احادیث بزرگان °احادیث رسول اکرم°

• نویسنده موضوع Mahrokh
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 77
  • بازدیدها 1,455
  • کاربران تگ شده هیچ

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
سركشى آفت شجاعت است، تفاخر آفت شرافت است، منت آفت سماحت است، خود پسندى آفت جمال است، دروغ آفت سخن است فراموشى آفت دانش است، سفاهت آفت بردبارى است، اسراف آفت بخشش است، هـ*ـوس آفت دين است. (نهج الفصاحه)

پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)
نيك كردار باش و از كار بد بپرهيز ببين ميل دارى ديگران در باره تو چه بگويند همان طور رفتار كن و از آنچه نميخواهى در باره تو بگويند بركنار باش. (نهج الفصاحه)

صدقه را از خويشتن آغاز كن اگر چيزى فزون آمد بكسان خود ده اگر از كسان تو چيزى فزون آمد بخويشان ده و اگر از خويشان نيز چيزى فزون آمد به ديگران ده و همچنين صدقه را از عيال خويش آغاز كن. (نهج الفصاحه)

شما را مژده ميدهم و شما بديگران مژده دهيد...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Mahrokh
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] MosleM

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
خداوند خوشبو است و بوى خوش را دوست دارد، پاكيزه است و پاكيزگى را دوست دارد بزرگوار است و بزرگوارى را دوست دارد بخشنده است و بخشش را دوست دارد پس جلو خانه هاى خويش را پاكيزه سازيد و مانند يهودان مباشيد. (نهج الفصاحه)

خداوند هيچ يك از كارهاى نيك مؤمن را از قلم نمى اندازد و در دنيا و آخرت پاداش آن را مى دهد؛ ولى كافر در دنيا بوسيله كارهاى نيك خود روزى ميخورد و همين كه بآخرت رسيد كار نيكى ندارد كه بوسيله آن پاداش يابد. (نهج الفصاحه)

خداوند چون بنده مؤمن خود را دوست دارد او را از دنيا پرهيز ميدهد چنان كه شما مريض خود را از بيم مرض از خوردن و نوشيدن پرهيز ميدهيد. (نهج الفصاحه)

خداوند بشكم مادر...

• Like

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
امت آن قدر ننگ گريبانگير انسان مى شود كه ميگويد خدايا اگر مرا بجهنم بفرستى بهتر از اين وضع است در صورتى كه از سختى عذاب جهنم خبر دارد. (نهج الفصاحه)

شيطان گفت پروردگارا به عزت تو سوگند كه تا وقتى كه روح بندگان تو در تنشان است پيوسته آنها را گمراه ميكنم، خداوند گفت به عزت و جلالم سوگند كه تا وقتى از من بخشش طلبند پيوسته آنها را مى بخشم. (نهج الفصاحه)

راستى رهنماى نيكيست و نيكى رهنماى بهشت است و مرد راست ميگويد تا پيش خدا راستگو بقلم ميرود. دروغ راهنماى بديست و بدى راهنماى جهنم است و مرد دروغ ميگويد تا پيش خدا دروغگو بقلم ميرود. (نهج الفصاحه)

دانشمندان وارث پيغمبرانند و دانش را از آن ها ميراث...

• Like

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
خدايا هر كس عهده دار كار امت من شد و بر آنها سخت گرفت بر او سخت گير و هر كس عهده دار كار امت من شد و با آنها مدارا كرد با او مدارا كن. (نهج الفصاحه)

اى مردم من بشرى هستم كه نزديكست فرستاده خدا پيش من آيد و دعوت او را اجابت كنم. دو چيز سنگين ميان شما ميگذارم. يكى كتاب خداوند كه در آن هدايت و نور است و هر كس بدان چنگ زند و آن را بگيرد قرين هدايت است و هر كس آن را رها كند گمراه مى شود. كتاب خدا را بگيريد و بدان چنگ زنيد؛ و خانواده من، در باره خانواده ام خدا را بياد شما مى آورم. (نهج الفصاحه)

اگر ميخواهيد كه خدا و پيغمبر شما را دوست بدارند وقتى امانتى به شما سپردند رد كنيد و همين كه سخن مى گوئيد راست گوئيد و با همسايگان خود به...

• Like

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
بهترين صدقه زبان، شفاعتى است كه بوسيله آن اسير را آزاد سازى و از ريختن خون جلوگيرى كنى و نيكى و احسان را به سوی برادر خويش بكشانى و بدى را از او دفع كنى. (نهج الفصاحه)

بهترين فضايل اين است كه با آنكه از تو ببُرد پيوند گيرى و به كسى كه تو را محروم مي كند عطا كنى و از آنكه بر تو ستم كند درگذرى. (نهج الفصاحه)

بهتر از همه مردم كسى است كه در حال رفعت فروتنى كند و در عين ثروت زاهد باشد و در عين قوت انصاف دهد و در حال قدرت بردبارى كند.(نهج الفصاحه)

رستاخيز نزديك شده است و آز مردم به دنيا دائماً بيشتر و دنيا از آن ها دورتر مى شود. (نهج الفصاحه)

مى خواهيد شما را از زنانى...

