نقد شورا نقد رمان نت اضافه | Fatemeh.M / توسط شورای نقد

• نویسنده موضوع YEKTA ONSORI
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 11
  • بازدیدها 553
  • کاربران تگ شده هیچ

YEKTA ONSORI

نویسنده انجمن + مدیر بازنشسته نقد
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
16/8/19
ارسالی‌ها
903
پسندها
24,407
امتیازها
40,273
مدال‌ها
34
سطح
28

• نویسنده موضوع
«ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ»

379257

«نوشتن چونان گیاهیست که رشد آن وابسته به نقد است، نقدی که قلم را پر و بال می‌دهد.»

سلام خدمت شما نویسندگان گرامی.

نویسنده‌ی رمان «نت اضافه» رمان شما نقد شد. این کار به سبب این‌که نویسندگان عزیز یک رمان با نقاط ضعف و قوت رمان خود آشنا شوند و قلم خود را ارتقا دهند.
در صورت نقد شدن توسط شورا نویسنده موظف است ایرادات رمان خود را رفع کند و بعد از آن به مدیران نقد اطلاع دهد.
اگر سؤالی در رابطه با موارد ذکر شده در نقد دارید، به مدیران نقد اطلاع...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : YEKTA ONSORI

MELO

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
11/12/20
ارسالی‌ها
141
پسندها
2,015
امتیازها
11,713
مدال‌ها
8
سطح
9

"به نام خدا"

«نقد شورای رمان نُت اضافه»

عنوان:
نُتِ اضافه. عنوانی که متشکل از دو واژه‌ی ساده است و یک ترکیب اضافی را پدید آورده. اگر بخواهیم اجزای این عنوان را یک به یک به تنهایی کنکاش کنیم، به سهولت می‌توان به معنای لغوی آن پی برد. نُت به معنای یادداشت، تذکره، تبصره، الفبای مخصوص موسیقی که تعدادشان هفت تاست، نشانه هائی که بوسیله ٔ آن‌ها اصوات موسیقی را نشان دهند (از فرهنگ فارسی معین )، است و اضافه به معنای افزون، افزایش، جمع، علاوه و زیاد بودن چیزی معنا کرد. که این دو کلمه در کنار یکدیگر می‌تواند معناهای زیادی بدهد. می‌تواند به معنای افزایش نشانه‌ها، افزایش الفبای موسیقی، افزایش یک نوشته و... معنا کرد...

Violinist cat❁

سرپرست بازنشسته ادبیات + نویسنده ادبیات
نویسنده ادبیات
تاریخ ثبت‌نام
20/8/20
ارسالی‌ها
1,597
پسندها
21,375
امتیازها
43,073
مدال‌ها
27
سطح
28

به نام خدا
نقد رمان نوت اضافه
نویسنده: Fatemeh.M Fatemeh.M
منتقد: Violinist cat❁ Zahra.rezai

عنوان: نوع عنوان ترکیب است.
ارتباط چندان زیادی را با ژانر قالب، یعنی معمایی دارا نمی‌باشد. ارتباطش با محتوا نیز، تا به این‌جای رمان هنوز مشخص نشده. اما شاید در آینده، وقایعی وارد رمان شود، که نشان‌گر ارتباطِ میان عنوان و محتوا باشد. اما تا به این‌جا هنوز ارتباطی صورت نگرفته.
"نُت" واژه‌ی کوتاهِ خوش‌آوایی‌ست که ریشه در زبانِ فرانسوی دارد. معناهای مختلفی هم‌چون؛ الفبای موسیقی، آهنگ صدا و کلید پیانو را دارا می‌باشد.
واژه‌ی "اضافه" نیز ریشه در زبان عربی دارد، که برابر پارسی‌اش افزون و افزایش است. معنای دیگر آن، چیزی‌ست که اضافه است و نیازی به آن نیست.
این دو...

