• موارد قبل از ارسال عکس:

1- با توجه به چندین تذکر از کارگروه مصادیق مجرمانه (فیلترینگ) به عکس ها لطفا قبل ازارسال عکس دقت کنید که عکس ارسالی از نظر پوشش، مناسب باشد و برای سایت ایجاد مشکل ننماید. (بازبودن بالا تنه، پایین تنه، سرشانه ها)

2- در صورت مشاهده عکس های مورد دار بلافاصله گزارش را زده تا تیم یک رمان بررسی لازم را انجام دهند.

3- در صورت مشاهده عکس های مورد دار زیاد از یک کاربر، کاربر فوق مسدود و تمام پست های این شخص پاک خواهد شد.

4-دقت فرمایید که تعداد عکس های ارسالی در هر پست باید بین 3 تا 5 عکس باشد و تعداد ارسالی در هر تاپیک کمتر از 4 پست نباشد.

5-از ارسال هر گونه تاپیک تکراری و اسپم خودداری بفرمایید.

آموزشی عکاسی از طلوع خورشید؛ چطور عکسهای خیره کننده بگیریم؟

• نویسنده موضوع Niyosha22
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 17
  • بازدیدها 452
  • کاربران تگ شده هیچ

Niyosha22

مدیر بازنشسته + نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
عکاسی از طلوع آفتاب. عکاسی از منظره بی‌نظیر طلوع آفتاب. احتمالا برای هممون پیش اومده که برای عکاسی از طلوع آفتاب برنامه‌ریزی کردیم اما نتونستیم از خواب بیدار شیم. بعضی وقتا نیمه‌های شب که ساعت زنگ میزنه و ما رو از خواب بیدار میکنه از خودمون می‌پرسیم: آیا ارزشش رو داره؟ اما بعدش به لذت ناشی از ماجراجویی فکر می‌کنین. اینکه عکاسی از منظره طلوع آفتاب چقدر لذت بخشه. و به سرعت خواب رو فراموش می‌کنین. لباس میپوشین، کوله‌پشتی‌تون رو برمی‌دارین و سراغ زیبایی‌های طبیعت هنگام طلوع خورشید میرین.
طلوع در برابر غروب
خیلی از آدم‌ها از من می‌پرسن: چرا طلوع آفتاب؟ نمیشه به جاش از غروب آفتاب عکاسی کرد؟ البته که میشه! اما یک تفاوت عمده بین این دو هست. و دلیل اصلی که من طلوع آفتاب رو...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Niyosha22

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
چی با خودمون ببریم؟
چک لیست کوله:
  • دوربین و مموری کارت به همراه باتری فول شارژ شده
  • سه پایه (حتما اتصال سه پایه و دوربین رو چک کنین)
  • خوراکی مختصر (صبح خیلی زوده. یادتون که نرفته؟ گرسنه نمونین)
  • هدلامپ (چراغ روی سر). ممکنه توی تاریکی سرگردون بشین!
  • بهترین لنزهاتون

همراه داشتن وسایل دیگه، اختیاریه. هر چیزی که به نظرتون مناسب شرایط آب و هوایی یا اون منظره خاص هست، بردارین.
تجهیزات مناسب برای عکاسی از طلوع خورشید

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
بهترین دوربین برای عکاسی از طلوع خورشید
همونطور که میدونین، بهترین دوربین در واقع همون دوربینیه که الان دارین! این حقیقت تا حدی درسته. اگه دوربین DSLR نسبتا خوبی دارین، پس روی لنزها سرمایه‌گذاری کنین. اما اگه میخواین دوربین بخرین، این نکات رو مدنظر قرار بدین:

داینامیک رنج: اکثر دوربینهای مدرن امروزی، به اندازه کافی داینامیک رنج بالا و رنگ‌های عالی دارن. اگه جزئیات بیشتر میخواین، به برین و تست سنسورها و مقایسه اونها رو ببینین.
نوردهی طولانی (لانگ اکسپوژر): دوربین شما باید قادر باشه نوردهی طولانی تا حداقل ۳۰ ثانیه داشته باشه. تا اونجایی که من میدونم، تمام DSLR ها این قابلیت رو دارن. پس این مورد بیشتر در مورد دوربین‌های موبایل صادقه. اگه دوربینتون حالت Bulb (همون B)...

