روانشناسی اجتماعی نشخوار ذهنی چیست؟ روش های متوقف کردن آن

• نویسنده موضوع Agust D
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 7
  • بازدیدها 91
  • کاربران تگ شده هیچ

Agust D

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
12/9/19
ارسالی‌ها
1,370
پسندها
5,744
امتیازها
24,673
مدال‌ها
21
سطح
12

• نویسنده موضوع
آیا تا به حال ذهنتان با یک فکر یا رشته ای از افکار درگیر شده است که مدام تکرار می شوند؟ برخی از مردم با نشخوار ذهنی به عنوان افکار وسواسی آشنا هستند؛ گرچه به تفاوت این 2 خواهیم پرداخت. برای کسانی که آن را تجربه می کنند، نشخوار فکری ممکن است خسته کننده و ناراحت کننده باشد. در نشخوار ذهنی ممکن است با تکرار افکار منفی مانند فرصتهای از دست رفته، خاطرات رابطه های گذشته یا زمانی که اشتباه صحبت کرده اید، خود را آزار دهید. تجربه کردن اتفاقات تلخ به خودی خود ناراحت کننده است، چه برسد به اینکه بارها تکرار شوند.البته این بدین معنا نیست که فکر کردن به گذشته یا برخی اتفاقات همیشه بد است، بلکه بارها و بارها فکر کردن در مورد چیزی که نمی توان تغییر داد آزار دهنده است.

همه ما زمان هایی ممکن است...
لطفا برای مشاهده کامل مطالب در انجمن ثبت نام کنید.

امضا : Agust D

Agust D

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
12/9/19
ارسالی‌ها
1,370
پسندها
5,744
امتیازها
24,673
مدال‌ها
21
سطح
12

• نویسنده موضوع

علت نشخوار ذهنی​

کسانی که نشخوار ذهنی می‌کنند، استرس و مشغولیت ذهنی بیشتری در زندگی خود دارند. این افراد حتی ممکن است مشکلات شناختی هم داشته باشند. افرادی که در برابر نشخوار ذهنی آسیب‌پذیر هستند، نمی‌توانند افکار را از ذهن خود خارج کنند. زنان بیشتر از مردان نشخوار ذهنی می‌کنند، بخشی از آن به این خاطر است که زنان بیشتر نگران روابط خود هستند. رابطه‌های فردی می‌توانند منبع خوبی برای نشخوار ذهنی باشند». حقیقت این است که رابطه‌ها به‌شدت مبهم هستند. هیچ‌وقت مطمئن نیستید که دیگران در مورد شما چه فکر می‌کنند یا نمی‌دانید همسرتان همیشه وفادار و صادق می‌ماند یا نه.

افراد به دلایل مختلف نشخوار فکری می کنند. با توجه به انجمن روانشناسی آمریکا، برخی از دلایل رایج برای نشخوار فکری...

Agust D

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
12/9/19
ارسالی‌ها
1,370
پسندها
5,744
امتیازها
24,673
مدال‌ها
21
سطح
12

• نویسنده موضوع

نشانه های نشخوار فکری​

نشخوار فکری جزء اصلی افسردگی، اضطراب و وسواس است. علائم نشخوار فکری عبارتند از:

• صحبت بیش از حد در مورد یک موضوع ناراحت کننده
  • تفکر بیش از حد در مورد یک موضوع یا رفتار ناراحت کننده
  • غمگینی
  • بی حسی
  • تحریک پذیری
  • نوسانات خلقی
  • مشکلات تمرکز
  • از دست دادن علاقه به فعالیت های معمول
  • از دست دادن انرژی یا انگیزه
  • احساس بی ارزشی یا درماندگی
  • خستگی مفرط یا خواب زیاد
  • اختلالات خوردن
  • افکار خودکشی
عبارات رایجی که نشخوار فکری را توصیف می کند:

• “من همیشه در ذهنم هستم”
  • “افکار مدام ذهن من را درگیر می کنند”
  • “من دائماً روی مسائل فکر می کنم”
  • “من نمی توانم ذهنم را خاموش کنم”
  • “من تمایل دارم به...

Agust D

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
12/9/19
ارسالی‌ها
1,370
پسندها
5,744
امتیازها
24,673
مدال‌ها
21
سطح
12

• نویسنده موضوع

نشخوار ذهنی و اختلالات همزمان​

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد نشخوار فکری به‌عنوان علائم در سایر اختلالات علاوه بر افسردگی دیده می‌شود. شایع ترین اختلالاتی که همراه با نشخوار دیده می شوند شامل موارد زیر است:

• اختلالات اضطرابی اجتماعی
  • اسکیزوفرنی
  • فوبیا
  • افسردگی
  • اختلال اضطراب فراگیر
  • اختلال وسواس فکری عملی
  • اختلال استرس پس از سانحه
  • اختلالات شخصیتی مانند اختلال شخصیت مرزی
  • اختلالات خوردن، مانند پرخوری عصبی و اختلال پرخوری، که اغلب با نشخوار فکری همراه هستند

چه زمانی نشخوار ذهنی می تواند به یک مشکل تبدیل شود؟​

در مواقع زیر نیاز است که به یک متخصص مراجعه کنید و از وضعیت سلامت روان خود مطمئن شوید:

1. ...

