مطالب جالب تمدن هایی که بدون وقوع هیچ حادثه ای از بین رفتند

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
اکثر تمدن‌ها به آرامی ‌از بین رفته اند یا دراثر بلایای طبیعی نابود شده اند یا در اثر جنگ و تاراج از بین رفته اند. اما اجتماعات اندکی نیز وجود داشته اند که نابود شدنشان مردم را گیچ کرده است. در اینجا تمدن هایی را می‌آوریم که بدون هیچ حادثه ای از دست رفته اند.


1. شهر سوخته
درگذشته اي نه چندان دور، باستان شناسان در نزديكي شهر زابل در استان سيستان و بلوچستان، اشيايي پيدا كردند و با مطالعه بر روي آنها حدس زدند كه حدود پنج هزار سال پيش تمدن بزرگي در اين منطقه وجود داشته است. آنها با مطالعه و كاوش بيشتر دريافتند كه اين تمدن بعدها به طرز نامعلوم و عجيبي از بين رفته است و به همين علت آنها اين منطقه را «شهر سوخته » به معني نابود شده، نام گذاشتند.
اين شهر در 56 كيلومتري زابل و در حاشيه جاده ترانزيت زابل - زاهدان در شرق ايران و در استان سيستان و بلوچستان واقع شده‌است. شهر مزبور در روي آبرفت‌هاي مصب رودخانه هيرمند به درياچه هامون و زماني در ساحل آن رودخانه بنا شده بود. دورهٔ بناي اين شهر بزرگ با دوره برنز تمدن جيرفت مقارن است.
مهدي مرتضوي، باستان شناس به روزنامه ايران درباره نامگذار ي اين شهر بعلت آتش سوزي وسيع در آن گفته :
به هيچ عنوان آتش سوزي در كار نبوده و حتي شواهدي بر وجود جنگ افزار هم در شهر سوخته نديده ايم، اينكه موضوع آتش سوزي به ميان مي آيد به دوره چهارم استقرار برمي گردد آنجايي كه شهر دچار فروپاشي شده و مردم به عنوان دامدار از جايي به جاي ديگر حركت مي كنند، اين مردم هم به علت خشكسالي و محدود شدن منابع آب تنها از دام ها و محصولاتي كه از آن ها توليد مي شود، استفاده مي كنند. همين مردم در استقرارهايشان از بقاياي شهر سوخته استفاده مي كنند، چون شهر معماري داشته و مردم بيشتر در آنجا ساكن مي شدند. از طرفي اين مردم براي درست كردن غذا، زمين را مي شكافتند و آتش روشن مي كردند، پس تداخلي بين لايه هاي فرهنگي گذشته ايجاد مي شود. با اين شرايط نخستين باستان شناسان وقتي از اين منطقه بازديد داشتند مشاهده كردند كه يك سطح وسيع خاكستر وجود دارد، پس نخستين لقبي كه به آن دادند، شهر سوخته (The Burnt City) بود.
اين در حالي است كه اين موضوع در مناطق تاريخي مختلف نيز وجود دارد. براي نمونه باستان شناسان در خطه آذربايجان در نگاه اوليه خود به منطقه حسن لو (در شهر نقده آذربايجان غربي)آن را تپه سوخته ناميدند، در حالي كه اين مساله بر اثر آتش سوزي رخ نداده بود.
سيد منصور سجادي گفته بود: شهر سوخته براي نخسين بار در سال 1324(1945ميلادي ) توسط باستان شناسي به نام اشتاين شناسايي شد و در سال هاي 1346و 1358(1967تا 1979ميلادي )به تناوب توسط گروه باستان شناسان ايتاليايي مورد كاوش قرار گرفت .
وي خاطرنشان كرده بود: پس از پيروزي انقلاب اسلامي كار حفاري دراين محوطه تاريخي به مدت 18سال متوقف شد تا اينكه در سال 1376در زمان رياست سيد محمد بهشتي بر سازمان ميراث فرهنگي كاوش در شهر سوخته شروع وتاسال 1388ادامه يافت. در سالهاي 1389تا 1392به مدت 4سال كار كاوش در شهر سوخته انجام نگرفت تا مجددا از سال گذشته با حمايت هاي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري و پژوهشكده باستان شناسي كاوش در اين محوطه تاريخي در حال انجام است .
