روانشناسی اجتماعی نیمه تاریک وجود یا سایه

• نویسنده موضوع RiRa-M
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 4
  • بازدیدها 112
  • کاربران تگ شده هیچ

RiRa-M

گوینده انجمن + مدیر بازنشسته
گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,149
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
برای یکپارچگی و آرامش خود، تاریک‌ترین بخش وجودمان را بشناسیم!

نیمه تاریک وجود یا سایه

سایه‌های ما، ناآگاهی‌های ما هستند!
این روزها دیگر نقش خودآگاهی و خودشناسی در بهداشت جسم و روان بر هیچ‌کس پوشیده نیست. مهارت خودآگاهی اولین مهارت از گروه مهارت‌های ده‌گانه زندگی است که سازمان جهانی بهداشت آن را اعلام کرده است؛ درواقع، اگر مهارت‌های زندگی را به درخت تشبیه کنیم، خودآگاهی ریشه‌های تنومند و قدرتمند آن است که اگر سست باشند، این ریشه‌ها هرگز نمی‌توان به آرامش رسید و در آینده هم به انواع بیماری‌های جسمی ‌و روحی و روانی به‌ویژه اضطراب، استرس، افسردگی و یا به آسیب‌های اجتماعی دچار خواهیم...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : RiRa-M
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] F.Śin

RiRa-M

گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,149
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
همان‌طور که گفته شد نداشتن خودآگاهی نه‌تنها در ارتباط درون‌فردی باعث ناآرامی و مشکلات زیادی می‌شود، بلکه در ارتباطات میان‌فردی نیز آسیب‌های زیادی به وجود می‌آورد و فرد را در ارتباط با دیگران مانند طلاق‌های عاطفی و آشکار با شکست و ناکامی‌ مواجه می‌کند. به نظر من، در هر جامعه از بُعد جامعه‌شناسی، عوامل زیادی نظیر بیکاری، اعتیاد، عدم تفاهم فکری، اخلاقی، فرهنگی، بی‌عدالتی، نابسامانی‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عوامل دیگر در افزایش طلاق نقش دارد. اما در بُعد فردی که گاه خود ریشه در مسائل روانشناسی دارد، به باور من خودشناسی و خودسازی قبل از ازدواج و به‌دنبال آن کسب ارزش‌های انسانی، عمده‌ترین عامل در استحکام و تداوم یک زندگی مشترک و به‌طورکلی هر ارتباطی نظیر روابط...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] F.Śin

RiRa-M

گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,149
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
لطفا درباره معنا و مفهوم سایه توضیح دهید.
«سایه» جزو نظریه روان‌کاوی «کارل گوستاو یونگ»، روان شناس، پزشک و فیلسوف سوئیسی است که شصت سال از زندگی خود را صرف شناخت روان پیچیده انسان و شیوه‌های برطرف‌کردن مشکلات او کرد. او «نیمه تاریک وجود انسان» را سایه نامید. به اعتقاد وی، «سایه» کسی است که شما نمی‌خواهید آن، باشید.

«سایه» بخشی از شخصیت ماست که چندین عامل را دربرمی‌گیرد و ما از آن بی‌خبریم:
1. سایه شامل آن کهن‌الگوهایی است که ما از آن خبر نداریم.
2. سایه شامل آن قسمت از شخصیت است که بالقوه است و هنوز بالفعل درنیامده است؛ یعنی مجموعه‌ای از توانایی‌هایی که در وجود هر فرد وجود دارد، اما شکوفا نشده است؛ مثل خوش‌خطی، استعداد و توانایی در موسیقی و . . .
3. خصوصیاتی که ما...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] F.Śin

RiRa-M

گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,149
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
آیا شناخت سایه برای ما می‌تواند مفید باشد؟
مسلما. شناخت سایه باعث می‌شود که سرچشمه رفتارهایمان را بیابیم؛ مثلا کسی که خودش را نمی‌شناسد، نسبت به رفتارهای خود فرافکنی می‌کند که این فرافکنی از سایه نشات می‌گیرد؛ مثلا من اشتباه می‌کنم اما اشتباه خودم را به حساب خطای دیگران می‌گذارم؛ برای نمونه فردی با سرعت بالا در جاده رانندگی می‌کند و با بی‌دقتی به ماشین دیگری می‌زند، وقتی از ماشین پیاده می‌شود، شروع به عیب‌جویی و فرافکنی می‌کند و برای مثال می‌گوید که ترمز ماشین نگرفت، تقصیر من نبود یا مواردی از این دست؛ یعنی به‌جای توجه به چگونگی رفتار خودمان، اشتباه و خطای خود را به دیگران نسبت می‌دهیم. یکی از موارد فرافکنی که در جامعه و در بین افراد و انسان‌های زیادی وجود دارد، به سایه برمی‌گردد؛...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] F.Śin

RiRa-M

گوینده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
23/11/20
ارسالی‌ها
2,416
پسندها
18,149
امتیازها
48,373
مدال‌ها
27
سطح
24

• نویسنده موضوع
«تکرار درس‌های زندگی به‌خاطر نیمه تاریک ماست» به چه معناست؟
اجازه دهید مثالی بزنم؛ مثلا اگر شما عاشق یک آدم پارانوئید (بدبین) شوید و زمانی میان شما و آن فرد، فاصله و جدایی رخ دهد و شما گزینه دیگری را انتخاب کنید، گزینه بعدی هم پارانوئید خواهد بود و آن به این دلیل است که این فرد درواقع آدم‌هایی را جذب می‌کند که مطابق با سایه وی هستند؛ البته بدون اینکه خودش بداند. مثال دیگر اینکه اگر تو به من دروغ بگویی و من به تو دروغ بگویم و تو با کسانی معاشرت داری که آن‌ها به تو دروغ می‌گویند، به‌خاطر دروغ‌گویی تو نیست، درحقیقت این جذب به‌خاطر سایه‌ای است که در وجود خودت است و ناخودآگاه آدم‌های دروغ‌گو را جذب می‌کنی.

آیا سایه صرفا شامل ابعاد منفی وجود ماست؟
سایه‌ها تنها ابعاد منفی وجودی...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] F.Śin
عقب
بالا