روانشناسی اجتماعی چطور افکار منفی را در ۷ قدم از خود دور کنیم؟

• نویسنده موضوع Ńªŗí
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 8
  • بازدیدها 134
  • کاربران تگ شده هیچ

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع
فکر می‌کردم دوستم از اتفاقی که افتاده خوشحال می‌شود. اما امان از افکار منفی. فکر کردن به آنها می‌تواند بهترین روزهای ما را خراب کند، بهترین اتفاقات زندگی را به تلخی بکشد و ما را از لذت‌های ساده و دوست‌داشتنی محروم کند.

امضا : Ńªŗí

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع
او در قرعه‌کشی، پول زیادی برنده شده بود و برای مدتی از این بابت خوشحال بود. اما الان تنها چیزی که در ذهن کیت (Keith) می‌گذشت این بود: «درسته، ولی الان یه مشکل جدید دارم. نمی‌دونم باید این موضوع رو به دوستام بگم یا نه؟ اگر بهشون نگم و خودشون متوجه بشن خیلی بد میشه و کلی ناراحت میشن و اگر بهشون بگم، انتظار دارن کلی از این پول رو به اونها بدم. نمی‌دونم باید چیکار کنم…»

برای دور کردن افکار منفی، مقاله زیر را بخوانید.

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع
من به او گفتم که این یک «مشکل» نیست. این موضوع فقط دغدغه‌ای است که باید به آن توجه کند و به نظرم، هنوز باید از شدت خوشحالی احساس قدم زدن در بین ابرها را داشته باشد.

«آره، ولی بینِ پرداخت اقساطِ وام مسکن و خریدن ماشین جدید گیر کردم. دوست دارم یه پورشه بخرم. نمی‌دونم باید چیکار کنم اصلا…»

اما به جای اینکه او را اذیت کنم و به او فشار بیاورم (و یا درخواست پول کنم!)، به ریشه‌ی واقعی افکار منفی، می‌اندیشم.

به قول یکی از دوستانم:‌ «مشکلاتی که در زندگی با آنها روبه‌رو می‌شویم، شخصیت واقعی ما را شکل می‌دهند و مشخص می‌کنند واقعا چه کسی هستیم.» و این حقیقت است. افرادی که افکار منفی دارند و همیشه مشغول منفی‌بافی‌اند، حتی زمانی که همه چیز عالی پیش می‌رود، باز می‌گویند: «درسته، ولی …» اما از طرف...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع
نشستم و به کیت نگاه کردم. یک جوان باهوش (که البته به اندازه‌ی کافی از هوشش استفاده نمی‌کرد)، خوش‌قیافه و حالا پولدار را می‌دیدم که هنوز داشت به نیمه‌ی خالی لیوان نگاه می‌کرد. این در حالی است که من افراد زیادی را می‌شناسم که یک پای‌شان لب گور است، اما خیلی امیدوارتر، مثبت‌تر و باانگیزه‌تر از او هستند.

تفکر منفی یک عادت بدِ ذهنی است که ممکن است از دیگران به شما منتقل شده باشد. یا این که صرفا دلیلی برای «شجاع نبودن» باشد؛ چرا که در مواجهه با مشکلات و موانع زندگی، مثبت فکر کردن، دل و جرئت زیادی می‌خواهد (توجه کنید که من اینجا، بُردنِ مقدار زیادی پول را یک «مشکل» در نظر گرفته‌ام!).

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع
تفکرات منفی - دور کردن افکار منفی

همین‌طور که داشتم به او نگاه می‌کردم به این فکر افتادم که: «افکار منفی هم، فواید خاص خودشان را دارند».

شیطانی که می‌شناسیدش!​

منفی‌نگری

فکر کردن به بدترین اتفاقات ممکن، منتظرِ شکست بودن، توجه به کمبود‌ها و کاستی‌ها حتی در جاهایی که دیگران به آنها توجه نمی‌کنند و دست‌آخر هم منفی دیدنِ اتفاقات مثبت. همه‌ی اینها به نوعی باعث اطمینانِ خاطرِ ما می‌شوند: «اگر همیشه بدترین حالت ممکن رو تصور کنم، وقتی که اتفاق بیفته، ناامید نمیشم.»

«فایده‌‌»ی دیگر افکار منفی، سندروم «بهت گفته...

