| شستن فرش و موکت با بخار شوی |

*SHAKIBAgh*

مدیر تالار خانواده و زندگی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار خانواده و زندگی
عضویت
6/25/18
ارسال ها
4,283
امتیاز
51,873
سن
18
محل سکونت
جهان ارتش سرخ
شستن فرش و موکت با بخارشوی می‌تواند فرش و موکت شما را کاملا تمیز کرده و لکه‌های آن را از بین ببرد. بهتر است ابتدا لکه‌های فرش را با شامپوفرش تمیز کنید، سپس بخارشوی بکشید.
روش شستن فرش با بخارشوی

ستاره | سرویس خانه داری -
زندگی آپارتمان نشینی این روز‌ها شستن فرش و موکت به سبک قدیمی‌ها را غیرممکن کرده است و باید این کار را به قالی شویی‌ها سپرد یا به دنبال روش‌های جایگزین بود. یک روش مناسب برای شستن فرش بدون آنکه آن را از اتاق خارج کنید، استفاده از بخارشوی است. اگر با روش شستن فرش و موکت با بخارشوی آشنا نیستید، این مطلب را از دست ندهید.
چگونه می‌توان با بخارشو فرش یا موکت را شست؟
روز‌های گرم و آفتابی را برای شستن فرش انتخاب کنید و قبل از هر اقدامی دفترچه بخارشو را کاملا مطالعه کنید تا دچار مشکل نشوید. برای شستن فرش با بخارشوی خانگی مراحل زیر را طی کنید:
۱. روی فرش را کاملا خالی کنید
اگر تصمیم دارید فرش را داخل اتاق بشویید، تمام مبل، صندلی، میز و هرچیزی دیگری که روی فرش قرار دارد را از اتاق خارج کنید. اگر فضای کافی برای نگه داری وسایل روی فرش ندارید، تمام وسایل روی فرش را به یک طرف آن منتقل کنید، و طرف خالی فرش را تمیز کنید و بعد از خشک شدن، به تمیز کردن طرف دیگر بپردازید.
نکته: اگر قادر به خارج کردن وسایل روی فرش نبودید، حتما پایه‌های آن‌ها را با فویل بپوشانید تا در اثر حرارت بخار شوی آسیب نبینند.

طریقه شستن فرش با بخارشوی

۲. با جارو برقی مو و آشغال‌های بزرگ روی فرش را تمیز کنید

بخارشوی تنها می‌تواند ذرات ریز گرد و غبار که داخل پرز‌های فرش فرو رفته‌اند را تمیز کند، اما قادر به از بین بردن مو و آشغال‌های روی فرش نیست. ابتدا روی فرش را با دقت و به آرامی جاروبرقی بکشید تا کاملا تمیز شود.

شستشوی فرش با بخارشو

۳. با شامپو فرش یا روش‌های طبیعی لکه‌های عمیق فرش را تمیز کنید

تمام لکه‌های فرش را نمی‌توان با بخار شوی از بین برد، بنابراین قبل از شستن فرش و موکت با بخارشوی لکه‌های عمیق فرش را با شامپوفرش از بین ببرید.

پاک کردن لکه ها با شامپوفرش

۴. مخزن بخارشوی را تا حد مجاز با آب گرم پر کنید

داخل مخزن بخار شوی تا حد مجاز آب گرم بریزید، اکثر بخارشو‌ها دارای هیتر بوده و آب را گرم می‌کنند. اما معمولا توصیه می‌شود از آب گرم یا آبی که قبلا جوشانده شده است، استفاده کنید.

۵. محلول شوینده را داخل محفظه مواد شوینده بریزید
این مرحله به نوع بخارشوی شما بستگی دارد، دفترچه آن را کاملا مطالعه کنید. برخی از بخارشو‌ها دارای یک محفظه برای مواد شوینده هستند و قابلیت اضافه کردن مواد شوینده به آن‌ها وجود دارد. از مقدار کمی مواد شوینده استفاده کنید، تا این مواد داخل فرش باقی نمانند.
نکته: اگر به مواد شوینده حساسیت دارید، سرکه سفید و آب را به نسبت ۵۰ به ۵۰ با یکدیگر ترکیب کنید و داخل مخرن مواد شوینده بریزید. اگر بخارشوی شما مخزن مواد شوینده ندارد‌، می‌توانید مقدار کمی سرکه سفید را داخل مخزن آب بریزید.

۶. بخارشو را چندین بار روی تمام نقاط فرش بکشید

از نقطه‌ای که در دورترین فاصله نسبت به در و روبه‌روی آن قرار دارد شروع کنید، بخارشو را روی همه نقاط فرش بکشید و عقب و جلو کنید تا فرش کاملا تمیز شود. به آرامی به سمت در حرکت کنید و سعی کنید روی قسمت‌هایی که تمیز کرده‌اید راه نروید.
نکته: بخارشوی به سرعت جاروبرقی کار نمی‌کند؛ بنابراین به آرامی حرکت کنید تا فرصت کافی برای مکش آب از فرش را داشته باشد و فرش شما در پایان کار زیاد خیس نباشد.

شستن فرش و موکت با بخارشوی

۷. مجددا بدون مواد شوینده بخارشوی بکشید

اگر داخل بخار شوی مواد شوینده ریخته‌اید، مخزن مواد شوینده را خالی کنید، تمیز بشویید و داخل مخزن آب فقط آب بریزید و مجددا روی فرش بکشید تا مواد شوینده کاملا از فرش خارج شوند. باقی ماندن مواد شوینده داخل فرش باعث لک شدن و حتی پوسیدگی فرش می‌شود.
 
بالا