روانشناسی اجتماعی چطور بر افکار خود مسلط شویم؟

• نویسنده موضوع Ńªŗí
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 7
  • بازدیدها 147
  • کاربران تگ شده هیچ

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع
ذهن شما قدرتمندترین ابزاری است که برای انجام کارهای نیک و به وجود آوردن خیر و خوبی در زندگی در اختیار دارید، ولی اگر از آن به خوبی استفاده نکنید، می‌تواند به ویرانگرترین ابزاری که ممکن است تصورش را بکنید، بدل شود. ذهن شما، یا به عبارت دقیق‌تر، افکار شما روی ادراک‌‌تان و در نتیجه روی تلقی شما از واقعیت تاثیر می‌گذارد. با من همراه شوید تا ببینید چطور می‌توانید کنترل افکار خود را در دست ببگیرید
ز قراری که شنیده‌ام، هر فرد به طور میانگین روزانه حدود ۷۰،۰۰۰ فکر به ذهنش خطور می‌کند. خیلی زیاد است مگر نه؟ حال اگر این افکار، صرفا افکاری پوچ و بیهوده باشند که جز خود‌خوری پیامد دیگری نداشته و تنها انرژی شما را هدر دهند، چطور؟ آیا این مسئله شما را نگران نمی‌کند؟
شما می‌توانید اجازه دهید افکار شما...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

آخرین ویرایش
امضا : Ńªŗí
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] EUROS

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

چه کسی کنترل افکار مرا در دست دارد؟​

قبل از اینکه بتوانید ارباب ذهن خود باشید، باید بدانید که در حال حاضر، شما اسیر و مطیع یک سری عوامل ناخواسته‌ی اشغالگر در ذهن خود هستید و آنها مسئول افکار شما هستند. اگر می‌خواهید شما رئیس آنها باشید، باید بدانید آنها که هستند و انگیزه‌‌ی‌شان چیست، سپس می‌توانید امور را به دست گرفته و آنها را بیرون کنید.

چهار اشغالگری که در سر شما هستند و ناسالم‌ترین و بیهوده‌ترین افکار را تولید می‌کنند عبارتند از:

۱. منتقد درونی​

این همان موجودی است که دائما به شما اهانت می‌کند. او معمولا مخلوطی است از:

• حرف مردم، در بسیاری از موارد حرف پدر و مادرتان.
  • افکاری که شما بر اساس توقعات خود و دیگران در مغزتان پرورش...

آخرین ویرایش توسط مدیر
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] EUROS

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع
.

چگونه می‌توانید با این اشغالگران مقابله کنید؟

حال که به هویت اشغالگران مخربی که افکار را کنترل می‌کنند پی بردید، برای آنکه ارباب ذهن خود باشید باید یاد بگیرید چگونه آنها را بیرون کنید.
اگر شما اشغالگران را به همات ترتیبی که ذکر شد حذف نمایید، اثر کاهشی خواهد داشت: یعنی بیرون کردن یک اشغالگر حضور اشغالگر بعدی را کمرنگ خواهد کرد.

چگونه ارباب ذهن خود باشید؟​

شما کسی هستید که به افکارتان فکر می‌کنید و آنها را نظاره می‌کنید. شما باید به افکار خود توجه کنید تا بتوانید بگویید چه کسی نمایش را کارگردانی می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید از چه راهکاری استفاده کنید. هر روز را با این تصمیم آغاز کنید که کنترل فکار خود را در دست بگیرید...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] EUROS

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

اشغالگر شماره ۱: منتقد درونی

زمانی که به خود می‌آیید و می‌بینید در حال فکر کردن به افکار منفی در مورد خود هستید (به خودتان القاب نامناسب می‌دهید، به خود بی‌احترامی کرده و یا مورد نکوهش قرار می‌دهید)، آن را متوقف کنید. می‌توانید در ذهن‌تان سر خود فریاد بکشید که: «نه! بس کن!» یا «کافیه دیگه، من می‌توانم خودم را کنترل کنم!» سپس هر فکر منفی که راجع به خود در سر می‌پروراندید را با افکار متضاد جایگزین نمایید و یا از یک عبارت تأکیدی استفاده کنید که با «من (این گونه) هستم» شروع می‌شود.
برای مثال اگر فکر شما این است که «من یک بی‌عرضه‌ی تمام و کمال هستم» می‌توانید آن را با این فکر جایگزین کنید: «من مخلوق الهی خداوند هستم. من وجودی معنوی هستم که تلاش...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] EUROS

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

اشغالگر شماره ۲: جنگجو​

اضطراب طولانی‌ مدت چه از نظر ذهنی، چه از نظر عاطفی و چه از نظر جسمانی مضر است و می‌تواند تاثیرات بلند مدت بر روی سلامتی داشته باشد.

