مقاله مقاله روانشناسی: نظریه روانکاوی فروید

• نویسنده موضوع FATMAGOL
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 204
  • کاربران تگ شده هیچ

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,219
پسندها
35,666
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
روانکاوی فروید بر این پایه استوار است که تعارض‌های ناخودآگاه میان بخش‌های مختلف روان (نهاد، من، من برتر) علت اصلی رفتار نابهنجار فرد هستند.

سطوح شخصیت در روانکاوی فروید
از نظر فروید شخصیت دارای سه سطح است:

سطح اول: “نهاد” که منظور از آن وجود غریزه‌ها و به طور کلی هر امر دیگری است که آدمی به ارث می‌برد.

سطح دوم: “من” سطحی از شخصیت است که اکتسابی است و برخلاف “نهاد” که غریزی است و بر همین مبنا فقط در پی برآورده ساختن خواسته‌های غریزی همچون غذا یا میل جنسی می‌باشد، “من” از عقل پیروی می‌کند. یعنی به این نکته توجه دارد که در هر موقعیتی نمی‌توان گرسنکی یا میل جنسی را ارضا نمود. در واقع “نهاد” مدام در جستجوی لذت و خوشی است ولی “من” بر اساس موازین اخلاقی و قیود اجتماعی...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : FATMAGOL

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,219
پسندها
35,666
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
ناخودآگاه در نظریه روانکاوی فروید
شاید بتوان گفت مهم‌ترین نظریه‌ای که موجب شهرت عالم‌گیر فروید شده است توجه او به “ناخودآگاه” است. روان‌کاوی کلاسیک بر پایه این عقیده اصلی زیگموند فروید استوار است که تعارض‌های ناخودآگاه میان بخش‌های مختلف روان (نهاد، من، من برتر) علت اصلی رفتار نابهنجار هستند.

به عقیده فروید زندگی روانی هر فرد از دو بخش تشکیل شده است. بخش “هوشیاری” و بخش “ناهوشیاری” اگر این امر را به یک کوه یخ تشبیه کنیم بخش هوشیاری مانند قسمت کوچکی است که سر از آب بیرون آورده و ما قادر به دیدن آن هستیم اما بخش عظیم و نیرومند رفتار همان بخش ناهوشیار یا ناخودآگاه است که فرد غالبا از وجود و نیروی عظیم آن بی اطلاع است. البته بخشی به نام “نیمه...

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,219
پسندها
35,666
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
رشد انسان در نظریه روانکاوی فروید
یکی دیگر از نظریات فروید “مراحل رشد در انسان” است. به عقیده فروید شخصیت انسان در 5 سال اول زندگی پایه‌گذاری می‌شود و در همین پنج سال اول زندگی، آدمی از چند مرحله مختلف می‌گذرد. فروید در این تقسیم بندی بیشتر به “غریزه جنسی” توجه دارد چرا که به نظر او مهمترین انگیزه رفتار انسان‌ها همین عامل است.

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,219
پسندها
35,666
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
درمان در روانکاوی فروید
در روانکاوی درمان از طریق حل کردن تعارضات ناخودآگاه صورت می‌گیرد. دست‌یابی به تعارض‌های ناخودآگاه کار ساده‌ای نیست. “من”، به کمک مکانیسم های دفاعی مانع از هشیاری نسبت به افکار ناخودآگاه می‌شود. کسب بینش نسبت به ناهشیاری مستلزم فریب دادن خود و تضعیف حالت دفاعی آن است. تداعی آزاد، تفسیر، تحلیل رویا، مقاومت و انتقال، پنج روش اصلی روانکاوی فروید برای آگاهی یافتن به تعارض‌های ناخودآگاه هستند.

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,219
پسندها
35,666
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
۱. تفسیر: روانکاو صرفا تفسیری از آنچه بیمار اظهار داشته یا انجام داده‌است، ارائه می‌کند. برای مثال، اگر بیمار با عصبانیت و از روی خشم از پدرش صحبت می‌کند، روانکاو ممکن است نشانه‌های کنونی بیماری را نشانی از احساس‌های سرکوب شده شخص نسبت به پدرش بداند.

۲. تحلیل رویا: فروید رویا را شاهراهی که به ناخودآگاه ختم می‌شود می‌دانست، چراکه درمیان خواب، “من” قادر به دفاع کردن از خویش دربرابر تعارض‌های ناخودآگاه که به صورت‌های گوناگونی در خواب نمود می‌یابند، نیست.

۳. مقاومت: روانکاو با مشاهده گفته‌های بیمار به کاوش پیرامون نمونه‌های مقاومت، یعنی تمایل به بازداری از ابراز آزادانه مطلب ناخودآگاه آن‌ها می‌پردازد؛ مثلا اگر بیمار درمورد گفتگو...

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,219
پسندها
35,666
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
نقد و تحلیل روانکاوی فروید
با مطالعه و بررسی در نظریات فروید به چند نکته می‌توان اشاره نمود. نخست این که تاکید بیش از حد فروید روی پنج سال اول زندگی در تشکیل شخصیت دیدی افراطی است. اگر بنا است که شخصیت بهنجار یا نابهنجار فرد، تنها در سنین کودکی پایه‌ریزی، شود، اصولا تربیت و مساله آمورش بی‌معنی خواهد بود.
همچنین فروید برای غریزه جن*سی اهمیت زیاد از حدی قایل شده و به تاثیر محیط اجتماعی و اصول اخلاقی کمتر توجه می‌کند.
دیدگاه فروید در خصوص تفاوت های زنان و مردان و دیدگاه بیش از حد زیستی او او درباره ماهیت شخصیت زنان نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.
انتقادهای دیگری از سوی برخی صاحب نظران به مفاهیم “خودآگاهی، شبه خودآگاهی و ناخودآگاهی” فروید وارد شده است.
با این حال باید توجه کرد...

آخرین ویرایش

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

عقب
بالا