اما سيد منصور سجادي باستان‌شناس و سرپرست هيات باستان‌شناسي شهر سوخته در خصوص علت شهرت زياد شهر سوخته نسبت به ساير محوطه هاي باستاني ايران، اخيرا به خبرنگاران گفته بود : امثال شهر سوخته در ايران بسيار زيادند،‌ اما يك باستان‌شناس، بايد بداند در كار خود چطور به درستي جنسش را بفروشد و محوطه‌ در دست كاوش خود را معرفي كند.
وي كه در ادوار مختلفي سرپرستي كاوش هاي شهرسوخته را به عهده داشته تصريح كرده بود كه در حال حاضر با 14 فصل حفاري در اين محوطه جهاني ، 100 مقاله و 7كتاب در باره كاوش‌هاي انجام شده از اين محوطه جهاني داريم كه در واقع اين انتشارات بود كه باعث شد شهر سوخته در ميان مردم معمولي جايگاه پيدا كند.
كشفيات و عجايب شهر سوخته در طول 14 فصل حفاري و چند دهه تحقيقات باستان شناسان فراوان هستند اما متاسفانه تاكنون اين كشفيات و مطالعات به طور جامع يا دقيق در اختيار مردم و رسانه ها قرار نگرفته است امابرخي از مهم ترين اين كشفيات در حفاري هاي گذشته را مي توان، ساخت نخستين پويانمايي (انيميشن) در دنيا ؛ انجام نخستين جراحي جمجمه ؛ استفاده از چشم مصنوعي ؛ توليد پارچه و وجود تاسيسات دفع فاضلاب نام برد كه اهميت اين محوطه را براي باستان شناسان سراسر دنيا بيش از پيش مطرح كرده است.
كاوش هاي انجام شده در اين شهر باستاني نشان داده كه شهروندان شهر سوخته افرادي پويا و سختكوش بوده اند، گروه انسان شناسي سازمان ميراث فرهنگي از نتايج بررسي 250 اسكلت اين شهر پي برده اند كه تعداد زيادي از مردان و زنان قديمي از عارضه مهره هاي كمر، چسبندگي مهره هاي گردن و كمر رنج مي برده اند و اين موضوع نشان دهنده اشتغال مردم آن منطقه به مشاغل سخت بوده است.
نخستين فيلم مستند باستان‌شناسي ساخته شده از شهر سوخته ،مربوط به سال 1979 ميلادي است و نخستين اطلاعات و مستندات مكتوب در باره مجموعه مطالعات انجام شده از اين محوطه جهاني در اولين شماره مجله «باستان شناسي و تاريخ» كه در سال 1365 به چاپ رسيد، ارائه شده است.
اين شهر كه يكي از آثار تاريخي و باستاني عصر برنز منطقه تمدن جيرفت در استان سيستان و بلوچستان ايران به شمار مي‌آيد براي اولين بار توسط باستان‌شناسان ايتاليايي مورد بررسي و كاوش قرار گرفت و پس از آن سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تا به امروز مسئوليت كاوشگري در آن را بر عهده داشته كه تاكنون 15فصل حفاري در آن صورت گرفته است.
در مورد وسعت شهر سوخته بين باستان شناسان، آراء متفاوتي بين 150 تا 280 هكتار وجود دارد هرچند بيشتر تاكيد بر روي 150 هكتار است.
بقاياي اين شهرنشان مي‌دهد كه اين شهر در زمان حياتش داراي پنج قسمت اساسي بوده كه شامل بخش مسكوني واقع در شمال شرقي شهر سوخته؛ بخش‌هاي مركزي؛ منطقه صنعتي؛ بناهاي يادماني و گورستان است كه به صورت تپه‌هاي متوالي و چسبيده به هم واقع شده‌اند.
14533094762036687671.jpgpic-159076-1512300356.jpgzabol-800x500.jpgچشم-مصنوعی.jpg
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
2.امپراطوری Aksumite

