جواب‌های سربالای ایروانی به قاضی صلواتی و نماینده دادستان

..Šɪრɪɲ..

مدیر تالار حقوق+ کاربر افتخاری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار حقوق
عضویت
5/19/18
ارسال ها
5,625
امتیاز
58,173
محل سکونت
˙·٠•●♥ ∞ + ∞ ♥●•٠·˙
در ادامه دومین جلسه محاکمه عباس ایروانی مدیر گروه قطعات خودرو عظام در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران اقتصادی، پس از پایان اظهارات ایروانی، شاه‌محمدی نماینده دادستان تهران خطاب به متهم ردیف اول پرونده گفت: شما از طریق ایادی خودتان دستوراتتان را پیش می بردید، شما در صدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می‌کردید. شما از عواید این امور استفاده می کردید و این موضوع را هم در بازپرسی اعلام کردید البته که عواید شما چندین برابر بوده و شما به خوبی از آن مطلع هستید.
وی به راه‌های کسب سود از طریق غیر قانونی از سوی متهم ردیف اول پرونده اشاره کرد و افزود: شما می‌گویید ارز خارج نکردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است که بالاترین قیمت را اعلام کنم. شما برای خروج ارز این کار را انجام می‌دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان، بانک مرکزی و ایران خودرو ارز اخذ می‌کردید. ضمن اینکه احتکار و فروش در بازار ثانویه یا افترمارکت هم مشهود است.
نماینده دادستان تهران گفت: شما اکسیژن سنسور را از رومانی با 10 یورو و 90 سنت به شرکت خودتان فروختید اما آنچه به ایران خودرو فروختید 13 یورو و 94 سنت بوده است و این به دلیل کم اظهاری در ارزش بوده تا تعرفه گمرکی هم کم‌تر بپردازید.
وی افزود: شما ارائه قطعه بنزین‌سوز به جای گازسوز را داشتید و می‌گویید تعرفه پنج درصد بوده و کالای مدنظر هم در خودروی گازسوز و هم بنزین‌سوز قرار می‌گرفته است اما با استعلامات دادستانی و اقاریر شخص آقای رفیعی، مشخص شده که این امکان وجود نداشته که «ای سی یو» در خودروهای گازسوز استفاده شود و تعرفه این کالا 20 درصد بوده است.
شاه‌محمدی به ورود کالاهای چینی با نام شرکت سازه‌پویش اشاره کرد و گفت: کالایی را وارد کردید که ساخت چین بوده اما روی آن نام شرکت سازه‌پویش درج شده و گمرک آن را توقیف کرده است.
وی اضافه کرد: استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوءاستفاده از مصوبه هیئت دولت باعث شد متهم کالای بنزین‌ سوز را به عنوان گازسوز ارائه دهد و تعرفه را هم 5 درصد اعلام کند این در حالی است که متهم قرار بود مواد اولیه وارد یا حداکثر در داخل کشور مونتاژ کند. شما در حالی مدعی رونق تولید هستید که کالای چینی را به نام کالا شرکت خودتان وارد کردید.
ایروانی در میان سخنان نماینده دادستان گفت: بزرگ‌ترین داخلی‌ساز در کشور هستم.
در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: این برای بار دوم است که به شما می‌گویم نظم دادگاه را رعایت کنید.
متهم در واکنش به سخن قاضی گفت: اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید.
در ادامه جلسه نماینده دادستان خطاب به متهم متهم گفت: ارزش ریالی کالاهای وارد شده حداقل 766 میلیون و 323 هزار و 914 دلار است. 100 سکه از یکی از متهمان مربوط به گمرک کشف شده که یک سوم آن مربوط به هدایای دوستان شما بوده است.
شاه‌محمدی گفت: شما نزد بازپرس گفته‌اید که من به ‌شرکت‌هایم گفته‌ام تا می‌توانید از معافیت گمرکی استفاده کنید.
نماینده دادستان در ادامه از متهم پرسید: شما «ای سی یو» را چند وارد کردید؟
متهم پاسخ داد: من چه می‌دانم چند وارد کردم.
شاه‌محمدی گفت: این کالا را 40 یورو وارد کردید و 68 یورو به ایران خودرو فروختید. همچنین اسنادی وجود دارد که آنها را در بازار فروخته‌اید.
متهم با تمسخر گفت: در بازار «ای سی یو» مصرف نمی‌شود. اگر نمی‌دانید بدانید.
در این لحظه قاضی دادگاه خطاب به متهم گفت: چرا نظم دادگاه را بر هم می‌زنید؛ با جوسازی نمی‌توانید کاری پیش ببرید. اجازه دهید نماینده دادستان نکات کیفرخواست را بیان کند. اگر توضیح داشتید بعد از اظهارات نماینده دادستان می توانید بگویید.