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

مرسوم‌ترین اشتباه در افکار منفی​

کیت با افتخار می‌گفت فردِ «واقع‌گرایی» است. مسلما همین‌طور است! هر کسی که شدیدا به چیزی اعتقاد داشته باشد فکر می‌کند در اعتقاد به آن «واقع‌گرا» است؛ خواه این اعتقاد حضور آدم‌فضایی‌ها در مریخ باشد و خواه صداقت سیاست‌مداران!

«واقع‌بین‌تر باشید!» این شعار مورد علاقه‌ی همه‌ی افراد بدبین است و راستش را بخواهید از لحاظی درست می‌گویند، اما به خاطر اینکه افکار منفی به ما اجازه نمی‌دهند تلاش کنیم یا باعث می‌شوند زودتر تسلیم شویم، خود این منفی‌گرایی، نتیجه‌ی نهایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین وقتی منفی‌بافی می‌کنیم، خود‌به‌خود پیشگویی‌مان به حقیقت می‌پیوندد. تحقیقات نشان داده است که باور ما در مورد سلامتی‌مان، می‌تواند نسبت به وضعیت...

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

۲. اتفاقات بد را اینقدر تعمیم ندهید!​

تعمیم اتفاقات بد - دور کردن افکار منفی

این سؤال را از خودتان بپرسید: «آیا وقتی اتفاق بدی می‌افتد آن را بیش از حد تعمیم می‌دهم؟ آیا فکر می‌کنم این اتفاق بد به همه‌جا سرایت می‌کند و به جای اینکه آن را محدود به یک زمان و مکان مشخص بدانم، آن را به همه چیز و همه جا ربط می‌دهم؟»

مثلا فرض کنید در یک مصاحبه‌ی شغلی رد شده‌اید. آیا این اتفاق را به همه چیز تعمیم می‌دهید و با خودتان می‌گویید: «من هیچ‌وقت موفق نمیشم!»؟ آیا اگر در آزمون رانندگی رد شوید، با خودتان خواهید گفت: «خب من نتونستم قبول بشم. خوشحال نیستم، اما بار بعد بیش‌تر تلاش می‌کنم و موفق میشم.» یا...

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

۵. لازم نیست مسئولیت همه چیز را به عهده بگیرید​

فرض کنید موفقیت نسبتا بزرگی کسب کرده‌اید و خودتان بیشترین نقش را در کسب آن داشته‌اید. آیا همه چیز را به «شانس» یا «تلاش بقیه» نسبت می‌دهید؟ این کار «بیرونی‌سازی» اتفاقات خوب است. گاهی ممکن است وقتی دوست‌تان به شما محبتی می‌کند با گفتن جملاتی مثل: «این کار رو فقط برای جلب توجه و کسب محبوبیت انجام داد.» ارزش کار او را پایین بیاورید. اگر خودتان (یا هر کس دیگری) کار مثبتی انجام داد، آن را بپذیرید.

بعضی افرادِ منفی‌نگر، عکسِ این کار را نیز انجام می‌دهند. در واقع آنها اتفاقات بد و منفی را «درونی‌سازی» می‌کنند. آنها خودشان را بابت هر اتفاق بدِ کوچک و بزرگی که کم‌ترین ارتباطی با آنها ندارد، سرزنش می‌کنند. همیشه به این فکر کنید...

Ńªŗí

معلم آزمایشی
کاربر نیمه فعال
تاریخ ثبت‌نام
22/3/20
ارسالی‌ها
620
پسندها
985
امتیازها
6,273
مدال‌ها
9
سطح
8

• نویسنده موضوع

۶. قوانین خودتان را به خورد جهان ندهید!​

• «اگه منو دوست داشت، هیچ‌وقت این کارو نمی‌کرد.»
  • «اگر مادر خوبی بودم، از کوره در نمی‌رفتم.»
  • «مردم نباید اینجوری رفتار کنن.»
  • «اگر نتونم این کار رو بکنم، یه احمقِ به تمام معنااَم!»
  • «خیلی دیر کرد. حتما قرارمون رو فراموش کرده …»
  • «این جمله‌‌ای که گفت نشون میده هیچ اهمیتی واسه من قائل نیست.»
  • «هنوز نتیجه‌ی آزمایش‌های پزشکیم نرسیده. احتمالا اتفاق بدی افتاده.»
این طرز فکر (که گاهی «بایستگی» نامیده می‌شود)، به معنی دست و پا کردن قوانین سفت و سختی است که می‌گویند «واقعیت چطور باید باشد» و چیزی است که اغلب باعث ناامیدی‌تان می‌شود.

انتقاد از «بایستگی» به این معنی نیست که هیچ‌وقت نباید هیچ انتظاری از خودمان...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] RiRa-M