امپراطوری Aksumite در اتیوپی امروزی در قرن اول آغاز شد. به خاطر فرهنگ بازرگانی، آکسومیت جامعه بسیار ثروتمندی بود و اولین فرهنگ افریقایی بود که سکه خودش را ضرب کرد؛ ضرب سکه در زمان باستان از اهمیت زیادی برخوردار بود. طبق افسانه‌های محلی یک ملکه یهودی به نام «یودیت» امپراطوری Aksumite را شکست داده و کلیساها و کتاب‌هایش را سوزاند. باوجود این دیگران اعتقاد دارند ملکه بت پرست جنوبی به نام Bani al-Hamwiyah باعث سقوط این تمدن گردید.
unnamed.jpg
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
3. نباتیان

نباتیان حدودا از قرن ششم قبل از میلاد بخش‌هایی از اردن، کنعان و عربستان را اشغال کردند. آنها سازندگان شهر پترا بودند. پترا درون یک صخره تراشیده شد و از جواهرات خاندان سلطنتی تامین می‌شد. به دلیل اندازه مسیر تجارت، فرهنگ نباتیان به شدت از سوی یونانی‌های هلنستیک، روم، عربستان و آشوریان مورد غضب و ضرر و زیان قرار گرفت. مدارک باستان شناسی ثابت می‌کند مهاجرت آنها سازمان دهی شده بوده و به آرامی ‌صورت گرفته است و این باور را به ما می‌دهد که آنها به زو و اجبار پترا را به فرهنگ دیگری واگذار نکرده اند.
petra-tomb.jpgشهر-باستانی-پترا-696x522.jpg
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
4.المک (Olme)

آنها یکی از اولین اجتماعات Mesoamerican بودند و در زمین‌های پایین دست جنوب و مرکز مکزیک اقامت گزیدند. المک‌ها سازندگان چیره دستی بودند با مکان‌های بزرگی مثل حیاط بزرگ مخصوص مراسم، خانه‌ها، اهرم مخروطی بزرگ و مقبره‌های سنگی با دهانه (سر) بزرگ که به خاطر آنها شهرت دارند. آنها را فرهنگ مادر بیشتر فرهنگ‌های دیگر Mesoamerican می‌دانند، چراکه آنها یکی از اولین و پیشرفته ترین فرهنگ‌های Mesoamerican در زمان خودشان بودند. حدود 400 قبل از میلاد نیمه شرقی زمین‌های المک رها شد- احتمالا در اثر تغییرات محیطی. بااین وجود تئوری مشهور دیگری وجود دارد که می‌گوید آنها مورد تهاجم قرار گرفتند، اما هیچ کس نمی داند ان متجاوزین چه کسانی بودند
3e7d721cbfa70cf905c6d6fd17c8cb404af5ba06.jpgEl-Castillo-pyramid-plaza-Toltec-state-Yucatan.jpgstatues-human-figures-archaeological-site-Tula-Grande.jpg
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
5.فرهنگ Cucuteni-Trypillian

جامعه Cucuteni-Trypillian بزرگ ترین زیست گاه دوره نوسنگی را در اروپا بنیان نهاد که 1500 نفر از مردم را درون خود جای می‌داد. فرهنگ Cucuteni-Trypillian سیستم مادرسالارانه داشتند و زنان راس خانه بودند، آنها کار کشاورزی را بر عهده داشتند و سفال، پارچه و منسوجات را می‌ساختند. مردها به شکار می‌رفتند، ابزار می‌ساختند و وظیفه نگهداری از حیوانات اهلی‌شان را نیز داشتند.
یکی از تئوری‌های اصلی در مورد پایان یافتن این تمدن این است که آنها مغلوب تمدن جنگجوی کورگان شدند. باستان شناسی امروزی تر بر این نکته اشاره دارد که تغییرات آب و هوایی چشمگیر که منجر به یکی از بزرگ ترین خشکسالی‌های تاریخ اروپا شده، می‌توانسته دلیل نابودی آنها نیز باشد.
5ad70e77c2ad1dcc0780671e39604829.jpgc2e9431a-70ea-4303-8de4-4bf50a9f8202.jpg
unnamed.png
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
6. امپراطوری خمر

