روستای اولسبلنگاه ماسال

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473


طبیعت جلوه های زیادی دارد؛ از کوه های سربه فلک کشیده هیمالیا گرفته تا آبشار خروشان نیاگارا، از دشت های وسیع آفریقا تا صحرای خشک دبی، از سپیدی بی نهایت قطب شمال تا آبی بیکران اقیانوس آرام، این ها همه نمادها و نشانه های تنوع و شکوه طبیعت هستند؛ اما زمانی که زبان به تحسین از طبیعت باز می شود و توصیف بهشت از خیال می گذرد، بیش از همه منظره باغ هایی سرسبز و چشمه هایی که آبی گوارا و پاک از آن ها می جوشد، بر ذهن نقش می بندد.
طبیعت شمال ایران نیز در یاد بیشتر مردم ایران به سان بهشتی ست که در زمین تجلی پیدا کرده است. در میانِ این بهشتِ سرسبز، روستاها و ییلاق ها شما را با خود به دنیایی متفاوت می برند و برای چند روزی حس آرامش واقعی را به شما هدیه می کنند. امروز کارناوال کوله بار سفرش را بسته و راهی جاده است؛ جاده ای که بعد از پیچ و خم هایی دلبرانه، شما را به رویایی می برد که این بار در ارتفاع های ماسال به واقعیت تبدیل شده است. مقصد اُلَسَبِلَنگاه است؛ ییلاقی تماشایی در ارتفاعات ماسال، بهشتی که تماشای ابرها بر بلندای آن ارمغان طبیعت است.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
چرا سفر به روستای اولسبلنگاه ؟
  • رهایی از روزمرگی، غرق شدن در سبزِ سبز جاده و روستا و رفتن بر فراز ابرها پیشنهادی نیست که بتوان آن را رد کرد.
  • روستای اولسبلنگاه برای همنشینی اش با ابرها معروف شده است. اینجا که هستید ابرها شما را در آغوش می گیرند و به میزبانی تان می آیند.
  • امکان شب‌مانی در کلبه‌های گرم و روستایی و هم صحبتی و همراهی هر چند کوتاه با روستاییان باصفای ییلاق اولسبلنگاه بر لذت این روستاگردی می افزاید.

photo by Hamid Hanjar
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
آشنایی با روستای اولسبلنگاه | ییلاق تماشایی ماسال
اولسبلنگاه، روستایی بر فراز شهر ماسال در غرب گیلان است، جایی که مردم ماسال آن را برای ییلاق خود انتخاب کرده اند و هر بهار و تابستان کوچ خود را از شهر، به اینجا می آورند. ییلاق دلفریب اولسبلنگاه، در ارتفاع هزار و 489 متری از سطح دریا، شکل قدیمی خود را حفظ کرده است و در هجوم امروزه سنگ ها و سیمان ها به خانه های روستایی، هنوز با خانه های چوبی و تخته ای و سقف های رنگارنگ دلبری می کند.
ییلاق اولسبلنگاه که در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، چشم و چراغ ییلاق های این شهر است و جایگاه ویژه و محبوبی در میان ییلاق های اطراف ماسال دارد.
دلیل نام گذاری
این روستای دلنشین نامش را از زبان تالشی گرفته است که خود از دو واژه اولسا و بلنگاه تشکیل شده و در این زبان به معنی جایگاه بلندی است که بر روی آن درخت ممرز می روید.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
دیدنی های مسیر رسیدن به اولسبلنگاه
شگفتی های مسیر رسیدن به این ییلاق چشم نواز تنها در مسیر پای کوه تا روستا ختم نمی شود، همراه شوید که زیبایی های فراوانی پیش روی شماست.
*دیدنی های مسیر، قبل از رسیدن به جاده اصلی اولسبلنگاه
مسیر رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه هم خود دیدنی هایی دارد که لذت سفر شما را دوچندان می کند. اگر زمان بیشتری در اختیار دارید می توانید در راه کمی ماجراجویی کرده و مسیرهای دیگر را قبل از رسیدن به جاده اصلی روستا امتحان کنید. در یکی از جاده های فرعی خاکی که از راه اصلی ییلاق اولسبلنگاه جدا می شود کمی بالاتر، آبگیری کوچک وجود دارد که بر زیبایی اطراف خود می افزاید و با خنکا و منظره خود، روح را جلا می بخشد. در اطراف این آبگیر ویلاهایی وجود دارد که می توانید از آنجا برای اقامت و شب‌مانی استفاده کنید.
*دیدنی های جاده اصلی
درختان درهم تنیده، انبوهی از تونل های سبز جنگل و بی انتها، آدم را به خود می خواند و گذر زمان را به فراموشی می سپارد. مسیری که شما را غرق در آرامش می کند و طبیعت بکر خود را به رخ تان می کشد.
*رودخانه خالکایی
صدای رودخانه خالکایی که از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه گرفته است و تا نیمه مسیر، شما را در جاده همراهی می کند، برای طبیعت گیلان صدای زندگی ست و لمس خنکای آب آن لذت سفر را چند برابر می کند.
*آلاچیق ها و دکه های بین راهی
در مسیر رسیدن به اولسبلنگاه آلاچیق ها و رستوران های سنتی به چشم می خورند که می توانید خود را در آن ها میهمان یک فنجان چای ذغالی یا یک بلال کبابی کنید.
*ییلاق های همسایه
ییلاق های کوچک شلما، نساء و بورا و دیگر روستاهای کوچک و دیدنی، در مسیر پر پیچ و خم راه رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه قرار دارند که شما می توانید به هر یک از آن ها سر بزنید.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473


