روانشناسی اجتماعی طرحواره انزوای اجتماعی

• نویسنده موضوع سناریو غمگین
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 150
  • کاربران تگ شده هیچ

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
معمولا فردی که از نظر اجتماعی منزوی است، به عنوان فردی آرام و درونگرا تلقی می شود که از موقعیت های اجتماعی اجتناب می کند یا در خود بودن را ترجیح می دهد. با این حال، گاهی اوقات، اجتماعی ترین و برونگراترین افراد هستند که بیشترین احساس تنهایی، انزوا و طرد شدن را دارند.

در نظریه طرحواره درمانی جف یانگ، طرحواره انزوای اجتماعی که به آن طرد اجتماعی یا بیگانگی نیز گفته می شود یک الگوی مادام العمر از احساس عدم تناسب با دیگران و موقعیت ها است. این طرحواره مانند تمام طرحواره های دیگر بر حوزه های مختلف زندگی افراد تاثیر منفی گذاشته و در صورتی که شدت داشته باشد.

طرحواره انزوای اجتماعی چیست
افراد با طرحواره انزوای اجتماعی همیشه فکر می کنند که وصله ناجور در جمع ها هستند، افرادی که نوعی قطع ارتباط یا...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
علائم طرحواره انزوای اجتماعی
بنابراین همانطور که گفته شد مهم ترین شاخص این طرحواره انزوای اجتماعی، دوری از جمع ها و افراد است. برای تشخیص درست این طرحواره در خود و شدت آن، در صورتی که بیشتر از 5 مورد از موارد زیر در شما صدق می کرد، به احتمال زیاد این تله زندگی در شما پر رنگ است.

احساس می کنم که متناسب با هیچ جمعی نیستم.

من همیشه خود را در خارج از گروه احساس می کنم.

وقتی بزرگ شدم، خانواده من با سایر خانواده های اطرافمان فرق داشت.

در دوران کودکی و نوجوانی خانواده ام زیاد جا به جا می شدند.

احساس می کنم هیچ کس واقعا مرا درک نمی کند.

برای من خیلی سخت است که با دیگران ارتباط برقرار کنم.

مردم فکر می کنند من عجیب و غریب هستم.

من آدم تنهایی هستم.

من اساسا با افراد دیگر تفاوت دارم.

من...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
علت تله انزوای اجتماعی
طرحواره انزوای اجتماعی مانند سایر طرحواره ها به دلایل مختلفی در افراد شکل می گیرد، یکی از دلایل واضح آن این است که خانواده شما در کودکی با خانواه های دیگر تفاوت های زیاد و مشخص داشته است. این ممکن است به دلیل قومیت، مذهب یا وضعیت مالی باشد. همچنین اگر خانواده ‌تان زیاد جابجا می ‌شدند و فرصت ایجاد دوستی ‌ها و ارتباطات عمیق ‌تر را نداشتید، می‌ تواند این طرحواره را توسعه دهد، چون شما همیشه بچه جدید در محیط های مختلف بوده اید. داشتن زبان و لهجه متفاوت به خصوص اگر سایر کودکان مسخره می کردند، خود نیز منجر به این تله است.

گاهی اوقات اگر ناتوانی، تفاوت در شکل و شخصیت داشتید، که شما را از سایر کودکان متمایز می کرده یا اگر به دلیل متفاوت بودن مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
تاثیر تله انزوای اجتماعی
همه تله های زندگی در صورتی که در فرد شدت داشته باشند، تاثیر منفی بر ابعاد مختلف می گذارد و منجر به بروز اختلالای مثل اسکیزویید می شود. در این جا برخی تاثیرات مهم تله انزوا طلبی مطرح شده است.

روابط بین فردی

انزوای اجتماعی طرحواره ای بسیار دردناک است زیرا ما را از برآوردن اساسی ‌ترین نیازهایمان باز می‌ دارد از جمله احساس تعلق داشتن، احساس عضوی از یک گروه بودن و احساس پذیرفته شدن. مغز ما اندام اجتماعی است، آنها تکامل یافته اند تا به عنوان بخشی از یک قبیله زندگی کنند، و حتی اگر سبک زندگی ما از زمان شکارچیان ما به طور چشمگیری تغییر کرده است، مغز ما هنوز اساسا یکسان است و نیاز های یکسانی دارد.

وقتی احساس می کنیم با دیگران متفاوت هستیم، اگر احساس عجیبی کنیم، غریبه...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
درمان طرحواره انزوای اجتماعی
برای طرحواره درمانی نیاز به یک متخصص است تا با شما مسیر درمان را پیش گیرد. در درمان تله انزوای اجتماعی کاوش در منشا طرحواره خود و اینکه این چگونه بر زندگی اجتماعی شما تأثیر گذاشته است، مهم بوده و درمانگر به درک ارتباط بین وضعیت عاطفی و پاسخ های فیزیکی شما به عوامل استرس زا کمک می کند. و در آخر از استراتژی های مختلف برای ایجاد رفتار سالم تر استفاده می کند.

برای درمان تله انزوا تجربیات دوران کودکی خود را که ممکن است منجر به احساس طرد شدن از نظر اجتماعی یا تفاوت با دیگران شده باشد، بررسی کنید. با احساساتی که این واقعه برای شما ایجاد کرد ارتباط برقرار کنید و به این فکر کنید که چگونه با آنها کنار آمدید. زمان هایی در هفته را که از نظر اجتماعی احساس انزوا می کنید،...

سناریو غمگین

کاربر سایت
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
سوالات متداول

1- طرحواره انزوای اجتماعی چیست؟
در نظریه طرحواره درمانی طرحواره انزوای اجتماعی که به آن طرد اجتماعی یا بیگانگی نیز گفته می شود یک الگوی مادام العمر از احساس عدم تناسب با دیگران است.

2- علائم طرحواره انزوای اجتماعی چیست؟
مهم ترین شاخص این طرحواره انزوای اجتماعی، دوری از جمع ها و افراد است و نشانه های دیگری دارد.

3- علت تله انزوای اجتماعی چیست؟
طرحواره انزوای اجتماعی مانند سایر طرحواره ها به دلایل مختلفی در افراد شکل می گیرد.

ممنبع :مصاحب.