احکام‌اهل‌تسنن کندوکاوی در حدیث ثقلین (دیدگاه اهل سنت)

• نویسنده موضوع FakhTeh
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 1,046
  • کاربران تگ شده هیچ

FakhTeh

مدیر ارشد + مسئول فنی
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
تاریخ ثبت‌نام
29/1/20
ارسالی‌ها
3,940
پسندها
41,590
امتیازها
71,672
مدال‌ها
36
سطح
38

• نویسنده موضوع
  • مدیرکل
بسم‌الله

کندوکاوی در حدیث ثقلین (دیدگاه اهل سنت)
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه
1648136237947.png
طرح شبهه ی یکی از خوانندگان عزیز:
طبق حدیث متواتر ثقلین قرآن و عترت از هم جدایی ندارند، امروز قرآن در دست است و تا قیامت هم خواهد بود. آیا طبق حدیث مذکور که متفق علیه فریقین است امروز نباید کسی از عترت رسول خدا (ص) که جانشین وی است بر روی زمین باشد؟
با تشکر

اشاره : این پرسش و امثال آن را بطور مکرر می پرسند و اعتقاد دارند که اهل سنت از حقیقت جدا هستند و یا حقیقت را درک نمی کنند لذا بر آن شدیم تا تفحصی در این حدیث داشته باشیم و به نتیجه ی مطلوبی برسیم در این مطلب ابتدا احادیث مشابه و آیات قرآن را عبور می کنیم و سپس...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : FakhTeh
  • Haha
واکنش‌ها[ی پسندها] MOBlN

FakhTeh

مدیر ارشد + مسئول فنی
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
تاریخ ثبت‌نام
29/1/20
ارسالی‌ها
3,940
پسندها
41,590
امتیازها
71,672
مدال‌ها
36
سطح
38

• نویسنده موضوع
  • مدیرکل
روایت دیگر :
رواه الحاكم في “المستدرك” (318) من طريق إِسْمَاعِيل بْن أَبِي أُوَيْسٍ، حَدَّثَنِي أَبِي، عَنْ ثَوْرِ بْنِ زَيْدٍ الدِّيلِيِّ، عَنْ عِكْرِمَةَ، عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ خَطَبَ النَّاسَ فِي حَجَّةِ الْوَدَاعِ، فَقَالَ: ( … إِنِّي قَدْ تَرَكْتُ فِيكُمْ مَا إِنِ اعْتَصَمْتُمْ بِهِ فَلَنْ تَضِلُّوا أَبَدًا كِتَابَ اللَّهِ ، وَسُنَّةَ نَبِيِّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ )
حاکم در “المستدرک” …… روایت کرده که پیامبر در حجة الوداع خطبه خواند و گفت :
من در میان شما چیزی را به بجای گذاشتم که اگر به آن تمسک جوئید هرگز گمراه نخواهید شد، کتاب الله و سنت پیامبرش هستند.
نکته :
علما در باره ی این روایت گفته اند که روایت مذکور مبیٌن...

• Haha
واکنش‌ها[ی پسندها] MOBlN

FakhTeh

مدیر ارشد + مسئول فنی
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
تاریخ ثبت‌نام
29/1/20
ارسالی‌ها
3,940
پسندها
41,590
امتیازها
71,672
مدال‌ها
36
سطح
38

• نویسنده موضوع
  • مدیرکل
وصیت به اهل بیت
حدیث زید بن أرقم که در صحیح مسلم روایت شده است:
” إنی تارک فیکم ما إن تمسکتم به لن تضلوا بعدی أحدهما کتاب الله فیه الهدی والنور ” فحث علی کتاب الله ورغب فیه، ثم قال ” وأهل بیتی أذکرکم الله فی أهل بیتی ” فقیل لزید: ألیس نساؤه من أهل بیته؟ فقال:” نساؤه من أهل بیته”
رسول الله –صلی الله علیه و سلم- فرمودند:
من در میان شما چیزی را بجای گذاشتم که اگر به آن چنگ بزنید گمراه نخواهید شد، یکی از آنها کتاب خداوند می باشد که در آن هدایت و نور نهفته است. پس پیامبر صلی الله علیه و سلم به کتاب خداوند ترغیب و تشویق کرد، و سپس گفت: “و اهل بیت من، خداوند را به شما یاد آوری میکنم در مورد اهل بیت من” سپس به زید گفته شد: “مگر زنانش از اهل بیت نیستند؟ پس گفت: “زنانش از اهل بیت هستند...

