روانشناسی اجتماعی تصورات قالبی

• نویسنده موضوع FATMAGOL
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 3
  • بازدیدها 47
  • کاربران تگ شده هیچ

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,220
پسندها
35,794
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
یادت هست که به دوستی یا اصلا کسی گفته باشی . از کوزه همان برون ترآود که در اوست یا تو هم مثل ایل و تبارت هستی یا جماعت اناث(زن)حیله گرند یا چیزی شبیه به این.

"تصور قالبی مجموعه استنباط هایی درباره صفات شخصیتی یا ویژگیهای جسمانی طبقه ای از مردم است."

ذهن ما متشكل از شبكه عظیمی از میلیاردها یاخته عصبی است كه همگی با هم در ارتباط هستند، برخی مستقیماً و برخی به صورت مداری از طریق دیگر یاخته های عصبی وقتی كلمه ای می شنویم، ممكن است نقطه ای در شبكه ذهنی ما فعال و موجب شود كه معنای آن كلمه را یادآوری كنیم . شنیدن كلمه ای نظیر « اتومبیل» و یا دیدن تصویر آن ممكن است معنای آن را فعال سازد . فعال سازی نظیر یك جریان الكتریكی است كه از یك نقطه به سمت خارج منتشر می شود و آن چه را در...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : FATMAGOL
  • Love
واکنش‌ها[ی پسندها] Amin

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,220
پسندها
35,794
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
ذهن ما به صورت قالبی به تکمیل یا ساختن اطلاعات در مورد یک فرد یا افرادی می کند.مثلا اینکه آمریکاییها مغرورند.یا ایرانی ها مهمان دوست هستند.یا فلان طایفه خشن هستند.سوال اینجاست آیا می شود به این ساخته های ذهنی اعتنا کرد؟

در اکثر موارد این تصورات خطا هستند.ولی ما با پیش زمینه یا تصور قالبی که داریم ادراک و در ادامه رفتار خطایی خواهیم داشت.مثلا برای من زیاد پیش آمده که به من گفتند : فلان مدرسه نرو چرا که بچه هایش الند و بلند و جیمبلند.من با این پیش زمینه به آن مدرسه رفتم اما تنها چیزی که نبودند جیمبل بود.من کلاس های زیادی را دیده ام اما هیچ کلاسی مثل کلاس دیگر نبود .از طرفی هیچ کلاسی نیست که شباهت هایی با کلاس های دیگر نداشته باشد.اما فقط شباهت بود همین.خود کلاس دیگر که...

• Love
واکنش‌ها[ی پسندها] Amin

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,220
پسندها
35,794
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
شما نشنیدید که اصفهانی ها خسیسند.ولی آیا همه آنها همینطورند.شما نشنیدید که شمالی ها مهمان نواز هستند .شاید خیلی هایشان باشند اما من نیستم.کلا از مهمانی دادن خوشم نمی آید اما مهمانی رفتن را چرا؟نه اینکه خسیس باشم بل به این خاطر که حال پذیرایی را ندارم.بیشتر دوست دارم یه جا لم بدهم وپذیرایی بشوم.

مطلب دیگری که قابل توجه فمنیست هاست[ii] تصور ما از زن هاست.اگر کسی تو این مملکت بگوید که نشنیدم در باره زنها می گویند:زن شیطان است.زن ناقص العقل است و....یا درغگوست و یا یه چیزیش می شود.این تصورات هم قالبی هستند .

خیلی از مطالب ادبی و ضرب المثل ها هم می تواند موجب تصور قالبی شود.مانند اینکه "تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است."یا"عاقبت گرگ زاده گرگ شود."[iii]حال شما قضاوت کنید...

• Love
واکنش‌ها[ی پسندها] Amin

FATMAGOL

مدیر بازنشسته روانشناسی
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
27/9/19
ارسالی‌ها
1,220
پسندها
35,794
امتیازها
60,573
مدال‌ها
21
سطح
33

• نویسنده موضوع
بله بایستی تصور خود را از قالب درآورده،منعطفش کنیم.

سریال یانگوم(جواهری در قصر) سریال جالبیست .خیلی حرف هابرای گفتن دارد.یادم هست که استاد پزشک یانگوم که نمی دان اسمش یانگو هوا بود یا هو سو کو آن یا چیزی شبیه به آن به یانگوم و دوستانش گفت:"بایستی همه چیزهایی که از پزشکی می دانید دور بیندازید و از نو بدانید بدون پیش زمینه قبلی."این یعنی شکستن تصور قالبی.

این حرف منطقی به نظر می رسد اما انجامش بسیار سخت است.ولی این سختی می تواند لذت بخش باشد ،چرا که:

مرد را دردی اگر باشد خوش است

درد بی دردی دوایش آتش است

منبع: مدیر گروه روانشناسی بابلسر

• Love
واکنش‌ها[ی پسندها] Amin
عقب
بالا