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
چه سه پایه ای انتخاب کنیم؟
سه پایه باید کاملا محکم و متعادل باشه. تا حدی که دوربین شما رو در مقابل وزش باد، حفظ کنه. اگه زیاد پیاده‌روی می‌کنین، تنها راه کاهش وزن سه‌پایه اینه که مدل‌های فیبرکربنی بخرین. اما بالطبع هزینه بالایی دارن. من خودم سه‌پایه‌های مانفروتو و اسلیک رو ترجیح میدم. اکثر مدل‌هاشون عالی و بدون کمترین مشکل هست.
اما یه مشکلی وجود داره. اگه به مناظر دریایی علاقه داشته باشین، پس باید گاهی اوقات وارد آب بشین. نمک آب دریا چیز خیلی بدیه. اصلا براش مهم نیست که شما سه پایه گرون دارین یا نه. بعد از چند ماه باعث خرابی پایه‌های سه‌پایه شما میشه. برای این مشکل دوتا راه حل داریم:
زمان زیادی رو صرف کنین و بعد از هر عکاسی طلوع آفتاب، به سرعت سه‌پایه‌تون رو کاملا...

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
لنزهای مناسب برای عکاسی از طلوع خورشید
قانون سخت‌گیرانه‌ای در مورد لنزها وجود نداره؛ و شما تقریبا با هر فاصله کانونی میتونین عکاسی کنین. معمولا عکاس‌ها لنزهای واید یا اولتراواید رو به عنوان لنز اصلی برای عکاسی اط منظره طلوع آفتاب انتخاب میکنن. من توصیه میکنم که تمام رنج رو پوشش بدین. لنز واید + زوم مید-رنج + تله فوتو، بهینه‌ترین انتخابه.
اگه تازه‌کار هستین، میتونین با لنزهای عمومی مثل ۱۸-۲۰۰ شروع کنین. از این طریق، استفاده از فاصله کانونی‌های مختلف رو یاد میگیرین و میفهمین که کدومش به سبک کاری شما نزدیک‌تره. (البته خودم به شخصه کیفیت این لنز رو خیلی قبول ندارم).
[IMG alt="لنز مناسب برای عکاسی از...

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
پیش‌بینی وضع هوا
عکاسی از طلوع خورشید، تماما مربوط به نور هست. این نور تا حدی زیادی بستگی به آب و هوا داره. باید یاد بگیرین چطور برنامه‌ریزی کنین تا بتونین بهترین عکسهای منظره طلوع آفتاب رو بگیرین. معمولا من آسمون نیمه ابری رو ترجیح میدم. هوایی که کمتر از ۳۰% ابر داشته باشه، مزاحمتی برای عکاسی لنداسکیپ از طلوع ایجاد نمیکنه.
البته سناریوهای دیگه‌ای هم وجود داره. مثلا برای عکاسی از یک آبشار یا جنگل، ترجیح میدم آسمون کاملا صاف باشه. در اینطورت شانس بیشتری برای عکس گرفتن از اشعه‌های خورشید که از لابلای درخت‌ها عبور میکنه، داریم.
بلافاصله بعد از اینکه برای عکاسی از طلوع آفتاب از خواب بیدار شدم، چند سایت رو چک میکنم: . اولی پوشش ابر ساعتی رو به شما نشون میده و با دومی...

