باغ گل معجزه دبی

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
گردش در طبیعت نیرویی دارد که روح و روان را آرام می کند، تصمیم با شماست که کجا بروید اما بعضی مکان ها در دنیا نظیر ندارند و در طول عمرتان باید یک‌بار هم که شده از آن ها دیدن کنید. امروزبه سوی یکی از همین مکان های بی همتا می رود.
سفری در دنیای رنگارنگ گل ها، تجربه دویدن در باغ های گل و دیدن پروانه های زیبا؛ این تکه از زمین مانند بهشت است؛ بهشتی در میان کویر گرم و خشک امارات. به باغ گلی دیدنی و منحصر به فرد می رویم؛ این باغ، میراکل یا معجزه نام دارد و در شهر مدرن دبی ساخته شده است؛ شهری که همیشه در تصورمان دیاری گرم و سوزان بوده است.
این باغ شما و افکارتان را جادو می کند؛ انگار تمام فکرهای خسته کننده و منفی از شما دور می شوند. میلیون ها گل در این باغ رویایی گردهم آمده اند تا مکانی فوق العاده را برای شما عزیزان بسازند؛ جایی که با هیچ جای کره زمین قابل مقایسه نیست.
اما چطور در میان هوای گرم امارات متحده عربی باغ گلی با این عظمت ساخته اند؟ چطور آب و هوای داغ و سوزان روی گل و گیاهان این باغ اثری نداشته است؟ اگر ایجاد باغ گل در کشورهایی با آب و هوای گرم ممکن است پس چرا دیگر سرزمین ها باغ گل به این شکل ندارند؟
برای پاسخ گویی به این سوالات باید به باغ گل میراکل قدم بگذاریم تا از نزدیک پرده از اسرارش برداریم و با جوایز و افتخاراتی که نصیب خودش کرده است آشنا شویم.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473

چرا باغ میراکل دبی؟

  • یکی از بزرگ ترین باغ های گل در جهان محسوب می شود.
  • این باغ دو رکورد را در زمینه گل آرایی در گینس به ثبت رسانده است.
  • هزاران گونه گیاهی را یک جا خواهید دید و اجازه دارید در میان آن ها قدم بزنید.
  • باغ پروانه بزرگی هم در این مکان وجود دارد که از برترین باغ های پروانه جهان است و در آن می توانید هزاران گونه مختلف پروانه را مشاهده کنید.
  • در سفر به دبی، در کنار تجربه کویرنوردی می توانید در باغ گلی رنگارنگ و پرطراوت نیز به گردشی جانانه بپردازید.