• Like

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
دو كس روز رستاخيز از همه مردم بيشتر حسرت مي خورند. يكى مردى كه در دنيا براى طلب دانش فرصت داشته ولى به جستجوى آن برنخواسته است. يكى ديگر مردى كه دانشى به ديگرى آموخته و شاگرد وى از آن بهره مند شده ولى او بى بهره مانده است. (نهج الفصاحه)

فتنه سخت را ديديد و صبر كرديد اما من از فتنه اى سخت تر بر شما بيم دارم كه از طرف زنان مى آيد. هنگامى كه النگوى طلا بدست و پارچه هاى فاخر به تن كنند و توانگران را به زحمت اندازند و از فقير چيزى كه بدان دسترسی ندارد بخواهند. (نهج الفصاحه)

عادل تر از همه مردم كسى است كه آنچه براى خود پسندد براى مردم نيز پسندد و آنچه بر خود روا ندارد بر مردم روا ندارد. (نهج الفصاحه)

پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)...

• Like

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
وقتى ديدى كه مردم پيمان هايشان سست شده و امانتشان سبكى گرفته و چنين شده اند و انگشتان خود را از هم باز كردند، در خانه خود بنشين و زبان خويش را نگهدار و آنچه را ميشناسى بگير و آنچه را نمى شناسى رها كن، به كار خويش مشغول باش و از كار مردم كناره گير.(نهج الفصاحه)

وقتى زنـ*ـا كارى و ربا خوارى در دهكده اى آشكار شود، مردم آن عذاب خدا را به خود خريده اند. (نهج الفصاحه)

وقتى امراى شما نيكان شما باشند و ثروتمندان شما بخشندگان باشند و كارها ميان شما به مشورت انجام گيرد، پشت زمين از شكم آن براى شما بهتر است. و وقتى امراى شما اشرار شما و ثروتمندان شما بخيلان باشند و كارهاى شما به دست زنان افتد، شكم زمين براى شما بهتر از پشت آن است. (نهج...

• Like

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
زيانكارترين مردم آن كس است كه عمرى بآرزو گذارند و روزگار وى را بمنظور نرساند و از دنيا بى توشه برون رود و در پيشگاه خداوند دليلى نداشته باشد. (نهج الفصاحه)

زيانكارترين مردم آن كس است كه عمرى به آرزو گذارند و روزگار وى را به منظور نرساند و از دنيا بى توشه برون رود و در پيشگاه خداوند دليلى نداشته باشد. (نهج الفصاحه)

وقتى با كسى دوست شدى با او مجادله و رقابت مكن و بر او برترى مجو و از هيچ كس در باره او چيزى مپرس چه ممكن است به يكى از دشمنان او بر خورى و درباره وى سخن به خطا گويد و ميان شما را تفرقه اندازد. (نهج الفصاحه)

وقتى خداوند براى بنده اى نيكى خواهد او را بكار گيرد. گفتند بكار گرفتن او...

• Like

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
من ادب آموخته خدا هستم و على، ادب آموخته من است. پروردگارم مرا به سخاوت و نيكى كردن فرمان داد و از بخل و سختگيرى بازَم داشت. در نزد خداوند عزّوجلّ چيزى منفورتر از بخل و بد اخلاقى نيست. بد اخلاقى، عمل را ضايع مى كند، آن سان كه سركه عسل را.
اَنـَا اَديبُ اللّه وَ عَلىٌّ اَديبى، اَمَرَنى رَبّى بِالسَّخاءِ وَ الْبِرِّ وَ نَهانى عَنِ الْبُخْلِ وَ الْجَفاءِ وَ ما شَى ءٌ اَبْغَضُ اِلَى اللّه عَزَّوَجَلَّ مِنَ الْبُخْلِ وَ سوءِ الْخُلُقِ، وَ اِنَّهُ ليُفْسِدُ العَمَلَ كَما يُفْسِدُ الخَلُّ الْعَسَلَ؛
مكارم الاخلاق، ص 17

• Like

Mahrokh

کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
4/6/19
ارسالی‌ها
566
پسندها
2,212
امتیازها
13,073
مدال‌ها
11
سطح
9

• نویسنده موضوع
پيامبر صلي الله عليه و آله :
فَنَيرِزُوا إن قَدَرتُم كُلَّ يَومٍ يَعني تَهادَوا و تَواصَلُوا فِي اللّه ِ ؛
اگر مى توانيد هر روز را نوروز كنيد ؛ يعنى در راه خدا به يكديگر هديه بدهيد و با يكديگر پيوند داشته باشيد .
دعائم الإسلام ، ج 2 ، ص 326 .
7
خَيرُ شَرابٍ فِي الدُّنيا وَالآخِرَةِ الْماءُ ؛
بهترين نوشيدنى در دنيا و آخرت آب است .
جامع الصغير ، ج 1 ، ص 619 .
8
سَيّدُ شَرابِ الدُّنيا و الآخِرةِ الْماءُ ؛
سرآمد نوشيدنى هاى دنيا و آخرت آب است .
بحار الأنوار ، ج 66 ، ص 56 .
9
المُسلِمونَ شُرَكاءٌ في ثَلاثَ...

• Like

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 0)

کاربران در حال مشاهده موضوع (تعداد: 1, کاربر: 0, مهمان: 1)

عقب
بالا