بالینی ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟

• نویسنده موضوع RiRa-M
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 4
  • بازدیدها 110
  • کاربران تگ شده هیچ

RiRa-M

گوینده انجمن + مدیر بازنشسته
گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,145
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع

ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟​

پرسشی که خیلی از من پرسیده می‌شود، آن است که چه زمانی افراد از این غم بیرون می‌آیند؟ من در پاسخ به این پرسش با ملایمت می‌گویم:"فرد متوفا قرار است چه مدت متوفا باقی بماند؟ ".
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟

وقتی که عزیزی را از دست می‌دهید، دنیا دیگر آن دنیایی که قبل‌ از‌ آن می‌شناختید، نیست. شرِی کورمیر، روان‌شناس می‌گوید، مردم تلاش می‌کنند با بازیابی قطعیت و اطمینان به طریقی با این وضعیت کنار بیایند.

امضا : RiRa-M

RiRa-M

گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,145
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
دوید کسلر، بنیان گزار سایت «grief.com»، یکی از منابعی که به مردم کمک می‌کند با قلمرو‌های ناشناخته غم کنار بیایند، توضیح می‌دهد که احتمالاً نیاز به ساختار سبب شده تا آن «۵ مرحله معروفِ سوگواری»، با وجودِ گذشتِ ۵۰‌سال از زمان معرفی آن، هنوز بین مردم مشهور باشد.

کسلر فردی بود که در نوشتنِ کتاب «درباره غم و سوگواری» با دکتر الیزابت کوبلر-راس، نظریه‌پرداز ۵‌مرحله سوگواری، مشارکت داشت.

کوبلر-راس، روان‌پزشک و پیشرو در مطالعه درباره آدم‌های درحالِ مرگ بود. او در سال ۱۹۶۶ کتاب «مرگ و مردن» را نوشت و در این کتاب بود که الگوی «۵‌مرحله سوگواری» را معرفی کرد. او گفت که بازماندگان برای تسکین یافتن از مرگِ عزیزان‌شان این مراحل را طی می‌کنند که شامل انکار، خشم، چانه‌زنی، افسردگی و پذیرش است.

کسلر...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

RiRa-M

گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,145
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
انکار
کسلر می‌گوید انکار برای فرد دارای مزیت است، زیرا درد سنگین از دست دادنِ یک عزیز را نمی‌توان یکباره تحمل کرد، بنابراین انکار مرگ باعث می‌شود که درد در طول زمان پخش شود. او می‌افزاید: «انکار در یک معنای مخرب به این معنی است که شما تلاش می‌کنید خودتان را متقاعد کنید که عزیز شما نمرده است، اما همین ناتوانی در پذیرشِ مرگِ عزیزان و عدم احساس نیاز برای خروج سریع از آن، برای سلامتی‌تان مفید است.»

کورمیر، متخصص و مشاور تروما، می‌گوید: «اگر با انکارِ زیان‌آور و آزاردهنده درگیر هستید، باید مبارزه با واقعیتی که با آن مواجه شده‌اید را متوقف کنید.»

خشم
کسلر می‌گوید: «خشم یکی دیگر از...

آخرین ویرایش

RiRa-M

گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,145
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
چانه‌زنی
کسلر می‌گوید، چانه‌زنی هم ریشه در احساس گناه دارد و شامل گزاره‌هایی است که با «ای کاش ..» شروع می‌شوند و تمرکزشان روی پیشیمانی‌هایی است که فرد از کار‌های نکرده و کرده در قبل از مرگِ عزیزش دارد.

کسلر توضیح می‌دهد: «ما حتی ممکن است که چانه‌زنی را به همراه درد انجام دهیم. هر کاری می‌کنیم تا درد فقدان را احساس نکنیم. مردم اغلب فکر می‌کنند مراحل غم و سوگواری، هفته‌ها و ماه‌ها طول می‌کشد. آن‌ها نمی‌دانند که این مراحل، واکنش به احساساتی است که ممکن است چند لحظه یا چند ساعت طول بکشد؛ احساساتی که ما مدام به آن وارد و از آن خارج می‌شویم.»

کسلر می‌گوید: «به یاد داشته باشید که ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هرچه‌قدر هم تلاش کنیم باز اتفاقات بد در آن...

RiRa-M

گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,145
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
پذیرش
پذیرش به این معنی نیست که شما با مرگ عزیزی که از دست رفته است، مسئله‌ای ندارید. کورمیر می‌گوید: «پذیرش فقط به این معنی است که من اکنون واقعیت زندگی‌ام را قبول دارم. اکنون من یک زنِ شوهرازدست‌داده هستم که باید تنها زندگی کنم، یا دیگر خواهری ندارم که با او تلفنی صحبت کنم یا دیگر والدینی ندارم که بخواهم سرزده به خانه‌شان بروم.»

کسلر می‌گوید: «پذیرش به معنیِ پایان یافتنِ غم نیست. شما ممکن است در طی زمان بار‌ها پذیرش را تجربه کنید. برای مثال وقتی برای مراسم تشییع و ترحیم عزیزتان برنامه‌ریزی می‌کنید به این معنی است که مرگِ او را پذیرفته‌اید.

کسلر می‌افزاید: «پرسشی که خیلی از من پرسیده می‌شود، آن است که چه زمانی افراد از این غم بیرون می‌آیند؟ من در...