 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
معرفی باغ گل میراکل دبی | Dubai Miracle Garden
باغی پر از گل، رنگ و عطر گیاهان خوشبو؛ شاید برای لحظه ای گمان کنید که در یک مکان استوایی خوش آب و هوا و سرسبز هستید؛ اما باور کنید اینجا وسط کویر است؛ در دبی، شهر صحراها. در شهری کویری و زیر این آفتاب سوزان، باغی پر از گل ساخته اند. خود را به دست زیبایی ها بسپارید و همراه با ما قدم زدن میان گل ها را آغاز کنید.
امروزه فعالیت در حوزه گردشگری در محیط زیست بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در تمامی نقاط دنیا بسته به منابع طبیعی، محیط زیست و درجه حرارت آن منطقه اقدامات متفاوتی صورت می گیرد. یکی از این کارها ساخت بزرگترین باغ گل دنیا در دبی با نام باغ میراکل یا معجزه (Dubai Miracle Garden) است. در سال 2013 همزمان با 14 فوریه (روز عشق) این باغ افتتاح شد و نامش با عنوان بزرگترین باغ گل طبیعی دنیا بر سر زبان ها افتاد. این باغ توانست در مراسم افتتاحیه اش (به مدت 1 ماه) پذیرای 2,000,000 بازدیدکننده باشد.
ایده اولیه احداث این باغ با همکاری مجموعه دبی لند -فعال در زمینه صنایع سرگرمی- و دبی پراپرتیز گروپ (Dubai Properties Group) -فعال در زمینه مدیریت و توسعه- شکل گرفت. این پروژه بزرگ به سرپرستی عبدالناصر رحال (یک بازرگان اردنی) و توسط شرکت آکار (Akar) به انجام رسید؛ شرکتی که در زمینه محوطه سازی و کشاورزی فعالیت می کند. بد نیست بدانید که ساخت این باغ 40 میلیون درهم هزینه در برداشت.
فاز اول مجموعه در سال 2013 آماده بهره برداری شد؛ فضایی با وسعت 1950.96 متر مربع با امکانات فضای باز همچون فضاسازی های عمودی و افقی با طرح های متنوع و ویژه. در زمان بهره برداری از فاز اول، باغ میراکل، با عنوان بزرگترین باغ عمودی دنیا مشهور شد اما بعدها این عنوان را از دست داد. گسترش فاز 1 حدود 2 ماه زمان برد و 400 نیروی کار در آن فعالیت کردند. در اواسط ژوئن سال 2013 ایجاد فاز دوم باغ کلید خورد و در اکتبر همان سال به انجام رسید.
باغ میراکل دبی 72,000 متر مربع مساحت دارد و حدود 45 میلیون گل از 60 گونه مختلف از سرده اطلسی ها، شمعدانی ها، گل جعفری و ... در آن کاشته شده است. برخی از این گونه ها برای نخستین بار است که در منطقه خلیج پروش می یابند. البته باید توجه داشته باشید که هر سال تعداد این گل ها و آرایش آنها تغییر می کند زیرا همه ساله در فصل تابستان باغ گل تعطیل می شود و در این زمان به بازسازی باغ و کاشت مجدد گل ها می پردازند. مدیر مجموعه بر این باور است که بازدیدکنندگان در صورت تکرار بازدید باید باز هم با دیدنی های جدید مواجه شوند.
گل آرایی در باغ میراکل به گونه ای است که اشکال به صورت سه بعدی به نظر برسند و به شکل واقعی خود نیز نزدیک باشند. گل ها به شکل های مختلف آرایش یافته اند؛ از ستاره و قلب و مربع و مثلث گرفته تا هرم و حتا کلبه اسکیموها. در تمام قسمت های باغ میراکل ماکت هایی از ماشین، ساختمان یا حتا برج ها نیز قرار دارند و آن ها را با گل پوشانده اند؛ به عبارت دیگر اتومبیل ها، مجسمه ها و اشیایی از این دست را گل آرایی کرده اند تا جلوه ای جذاب را به نمایش بگذارند.
بد نیست بدانید که این باغ در سال 2015 به واسطه خلق یک باغ نوین توانست جایزه موزل (Mossele Award) را از آن خود کند. این جایزه از سوی شبکه بین المللی گردشگری باغ (International Garden Tourism Network) در کنفرانس گردشگری باغ تورنتو به این باغ اهدا شد. در انتها جالب است که بدانید گل ها در این باغ با استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب آبیاری می شوند و آبیاری به صورت قطره ای صورت می گیرد. 757,082 لیتر آب در هر روز برای این منظور مصرف می شود.
همچنین در فکر هستند تا درختانی هم به این باغ گل اضافه کنند تا از گل ها در برابر وزش باد محافظت کنند. این ایده ها حتا تا مرحله شکل ظاهری باغ و نحوه چیدمان گل ها پیش رفته است، به طوری که باغ در هر فصل با طرحی جدید رونمایی می شود. برای مثال در حال ساخت و اجرای هرم های گل در این باغ هستند که روزی یکی از همین ایده ها بود.
در کنار این همه زیبایی و گل های رنگارنگ شاید وجود پروانه ها هم نظرتان را جلب کند چرا که میراکل میزبان یک باغ پروانه دیدنی هم هست. در این باغ پروانه صدها پروانه زیبا و رنگین نگهداری می شود که بازدید از آن ها می تواند رنگی دیگر به گشت و گذار شما ببخشد. باز هم همراه ما باشید تا بیشتر با باغ پروانه و دیگر قسمت های میراکل آشنا شویم.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
دیدنی های باغ میراکل
به طور کلی باغ گل معجزه دبی دیدنی های بسیاری را در خود جای داده است که حتا با چند بار بازدید هم ممکن است برخی از آنها را نبینید. در اینجا به این دیدنی های جذاب اشاره می کنیم:
1- گل آرایی های خارق العاده
محوطه اصلی باغ گل میراکل دبی همانند پارکی بسیار بزرگ و مملو از گل است که هر گوشه آن رنگ و شکل خاصی دارد. حدود 11 میلیون دلار هزینه صرف کاشت و ساخت این بخش از باغ گل میراکل شد بنابراین باید مکانی فوق العاده دیدنی باشد.
همان طور که قبل تر هم اشاره کردیم هر تابستان میراکل تعطیل می شود تا گل های جدیدی در آن بکارند. بنابراین اگر دو سال متوالی هم به دیدار باغ گل میراکل بروید باز هم برای تان جذاب و دوست داشتنی خواهد بود.
هفت ستاره، هفت قلب، هفت هرم و پرچم امارات متحده عربی از جمله اشکال گل آرایی شده در این باغ تماشایی هستند. یک بخش از باغ میراکل با طراحی سه بعدی برای جشن تولد آماده شده است. یک ماشین فراری با راننده، ماشین های گل آرایی شده که به صورت عمودی جای گذاری شده اند، قایق های گل و طاق های اسلامی، همگی از جلوه های گل آرایی تماشایی در این باغ به شمار می روند.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
2- مسیرهای رویایی
از مهم ترین تفریحات موجود در باغ گل میراکل یا معجزه دبی قدم زدن و لذت بردن از دیدن این همه گل گوناگون در یک منطقه کویری است. برای تجربه لحظاتی لذت بخش مسیرهای حیرت انگیزی در این باغ وجود دارد. دو مسیر پوشیده شده با طاق های گل را در باغ میراکل می بینید که سبد های گل بر فراز آن آویزان شده اند. بر بالای یک مسیر علاوه بر گل آرایی، چترهایی نیز کار گذاشته شده است؛ این قسمت به تونل چتر شهرت دارد و عبور از آن برای تان جذاب خواهد بود. در جایی دیگر گل های لیلیوم را همچون فانوس های آویزان می بینید. تونل گل جای دیگری است که می توانید از قدم زدن در آن لذت ببرید و در کنار آن غرق تماشای دیواری شوید که اسم کشورها بر روی آن نقش بسته است.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473

