌السادات (مرضیه): پدرش، سید حسن مرتضایی و مادرش، ربابه، از افراد هنردوست بودند. در خانواده و اقوام او هنرمندانی از قبیل مجسمه‌ساز، نقاش و مینیاتوریست و موسیقی‌دان بودند.

منبع سازی ها

امضا : Mahsa_rad

.REIHANEH.

کاربر سایت
کاربر خبره
تاریخ ثبت‌نام
5/1/21
ارسالی‌ها
3,249
پسندها
42,677
امتیازها
69,173
مدال‌ها
34
سطح
38

امیر همایون خرم (زادهٔ ۹ تیر ۱۳۰۹ بوشهر– درگذشتهٔ ۲۸ دی ۱۳۹۱ تهران)، نوازندهٔ ویولن، موسیقی‌دان و آهنگساز موسیقی اهل ایران بود. او یکی از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران بود.

زندگی‌نامه​

از آنجا که مادرش از شیفتگان موسیقی اصیل ایرانی بود و از میان مقام‌های موسیقی ایرانی، به دستگاه همایون علاقه‌ای وافر داشت، نام همایون را برای فرزند خود برگزید.[۳] خرم در سن ۱۰–۱۱ سالگی به مکتب ابوالحسن صبا راه‌یافت و چند سال بعد به عنوان نوازندهٔ ۱۴ ساله، در رادیو به تنهایی به اجرا پرداخت. بعدها، در بسیاری از برنامه‌های موسیقی رادیو، به ویژه در برنامه گلها، به عنوان آهنگساز، تکنواز ویولن، و رهبر ارکستر آثاری ارزشمند آفرید

آخرین ویرایش توسط مدیر
امضا : .REIHANEH.

.REIHANEH.

کاربر سایت
کاربر خبره
تاریخ ثبت‌نام
5/1/21
ارسالی‌ها
3,249
پسندها
42,677
امتیازها
69,173
مدال‌ها
34
سطح
38

موسیقی همایون خرم​

وی هارمونی را با فریدون فرزانه و با شیوه «سارلی» فراگرفته و در سازبندی از کورساکف متأثر بود. دشوار می‌شود ایرانی‌ای را یافت که نتواند ترانه «امشب در سر شوری دارم» را زمزمه کند. خرم با خوانندگان دوران دو دهه طلایی موسیقی ایران همکاری داشته‌است. حسین قوامی، ایزدبانو، مرضیه، گلوریا روحانی، دلکش، شجریان، گلپا و ایرج از آن جمله‌اند. از طرف دیگر باید گفت پروین نوری‌وند تا چندین سال خواننده انحصاری آثار خرم محسوب می‌شد. با آن که برخی از کارهای خرم با صدای خوانندگان دیگر بازخوانی شده‌است، مشکل می‌توان گفت که درخشش و ظرافت بازخوانی‌ها به پای اجراهای گذشته می‌رسد.[۴][۵][۶]

وی همچنین تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه علم و صنعت ایران در رشته مهندسی برق ادامه...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

.REIHANEH.

کاربر سایت
کاربر خبره
تاریخ ثبت‌نام
5/1/21
ارسالی‌ها
3,249
پسندها
42,677
امتیازها
69,173
مدال‌ها
34
سطح
38

آثار​

از جمله آثار همایون خرم که به شهرت رسیده‌است، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:[۸][۹][۱۰][۱۱] [۱۲] [۱۳]

• غوغای ستارگان - با صدای پروین و محمد اصفهانی
  • پیک سحری (مهر و ماه) - با صدای پروین و محمد اصفهانی
  • بازآمدی - با صدای عهدیه
  • سرگشته - با صدای حسین قوامی و محمد اصفهانی
  • دلم شکستی - با صدای حسین قوامی[۱۴]
  • رفته - با صدای الهه
  • رسوای زمانه - با صدای الهه و علیرضا قربانی
  • یارم گره بر مو زده - با صدای الهه
  • طاقتم ده - با صدای مرضیه
  • اشک من هویدا شد - با صدای مرضیه
  • ای ماه من - با صدای مرضیه
  • از من بگذر - با صدای مرضیه
  • نیمه شبان - با صدای مرضیه
  • در میان گل‌ها - با صدای مرضیه
  • از من بگذرید - با صدای مرضیه
  • در بستر غم - با صدای...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

.REIHANEH.

کاربر سایت
کاربر خبره
تاریخ ثبت‌نام
5/1/21
ارسالی‌ها
3,249
پسندها
42,677
امتیازها
69,173
مدال‌ها
34
سطح
38

درگذشت​

همایون خرم که در سال‌های پایانی زندگی به بیماری سرطان روده دچار شده بود و تحت شیمی‌درمانی قرار داشت، در سن ۸۲ سالگی در روز پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۱ در بیمارستان دی تهران درگذشت. پیکر او، یکشنبه ۱ بهمن از روبروی تالار وحدت با حضور اهالی موسیقی و دوستداران وی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد
منبع: ویکی پدیا

آخرین ویرایش توسط مدیر
عقب
بالا