دادخواست استرداد جهیزیه چیست و چگونه تنظیم می شود

ســـحرپــروانـہ

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
6/30/18
ارسال ها
2,302
امتیاز واکنش
4,285
امتیاز
30,973
مطابق عرف ، زنان معمولا در اوایل زندگی مشترک مجموعه ای از اموال منقول را که بعنوان هدیه از طرف خانواده اش به او بخشیده شده است ، تحت عنوان جهیزیه به منزل همسر خود می برد ، اما پس از وقوع اختلاف و به هنگام جدایی می تواند آنها را باز پس گیرد ؛ چرا که مالک این اموال می باشد . البته گفتنی است که زن هر زمان بخواهد می تواند اقدام به مسترد کردن جهیزیه خود کند . به همین دلیل یکی از دعاوی که معمولا در دادگاههای خانواده و در ضمن دعاوی طلاق مطرح می شود ، دعوای استرداد جهیزیه است که از جانب زن به طرفیت شوهر او اقامه می شود . از همین رودر این مقاله قصد داریم به توضیح دادخواست استرداد جهیزیه و نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه بپردازیم .


دادخواست استرداد جهیزیه چیست
همانگونه که در مقاله استرداد جهیزیه و روش های آن گفته شد ، استرداد جهیزیه به سه شیوهممکن است که یکی از آنها توافق زوجین بر سراسترداد جهیزیه می باشد که مطابق آن ، زوجین بدون اقامه هیچگونه دعوایی ، بر سر این موضوع با هم توافق می کنند ؛ ولی استرداد جهیزیه با داشتن سیاهه و بدون آن ، در زمانی مطرح است که زوجین بر سر این موضوع دچار اختلاف شده و به توافقی نرسند .
در این حالت ، استرداد جهیزیه مانند هر دعوای دیگری نیازمند رعایت نمودن یکسری مسائل شکلی و قانونی است که ارایه دادخواست استرداد جهیزیهیکی از آنهاست ؛ لذا هرگونه اقدام قانونی برای استرداد جهیزیه ، نیازمند تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه به دادگاه خانواده و یا شورای حل اختلاف می باشد . اما در خصوص چگونگی تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه باید به نکات زیر توجه نمود که در ادامه به بیان آنها می پردازیم .


نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه
نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه شباهت هایی کلی با سایر دادخواست های حقوقی دارد . برای تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه در ابتدا بایستی فرم دادخواست را تهیه و اقدام به تنظیم آن نمود . خواهان بایستی دادخواست را به دقت تکمیل و امضا نماید . یعنی مشخصات خود را در ستون اول بنویسد ، مشخصات خوانده که زوج ( مرد ) را در ستون دوم نوشته و در صورت داشتن وکیل ، ستون سوم مربوط به مشخصات وکیل نیز باید درج شود .
یکی از قسمت های مهم در دادخواست استرداد جهیزیه ، تعیین خواسته و بهای آن است که بایستی به دقت تعیین و مشخص شود ؛ چرا که دادگاه صرفا به همان میزان درج شده در دادخواست ترتیب اثر خواهد داد . مثلا نوشته شود : استرداد جهیزیه مقوم به ... میلیون ریال که بر همین مبنا هزینه دادرسی تعیین می شود . همچنین می توان کلیه خسارات قانونی ناشی از این دعوا را نیز مطالبه نمود و همچنین برای جلوگیری از تضییع جهیزیه و از بین رفتن آن ، از دادگاه تقاضای صدور قرار تامین خواسته نمود .
در قسمت دلایل و منضمات دادخواست ، بایستی مدارکی که با استناد به آنها می خواهیم دعوا را ثابت نماییم درج نمود . از جمله سند ازدواج یا کپی برابر با اصل آن ، شناسنامه و کارت ملی .
یکی دیگر از مدارک بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد ، لیست جهیزیه یا سیاهه آن است که در صورتی که به امضای مرد و تعدادی از بستگان او رسیده باشد ، می تواند بعنوان یک سند عادی در این دعوا مورد استناد قرار گیرد .
اما در صورتی که این سیاهه موجود نباشد بایستی به دلایل دیگری استناد نمود که از جمله آنها شهادت شهود یا اقرار مرد در این رابطه است . گفتنی است که پذیرش شهادت شهود در این رابطه کاملا به تشخیص قاضی بستگی دارد و وی می توان این شهادت را پذیرفته یا رد کند .
در ادامه نیز باتوجه به نکاتی که مطرح شد ، بایستی شرحی از دادخواست نوشته شود و ذیل آن را امضا یا اثر اگشت زده و در دو نسخه تقدیم دادگاه کرد.
لازم است به ذکر است که مدارک مذکور را باید بعنوان پیوست های دادخواست به آن ضمیمه نمود و به دادگاه تحویل داد.
 
بالا