امپراطوری خمر از سلسه پادشاهی «چنلا» که امروزه «کمبودیو» نامیده می‌شود حدود قرن 9 بعد از میلاد به وجود آمد. اینها یکی از قدرتمندترین امپراطوری‌های جنوب شرق آسیا بودند. خمرها قوی و ثروتمند بودند و چند سیستم مذهبی شامل هندوئیسم، ماهایانا بودائیسم و تراوادا بودائیسم داشتند.
0.558795001311612644_irannaz_com.jpg
6208_521.jpg
ir2142-11.jpg
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
7.مسینیان

مسینیان حدود 1600 سال قبل از میلاد در جنوب یونان زندگی می‌کردند. مسینیان به تعداد زیادی از شهرهای مهم مثل، مسین، تیرینوس، پیلوس، آتن، تبس، اورچومنوس، لولکوس و نوسوس تاخ و تاز کردند. مسینیان اجناس زیادی را وارد می‌کردند و آنها را تبدیل به اجناس فروختنی می‌کردند و بنابراین تبدیل به صنعت گرانی چیره دست شدند. آنها مورد هجوم تمدنی از شمال مثل مردم «دوریان» یا مردم دریا قرار گرفتند.
The-Mycenaean.jpg
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
8. کلوویس

تاریخ تمدن کلوویس به 10.000 قبل از میلاد برمی‌گردد. مرکز اصلی زندگی آنها در دشت‌های مرکزی و جنوبی شمال آمریکا بوده که در علم باستان شناسی با تکه‌های سنگ چخماق که Clovis points نامیده می‌شود شناخته می‌شوند. آنها اولین ساکنین بشری جهان جدید بودند و اجداد تمام فرهنگ‌های اصیل شما و جنوب آمریکا محسوب می‌شوند.
Clovis.jpg
download.jpg
unnamed.jpg
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
9. تمدن دره ایندوس

تمدن دره ایندوس یا تمدن ‌هاراپان از 3300 تا 1300 قبل از میلاد رشد کرد و آباد بود، اگرچه این منطقه از سال 7000 قبل از میلاد مسکونی و آباد بود. آنها صدها شهر کوچک و روستا با نقشه‌های سازماندهی شده ساختند و سیستم لوله کشی پیچیده ای با دستشویی‌های خانگی. آنها ستاره شناسانی ماهر بودند و در کشاورزی، تولید گندم، جو، صیفی جات، لوبیا، کنجد و کتان نیز مهارت داشتند. و اولین مردمی ‌بودند که لباس کتانی را تولید کردند. برخی از مردم اعتقاد دارند که آریایی‌ها 1500 قبل از میلاد بر آنها پیروز شدند. نظریه دیگری می‌گوید آنها به دلیل تغییرات محیطی نابود شدند، مثل کاهش آب رودخانه Ghaggar Hakra یا سردتر و خشک تر شدن آب و هوا
afb7cd34cee5371e72f500c413b70001.jpgharappa0.jpg
 

Alie.Z

مدیر آزمایشی سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
5/4/20
ارسال ها
1,491
امتیاز واکنش
2,083
امتیاز
15,473
سن
19
محل سکونت
رفسنجان
10. آناسازی

آناسازی تمدن بومی ‌آمریکا است که 1200 سال قبل از میلاد در چهار گوشه ایالت متحده منزل گزیدند. آنها شکارچی بودند و در خانه‌هایی در گودی‌های کم ژرف زندگی می‌کردند. بعدها آنها به زراعت بلال، حبوبات و کدو نیز پرداختند. پئوبولان‌های اجدادی خانه‌های صخره ای شان را رها کرده و حدود سال 1300 قبل از میلاد از هم جدا و پراکنده شدند. بعد از یک انفجار جمعیتی، روش‌های ضعیف کشاورزی و خشکی آب و هوای منطقه تولید غذای کافی تبدیل به امری مشکل شد. درنتیجه فقدان غذا آناسازی به سمت «ریو گراند» یا Hopi mesas حرکت کرد.
ANASAZI1.jpgتمدن-آناسازی-که-بر-اثر-گرمایش-کره-زمین-از-بین-رفت.jpg
 
بالا