Agust D

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
12/9/19
ارسالی‌ها
1,370
پسندها
5,744
امتیازها
24,673
مدال‌ها
21
سطح
12

• نویسنده موضوع

تفاوت وسواس فکری با نشخوار فکری​

افکار وسواسی غیر ارادی تر و غیر قابل کنترل تر از نشخوار ذهنی است. همچنین موضوع وسواس فکری معمولا مشخص است اما در نشخوار فکری موضوعات می توانند با توجه به شرایط تغییر کنند. وسواس فکری-عملی به طور رسمی یک اختلال در نظر گرفته می شود، در حالی که نشخوار ذهنی رسما یک اختلال نیست و یکی از علائمی است که هم در اختلالات اضطرابی و هم در افسردگی یافت می شود. نشخوار ذهنی اغلب یک علامت اولیه در اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) و اختلال اضطراب فراگیر است.

متوقف کردن نشخوار ذهنی​

هنگامی که در یک چرخه فکری نشخوار کننده گیر می کنید، بیرون آمدن از آن می تواند سخت باشد. اگر وارد چرخه ای از چنین افکاری می شوید، مهم است...

Agust D

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
12/9/19
ارسالی‌ها
1,370
پسندها
5,744
امتیازها
24,673
مدال‌ها
21
سطح
12

• نویسنده موضوع

1. حواس خود را پرت کنید​

وقتی متوجه شدید که شروع به نشخوار فکری کرده اید، پیدا کردن یک عامل حواس پرتی می تواند چرخه فکر شما را بشکند. به اطراف خود نگاه کنید، سریع کار دیگری را برای انجام دادن انتخاب کنید و به آن فکر نکنید. تماس با یکی از دوستان یا اعضای خانواده، انجام کارهای خانه شما، تماشای یک فیلم، کشیدن یک نقاشی، کتاب خواندن و قدم زدن می توانند فعالیت های مفیدی باشند، هر چه قدر فعالیتها ذهن را کمتر درگیر کنند بهتر است.،

2. افکار خود را زیر سوال ببرید​

ما اغلب زمانی که فکر می‌کنیم اشتباه بزرگی مرتکب شده‌ایم یا زمانی که اتفاق دردناکی برای ما رخ داده است، نشخوار فکری می‌کنیم. اگر شروع به نشخوار فکری کردید، سعی کنید افکار تکراری خود را با چشم انداز...

Agust D

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
12/9/19
ارسالی‌ها
1,370
پسندها
5,744
امتیازها
24,673
مدال‌ها
21
سطح
12

• نویسنده موضوع

4. روی افزایش عزت نفس خود کار کنید​

بسیاری از افرادی که نشخوار فکری می کنند مشکلات عزت نفس را گزارش می دهند. در واقع، کمبود عزت نفس می تواند با افزایش نشخوار فکری همراه باشد. همچنین با افزایش خطر افسردگی مرتبط است. همانطور که عزت نفس خود را افزایش می دهید، ممکن است خودکارآمدی نیز افزایش یابد. ممکن است متوجه شوید که بهتر می توانید نشخوار فکری را کنترل کنید.

5. مدیتیشن را امتحان کنید​

مدیتیشن می تواند نشخوار فکری را کاهش دهد زیرا شامل پاکسازی ذهن شما برای رسیدن به یک حالت آرامش عاطفی است. هنگامی که خود را با یک حلقه تکراری از افکار در ذهن خود می بینید، به دنبال فضایی آرام باشید. بنشینید، نفس عمیق بکشید و روی چیزی جز نفس کشیدن تمرکز نکنید...

Agust D

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
12/9/19
ارسالی‌ها
1,370
پسندها
5,744
امتیازها
24,673
مدال‌ها
21
سطح
12

• نویسنده موضوع

7. استرس خود را مدیریت کنید​

استرس و اضطراب یکی از دلایل اصلی نشخوار ذهنی است. پس پیدا کردن روش هایی برای مدیریت استرس به شما در کنترل این افکار کمک کند. روش های زیادی برای کاهش استرس وجود دارد.

۲. به حل مسئله توجه کنید​

افرادی که نشخوار ذهنی می‌کنند، موقعیت‌ها را در ذهن خود تکرار می‌کنند. آنها معمولا روی سؤالات انتزاعی تمرکز می‌کنند. سؤالاتی مانند «چرا باید این اتفاق برای من بیفتد؟» یا «چرا نمی‌توانم با این مسئله کنار بیایم؟» این افراد حتی وقتی برای حل مشکل تلاش می‌کنند، به این نتیجه می‌رسند که «کاری از دست آنها برنمی‌آید». در عوض باید بتوانید به‌وضوح فکر کنید. باید تلاش کنید حداقل یک راه‌حل عینی پیدا کنید. باید ببینید چطور می‌توانید مسائلی را که...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها] RiRa-M