سلام! به انجمن رمان نویسی یک رمان خوش آمدید.

جهت استفاده از امکانات مجموعه ثبت نام کنید.

یا ثبت‌نام

وقتی کودکت رو تشویق میکنی؛ مراقب باش

 • نویسنده موضوع dūsk-
 • تاریخ شروع
 • پاسخ‌ها 0
 • بازدیدها 63

dūsk-

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
سطح
33
 
تاریخ ثبت‌نام
12/7/21
ارسالی‌ها
3,093
پسندها
32,413
امتیازها
69,173
مدال‌ها
30

والدین در تشویق کودک باید از اشتباهات زیر بپرهیزند:​

تشویق غیر واقعی​

بسیاری از والدین همیشه از کودک خود تعریف کرده و کارهای او را با جملات اغراق امیز و غیر واقعی تشویق می کنند مثلا دائما می گویند، تو زیباترین و باهوش‌ترین بچه‌ای هستی که دیده‌ام.... تشویق غیر واقعی کودک سبب افزایش اعتماد به نفس کاذب کودک شده و سبب می شود کودک احساس خود بزرگ بینی کند. اینگونه کودک بعد از ورود به اجتماع به دلیل اعتماد به نفس کاذب خود را از همه برتر دانسته و هیچگاه برای بهتر شدن تلاشی نمیکند یا اینکه ممکن است متوجه افکار اشتباه خود شده و دچار دوگانگی و سر در گمی شود.

تشویق کردن کودک


تشویق مقایسه ای​

برخی والدین متاسفانه از مقایسه کردن برای تشویق فرزند خود استفاده می کنند یعنی عملکرد کودک را نسبت به دیگران می سنجند و او را تحسین و تشویق می کنند. این نوع تشویق بسیار اشتباه است زیرا کودک یاد می گیرد تنها خودش را با دیگران بسنجد و می آموزد که تنها کافیست نسبت به فرد خاصی بهتر عمل کرده و دیگر نیاز نیست تلاش خود را افزایش دهد.
تشویق مقایسه ای سبب می شود ذهن کودک رشد نکند و کودک نمی تواند قوه تخیل خود را با انجام کارهای بهتر و متفاوت تر پرورش دهد و خلاقیت او از بین میرود.

تشویق دروغین​

بسیاری از والدین در تشویق کودک به او وعده های دروغین می دهند، وعده ها و قول هایی که هرگز به آنها عمل نمی کنند. اگر می خواهید تشویقتان موثر باشد و انگیزه ای در کودک برای انجام کارهای خوب ایجاد نماید، وقتی به فرزند خود وعده تشویق می‌دهید آن را درست در زمانی که قول داده اید و به همان شکلی که گفته اید عملی کنید. زیر پا گذاشتن وعده‌ خود هیچ نوع توجیهی نخواهد داشت.

پدر و پسر


تشویق کنایه آمیز​

یکی دیگر از اشتباهاتی که والدین در تشویق کودکان مرتکب می شوند، مقایسه رفتار کنونی و گذشته آنهاست. اگر برای تشویق کارهای درست کودک رفتار اشتباه پیشین او را گوشزد کنید، باعث می شود کودک احساس شکست کرده و دریابد که هر چقدر هم تلاش کند باز هم کارهای اشتباه گذشته او جبران نمی شود پس از تشویق کنایه آمیز بپرهیزید و کودک را به خاطر انجام کار خوب تشویق کنید و درباره کار اشتباه او در گذشته چیزی نگویید.

تشویق کودکان به روش مادی​

برخی والدین تنها برای تشویق کودک از روش مادی و یا جایزه دادن استفاده می کنند. دادن جایزه و پاداش مادی می تواند در اصلاح رفتار کودکان موثر باشد اما اعمال کودک نباید به پاداش وابسته شود و پرتوقع و طلبکار پرورش یابد. تشویق بدون دقت و دادن جایزه و پاداش مادی به کودک امکان دارد به شکل رشوه درآید.

کادو دادن


دیگر نکات مهم​

در زمان تشویق کودکان به نکات زیر توجه کنید:

 • پاداش باید متناسب با عمل و رفتار کودک و به موقع و بلافاصله اعمال شود.
 • علت تشویق را برای کودک مشخص نمایید.
 • تشویق کودکان نباید برای دلخوشی باشد بلکه کار کودک باید واقعاً برازنده تشویق باشد.
 • تشویق باید به صورت همیشگی و برای هر کاری نباشد.
 • تشویق نباید زیاد بوده و از حد اعتدال ت*جاوز کند.
 • رفتار درست کودک را تحسین کنید اما هیچ گاه آن را آنقدر بزرگ نکنید تا در تلاش بعدی‌اش با شکست مواجه شد.
 • اگر واقعا نمی توانید به قولی که به کودک جهت تشویق می دهید عمل کنید، سعی کنید از تشویق های ساده استفاده کنید زمان و توانایی انجام ان را داشته باشید.
 
 • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] F.Śin

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 1, کاربر: 0, مهمان: 1)

عقب
بالا