3- باغ پروانه | Butterfly Garden

در سال 2015 قسمتی از باغ گل میراکل که حدود 1800 مترمربع مساحت دارد به پروانه ها اختصاص داده شد. این بخش دایره ای شکل به صورت سه بعدی طراحی شده است. این قسمت از باغ میراکل سرپوشیده است تا پروانه ها در کل محوطه پخش نشوند. باغ پروانه های میراکل دبی در ابتدای کار، به عنوان بزرگترین باغ پروانه سربسته جهان و نخستین باغ پروانه سربسته منطقه شهرت یافت؛ البته این عنوان در هیچ یک از منابع رسمی به ثبت نرسید.
پروانه های این باغ از 26 ناحیه مختلف جهان جمع آوری شده اند و حدود 15000 گونه مختلف دارند. بازدیدکنندگان می توانند به نوبت وارد این بخش شوند و از دیدن هزاران گونه مختلف پروانه لذت ببرند.
از نظر ظاهری باغ پروانه از 9 گنبد تشکیل شده که محل زندگی پروانه ها هستند و در هر کدام از آنها می توانید نمایشی دیدنی از پروانه ها با رنگ ها، اندازه ها و گونه های مختلف ببینید. بخشی از این باغ نیز به موزه پروانه ها اختصاص دارد.
در هر نوبت بازدید از باغ پروانه تنها 300 نفر می توانند وارد این بخش شوند تا ازدحام جمعیت باعث آزار پروانه ها نشود. اینجا همه چیز حول پروانه ها می چرخد، نوع طراحی و تزیین، دکوراسیون و گیاهانی که در باغ وجود دارد همه و همه برای راحتی پروانه ها تهیه شده اند.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
4- دهکده معطر | Fragrant Village
دهکده معطر عنوان فضایی پر زرق و برق و زیباست که 10 خانه و یک کاخ بزرگ گل آرایی شده را در خود جای داده است. انواع بسیاری از گل ها را می توانید در این بخش ببینید. نکته قابل توجه در این قسمت استفاده از گل آفتابگردان است که خورشید را دنبال می کند و جلوه ای متفاوت را به فضا می بخشد.
این دهکده معطر، گیاهان دارویی از سراسر جهان و بیش از 200 کشور را در خود جای داده است. بازدیدکنندگان می توانند گیاهان را بو کنند، لمس کنند و فنجانی از دم کرده آنها را بنوشند. در این بخش محل هایی برای نشستن وجود دارد و کیوسک ها دم نوش های متنوعی را به مردم عرضه می کنند.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473

5- باغ خوراکی | Edible Garden

باغ های خوراکی جایی است که بازدیدکنندگان می توانند به انتخاب خود هر آنچه می خواهند بچینند و بخورند بدون اینکه باغبان به دنبال شان بیفتد!
در این بخش انواع سبزیجات و میوه ها شامل گوجه فرنگی، توت فرنگی، کاهو و ... را می بینید. سبزیجات و میوه ها به گونه ای پرورش می یابند که پاسخگوی نیاز بازدیدکنندگان باشند و در صورت نیاز به میزان بیشتری در دسترس باشند. در آینده قرار است یک باغ توت فرنگی جداگانه به مجموعه افزوده شود.
6- باغ بین المللی | International Garden
بخشی از باغ میراکل با عنوان باغ بین المللی شهرت دارد که در آن تندیس هایی گل آرایی شده را خواهید دید که از امارات متحره عربی و سایر کشورها و فرهنگ های جهان هستند. به عبارتی مجسمه های این بخش معرف سرزمین های مختلف دنیا به شمار می آیند و از جذابیت خاصی برخوردارند.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473

7- ایرباس A380

شاید با خودتان فکر کنید که یک هواپیما در وسط یک باغ گل چه می کند؟! این هواپیما یکی از قابل توجه ترین قسمت های باغ میراکل و سوژه عکس بسیاری از بازدیدکنندگان به شمار می رود. بر روی این هواپیما آرم هواپیمایی امارات دیده می شود و شکوه خاصی را به مجموعه بخشیده است.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
8- میکی موس
اگر از طرفداران انیمیشن های کمپانی والت دیزنی باشید حتما با میکی موس محبوب هم آشنایی دارید. شخصیتی جالب توجه که طراحی خاصی دارد و طرفداران بسیاری را به دست آورده است. تصویر این شخصیت بر روی لباس ها، ظروف و وسایل تزیینی دیده می شود و بسیاری از کودکان به داشتن عروسک آن نیز علاقه نشان می دهند. در باغ میراکل نمونه گل کاری شده این شخصیت را می توانید ببینید.
 

موضوعات مشابه


بالا