مقاله مقاله ای از طرحواره نقص یا شرم!

• نویسنده موضوع سناریو غمگین
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 147
  • کاربران تگ شده هیچ

سناریو غمگین

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
طرحواره یا تله های زندگی یک سازه روانشناختی است از افکار، باور ها و هیجانات افراد در مورد خود، دیگر افراد و یا دنیای اطراف که مبنایی است برای بسیاری از تصمیم گیری ها و قضاوت ها. 18 طرحواره وجود داشته که برخی از آن ها در افراد پر رنگ تر است و نیاز به مراقبت و یا درمان دارد.

یکی از طرحواره های زندگی تله نقص یا شرم است، که در افراد احساس بی ارزشی و ناقص بودن داشته و به دنبال آن شرم همراه است. افراد با این طرحواره در حوزه های مختلف زندگی با مشکل رو به رو شده و نیاز به مراقبت دارند. در این مقاله در مورد طرحواره نقص یا شرم اطلاعاتی کامل ارائه شده است.

طرحواره نقص یا شرم چیست
همانطور که ذکر شد یکی از تله های زندگی، طرحواره نقص یا شرم است، جمله معروف این افراد می بی ارزشم بوده و همواره احساس...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

سناریو غمگین

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
علائم طرحواره نقص یا شرم
برای تشخیص تله نقص یا شرم بهترین راه مراجعه به متخصص در زمینه طرحواره درمانی است اما علائم و ناشنه هایی نیز وجود دارد و در صورتی که تعداد زیادی در شما صدق کند، به احتمال زیاد شما درگیر این تله هستید.

افرادی که دوستشان دارم، زمانی که نقص من را می بینند نمی توانند دوستم داشته باشند.

من لایق احترام، محبت و توجه دیگران نیستم.

احساس می کنم دوست داشتنی نیستم.

اگر کسی من را به طور واقعی بشناسد تمایلی به برقراری ارتباط با من ندارد.

در بسیاری حوزه ها نقص بسیار دارم و دوست ندارم دیگران خود واقعی من را بشناسند.

سناریو غمگین

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
علت طرحواره نقص یا شرم
مانند هر طرحواره دیگری خانواده نقش مهمی در ایجاد طرحواره نقص یا شرم دارند، بنابراین خانواده هایی که در سبک فرزند پروری خود بیشتر اشتباهات را تقصیر کودک می اندازند، مدام به آن ها حس نالایقی و بی ارزشی داده، بی مهر هستند، از کودک انتقاد کرده و یا او را با دیگران مقایسه می کنند، منجر به پر رنگ شدن این طرحواره در کودک می شوند. به طور کلی افراد با این طرحواره مدام پیام بی ارزش بودن، نقص داشتن، مقصر بودن و یا انجام کار شرم آور را گرفته اند.

به عنوان کودک، ما این ظرفیت را نداریم که ببینیم والدین یا مراقبانمان مقصر هستند، ما رفتار توهین آمیز یا سهل انگارانه آن ها را صرفاً به خودمان تعبیر می کنیم. ممکن است به چیزهایی فکر کنیم که مثلا اگر بچه بهتری بودم، اگر دوست داشتنی...

سناریو غمگین

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
تاثیر تله نقص یا شرم
طرحواره نقص یا شرم مانند دیگر تله های زندگی تاثیر زیادی بر ابعاد گوناگون زندگی فرد از جمله ارتباطات وی می گذارد. در این جا این تاثیرات ارائه شده است.

روابط بین فردی:

ای افراد در روابط خود سعی داشته تا برای پنهان کردن نقص های درونی دیگران چهره واقعی او را کشف نکنند، بنابراین در بسیاری مواقع این افراد تنها هستند. همچنین آن ها به سمت افرادی کشیده شده که دست رد به سینه شان زده و از او ایراد می گیرند.

روابط عاطفی:

به افرادی تمایل داشته که با آن ها بد رفتاری می کنند، علاقه چندانی به وی نداشته، کامل و بی نقص باشند، وقت زیادی برای وی نگذارد. همچنین این افراد با کسانی که فکر کرده از خود پایین ترند، راحت تر می باشند. افراد با طرحواره نقص و شرم در بسیاری مواقع علاقه به...

سناریو غمگین

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
درمان طرحواره نقص یا شرم
برای درمان افراد با طرحواره نقص یا شرم، هدف افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس، احساس آسیب پذیری کمتر، بهبود ارتباط با دیگران، دیدن توانمندی ها و عدم اجازه بد رفتاری دیگران با آن ها است. بنابراین ارتباط درمانی از درمان های موثر است. همچنین سه راهکار عمده در درمان طرحواره نقص یا شرم هست.

1با ایجاد دیدگاهی متعادل تر از خود، بر طرحواره نقص و شرم غلبه کنید.

2برای ایجاد تغییرات مثبت در برابر طرحواره شرم ناشی از نقص اقدام کنید.

3به خود یادآوری کنید که فردی در حال پیشرفت هستید، بنابراین طرحواره نقص شما را تعریف نمی کند.

برای این سه راهکار می توانید لیستی از توانمدی هایتان بنویسید و هر روز به خود یادآور شوید که چه موفقیت هایی کسب کردید و چه قدر در کنار تمام نواقص آدم با...

سناریو غمگین

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
19/1/22
ارسالی‌ها
651
پسندها
2,219
امتیازها
13,073
مدال‌ها
12
سطح
9

• نویسنده موضوع
سوالات متداول

1- طرحواره نقص یا شرم چیست؟
کی از طرحواره های زندگی تله نقص یا شرم است، که در افراد احساس بی ارزشی و ناقص بودن دارند که در متن مقاله مطرح شده است.

2- علائم طرحواره نقص یا شرم چیست؟
برای تشخیص تله نقص یا شرم بهترین راه مراجعه به متخصص است اما راه های دیگری نیز وجود داشته که در متن مقاله شرح داده شده است.

3- علت طرحواره نقص یا شرم چیست؟
مانند هر طرحواره دیگری، خانواده نقش مهمی در ایجاد طرحواره نقص یا شرم دارند که در متن مقاله توضیح آن ارائه شده است.

ممنبع:مصاحب.

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

عقب
بالا