ترس آغازگر عکس‌العمل جنگ یا گریز است، باعث ایجاد نگرانی در ذهن و به وجود آمدن اضطراب در بدن می‌شود. بنابراین شما باید بتوانید یک فکر دلهره‌آور را از روی احساسی که دارید بلافاصله تشخیص دهید. علائم فیزیولوژیکی که نشان می‌دهد واکنش جنگ یا گریز نسبت به ترس فعال شده‌اند، عبارت است از:

• افزایش ضربان قلب، فشار خون یا جهش ناگهانی آدرنالین
  • تنفس سطحی و یا تنگی نفس
  • انقباض عضلانی
از روشی که بالاتر ذکر شد استفاده کنید تا آن را متوقف و سپس جایگزین کنید. ولی این بار افکار دلهره‌آور خود را با افکار تشکر و...

آخرین ویرایش توسط مدیر
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها] EUROS

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

اشغالگر شماره ۳: دردسار ساز یا واکنش‌گرا​

حذف کردن دائمی این اشغالگر نیاز به توجه و تعمق بیشتری دارد تا بتوان تشخیص داد چه عواملی محرک چنین اشغالگری بوده‌اند و چگونه می‌توان آنها را درمان کرد، ولی تا آن موقع می‌توانید به محض آنکه پی به حضور او بردید، با استفاده از روش تنفس آگاهانه کاری کنید که دردسرساز از کنترل خارج نشود.

دردسرساز درست مانند جنگجو باعث تحریک واکنش جنگ یا گریز می‌شود، بنابراین علائم فیزیولوژیکی حضور او نیز به همان شکل است. با اندکی توجه، باید بتوانید تفاوت بین اضطراب، خشم، ناکامی یا درد را تشخیص دهید.

• افزایش ضربان قلب و فشار خون، جهش ناگهانی آدرنالین
  • تنفس سطحی و یا تنگی نفس
  • انقباض و گرفتگی عضلانی
مطمئنم پیشنهاد شمردن تا عدد...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] EUROS

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

اشغالگر شماره ۴: خواب از سر پران​

خواب از سر پران مخلوطی از برنامه‌ریز درونی، تکرارکننده و نشخوارکننده‌ی افکار قدیمی، منتقد درونی و جنگجو می‌باشد.

زمانی من دچار یک مشکل خیلی رایج شده بودم: نمی‌توانستم ذهنم را زمان خواب خاموش کنم. این مسئله باعث شده بود نتوانم راحت به خواب بروم و در نتیجه نمی‌توانستم از استراحت و تجدید قوایی که خواب شب به ارمغان می‌آورد بهره‌مند شوم. اینجا می‌خواهم به شما بگویم که من چگونه توانستم ارباب ذهن خود شوم و خواب از سر پران و همه‌ی دار و دسته‌اش را از ذهنم بیرون کنم.

۱. ابتدا با تمرکز روی تنفس خود آغاز کردم. حواسم را روی بالا آمدن و پایین رفتن شکمم هنگام نفس کشیدن تمرکز کردم. ولی این کار افکار را برای مدت زیادی دور نگه نداشت.

۲. سپس به...

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

به کارگیری تکنیک تنفس آگاهانه روی جنگجو​

شما همچنین می‌توانید از تنفس آگاهانه را زمانی که جنگجو اوج می‌گیرد نیز استفاده کنید، مانند زمان‌هایی باعث به وجود آمدن حالت‌های ترس و وحشت می‌شود و فکر کردن را سخت می‌کند. فقط در این مورد شما باید بازدم را طریق دهان انجام دهید و بازدم را طولانی‌تر از دم ‌کنید.

شما می‌توانید ارباب ذهن خود باشید یا برده‌ی آن​

ذهن شما یک ابزار است و مانند هر ابزار دیگری می‌تواند به منظور ساختن و یا به منظور ویران کردن مورد استفاده قرار بگیرد. شما می‌توانید اجازه دهید ذهن شما توسط مستأجران ناخواسته، نامطلوب و ویرانگر اشغال شود و یا می‌توانید مستأجران مطلوب مانند آرامش، شکر، شفقت، عشق و شادی انتخاب کنید. ذهن شما می‌تواند بهترین...