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
چطور لوکیشن مناسب رو پیدا کنیم؟
بعضی لوکیشن‌ها برای عکاسی از طلوع خورشید خوب هستن و بعضی نه. اول باید چند منطقه مناسب رو پیدا کنین. میتونین از افراد محلی سوال کنین و یا از عکاسان باتجربه که قبلا توی اون منطقه عکاسی کردن بپرسین. عکاسان طبیعت رو خیلی راحت میتونین توی شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌ها پیدا کنین. فقط کافیه سرچ کنین!

نکته مهم توی لوکیشن اینه که رو به شرق باشه. (چه نکته بدیهی‌ای! مسلما تا حالا پیش نیومده که آفتاب از غرب طلوع کنه!). بهرحال؛ شمال شرقی و جنوب شرقی هم خوبن. میتونین از این لوکیشن‌ها هم استفاده کنین. بعد از اینکه لوکیشن مورد نظرم رو پیدا کردم، توی Google Images، ۵۰۰px، اینستاگرام و سایت‌های مشابه دنبال عکسهای اون لوکیشن می‌گردم. با اینکار یه دید...

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
نکات عکاسی از طلوع خورشید
نکات زیر به شما کمک میکنن که به بهترین شکل ممکن از طلوع آفتاب عکاسی کنین:

توی نور روز، منطقه رو خوب بررسی کنین.
بهترین راه آمادگی برای عکاسی از یک لوکیشن جدید اینه که قبل از عکاسی خوب بررسی شده باشه. قبل از طلوع آفتاب هوا خیلی تاریکه و نمیشه نقاط مناسب برای عکاسی رو به خوبی شناسایی کرد. پس اگه براتون مقدوره، بهتره که روز قبل از عکاسی به اون منطقه برین و کاملا بررسیش کنین. بهترین نقاط رو شناسایی کنین.

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
یک ساعت قبل از طلوع در منطقه حاضر باشین.
اصولا بهتره که قبل از طلوع خورشید توی لوکیشن حاضر باشین. به چند دلیل: اول اینکه توی این زمان میتونین عکسهای با نوردهی طولانی (Long Exposure) بگیرین. دوم اینکه مقداری زمان برای پیدا کردن بهترین نقطه و رسیدن به بهترین کادر خواهید داشت.

اولین هاله نوری حدودا ۳۰-۴۰ دقیقه قبل از طلوع آفتاب نمایان میشه. به این زمان، هوای گرگ و میش یا ساعت آبی گفته میشه. اما حتی زودتر از اون هم میتونین عکسهای لانگ اکسپوژر بگیرین. من ۶۰ دقیقه قبل از طلوع، ابرهای قرمز هم دیدم. این نکته رو همیشه یادتون باشه: تمام رنگ‌های مُرده و ضعیف، توی عکس نهایی، کاملا واضح و شاداب میشن.

Niyosha22

نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
11/9/19
ارسالی‌ها
3,078
پسندها
29,711
امتیازها
61,673
مدال‌ها
29
سطح
29

• نویسنده موضوع
عکاسی لانگ اکسپوژر قبل از طلوع خورشید

با استفاده از نور هدلامپ فوکوس کنین.
راه‌های متفاوتی برای فوکوس کردن در نیمه شب و تاریکی وجود داره. اما ساده‌ترینش استفاده از هدلامپ یا چراغ قوه‌ست. فقط کافیه یک آبجکت حدودا در منطقه هایپرفوکال انتخاب کنین؛ بعد فوکوس رو قفل کنین و عکس بگیرین. برای اینکار مراحل زیر رو طی کنین:

1. چراغ‌قوه‌تون رو به سمت یک آبجکت بزرگ و ثابت بتابونین.
  2. با فشردن دکمه شاتر تا نیمه، روی اون نقطه نورانی فوکوس کنین.
  3. وقتی دوربین صدای بیپ داد یا نقاط فوکوس توی ویزور چشمک زدن، یعنی فوکوس انجام شده. دکمه شاتر رو رها کنین.
  4. مود فوکوس...