دیدنی های ییلاق اولسبلنگاه
در اولسبلنگاه دیدنی های بسیاری انتظار شما را می کشند که تجربه فوق العاده ای از روستاگردی را به شما هدیه می دهند:
*زندگی ناب روستایی
برای خیلی از ما، زندگی در روستا، تجربه همزیستی با حیوانات اهلی، بیدارشدن با صدای پرندگان و چشم انداز سبز مراتع و درختان، خوردن غذاهای محلی و تازه و گرم شدن با هیزم، بیشتر به رویایی می ماند که در فیلم ها دیده ایم و در کتاب ها خوانده ایم. ییلاق اولسبلنگاه، از ییلاق هایی‌ست که می توان این فضای روستایی را به خوبی در آن تجربه کرد و تجربه خالص و نابی از بوم گردی داشت. خانه های چوبی که گاه با هیزم و گاه با کپسول های کوچک گاز گرم می شوند، آبی که از چشمه برداشته می شود و مسیرهای پاکوبی که جای کوچه ها و خیابان های شهر را می گیرد، این ها همان چیزهایی است که آرامش را به شما هدیه می دهند.
*آرامش بر فراز ابرها
اگر شب در روستا بمانید و یا آن که صبح خیلی زود خود را به اولسبلنگاه برسانید، اگر بخت با شما یار باشد، دریا را این بار در آسمان می بینید. در اولسبلنگاه به جهت ارتفاع زیاد این روستا از سطح دریا، صبح خیلی زود ممکن است بالاتر از ابرها قرار بگیرید تا فرشی از ابرها زیر پای‌تان پهن شود.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
*کشف زیبایی های بیشتر | در اولسبلنگاه نمانید، دیدنی ها ادامه دارد
اگر بعد از گشت و گذار در ییلاق اولسبلنگاه، هنوز از زیبایی سیر نشده اید، زمان کافی دارید و می خواهید از ورای روستا باخبر شوید، سفر خود را در ییلاق اولسبلنگاه به پایان نرسانید. ماشین را روشن کنید و مسیری که تا روستا آمده اید را ادامه بدهید، ارتفاعات آلاله و ییلاق سوئه چاله پیش روی شماست. آنجا از ابرها بالا و بالاتر می روید، بنای یادبود میرزاکوچک خان در روستای گیلوان را پشت سر بگذارید و به سوی شهر خلخال حرکت کنید. زمین گنجینه زیبایی اش را در برابر شما می گستراند و این پاداش ماجراجویی شماست. این مسیر 30 کیلومتری با 15 کیلومتر جاده خاکی می تواند لذت شما از این سفر را به نهایت برساند و مسیر وسوسه انگیز خلخال به اسالم را در بازگشت پیش پای‌ تان بگذارد.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
امکانات رفاهی در ییلاق اولسبلنگاه
از امکاناتی که در روستا وجود دارد و می توانید از آن ها بهره ببرید می توان به دکه های کوچکی اشاره کرد که در آن مایحتاج مورد نیاز شما و امکان تهیه عسل و محصولات دامی نیز مانند شیر، کره، پنیر محلی وجود دارد.
آبی که در اولسبلنگاه برای استفاده وجود دارد از چشمه های خود روستا گرفته شده است و در تانکرهای آب برای استفاده های بعدی ذخیره می شود. امکانات گرمایشی نیز به هیزم و کپسول های گاز محدود است. برق روستا از طریق موتورهای برق تامین می شود و به روستا روشنایی می بخشد؛ اما باید توجه داشته باشید که بعد از ساعت 12 شب این پمپ ها نیز خاموش می شوند و روستا به بکرترین حالت خود در می آید.
سرویس های بهداشتی نیز در روستا وجود دارند؛ اما این سرویس های بهداشتی خارج از کلبه ها قرار گرفته اند و برای استفاده از آنها باید مسافتی را طی کنید.
دکان قصابی نیز در روستا وجود دارد که گوشت تازه از تولید به مصرف به دست شما می رساند و با گوشت های آن می توانید کباب های لذیذی برای پیک نیک خود تهیه کنید.
مردم ماسال | حافظان محیط زیست روستای اولسبلنگاه
در مسیر رسیدن به روستای اولسبلنگاه مردم محلی امکانات خوبی مانند سرویس بهداشتی های تمیز، سطل زباله و ... ایجاد کرده اند و با دریافت هزینه ای ناچیز به نظافت مسیر می پردازند.
 

!•ROZA¡•

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
1/19/18
ارسال ها
4,156
امتیاز
41,473
آب و هوا
ییلاق اولسبلنگاه به دلیل قرارگیری در ارتفاعات گیلان آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد که شب ها و صبح های زودش بسیار سرد است.
بهترین فصل سفر
بهترین فصل سفر به ییلاق اولسبلنگاه اواخر بهار و طول تابستان است، هرچند پاییز دل انگیز نیز فصل خوبی برای سفر و دیدن زیبایی های این ییلاق است.
بهار: نو شدن زمین، سبز شدن جوانه های درختان، ابرها و مه های نازک صبح گاهی و عصرگاهی، بارش های گاه و بیگاه بهاری همه می تواند دلایل خوبی برای سفر به این ییلاق زیبا باشد؛ اما دقت داشته باشید ماه اول بهار زمین هنوز به طور کامل از خواب زمستانی برنخاسته است و ریزش برف می تواند شما را غافلگیر کند.
تابستان: واژه ییلاق، خود بهترین گواه برای این است که چرا اولسبلنگاه را باید در تابستان دید. گرمای تابستان که دمای زندگی را در ماسال سخت می کند، مردم مهربان این شهر را به سمت خنکا و صفای ییلاق می آورد.
پاییز: هوا که رو به سردی می گذارد کوچ مردم به سمت ماسال، آغاز می شود؛ اما همچنان پاییز در ماسال می تواند دلیلی برای زدن به جاده باشد به ویژه در ماه اول که هوا هنوز بسیار سرد نیست.
زمستان: زمستان های اولسبلنگاه بسیار سخت و سرد می شود و رفتن به آنجا به ویژه با خانواده کاری بسیار خطرناک و مشکل است.

photo by Ali Karimi
 

موضوعات مشابه


بالا