شاه‌محمدی در ادامه با اشاره به دریافت تسهیلات متهم از بانک مسکن افزود: در بانک مسکن اعتبارات اسنادی گرفتید در حالی که مصوبه بانک 15 روز بعد صادر شد و این اقدام ناشی از تبانی شماست. 606 میلیون درهم امارات در زمان ریاست شریفی در بانک مسکن دریافت کردید که آن را به شرکت خود در امارات بردید. در مصوبه منطقه ویژه سلفچگان قرار بود با ارائه سند برگ سبز گمرکی و بارنامه تسهیلات بگیرید اما شما خود را تولید کننده معرفی و بدون ارائه اسناد تسهیلات دریافت کردید. درست است که تا قبل از 96 ارز دولتی دریافت نکردید اما از ارز تخصیص یافته ایران خودرو استفاده می‌کردید.
ایروانی پاسخ داد: از ایران خودرو ارز را با قیمت آزاد می‌گرفتم. حتی 4500 تومان می‌گرفتیم و آن‌قدر قطعه‌سازان پیش وزیر رفتند و اعتراض کردند؛ حتی تا اوایل امسال ارز 14 هزار و 500 تومانی می‌گرفتیم که بعد هشت هزار و 500 شد.
متهم اضافه کرد: این پرونده مربوط به قاچاق است چرا درباره دریافت تسهیلات صحبت می شود؟
قاضی گفت: دادگاه موظف به رسیدگی در چارچوب کیفرخواست صادره است اما شما باید توضیح دهید که هزینه تامین قطعات از خارج را از کجا آورده‌اید؟
ایروانی پاسخ داد: هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و هیچ خلافی در مجموعه من رخ نداده و تمام اینها جوسازی است.
در ادامه قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: شما در صحبت‌های خود می‌گوید که هیچ نقشی در گمرک نداشته اید و درباره موضوعات دیگر خبری ندارید، شما چه کاری در شرکت انجام می‌دادید؟
ایروانی پاسخ داد: در ایران خودرو تنها عضو مجمع بودم و درباره موضوعاتی که در مجمع مطرح می‌شد صحبت می‌کردم.
در این هنگام نماینده دادستان گفت: اقرار آقای اهری و دیگر افراد نشان دهنده این موضوع است که ارسال پیش فاکتور با تایید شما و توسط شرکت خودتان انجام می‌شده است.
متهم پاسخ داد: هیچ فردی با ارز آزاد کالا وارد نمی‌کند که آن را به قیمت کمتر بفروشد.
نماینده دادستان اظهار کرد: در صحبت‌های خود گفتید از ارز متقاضی استفاده کرده‌اید اما پیش از آن، ارز را از ایران خودرو دریافت کرده بودید.
ایروانی پاسخ داد: ایران خودرو ارز دولتی ندارد و ارز را از صرافی‌ها می‌خرد و به مجموعه‌ها می‌دهد.
نماینده دادستان بیان کرد: آیا اقرار متهمان و گزارش ضابطان همگی اشتباه است؟ یک تخفیف در چین به میزان 14 درصد به شما داده شد که آن را هم دریافت کردید اما کالایی وارد نکردید.
متهم جواب داد: اگر یک دلار خارج از کشور داشتم همه را به دولت تقدیم می‌کنم و دولت بیاید و آنها را مصادره کند و من را اعدام کنید به جز 65 میلیون دلاری که توان پرداخت آن را ندارند هیچ پولی خارج از کشور ندارم.
وی گفت: زحمتی که من برای کشور کشیده‌ام کسی نکشیده و پول در همین مملکت وجود دارد. شاید بچه‌ها و کارمندان من کارهایی انجام داده‌اند که می‌توانید آنها را مواخذه کنید
نماینده دادستان گفت: یک شرکت در چین و یکی در آلمان ایجاد کردید و با یک شرکت در کشور امارات کار کردید و مبلغ را از ایران خودرو دریافت کرده و به آن شرکت حواله می‌کردید و دو درصد کارمزد توسط شما دریافت می‌شد.
متهم پاسخ داد: این اقدامات در دوره تحریم‌ها انجام شدند.
نماینده دادستان با اشاره به فروش قطعات وارداتی بی‌کیفیت گفت: شما ارز را می‌گرفتید و مرتضی مرتضوی کار شما را انجام می‌داد و سپس قطعات بی‌کیفیت وارد شده، در خودروها به کار می‌رفت و به مردم ضرر وارد می‌کردید. شما در هر جایی برای خود عامل داشتید. عامل شما در بالا دستی ایران خودرو، آقای مرتضوی و در پایین‌دست آقای رفیعی بود. شما با همکاری رفیعی، فلاح و یک شخص دیگر به منظور صدور تاییدیه کیفی اقدام به ارتشاء می‌کردید.
متهم پاسخ داد: گروه عظام بهترین کیفیت را داشته و قطعات با کیفیت شرکت‌های خارجی را وارد می‌کرده و هم اکنون هم خط «ای سی یو» گروه عظام بهترین است.
نماینده دادستان خطاب به متهم ایروانی گفت: اقرار متهمان نزد ضابطین و بازپرس و مراجع انتطامی حاکی از این است که مطابق با دستورات شما اقدامات مجرمانه جعل و قاچاق صورت گرفته است.
قاضی صلواتی نیز خطاب به متهم اظهار کرد: شما به متهم خاتمی‌پور گفتید که خودش را گم و گور کند. گفتی چند روز گوشی را خاموش کند. شما در جلسه دادگاه و از ابتدای جلسه، متهمان را تهدید و به آنها تلقین کردید.
در ادامه رئیس دادگاه، ختم جلسه را اعلام و زمان برگزاری جلسه بعدی را ساعت 9 و 30 دقیقه صبح فردا (یکشنبه) اعلام کرد.
 
بالا