FakhTeh

مدیر ارشد + مسئول فنی
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
تاریخ ثبت‌نام
29/1/20
ارسالی‌ها
3,940
پسندها
41,590
امتیازها
71,672
مدال‌ها
36
سطح
38

• نویسنده موضوع
  • مدیرکل
اهل بیت چه کسانی هستند؟
ابن منظور در کتابش لسان العرب – که یکی از مهم‌ترین مراجع لغت است – می‌گوید: اهل البیت یعنی کسانی که در خانه سکونت دارند، و اهل الرجل: یعنی خاص‌ترین افراد او، و اهل بیت پیامبرص یعنی همسران و دختران و دامادش یعنی علی (رض).
ابن قتیبه رض می گوید : از این رو مردم می‌گویند عترت یعنی ذریه و نسل خاص فرد، و کسی که می‌گوید: عترت رسول الله ص، منظورش فرزندان فاطمه است، و عترت یعنی ذریه و نزدیکترین خویشاوندان فرد: یعنی از آنها و دیگران.
این تعریف در لغت بود اما در شریعت، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که همسران پیامبر از اهل بیت هستند.
خداوند متعال می‌فرماید: ﴿إِذۡ قَالَ مُوسَىٰ لِأَهۡلِهِۦٓ إِنِّيٓ ءَانَسۡتُ نَارٗا سَ‍َٔاتِيكُم مِّنۡهَا بِخَبَرٍ أَوۡ ءَاتِيكُم بِشِهَابٖ...

FakhTeh

مدیر ارشد + مسئول فنی
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
تاریخ ثبت‌نام
29/1/20
ارسالی‌ها
3,940
پسندها
41,590
امتیازها
71,672
مدال‌ها
36
سطح
38

• نویسنده موضوع
  • مدیرکل
تأملی در حدیث کساء
و اگر به حدیث کساء مراجعه کنیم معنی آیه ی تطهیر که به جای مؤنث آمدن با (میم) جماعت و مذکر آمده روشن می‌شود، در حدیث کساء پیامبرصبه یکی از همسرانش می‌گوید: «تو بر خیر هستی».
حدیث با عبارت مختلفی روایت شده ولی این کلمات گرچه در لفظ فرق می‌کنند اما در معنا و مضمون یکی هستند.
از عمر بن سلمه رض ناپسری پیامبرص روایت است که گفت: وقتی این آیه که: ﴿إِنَّمَا يُرِيدُ ٱللَّهُ لِيُذۡهِبَ عَنكُمُ ٱلرِّجۡسَ أَهۡلَ ٱلۡبَيۡتِ وَيُطَهِّرَكُمۡ تَطۡهِيرٗا﴾[الأحزاب: ۳۳] «خدا چنین می‌خواهد که رجس هر آلایش را از شما خانواده نبوت ببرد و شما را از هر عیب پاک و منزه گرداند.» در خانۀ اُم سلمه رض بر پیامبرص نازل شد آنگاه پیامبر فاطمه و حسن و حسین را فرا خواند و علی پشت سر ایشان بود و سپس...

FakhTeh

مدیر ارشد + مسئول فنی
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
تاریخ ثبت‌نام
29/1/20
ارسالی‌ها
3,940
پسندها
41,590
امتیازها
71,672
مدال‌ها
36
سطح
38

• نویسنده موضوع
  • مدیرکل
اهل بیت در قرآن
و دلیل اینکه منظور از اهل بیت در آیه تطهیر همسران پیامبر هستند آیه ی قبل و بعد این آیه است که می‌فرماید: ﴿يَٰنِسَآءَ ٱلنَّبِيِّ لَسۡتُنَّ كَأَحَدٖ مِّنَ ٱلنِّسَآءِ إِنِ ٱتَّقَيۡتُنَّۚ فَلَا تَخۡضَعۡنَ بِٱلۡقَوۡلِ فَيَطۡمَعَ ٱلَّذِي فِي قَلۡبِهِۦ مَرَضٞ وَقُلۡنَ قَوۡلٗا مَّعۡرُوفٗا ٣٢ وَقَرۡنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجۡنَ تَبَرُّجَ ٱلۡجَٰهِلِيَّةِ ٱلۡأُولَىٰۖ وَأَقِمۡنَ ٱلصَّلَوٰةَ وَءَاتِينَ ٱلزَّكَوٰةَ وَأَطِعۡنَ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥٓۚ إِنَّمَا يُرِيدُ ٱللَّهُ لِيُذۡهِبَ عَنكُمُ ٱلرِّجۡسَ أَهۡلَ ٱلۡبَيۡتِ وَيُطَهِّرَكُمۡ تَطۡهِيرٗا ٣٣ وَٱذۡكُرۡنَ مَا يُتۡلَىٰ فِي بُيُوتِكُنَّ مِنۡ ءَايَٰتِ ٱللَّهِ وَٱلۡحِكۡمَةِۚ إِنَّ ٱللَّهَ كَانَ لَطِيفًا خَبِيرًا...