آخرین ویرایش
امضا : Violinist cat❁

AYDA HOSSINY

کاربر فعال
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
25/5/19
ارسالی‌ها
748
پسندها
39,021
امتیازها
58,773
مدال‌ها
22
سطح
33

عنوان:
عنوان رمان شما یعنی "نت اضافه" ترکیبی متشکل از کلمات "نت" به معنای الفبای موسیقی و "اضافه" به معنای مازاد یا چیزی که نیازی به وجود ان نیست، است. معنی کلی عنوان را می توان اینطور تلقی کرد که یک حرف اضافه در موسیقی وجود دارد و این معنا از انجایی که موسیقی به توازن و ترکیب مناسب نت‌ها بستگی دارد می تواند این مفهوم را برساند که ان نت اضافی چیزی دردسر ساز است و خواننده از این عنوان اینطور برداشت می کند که شخصیت موسیقی‌دانی است که یک نت اضافه را نواخته است و همین برایش ایجاد دردسر کرده است اما محتوای داستان شما چنین نیست. در رمان شما ارتباط محتوا و عنوان را می توان اینگونه دید که اسحاق شبیه یک نت اضافه در جهانی موازی است و مانند همان نت توازن ان جهان را برهم می زند یا شاید بتوان این...

امضا : AYDA HOSSINY

Fatemeh.M

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
25/9/18
ارسالی‌ها
1,015
پسندها
15,519
امتیازها
39,073
مدال‌ها
20
سطح
24

به نام خدا
نقد رمان نوت اضافه
نویسنده: Fatemeh.M Fatemeh.M
منتقد: Violinist cat❁ Zahra.rezai

عنوان: نوع عنوان ترکیب است.
ارتباط چندان زیادی را با ژانر قالب، یعنی معمایی دارا نمی‌باشد. ارتباطش با محتوا نیز، تا به این‌جای رمان هنوز مشخص نشده. اما شاید در آینده، وقایعی وارد رمان شود، که نشان‌گر ارتباطِ میان عنوان و محتوا باشد. اما تا به این‌جا هنوز ارتباطی صورت نگرفته.
"نُت" واژه‌ی کوتاهِ خوش‌آوایی‌ست که ریشه در زبانِ فرانسوی دارد. معناهای مختلفی هم‌چون؛ الفبای موسیقی، آهنگ صدا و کلید پیانو را دارا می‌باشد.
واژه‌ی "اضافه" نیز ریشه در زبان عربی دارد، که برابر پارسی‌اش افزون و افزایش است. معنای دیگر آن،...

امضا : Fatemeh.M

Fatemeh.M

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
25/9/18
ارسالی‌ها
1,015
پسندها
15,519
امتیازها
39,073
مدال‌ها
20
سطح
24

"به نام خدا"

«نقد شورای رمان نُت اضافه»

عنوان:
نُتِ اضافه. عنوانی که متشکل از دو واژه‌ی ساده است و یک ترکیب اضافی را پدید آورده. اگر بخواهیم اجزای این عنوان را یک به یک به تنهایی کنکاش کنیم، به سهولت می‌توان به معنای لغوی آن پی برد. نُت به معنای یادداشت، تذکره، تبصره، الفبای مخصوص موسیقی که تعدادشان هفت تاست، نشانه هائی که بوسیله ٔ آن‌ها اصوات موسیقی را نشان دهند (از فرهنگ فارسی معین )، است و اضافه به معنای افزون، افزایش، جمع، علاوه و زیاد بودن چیزی معنا کرد. که این دو کلمه در کنار یکدیگر می‌تواند معناهای زیادی بدهد. می‌تواند به معنای افزایش نشانه‌ها، افزایش...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] MELO

Fatemeh.M

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
25/9/18
ارسالی‌ها
1,015
پسندها
15,519
امتیازها
39,073
مدال‌ها
20
سطح
24

عنوان:
عنوان رمان شما یعنی "نت اضافه" ترکیبی متشکل از کلمات "نت" به معنای الفبای موسیقی و "اضافه" به معنای مازاد یا چیزی که نیازی به وجود ان نیست، است. معنی کلی عنوان را می توان اینطور تلقی کرد که یک حرف اضافه در موسیقی وجود دارد و این معنا از انجایی که موسیقی به توازن و ترکیب مناسب نت‌ها بستگی دارد می تواند این مفهوم را برساند که ان نت اضافی چیزی دردسر ساز است و خواننده از این عنوان اینطور برداشت می کند که شخصیت موسیقی‌دانی است که یک نت اضافه را نواخته است و همین برایش ایجاد دردسر کرده است اما محتوای داستان شما چنین نیست. در رمان شما ارتباط محتوا و عنوان را می توان اینگونه دید که اسحاق شبیه یک نت اضافه در جهانی موازی است و مانند همان نت...

