آموزش جامع تکنیک شوت زدن در هندبال

  • شروع کننده موضوع Yegane
  • تاریخ شروع

Yegane

مدیر تالار ورزش + ناظر رمان
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار ورزشی
عضویت
6/14/18
ارسال ها
5,000
امتیاز
73,173
محل سکونت
مـ ـونـیـ ـخ
وب سایت
englishlyricss.mihanblog.comشوت زدن در هندبال، به معنای هدف برای گل زدن است.

در این تاپیک قصد داریم انوع پرتاب و چگونگی بهره گیری از انها را یاد دهیم.


 

Yegane

مدیر تالار ورزش + ناظر رمان
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار ورزشی
عضویت
6/14/18
ارسال ها
5,000
امتیاز
73,173
محل سکونت
مـ ـونـیـ ـخ
وب سایت
englishlyricss.mihanblog.com
پرتاب اصلي و پرتاب قوسي:


آموزش پرتاب اصلي و پرتاب قوسي در هندبال

پرتاب اصلي :

در نوع اصلي مسير پرواز توپ به طور مستقيم از پرتاب كننده تا هدف است (شكل 24)


پرتاب قوسي :

در نوع قوسي ، توپ يك قوس پروازي را مي پيمايد و در ضمن به اندازه ي نوع اصلي آن با قدرت انجـام نمي شود . پرتاب ضربه اي قوسي در هندبال اغلب به عنوان پرتاب آزاد يا عبور دادن توپ از روي سر دروازه بان به كار گرفته مــي شود ( شكل 25 ) .


8


 

Yegane

مدیر تالار ورزش + ناظر رمان
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار ورزشی
عضویت
6/14/18
ارسال ها
5,000
امتیاز
73,173
محل سکونت
مـ ـونـیـ ـخ
وب سایت
englishlyricss.mihanblog.com
سطوح پرتابي و پرتاب هاي اصلي

سطوح پرتابي و پرتاب هاي اصلي در هندبال


سطوح پرتابي و پرتاب هاي اصلي :

منظور از سطح پرتــاب ارتفاعي است كه از آن توپ پرتاب مي شود. پرتاب ها را بـا توجه به اينكه از چه سطحي انجام مي شوند مي توان بـــه پرتاب هاي از بالاي سر ، ارتفاع سر ، ارتفاع شانع ، ارتفــاع كمر ، ارتفاع زانو ويا در سطح زمين انجام مي دهند ، تقسيم كرد

پرتاب در بالاي سر و ارتفاع سر :

پرتاب ضربه اي در ارتفاع سر و يا از بالاي سر در هنگام پرتاب هاي آزاد ، معمولي ترين نوع پرتاب در بازي هند بال است . مهم ترين خصوصيت حركتي هر دو نوع پرتاب يكسان هستند . و حركت دورخيزدهي به دست در سطوح مختلف متفاوت است .

پرتاب از ارتفاع شانه :

پرتاب در ارتفاع شانه ، بيشتر وقتي مورد استفاده قرار مي گيرد كه بازيكن بخواهد از پهلوي بازيكنان حريف توپ را عبور داده و پرتاب كند . در اين نوع پرتاب و نيز پرتاب هاي زير ، دست كاملا در كنار سر هدايت نمي شود .
پرتاب در سطح كمر ، زانو و زمين : پرتاب هاي ضربه اي در سطح كمر ، سطح زانو و سطح زمين را مي توان خيلي سريع و به صورت هاي گوناگون انجام داد . با اين پرتاب هاي هندبال مي توان به خوبي مدافعان و دروازه بان را غافلگير كرد . در پرتاب هايي كه از ارتفاع كمر به پائين انجام مي شوند ، دست بايد كاملا در پشت توپ قرار داشته و نيرو در هنگام پرتاب كاملا به توپ منتقل شود .

اشتباهات تكنيكي در هنگام پرتاب هاي ضربه اي :

اشتباهات عمومي تكنيكي كه اغلب در هنگام پرتاب هاي ضربه اي در حال حركت روي مي دهند عبارتند از : 1- دست پرتاب كننده در پشت توپ قرار ندارد و توپ از مسير پروازي مورد نظر انحراف پيدا مي كند . 2- قدرت پرتاب كم است . 3 – عملكرد واجب كمر وجود ندارد ( فقط از مچ دست يا تمامي دست نيرو براي پرتاب كردن گرفته مي شود .) 4- دورخيز و حركت پرتابي به طور روان به يكديگر نمي پيوندند . 5- قدم تكيه گاه مناسب و كشيدگي پاي جلو وجود ندارد( حركت را نمي توان ترمز داد ) 6- بازيكن راست دست ، پاي راست را به عنوان پاي ثابت قرار مي دهد .

تصحيح اشتباهات در پرتاب هاي ضربه اي :

1- از پشت محوطه دروازه به قسمت بالايي گوشه هاي دروازه پرتاب هايي را انجام دهيد و به مستقيم بودن پرواز توپ توجه كنيد ، فشار دست به طرف انگشتان شست راست باشد ( شكل 27 ) . 2- دويدن ( دورخيز ) و حركت پرتابي بايد تا حد امكان با هم در مسير حركتي انجام بگيرد . بدن بايد تا آن جا كه امكان دارد به دنبال توپ برود ( شكل 28 ) . 3- در هنگام پرتاب از حالت ريتم سه قدمي شانه پرتاب و توپ در هنگام برداشتن اولين قدم به عقب برده مي شود و به طور مايل بدويد ( شكل 29 ) . 4- با استفاده از دروازه دومي كه روي خط دايره جريمه قرار داده مي شود مي توان از روي آن به دروازه ي اول پرتاب كرد . كه در اين صورت تمرين كننده مجبور مي شود قدم تكيه اي بلند بردارد ( شكل 30 ) . 5- پرش از روي مانع كه از سه قسمت تشكيل شده اند ( چپ ، راست ، چپ ) پرتاب هايي از ريتم سه قدم در ابتدا از حالت قدم زدن و بعد در حالت دو ( شكل 31 ) .

10

 

موضوعات مشابه


بالا