تهدید جان کودکان «پروانه‌ای» توسط آمریکا و جای خالی مدعیان حقوق بشر

¦[☆ Atrin ☆]¦›

سرپرست تالار کامپیوتر
عضو کادر مدیریت
سرپرست تالار
عضویت
11/15/18
ارسال ها
12,514
امتیاز واکنش
10,510
امتیاز
67,173
محل سکونت
تهران
تهدید جان کودکان «پروانه‌ای» توسط آمریکا و جای خالی مدعیان حقوق بشر
تهدید جان کودکان «پروانه‌ای» توسط آمریکا و جای خالی مدعیان حقوق بشر

نورنیوز در گزارشی نوشت: کمبود پانسمان بر اثر تحریم‌های امریکا تبدیل به تهدیدی جدی برای بیماران «ای بی» در ایران شده است.
بیماری «ای بی» یا «کودکان پروانه ای» حاصل نقص در تولید نوعی پروتئین پوستی از بدو تولد است که بیمار با عوارض پوستی متعددی مثل زخم های عمیق، خونریزی و… روبه رو می شود.
برای کاهش سرعت پیشرفت و کم کردن دردهای این بیماران شرکت های دارویی در سطح جهان اقداماتی داشته اند. یکی از این شرکت ها شرکتی دارویی سوئدی به نام مولنلیکه (molnlyke)است که پانسمانی با نام تجاری (mepilex) تولید و آن را تبدیل به مرجعی کرده است که محصولش در ترمیم نسبی زخم های این بیماران موثر بوده و در متون پزشکی نام تجاری پانسمان مپلیکس به عنوان درمان اصلی بیماران «ای بی» یاد می شود.
در ایران، وزارت بهداشت تاکنون به صورت سالیانه این پانسمان را تهیه کرده و رایگان در اختیار این بیماران قرار می داده است، اما متاسفانه از سال گذشته و با شروع تحریم های ظالمانه امریکا شرکت مذکور از فروش پانسمان به ایران امتناع کرده و تاکنون جایگزین مناسبی نیز برای آن پیدا نشده است.
نکته آنکه؛ بدن بیماران «ای بی» به این نوع پانسمان وابسته شده و حیات آنان در معرض خطر جدی قرار گرفته است، به گونه ای که از آغاز تحریم های آمریکا تاکنون بر اثر این تحریم ها ۳۰۰ نفر از این بیماران دچار وخامت حال شده و ۷ نفر از آنان جان خود را از دست داده اند.
این در حالی است که آمریکا مدعی است که حوزه های پزشکی تحریم نشده اند و اروپایی های مدعی حقوق بشر به ویژه سوئدی ها اینگونه با جان کودکان پروانه ای ایرانی بازی می کنند.
 
بالا