MELO

کاربر سایت
رو به پیشرفت
تاریخ ثبت‌نام
11/12/20
ارسالی‌ها
141
پسندها
2,015
امتیازها
11,713
مدال‌ها
8
سطح
9

سلام عزیزم ممنون و خسته نباشی.
متاسفانه به دلیل اینکه تایپیک نقد خیلی خیلی دیر گذاشته شد من خیلی نمیتونم ویرایش کنم چون رمان تموم شده ولی تا جایی ک بتونم ایشالا ویرایش میکنم و شاید هم کلا رمان رو حذف کنم. راجع ب بارون یادم نمیاد تو شهریور بارون بوده باشه بارونی ک یادم میاد حدود یک ماهی گذشته بود چون گفتم اسحاق اولین حقوقش رو گرفته ولی اگ قبل از اون بارون باشه حذف میکنم. راجع ب باور پذیری اون قطاری ک اسحاق سوار شد متعلق ب این مکان نبود حتی اگ دقت کرده باشید خارج از کوپه‌ها هم آدم ایستاده و خیلی شلوغ بود پس نتیجه میگیریم ک خیلی‌های دیگه هم بدون بلیط سوار شدن. راجع ب خلاصه ممنون میشم اگه امکانش هست بهم یه خلاصه‌ی مناسب رو پیشنهاد بدین
بازم...

AYDA HOSSINY

کاربر فعال
کاربر فعال
تاریخ ثبت‌نام
25/5/19
ارسالی‌ها
748
پسندها
39,021
امتیازها
58,773
مدال‌ها
22
سطح
33

سلام جانم ممنون و خسته نباشید بابت نقد
راجع ب خلاصه حق با شماست ممنون میشم اگ امکانش هست یه خلاصه مناسب پیشنهاد بدین.
ژانر رو هم جابجا میکنم.
راجع ب سیر هم بله تند شده اما شاید چون من از کتاب‌هایی ک نویسنده در اون پرگویی میکنه خوشم نمیاد و معمولا زود میذارمشون کنار، باعث شده سیر رو متاسفانه ناخودآگاه خیلی تند کنم.
متاسفانه من رمان رو کامل پست کردم و الان تایپیک نقد گذاشته شد تایپیک درخواست تگ هم ک بسته بود و از اونجا هم نتونستم کمکی بگیرم نقد همراه هم باز بعد از تموم شدن رمان گذاشته شد اگه من زودتر به اینا دست‌رسی پیدا میکردم شاید میتونستم کمک بگیرم. الانم ب این فکر افتادم ک کلا رمان رو حذف کنم
این متن رو با لحن خیلی آروم و مهربانانه...

امضا : AYDA HOSSINY

Fatemeh.M

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
تاریخ ثبت‌نام
25/9/18
ارسالی‌ها
1,015
پسندها
15,519
امتیازها
39,073
مدال‌ها
20
سطح
24

سلام
متاسفانه من خودم در نوشتن خلاصه خوب نیستم که بتونم پیشنهاد مناسبی بهتون ارائه بدم ولی پیشنهاد می کنم رمان رو حذف نکنین. گرچه قلم توانای شما جای این رو داشت که رمان کامل‌تری رو خلق کنه اگر موفق به دریافت راهنمایی به موقع می شدین اما سطح رمان از نظر من همچنان اونقدری هست که بشه به عنوان یک رمان زیبا برای مطالعه توسط خواننده‌ها انتخاب بشه. همیشه قرار نیست رمان‌هایی که ما می نویسیم عالی و بهترین باشن حتی توی نویسنده‌های بزرگ هم این اتفاق همیشه رخ نمیده ولی هر رمان یک تجربه‌ است
ممنونم سعی میکنم ویرایش کنم :458213-de54ccff0b326da1694d1169fe602c5c: